»G STINS VOÉRST. 47. Zaterdag 17 September 1904. 20(> Jitarg. O. Nieuws- en Advértentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEÜILLET ON. Binnenland. SLSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZ IE. Van Koeropatkin's leger is er zoo |oed als geen nieuws. Uit Moekden wordt gemeld dat, wegens de ontzag- ijke opeenhooping van troepen aldaar, le levensmiddelen geheel uitgeput zijn. la de winkels is niets meer te krijgen, ielfs geen thee. Troepjes officieren ton uren lang te wachten bij de wa- jens van een verbruiksvereeniging, die ien tegen verminderden prijs allerlei levensbehoeften levert. Dan nog een bericht, dat het weer gaan regenen in den omtrek van ïoekden. Het regenseizoen is dus nog niet gedaan, gelijk men hoopte, en de regen verkeeren opnieuw in erbarme- lijken staat. Te Petersburg wordt van ambtelijke rijde tegengesproken dat generaal Li- aewitsj Koeroki's verbindingslijn heeft ifgesneden en dat generaal Zassoelitsj' lolonne, 5000 man sterk, door de Ja panners omsingeld was. Het eene ge rucht was ook al even onwaarschijnlijk ris het andere. In een telegram dat de Standard lit Tientsin ontvangt, wordt bevestigd dat de half verhongerde Japansche troepen te Liaojang, voor 't eerst in dezen oorlog, door hun officieren niet meer in toom gehouden konden worden, en plunderden wat er nog te plunderen viel, nadat Russen en Chineezen er reeds huisgehouden hadden. De correspondent ontkent echter dat dr. Westwater, een Schotsch zendeling, Historisch Romantisch Tafereel uit de Zioolsche Geschiedenis (1362). Toen deze jongeling de cel was binnen jetreden, sloot Williblad voorzichtig de deur, en vroeg toen „Gij komt van lijn hoogwaarde, den bisschop, edele jon ker! mag ik weten, waarmede zijne hei ligheid zijnen nederigen dienaar wil be lasten ,Ik zal u daarvan mededeeling doen, tanneer ik eerst zal overtuigd zijn, dat i dengene voor mij zie, tot wien ik door Bijnen lieer den bisschop gezonden ben," antwoordde de jonge edelman. „Is tot die overtuiging meerder noodig in het noemen der woorden van Arkel i Voërst vroeg de monnik zacht. De afgezondene van den bisschop icheen voldaan te zijnwant op het kleine bankje plaats nemende, zeideliij: bisschop heeft mij belast, u zijn te kennen te geven, dat het, volgéns laatste bericht, niet mogelijk is ge weest hier Sweder tot het aannemen van billijke verdrag, door den bisschop laatst aangeboden, te bewegenen rijn hoogwaarde meent in die mislukking geeue blijken te vinden van uwen groo- bij die gelegenheid door de Japanners gewond zou zijn. Westwater was den 10en September nog gezond en wel en druk bezig met het verplegen der gewonden van beide partijen. De Nowi Kraj van 30 Augustus, die te Tsjifoe ontvangen is, geeft nog eenige bijzonderheden over Port Arthur, die wij met het gewone voorbehoud mededeelen. Zoo zouden een aantal Russische vrij willigers uitgetrokken zijn om dooden en gewonden binnen te brengen. Zij hadden een Roodekruis-vlag bij zich. Toen de Russen bij een fort op den oostelijken vleugel gekomen waren, be gonnen de Japanners te schieten. Men dacht eerst dat dit een vergissihg was, maar de Japanners openden telkens het vuur, zoodra de Russen binnen het be reik van hun geweren kwamen. Natuurlijk zal men in Rusland moord en brand roepen over zulk een schen ding van de oorlogsgebruiken. Het is echter zeer de vraag, of niet de Rus sen alleen hun dooden wilden verzame len, en als dat zoo is, hadden de Ja panners groot gelijk; men zal zich her inneren dat