DË STBS VOËKST. No. 46. Woensdag 14 September 1904. 20e Jnarg*. i c\ jij kM J11 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl EL EM AN, Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. Yoor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot i regels 25 centvoor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Van den grooten slag die om of bij Moekden verwacht werd, verneemt men maar niets. Er was eigenlijk ook geen enkele andere reden om zulk een botsing te verwachten, dan de vooral te Petersburg bij velen bestaande over tuiging dat Koeropatkin er niet zoo makkelijk zal afkomen. Wij blijven echter de waarschijnlijkheid gering ach ten, dat Koeroki den Russischen opper bevelhebber zal kunnen bedwingen, stand te houden, indien deze dat niet wil, en tenzij er niet te voorziene tegenspoed in 't spel komt, schijnt het niet met Koeropatkin's plannen te stroo- ken, een nieuwen veldslag te leveren, voordat hij, te Charbin of waar ook, zijn leger weer georganiseerd heeft. Generaal Meyendorff, die bevel voert over de achterhoede, is ook nog niet Moekden aangekomen. Koeroki's voor hoede wordt gezegd, op ongeveer 20 £.M. ten zuidoosten van Moekden te staan; de geruchten dat hij reeds veel dichterbij was, moeten hun oorsprong genomen hebben in de aanwezigheid van benden Choenchoezen in die buurt. Alexejef meldt dat zoowel de spoor weg als de telegraaf tusschen Charbin en Moekden ongestoord werken. DUITSCHLAND. Een artikel in de Kölnische Zeitung handelt over de moeite, die de Duit- schers in den veldtocht tegen de Here ro's met trek- en lastdieren hebben. Be troepen moeten bereden zijn en voor Historisch Romantisch Tafereel uit de Ztoolsche Geschiedenis (1362). IV. Het Fraterhuis te Zwolle was een klooster gewijd aan den dienst van den heiligen Michaël, den beschermer der stad, en itond in de Goudsteeg, in de nabijheid Koestraat. Het gebouw had van buiten een doodsch en treurig aanzien, want van donkere tufsteen opgetrokken, het in de buitenmuren geene andere jopeningen dan, op de hoogte van eens mans lengte, kleine raampjes met in lood Igezette ruiten, die daarenboven nog zware ijzeren staven voorzien waren, welke zoowel beveiligden voor een 011- verlangd binnendringen, als zij de kloos terlingen zeiven beletten hunne cellen te verlaten. Eene enkele rondtoeloopende, tipening, die echter groot genoeg was om 'oor koetspoort te dienen, gaf toegang tot bet gebouw, en was gesloten met eene beur van eikenhout, die daarenboven nog ®et ijzeren bouten en platen was besla gen, als of zij oorspronkelijk voor eene burgpoort had moeten dienen. Deze deur "binnen tredende, bevond het vervoer van al de oorlogsbenoodigd- heden zijn, over die groote afstanden, veel paarden en ossen noodig. En die dienen grootendeels ingevoerd te wor den, want de Herero's hebben al wat zij krijgen konden, geroofd. Tot Juli heeft de Duitsche regeering voor den aankoop van dieren al ruim .V 2 milli- oen mark uitgegeven. Daarbij komt, dat het land weinig weiveld oplevert en het drinkwater dikwijls slecht is of geheel onvoldoende. Een inlandsch paard weet hoe 't zich voeden moet; het eet hier een paar monden vol, en verder weer, overal het eetbare gras opzoekende. Voor het weiden zijn dan ook uren noodig. Een bezwaar is ook het klimaat, dat dikwijls heet overdag en 's nachts zeer koud is. Ingevoerde paarden kunnen daar slecht tegen, en zijn, door onvoldoende voecjjng, weinig drinken en vermoeienis verzwakt, maar al te vatbaar voor ziekten. Dikwijls ook loopen er heele kudden weg of worden door Herero's weggeroofd. Men begrijpt dus dat de Duitschers te tob ben hebben. De keuze van paarden