Binnenland. Landbouw. Parijs vervaardigde kroningsinsigniën plechtig overgebracht naar de kathe draal van Belgrado om er gewijd te worden en vervolgens naar den konak teruggebracht. Den tweeden dag wordt de koning in <je kathedraal gekroond, na zich te paard, vergezeld, van zijn zonen, de prinsen George en Alexan der, daarheenbegeven te hebben. De kroningsplechtigheid zal meer dan twee uur duren.. 'sMiddags defifeeren ver schillende lichamen, deputaties en hooge ambtenaren voor den, kpning in de groote feestzaaL 's Avonds galavoorstel ling in den schouwburg. Den derden dag revue, receptie ten hove, volks spelen en dergelijke. Aan vorstelijke bezoekers zullen dé Belgraders zich niet vergapen bij al dat moois. Hun- aantal bepaalt zich tot drie: den graai' van Turijn, verte genwoordigende den koning en de ko ningin van Italië en prins Danilo van Montenegro met zijn gemalin. De Bul- gaarsche vriend, die zéker heette te zullën kómen, wordt vertegenwoordigd door een aidé de camp en het hoofd van zijn kabinet. De overige hoven, voor zoover belangstellende in de pleph tigheid, toonén dat door hun diploma tieke vertegenwoordigers. Feesten te Den Helder. Naar het Vad. verneemt, bestaat het voornemen dat H.M. de Koningin, ver gezeld van Z, K. H. den Prins der Ne derlanden, den 14den September, te half vijf uur per extratrein te Den Helder zullen aankomen, ten einde te genwoordig te zyn by de viering van het 50-jarig jubilé van het Koninkiijk Instituut voor de Marine. Bij aankomst van de reünisten te Den Helder op. 14 September a. s. des voormiddags half twaalf, zullen alle tamboers en pypers van de in de haven te Njeuwediep liggende oorlogschepen benevens destafmuziek der Kon. Ned. Marine in groot tenue van denZondag opgesteld zyn naby het stationsgebouw alsmede het korps adelborsten van het Kon., Instituut en .de Muziekkapel van 't pantserdekschip De Ru ij ter. Het be vel over den troep zal worden opge dragen aan den kapitein der mariniers L. De Jonge Gudraat. Genoemd deta chement zal met de reünisten naar het Kon. Instituut marchéeren. Te half vier zullen alle aanwezige vaartuigen van oorlog pavoiaeeren. Na aankomst met den extratrein te Den Helder zal H. M. zich naar het werfterrein te Willemsoord begeven, waar de groote parade door de ^del- borsten van het Kon. Inst. zal worden gehouden, ten einde aldaar het vaan del der adelborsten officieel te erkennen, voorkomen, die nauwlijks de jongelings jaren scheen bereikt te hebbenwant hoewel zijne gestalte rijzig, en lang was, ontbrak haar echter dat krachtyolle, hetwelk aan den meer gevorderden ouderdom alleen eigen is. Zijn welbesneden gelaat ont leende van een paar bruine aogen, en het donkere zwarte haar, dat in golvende lokken op zijne schouders nederviel, een mannelijk schoon aanzien doch de bleek heid der wangen en het matte van zijnen blik gaf aan dat gelaat eeue uitdrukking, zoo al niet van lijden en kommer, dan toch van eene sombere gemoedsgesteld heid, die men. gewoonlijk op dipn Leeftijd weinig aantreft. Dp hoogp toppermuts, met rijke gesteenten bezet, en het breede ridderzwaard, dat in een gouden haak aan den gordel,hing, waren kenteekenen, dat hij tot den hoogeren stand behoorde, zoo als dan ook het overige zijner rijke en kostbare kleeding, welke in vorm en stof aan die der edelen uit de midden eeuwen gelijk was, medp aan toonde, zijnde dezelve tevens bijzonder geschikt, om het schoone vau zijne edele gestalte te doen uitkomen. 