Dokter J. v d. CALSEIJDE, Gemengd Nieuws. Rechtszaken. onder de kinderen te verdeelen, die deelnamen aan de aubade H. M. bij ge legenheid van H. Ms. verblijf te 'sHer- togenbosch gebracht. De gemeente Eindhoven genoot de eer, den 20sten Augustus jl. bezoek te ontvangen van H. M. de Koningin en den Prins der Nederlanden, met gevolg. Aan den twaalfuursdisch ten stadhuize door de gemeente aangeboden aan de Vorstelijke gasten, was behalve de Raad met B. en W., de gemeenteontvanger, de militie-commissaris, de kapitein der marechaussee, de ritmeester van de begeleidende huzaren, genoodigd wel de deken, maar niet de (Hervormde) predikant. Met het oog hierop is den 24sten Augustus het volgend schrijven verzonden aan H.M., geteekend door de beide ouderlingen, de beide diake nen en den kerkvoogd (de predikant was toen uitstedig) Mevrouw, Ondergeteekenden, leden van den ker- keraad en kerkvoogd der Hervormde gemeente van Eindhoven c. a., gevoe len zich gedrongen, met verschuldig- den eerbied zich tot Uwe Majesteit te wenden, in de hoop dat Uwe Majesteit goedgunstig van hun schrijven zal wil len kennis nemen. Bij gelegenheid van het heuglijk be zoek van Uwe Majesteit en zijne Ko ninklijke Hoogheid den Prins der Ne derlanden aan Eindhoven, werden on dergeteekenden teleurgesteld in hun verwachting, dat ook der Protestantsche Gemeente de onderscheiding mocht ten deel vallen, vertegenwoordigd te wor den bij de voorstelling aan Uwe Maje steit en Zijne Koninklijke Hoogheid ten stadhuize, welke onderscheiding aan de R.-K. Gemeente van Eindhoven te beurt viel, wier hoofd mocht mede aanzitten en deelen in het onderhoud van Uwe Majesteit met de genoodigden aldaarterwijl het hoofd der Protes tantsche Gemeente deze onderscheiding missen moest, hetwelk voor vele Protes tanten dezer Gemeente zeer grievend was. Zij achten het zich daarom ten plicht, nu der Hervormde Gemeente, tot haar groot leedwezen, genoemde vertegenwoordiging ontzegd werd, Uwe Majesteit eerbiedig te verzekeren, dat geen nalatigheid ot onverschilligheid van dat terugblijven de reden isinte gendeel, zij gevoelen behoefte het uit te spreken, dat de Protestantsche be volking, wier hart zoo warm klopt voor Uwe Majesteit en Zijne Koninklijke schop zelf die edelen over hunne stroo- perijen onderhouden, en nogmaals trachten met hen een verbond van vrede te sluiten. z/En wanneer dit andermaal mislukt vroeg de monnik met zichtbare spanning. ,/Dan zullen de Overrijsselsche edelen te laat leeren inzien, dat de bisschop evenzeer vreeselijke wraak kan nemen, als langmoedig vergeven antwoordde de Stichtenaar met eene vaste stem. //Dus eene veete met den Voërster en den Schuilenburger hervatte de monnik op somberen toon. //Indien zij den vrede verwerpen, zul len zij den strijd met den bisschop moe ten kiezen Eene lichte flikkering van blijde ver rassing was zichtbaar in het zwarte oog van Willibald, toen hij op eenen zalven- den toon hernam „De heiligen zullen hunnen bijstand en hunne hulp niet aan den bisschop onttrekken in eenen strijd, zoo billijk en rechtvaardig als die, wel ken hij zal voeren om de verdrukte on schuld tegen heerschzucht en overwel diging te beschermen „Vóór mijn meester echter tot de ont zegging overgaat, wenschte hij nadere opgaven te hebben van de macht, waar over de Voerster beschikken kan, en van den hijstand, welke hij van zijn bondge- nooten te wachten heeftzoo ook, of wij kunnen staat maken op de hulp der ste den, en hoe groot die hulp kan zijn vervolgde de andere. Hoogheid, geheel en ongeveinsd instem de met de jubelkreten van verkleefdheid aan Uwe Majesteit en Hoogstderzelver Gemaal, die met onbeklemde borst wer den ontboezemd op den voor Eindhoven zoo gedenkwaardigen en overgetelijken 20sten Augustus 1904. Met die verzekering verbinden onder geteekenden de bede, dat God Uwe Majesteit en Hoogstderzelver Gemaal zegeneZegen verleene Hij ook aan het land, dat liet voorrecht heeft door Uwe Majesteit geregeerd te worden, en aan zijn bewoners, die U liefhebben en aanhangen met dezelfde gevoelens als werden gekoesterd voor den Vader der Vaderlands. Met diepen eerbied en toewijding noemen ondergeteekenden zich, Me vrouw van Uwe Majesteit de zeer ge hoorzame dienaren en getrouwe onder danen, (volgen handteekeningen). Van dit schrijven is een op zegel ge steld afschrift gezonden aan den Ge meenteraad van Eindhoven. Het Vad. AXEL, 16 September 1904. Dinsdagavond omstreeks half 7 