werd gevestigd op kleine dieren, en wel uit Zuid-Afrika, uit Argentinië en uit Oost-Pruisen. Die uit Argentinië bevielen niet, zoodat men zich nu tot de twee andere soorten bepaalt. De ossen komen meest uit Zuid-Afrika; een deel uit Argentinië. Muildieren zijn er een groote achthonderd ingevoerd, waar van ruim 500 uit Argentinië en 300 uit Zuid-Afrika. Deze dienen bijna uit sluitend als bespanning der artillerie. Tot half Juni waren er uit Zuid-Afrika 686 ossen ingevoerd. „Sedert den27en men zich op eene groote, langwerpige bin nenplaats, met geele steenen bevloerd en rondom door hooge muren ingesloten. Van hier liepen onderscheidene gangen naar het binnenste van het klooster, waar van het linker gedeelte de aardsche wo ningen der geestelijke broeders bevatte, terwijl zich aan de rechterzijde de ver trekken voor den prior, guardiaan en andere superieure monniken bevonden, als ook de spijskamer, welks inhoud, in quantiteit en kwaliteit, steeds van zooda- nigen aard was, dat de heilige vaders omtrent dat gedeelte van hunne behoefte, niet noodig hadden zich te bekommeren. Door eenen breeden en donkeren gang, welke mede- in den rechter vleugel een begin nam, bereikte men de kerk of kapel van het klooster, welke zich in het ach terste gedeelte bevond, en aan sieiaden en kerkgereedschap eenen rijken en kost baren overvloed bezat. In eene der kleine cellen aan de lin kerzijde van het gebouw zat, eenigen tijd nadat hij den hopman Walter verlaten had, de pater Willibald op een houten bankje met de hand onder het hoofd ge leund, in eene parkamenten rol verdiept. Langen tijd had zijn blik op het fijne schrift gestaard, tot hij eindelijk oprees, en zijne armen over de borst kruisende, de enge cel op en neder liepterwijl hij zich met de volgende overdenkingen, die wij ten dienste ouzers lezers in woor den zullen vertolken, beizig hield //Thans Juni is er onder leiding van den vroe- geren Boerengeneraal Maritz en tien Boeren, 200 Zoeloe's en Fingo's een transport van 70 kap wagens en 1300 ossen onderweg. In Juli komen zij aan. Of het transport over zee of overland gaat is niet bekend." Gaat 't ovér land, dan kan Maritz einde Juli in Windhoek wezen. Er zullen zeker nog meer der gelijke transporten, ook van slachtvee, moeten volgen. In een artikel lezen wij, dat de Duit schers bij den veldtocht gebruik maken van de dradelooze telegrafie. Iets nieuws in het gebruik zijn ook voor de Duit schers de machinegeweren. „Onze ma chinegeweren," zoo lezen wij, „zijn ook uitstekend gebleken Gelijk de En- gelschen het reeds lang ervaren hebben, is en blijft het machinegeweer het hoofd strijdmiddel in den Afrikaanschen bosch oorlog." OOSTENRIJK-IIONGARIJE. Prinses Liuise van Coliurq. Het socialistische blad Vooruit, te Gent verschijnende, bevat wat hec be weert te zijn een brief van prinses Louise. Deze zoude dien brief aan de redactie van de Vooruit hebben gezon den, omdat zij wist, dat eeii „bourgeois"- courant hem toch niet zoo opnemen. Die brief bevat een verbitterde aan klacht tegen koning Leopold, die ons wordt afgeschilderd als een huichelaar en echtbreker van de ergste soort; de koningin, de moeder van prinses Louise, ging op haar beurt verdriet uitstorten bij een aide de camp, een welbekend Brusselsch generaal. Het voorbeeld nadert het, dat de beslissende slag moet vallen de draden van het weefsel zijn alle gespannen, een kleine stoot nog, en het werktuig is aan den gang. De droom mijns levens zal dan verwezenlijkt wor den, het loon van jaren arbeids en ver nedering zal ik dan eindelijk genieten ik zal den Schuilen burg, voor welken ik reeds zooveel heb opgeofferd en nog