7orde vervolgd). waarbij de stalmuziek dienst zal doen. Na afloop daarvan zuilen de Vorstelijr ke personen met Hoogstderzelver ge volg een bezoek aan het Instituut bren gen, om zich daarna te voet over den dijk langs het wachtschip naar Hr.Ms. pantserschip Hertog Hendrik te begeven, waar het Hooge Paar verblijf zal hou den tot den volgenden dag. Als H.M. op den dijk komt zullen de schepen in navolging van het wachtschip para deeren, totdat de Koninklijke vlag en standaart ,op de Hertog Hendrik gehe schen worden. Na afloop van het diner zullen H.M. de Koningin en Prins Hendrik een rij toer maken door de stad. Des avonds om 8 uur zal in het Groot- Noord-Holl. Kanaal een gondelvaart plaats hebben, waaraan een groot aan tal vaartuigen zullen deelnemen. De afvaartis by 't Westplein en eindigt aan de Binnenhaven. Gedurende den watertocht zal over het water muziek gemaakt worden en na afloQp zal een gymnastiekvereeniging werken. Intusschen zal pok van verschillende gebouwen illuminatie worden ontstoken. Verder zullen van 8 uur af tot na af loop van. het vuurwerk de schepen en vaartuigen van eleptrische zoeklichten voorzien, daarmede zooveel mogelijk werkenaan boord van 12 schepen zal rood, wit en blauw licht worden afgestoken. Tijdens dit vuurwerk zul len alle schepen vuurpijlen afschieten en blikvuren afsteken. Den volgenden dag wenscht H. M. 'deel nemen aan den watertocht op de Noordzee, die door de reünisten wordt gehouden. Daarna wordt op de reede van Tessel eeg roeiwedstrijd ge- 'houden door marine7schepelingen en zaj H. M. persoonlijk den prijs uitreiken. Den 15 Sept., 's nam. te 5l/2 uur, zullen H.'M. en de Prins de gemeente Den Helder per extra-tréin verlkten. PRESIDENT STEYN. Volgens een bericht in de Duitsche Straatsburgerzeitung zou de ,oud-Presi- dept van den Oranje-Vrij staat voorne mens zijn weldra ons land te verlaten, om, over Londen npar Bloemfontein terug te keeren en daar zijn vroegere praktijk als advocaat te hervatten. Naar aanleiding van dit bericht be gaven wij ons, schrijft het Hbld., naar Baarn, ten einde te trachten, of de heer Steyn, die op dit oogenblik aldaar toeft, ons omtrent de juistheid van dit bericht zou willen inlichten. HoeweL .de oud-President met het oog op zij n gezondheidstoestand geen enke len journalist tot een interview toelaat, verklaarde bij zich, nadat wij hem door zijn secretaris het doel van ons bezoek hadden doen kenbaar maken, bereid ons even te ontvangen. De oud-President stond, toen wij bij hem werden toegelaten, gereed om een wandeling te maken. Gekleed in lange zwarte jas, den hoogen hoed op het hoofd, een blauwen bril op, verrees zijn reusachtige figuur voor ons. Vriende lijk stak hij ons de hand toe. Onze eerste vraag washoe de heer Steyn het maakte, waaarop hij ant woordde, dat hij steeds in beterschap toeneemt. Hoewel zijn arm hem nog niet geheel ten dienste is, gevoelde hij zich zeer wel; hij is echter nog steeds onder behandeling van prof. Winkler. En wat nu betreft het bericht in het bovengenoemde Duitsche blad, de heer Steyn zeide, dat van een weldra terug- keeren naar Zuid-Afrika geen sprake is. Wanneer het advies van prof. Wink ler zich daartegen niet verzet, is hij echteer wèl voornemens naar Zuid-Afrika terug te keeren, vermoedelijk in den loop der maand Januari e. k. Evenwel, geenszins met het doel om zich te Bloemfontein te vestigen als advocaat