steeg noordelijk van onze plaats een rookko lom ten hemel, gevolgd door een ros sen gloed, zoodat er geen twijfel meer bestond of er was op de een of andere hofstede brand uitgebroken. Spoedig bleek dat de brand woedde in de schuur van den landbouwer P. van de Wege, even voorbij de zoogenaamde Ronde Putten, die eigenlijk Hondsput- ten heeten, onder deze gemeente. Onmiddellijk na het bekend worden van de plaats der ramp, klonken de schetterende tonen der brandhorens, ten teeken dat de brandweer werd ge alarmeerd. De paarden werden aan gespannen en al spoedig waren de spuiten met het noodige materiaal en de manschappen op weg naar den brand. Inmiddels waren reeds honderden per sonen uit deze gemeente, van Zaam- slag en uit de verschillende buurten naar den brand gestroomd, zoodat een massa menschen aldaar verzameld wa ren. Er was evenwel voor hen niet veel meer te doen dan toe te kijken, want de schuur lag er al vroeg bij neer, zoodat de oogst en een partij "vlas de hoog opslaande vlammen zooveel voedsel verschaften, dat daaraan zon der geweld niets te bedwingen was. Onze burgemeester, de wethouder Lamaitre en de Secretaris vertoefden geruimen tijd op het terrein van den brand. Leverde de brand zelve een prach tig schouwspel op, niet minder fantas tisch was de aanblik, die de aanruk kende brandweer opleverde. Het blusch- materieel getrokken door paarden, de mannen allen met hun gereedschappen en dat alles verlicht door een aantal fakkels, het leverde als 't ware een voorstelling uit de sprookjeswereld. Doch de zaak is te treurig om daar over verder te fantazeeren. De spui ten arriveerden, gerekend naar het oogenblik van het alarm, zeer flink op tijd en gaven nadat een geschikte plaats aan het water was gevonden spoedig water, zoodat het vuur als 't ware on middellijk na aankomst der brandweer met een drietal flinke stralen werd be streden. Het woonhuis liep geen ge vaar, doch een wagenhuisje, dat dicht bij de schuur stond, moest voortdurend nat gehouden worden, waardoor het „Ik zelf," antwoordde de monnik, „zal binnen kort mij bij den bisshop vervoe gen, en hem de meest mogelijke inlich tingen en opgaven geven. Inmiddels kunt gij zyn hoogwaarde verzekeren, dat die van Zwolle en Kampen, by eene veete, als één man zullen opstaan, terwijl ik hoop, ook de Deventerschen te zullen winnen, waartoe ik, gelijk ook om het platte land voor de zaak op te zetten, al mijne ijverige pogingen zal aanwenden." Vovdt vervolyd). dan ook is behouden gebleven. Mid delerwijl werden de brandhaken in de brandende massa graan en vlas ge slagen en alles opengetrokken, wat de doelmatigste bestrijding van het vuur bleek te zijn, waarom daarmede dan ook werd voortgegaan tot omstreeks half 4 in den morgen de brandweer kon in rukken. Eenige manschappen moesten later nog de restjes van de hier en daar nog opflikkerende vlammetjes dooven, tot zelfs Woensdag na den middag waren nog een 6-tal spuitgasten bezig om het laatste vonkje te dooven. De schuur met haar inhoud, zijnde de oogst en een partij vlas, is een prooi der vlammen geworden. Een kalf, een geit, een hond en een konijn kwamen in den brand om. De overige dieren konden bijtijds gered worden. Alles is verzekerd, doch naar men zegt het vlas laag. Dit vlas behoorde aan P. van Langevelde en Adr. de Kraker alhier. Er wordt omtrent de oorzaak van den brand sterk gedacht aan kwaadwillig heid, vooral daar sedert half Augustus op de hofstede op verschillende plaat sen dreigbrieven werden gevonden tot 26 toe. Het laatste papier werd Dins dagnamiddag om 4 uur opgeraapt, dus kort voor het uitbreken van den brand. De bedreigingen waren geschreven op stukjes papier, soms van een tabakszak. Op een Zondag vond men er niet min der dan vier. Een 10-jarig zoontje van de bewoners der hofstede is in verband met deze zaak door den wachtmeester Van Sluijs alhier en den brigadier der Rijksveld- wacht uit Zaamslag gehoord en in be waring genomen. Men zegt dat het ventje den brand heeft gesticht.en ook de briefjes heeft geschreven. Vreemd is het, dat de brand uitbrak, terwijl eenige personen de wacht hiel den, want het spreekt vanzelf, dat in den laatsten tijd in verband met de gevonden briefjes een oog in 'tzeil werd gehouden. De kleine v. d. W. is heden middag door de marechaussee naar Middelburg getransporteerd. Benoemd tot ambtenaar bij 's Rijks belastingen, standplaats Maastricht, met ingang van 20 September, is E. Duijm