zal moeten opofferen, bezitten, en gij, trotsche Voerster en gij, hooghartige van Arkel zult dan, maar te laat, beseffen, dat ik het was, die u beiden tot mijne werk tuigen gebruikte, om mijn doel te berei ken. Maar/' en hier schitterde in het zwarte oog des monuiks een heldere gloed; //indien de sluwe bisschop zijn woord verbrak, en weigerde, dit slaven kleed van mijne lenden te nemen. Hel en duiveldan zou Rocko's dolk zelfs den weg, door deu heiligen bisschops mantel, naar't verraderlijk hart van Van Arkel weten te vinden Hier werd hij in zijne overdenkingen gestoord door het geluid van slepende voetstappen, welke in de lange gang gehoord werden. Spoedig verborg Willi bald toen het perkamenten blad, en ijlings zich voor een crusifix, dat op de tafel stond, nederwerpende, had hij juist eene devote houding aangenomen, toen een der geestelijke broeders de deur opende en hem toeriep: //Broeder Willibald, daar staat een ruiter aan de poortdeur, die Verlangt u te spreken van koning Leopold werd ijverig door zijn omgeving nagevolgd; groot was de verdorvenheid aan 't hof en er huisde daar onder die gouden tressen en galons veel rots. Prinses Louise vertelt dan hoe ze Verliefd was op een jongen tuinman van het park te Laeken, maar begreep, dat zij het hooger moest zoeken voor een echtgenoot. De Almanach de Gotha werd geraad pleegd en prins Philip van Coburg voor haar uitgezocht. Reeds de eerste veer tien dagen van haar huwelijk bemerkte zij, dat zij met een dronkaard was ge trouwd. Dronken kwam de prins'snachts met beschonken vrienden in haar slaap vertrek. Hij wilde haar dwingen zich in haar nachtgewaad aan die vrienden te vertoonen en toen zij weigerde sloeg hij haar zoo, dat zij weken lang de sporen ervan droeg Prinses Louise bekent ten slotte in dezen brief, dat zij Mattasitsj lief heeft en zij eindigt met een hartstochtelijk pleidooi voor haar recht op liefde, geluk en eerbied der samenleving voor haar ongeluk. Indien deze brief in de Vooruit in derdaad echt is, dan is het een docu ment, dat in meer dan een opzicht wonderwel thuis hoort in de droevige schandaalkronieken en tragische fami lieliteratuur der Habsburgers en Co- burgers, in dit geval vooral der laatsten. SER VIE. De kroning van koning Peter zal duren van 20 tot en met 22 Septem ber. Den eersten dag worden de in Het duurde een geruimen tijd, voor Willibald met een teemende stem ant woordde //Ik kan mij thans met geene aardsche zaken bezig houden want ik ben in den gebede, en het heil mijner zondige ziel is mij van meerder waarde, dan alle wereldsche schatten z/Maar de ruiter verklaarde volstrekt bij u te moeten zijn, en wendde voor, van den bisschop gezonden te worden her nam de ander. z/Zeide hij dat riep Willibald met drift; doch even spoedig deze aandoening bedwingende, vervolgde hij op den vori- gen toon vZoo laat hem dan hier ko men, misschien heeft zijn hoogwaarde aan zijnen nederigen dienaar eenigen last te geven." Toen verwijderde zich de andere gees telijke en terwijl Willibald met spanning den bisschoppelijken ruiter afwachtte, sprak hij zacht bij zich zeiven //Thans zullen wij zien, of Van Arkel in de strik geloopen, en tot den strijd met Sweder genegen isweigert hij dit andermaal, dan moet de Voerster daartoe aangespoord worden, en de uilen uit deu stadsraad tegelijk hunne jeremiaden bij deu bisschop aanheffenwant Sweder moet vallen, zijn val alleen kan mij op den Schuilen- burg plaatsen Toen zweeg hij weder, en eenige oogen- blikken daarna trad de bisschoppelijke dienaar de nederige cel. binnen. Het was iemand van een nog jeugdig

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1