doch eenvoudig om rustig te gaan leven op de bezittingen, die hij alsnog in den voormaligen Oranje-Vrij straat heeft. President Steyn zal Vrijdag 16 dezer met mevr. Steyn een bezoek brengen aan Utrecht. Het volgende adres is verzonden. Aan Het Hoofdbestuur der Maatschap pij tot bevordering van Landbouw en T 'eeteelt in Zeeland. Ondergeteekenden Ph. J. van Dix- hoorn, Willem Dieleman Pzn., S. de Feijter, W. de Koeijer allen te Axel, Henri Bonte te Koewacht, B. C. Puij- laert te Zuiddorpe en Johs. de Feijter te Zaamslag te zamen vormende eene commissie, als zoodanig benoemd door eene vergadering van leden der afdee- ling Hulst van de „Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, allen wonende in het zoo genaamde land van Axel, welke ver gadering is gehouden te Axel, den 20 Augustus 1904, wenden zich met ver schuldigde gevoelens van eerbied en hoogachting namens die vergadering tot U met het navolgende beleefd doch dringend verzoek, i Om eene splitsing der afdeeling Hulst te willen toestaan, en als eene nieuwe afdeeling Axel te willen erkennen het zoogenaamde Land van Axel, waartoe alphabetisch de volgende gemeenten zouden behooren: Axel, Hoek, Koewacht, Overslag, Philippine, Sas van Gent, Ter Neuzen, Westdorpe, Zaamslag en Zuiddorpe. De redenen waarom bovengenoemde vergadering eenparig en met algemeene stemmen tot bovengenoemd besluit is gekomen zijn de volgende lo. dat de. afdeeling Hulst, zooals die thans bestaat te uitgebreid is, om in de verst afgelegen gemeenten zooals, Overslag, Sas van Gent en andere een groot aantal lellen te verkrijgen, getuige het geringe ledenaantal in die gemeen ten, waarvan op vergaderingen, die steeds te Hulst worden belegd, geen enkel lid of zeer weinige aanwezig zijn, terwyl bij tentoonstellingen, die even eens steeds te Hulst worden gehouden, de inzendingen om den grooten afstand worden nagelaten; dat door den geachten algemeenen Voorzitter reeds dikwijls op algemeene vergaderingen de wenschelijkheid is uitgesproken dat nog veel meer leden tot de Maatschappij mochten toetreden dat de vergadering eenparig van mee ning is, dat bij eene eventueele op richting eener. afdeeling Axel, de mo gelijkheid bestaat dat die wensch zal worden bevredigd, om reden bij de op te richten afdeeling Axel de bedoeling voorzit beurtelings vergadering te hou den te Axel, Sas van Gent en Ter Neu zen, ten einde alle leden in de gelegen heid te stellen deze gemakkelijk te kun nen bijwonen, en welk middel het aan- aantal leden sterk zal doeü vermeer deren 2o. dat vooral ons gewest stiefmoe derlijk wordt bedeeld wat betreft de uitgeloofde groote premiën voor dek hengsten, daar voor elke afdeeling slechts ééne premie wrordt uitgeloofd en der halve kleine afdeelingen met weinig fokmateriëel zoowel eene premie kun nen verwerven, als de afdeeling Hulst, die het grootste contingent levert 3o. dat naar het schijnt de toeken ning der premiën voor merries en jonge paarden in het algemeen steeds afdee- lingswijze wordt geregeld, Zoodat wij hier met het meeste fokmateriëel de minste kans hebben tot het verkrijgen van bedoelde premiën 4o. dat door eene eventueel te stichten afdeeling Axel de afdeeling Hulst ten opzichte der toe te kennen premiën ten zeerste wordt gebaat, door dat zij met een minder aantal hengsten naar dezelfde premie kan dingen en de energie der paardenfokkers, telers van vee en landbouwproducten in dit gewest, dat thans alreeds