alhier. Zuiddorpe. Vijf krasse oudjes ver maakten zich Zondagmiddag bij de weduwe Seghers, alhier, met de in ons dorp evenals in Vlaanderen algemeen in zwang zijnde staakbol. Niettegen staande zij samen 399 jaren telden, wisten zij met jeugdig vuur de bol nog ruim zoo dicht bij den staak te sturen als menig jong liefhebber. Onze dorpsgenoot, de heer A. Tack, die bij het laatst te Arnhem gehouden examen voor kommies slaagde, is tegen 20 September a. s. als zoodanig aange steld te Locht(L.). Woensdagmorgen bemerkte de zoon \an de weduwe Van de Vijver, alhier, dat van hun land 8 balen (400 K.G.j aardappelen ontvreemd waren. Naar het voetspoor te oordeelen zijn de die ven met drieën geweest. De politie doet ijverig onderzoek. De Commissaris der Koningin in Zeeland bepaaltdat de loting voor de lichting der Nat. militie voor het jaar 1905 zal plaats hebben in de gemeen ten en op de dagen en uren als hier onder zijn aangewezen Axel Woensdag 2 Nov. 9,30 uur vm., Axel, 11 uur voorm. Westdorpe, 11,30 voorm. Zuiddorpe en Overslag, 12 uur midd. Sas van Gent. Hontenisse Donderdag 3 Nov. 10 uur voorm. Hontenisse, 11,30 uur voorm. Ossenisse eu Hengstdijk, 1,30 uur nam. Boschkapelle, 2 uur, nam. Stoppeldijk. Hulst Vrijdag 4 Nov. 10 uur vm. Hulst, 10,45 uur voorm. Clinge,. 11,15 voorm. Koewacht, 12 uur midd. Graauw en Langendam, 1,30 uur nam. St. Jansteen. Neuzen Zaterdag 5 Nov., 9 uur voorm. Neuzen, 10,30 uur voorm.-Phi lippine, 10,45 voorm. Zaamslag, 12 uur midd. Hoek. Voor de loting worden samengevoegd de gemeenten Cadzand en Retranche- mentOssenisse en HengstdijkZuid dorpe en-Overslag. Dinsdag is de heer Th. C. Verba ten op feestelijke wijze als pastoor der parochie Hengstdijk ingehaald. Van alle woningen wapperde de drie kleur terwijl kerk en straten smaakvol versierd waren. Van verschillende zy- den werd de nieuwe pastoor toegespro ken, waarop Z.Eerw. steeds een harte lijke dankbetuiging liet volgen. De heer P. F. Fruijtier, lid van gedeputeerde staten van Zeeland, heeft zich bereid verklaard zitting te nemen in het bestuur van de vereeniging Botercontróle-station Zeeland. Uitsluitelijk raadplegingen voor Keel-, Neus-, en Oorziek ten den Maandag en Donderdag van 8 tot 11 ureu, voormiddags te Sint Nicolaas (Waas) no 48 Statiestraat no. 48. Op andere werkdagen en Zondagen raadplegingen te Lokeren (Waas) no 34 Roomstraat no. 34 van 8 tot 10 uren voormiddag en van 1 tot 3 uren namiddag Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. PREDIKBEURTEN TE AXEL Voorm. 9 ure ,Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ziondag 18 September 1904. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B T Hugenholt». Nam. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Dhr. S. Los (Theol. Stud, te Kampen) Dhr. S. Los. Kerk B. Ds. R. van de Kamp. Ds. R. van de Kamp. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 16 September 1904. J. C. E., 68 jaar oud, werkman te Koewacht, is wegens diefstal veroor deeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. M. M., 31 jaar oud, bakker te Axel, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Ie I. K., 28 jaar oud, 2e W. K„ 23 jaar oud, bootwerkers te Ter Neuzen zijn wegens mishandeling ieder ver oordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. J. F. v. d. K., 31 jaar oud, veekoop-" man te Clinge, is wegens wederspan- nigheid veroordeeld tot 14 dagen ge vangenisstraf. J. v. d. K., 30 jaar oud, werkman en B. V., 30 jaar oud, klompenmaker, beiden te Clinge, zijn wegens weder- spannigheid ieder veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. A. v. d. B., 57 jaar oud, werkman; te Clinge, is wegens huisvredebreuk en wederspannigheid veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf. Eene vrouw verbrand. Te Rotterdam is Dinsdagmiddag in een achterkamer op de tweede verdie ping van een logementje in de Korte Wagenstraat door een onbekende oor zaak brand ontstaan. Een vrouw, die alleen thuis was, is daarbij verbrand. De man van de vrouw, die wegens dronkenschap in arrest was genomen en kort voor den brand ontslagen was, en de kostganger van het gezin, die spoedig nadat de brand was ontdekt in de Korte Wagenstraat gezien werden, zijn aangehouden tot nader onderzoek. Omtrent het gebeurde wordt nog.ge- meld De vrouw was 35 jaar oud. Woensdag namiddag heeft de man, Dehrer genaamd, bekend de vrouw ver moord te hebbeu.

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2