generaal Stoessel onlangs een verzoek van de Japanners om een wapenstilstand, ten einde de dooden te begraven, kortweg heeft afgeslagen. Naar 't heet, zijn de Chineezen zoo aan het schieten gewoon geraakt, dat zij op 't veld arbeiden alsof er niets aan de hand was. Volgens de Frankfurter Zeitung heeft de Russische regeering bij een Amerikaansche firma 25 onderzeese he ten ijver voor zijne belangen." „Hoe!" riep de monnik, terwijl de grijze wenkbrauwen zich boven zijn don ker oog te zamen trokken, „heeft de bisschop het dan reeds vergeten, dat ik om zijnentwil zoo lang de diepste verne deringen van den Voerster heb moeten verduren bij de Heilige Maagd, dit is eene slechte belooning voor mijne trouwe diensten „Verder moest ik u afvragen," vervolg de de Stichtsche" edelman, zonder op Wil- libald's vertooning van ontevredenheid te letten, „of eene vernieuwde poging, om met den baron Van Voërst en zijne bondgenooten vrede en vriendschap te houden, niet nog met vrucht andermaal zoude kunnen worden aangewend „Wanneer de bisschop," antwoordde de pater met een verachtelijken blik, „zich als een laffe knaap van den Voër- ster de wet wil laten voorschrijven, dan zal wellicht de zaak omtrent den Masten bioeker-polder in der minne kunnen ge schikt worden. Doch dit zoude eene daad zijn, het karakter en den rang van den bisschop onwaardig niet alleen, maar het zoudè de laagheid verraden, dat hij voor zijne eigene belangen die van zijne arme en ongelukkige poorters en ingezetenen van de steden en het plattelandopofferde." „Gij schijnt den afstand te vergeten, pater!" antwoordde de Stichtenaar met eene toornige uitdrukking in zijn oog, „die u, in uwe laagte, van zijne hoog- booten van een splinternieuw type be steld. De booten worden 45 voet lang, kunnen drie man bergen en zullen elk ongeveer een half millioen kosten. Er wordt allerlei goeds verteld van het nieuwe systeem, zooals bij nieuwe sy stemen gebruikelijk is. DUITSCHLAND. Men had gezegd, dat de kroonprins zich te Hannover in het oude Welf en- paleis zou vestigen. Dit wordt nu amb telijk tegengesproken. De straatjeugd van Neurenberg mag er ook wezen. Onlangs werd de steenen os boven de oude Fleischbank beschadigd. Nu hebben zij het stads park onder handen genomen. Boomen en planten zyn verbroken, bloembedden vertreden enz. De schade wordt op 3000 mark geschat. Men hoopt door een geldpremie de daders te pakken te krijgen. Bij de beschadiging van den steenen os is dat gelukt. OOSTEXRIJK-HOXGARIJE. Men herinnert zich het sensatiepro ces te Rome tegen een senator, tevens chirurg, die voor den Senaat als hoogste hof terecht stond wegens den dood van een patient, in wiens lichaam bij de sectie een prop gaas werd gevonden, welke bij de operatie was achtergeble ven. Iets dergelijks werd onlangs in Engeland ontdekt. Beide gevallen wor den echter overtroffen door een ont dekking die Maandag te Szegedin bij een operatie is gedaan. Een vrouw be zweek daar onder de kunstverrichting en toen men het lijk schouwde vond men in de buikholte een pincet, dat bij een drie jaar geleden verrichte ope ratie was achtergebleven. Niet alleen in medische kringen heeft deze ontdek king een zeer pijnlijken indruk gemaakt. RUSLAND. De antisemietische troebelen der vo rige week in Kief en Wolhynië worden door de Russische pers algemeen als een nawerking von Plehwe's regee- ringssysteem beschouwd. Intusschen heeft de nieuwe minister van binnen- landsche zaken uit Wilna telegrafisch een circulaire aan de gouverneurs ge