bovenaan staat, nog meer zal toenemen, waardoor de kans grooter wordt om de Rijks subsidies, voor de paardenfokkerij ge geven, nog te doen verhoogen, hetwelk dit gewest in het bizonder en onze Landbouwmaatschappij in het algemeen jnoet ten goede komen. Meenende dat bovengenoemde argu menten steekhoudend genoeg zijn om door het Hoofdbestuur te worden over wogen, en belangrijk genoeg kunnen worden geacht, om dit ons beleefd doch dringend verzoek te willen toestaan, tevens de verzekering gevende, dat wij niet willen ageeren tegen de afdee ling Hulst of haar Bestuur, maar ten volle bereid zijn om die leden, welke deel uitmaken van hetafdeelingsbestuur Hulst, mits wonende in den kring van de voorgestelde nieuwe afdeeling, zon der eenige formaliteit als bestuurslid der nieuwe afdeeling te erkennen, blij- 1 ven wij hoogachtend van UwEd. heeren, de dw. dnm., Ph. J. van Dixhoorn. W. Dieleman Pzn. S. de Feijter. W. de Koeijer. H. Bonte. Johs. de Feijter. B. C. Puijlaert. Axel, 5 September 1904. AXEL, 13 September 1904. Met ingang van gisteren Maandag is Z. Eerw. heer B. Snoor, kapelaan te Koewacht benoemd tot kapelaan te Hulst. Gisteren werd te Hulst eene verga» dering gehouden van de committenten- der commissie van advies omtrent het op. te richten watersehap beoosten het kanaal GentNeuzen. Daarin werd behandeld het bekende 'schrijven van Gedeputeerde Staten. Voorloopig werd besloten de buiteh- dijken te verzwaren behalve den Ka naaldijk en den Margarethadijk. De uitvoering werd opgedragen aan den „Zaamslagpolder met de leden der commissie. Verder werd een coneepfovereen-' kotnst tusschen de polders- besproken; de datum van vaststelling zal later wor den bepaald. Donderdagnacht is te Walsoorden een landbouwsehuur in brand geraakt., De vlammen grepen zoo snel om zich heèn, dat de bewoners in nachtgewaad het huis moesten ontvluchten en slechts het aanwezige geld, eenige sieraden en kliederen konden worden meegenomen. Niet minder dan 2 paarden, 2 koeien, 2 rundoren, '6 varkens en een groote hoeveelheid pluimvee kwam in de vlam» men om. Men denkt aan kwaadwillig heid. Tem. Ort.) 1 Te Hontenisse, buurt Noordstraat, vierde men Donderdag op feestelijke wijze de totstandkoming van den kei weg. Een stoet werd geformeerd, dié door de met eerebogen en vlaggen ge tooide straat trok, terwijl een paar nuW ziekgezelschappen het feestopluisterden,- Een en ander bracht natuurïyk eelf heeje drukte teweeg. Hen dezer nachten brandde in die gemeente de woning met annex schuur vaq den landbouwer Ph. K., Noordstraat, geheel af. Al het vee, de oogst, mate rialen en de meubelen werden een prooi, der vlammen, terwijl de bewoners nog sleahts ter nauwernood konden gered; worden. Alles is, hoewel heel laag verzekerd. De oorzaak is tot heden onbekend, doch men denkt aan kwaad willigheid. Door de poiitie werd een persoon van Ossenisse, naar men zegt in verband met bovenstaanden brand» gearresteerd, terwijl het onderzoek nog steeds wordt voortgezet. Midd. Ort,.). Zondagavond brandde te Hengst dijk de schuur van den landbouwer F. de Witte geheel af. Een paard, 2 varkens, oogst en materialen verbran den. Verzekering dekt de. sohade. De oorzaak is onbekend doch men vermoedt kwaadwilligheid. Men meldt aan de Midd. Crt. Donderdag had te St. Gilles-Waes (België) het aangekondigde muziekfeest plaats ter eere van den heer E. dé Stób-

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2