richt, waarbij hij hen ten strengste opdraagt te zorgen, dat geen Joden vervolgingen meer plaats hebben. Op merkelijk is in verband hiermee, de verzekering, dat verschillende gouver neurs zullen worden vervangen. De geruchten over Jodenvervolgin gen in het gouvernement Kovno blijken schromelijk overdreven. Bij een onweer ontstond in een der openbare tuinen in de stad Kovno een maand geleden een vechtpartij tusschen Christenen en Joden, waarbij een Jood in den vinger werd gebeten. Voor dat de politie was aangekomen was de orde echter reeds hersteld en dat was alles. De uitspat tingen in de beide andere gouverne menten zij n tro u wens erg genoeg geweest waarde den bisschop van Utrecht scheidt, en tegelijk niet te beseffen, dat een zijner trouwste dienaren geene uitdruk king van eenen gemeenen monnik zal dulden, wanneer dezelve de eer zijns meesters aanranden Een oogenblik vloog over het bleeke gelaat van Willibald een lichte gloed, die met de krampachtig op elkander ge drukte dunne lippen, eene verbetene woede teekende, doch tegelijk die aan doening bedwingende, hernam Hij, op eenen demoedigeu toon „Mocht ik mij iets onbetamelijks hebben laten ontval len, edele jonkervergeef het mij want het was mijn doel niet, zijne hoog waarde te beleedigenmaar wanneer de bisschop het wist, aan welke vervol gingen de Zwolschen dagelijks blootstaan, wat zij van de Voërsters moeten verduren, hoe hun leven en hunne bezittingen geen oogenblik veilig zijn, zijne hoogwaarde zoude niet langer de billijke straf uit stellen, did Sweder van Voërst en andere edellieden van het Oversticht reeds zoo lang verdiend hebben." „Mijn heer verlangt niets meer, dan zijne trouwe opgezetenen aan lijf en goed te beschermen doch zou, zoo als ik zeide, gaarne daartoe den minnelijken weg in slaan, en had dus gehoopt, dat gij hem daarin behulpzaam waart geweestant woordde de andere. „De bisschop zal toch wel den Voërster niet vreezen hernam Willibald met H. M. de Koningin heeft van Het Loo ruim 300 portretten van H. M. met facsimile-handteekening aan den Com missaris der Koningin in de prov. Noord- Brabant toegezonden, ten einde die feenen smadelijken blik. „Reeds te dikwijls," antwoordde de jongeling met edelen trots, „heeft de bis schop het getoond, dat hij, in eenen eer lijken strijd, zijnen vijand niet vreest maar dan steeds bereid is, zijn leven voor zijne onderzaten op te offeren doch het is er verre van af, dat hij iets met het zwaard zoude zoeken, hetwelk hij door minnelijke schikkingen zoude kun nen verkrijgen." „En wanneer dan die schikkingen vruchteloos zijn, en zijne billelijke voor slagen steeds afstooten op den trots en èuvelmoed van zijne tegenpartij, zal dan Ae bisschop zich nog dieper vernederen, en zijne verdrukte onderzaten nog langer aan de willekeur hunner beulen over laten vroeg de pater met verachtelij ken spot. „Bij den Hemel niet!" riep de jeug dige Stichtenaar met vuur, „wanneer $lke poging tot vrede en vriendschap Vruchteloos is, dan zal mijn meester be- W ij zen, dat hij eenen rechtvaardigen strijd niet vreestvoor dat hij echter den baron Van Voërst en zijnen bondgenooten ont zegt, wil hij eene laatste poging doen, om den vrede te bewaren, en daartoe heeft hij mij geboden, om de edelen uit het Oversticht, en bijzonder Sweder van Voërt Gunther van den Schuilen burg en Adolf- van Gerner te noodigen op het tournooi, hetwelk de volgende week te Utrecht zal gegeven wordenalsdan wil do bis-

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1