MERINOS li. J. lELI-ian Hoorn, te tal SAJET. puike najaars Zaaigranen E.Br^ndsm^ Openbare Verknoping. Een Woonhuis en Erf, Burgerlijke Stand. Advertentiën. GOEDE RAAD. temaakt, is door den garnizoens-com- fcandant te Middelburg een provoost- straf opgelegd. Op de spoorbrug te Kuilenburg d gisterenmiddag een treurig onge val plaats. Twee man die bovenop de panning bezig waren met bikken, vie len, doordat een lus van een touw los raakte van de brug, waardoor de een, C. v. B., uit Beusichem, op de brug langs de rails terecht kwam en de ander, J, van M., uit Utrecht, in een bak langs je brug. Zij vielen ongeveer een hoogte van 15 a 16 M. In deerniswaardige 11 toestand droeg men hen naar wachtpost Met behulp van twee zusters van Barbara-Gesticht verleende dr. J. Hocke Hogenboom de eerste geneeskun- hulp, waarna beiden naar genoemd jesticht per brancard vervoerd wer- jen. Kort na aankom'st aldaar overleed v. B. reeds. De toestand van J. v. II. is redelijk. Een zonderling feit. Bij de manoeu vres van het le bat. Ie regt. infante rie op de heide te Rolde moet jl. Don- jerdag het volgende hebben plaats gehad. Na een zeer vermoeienden stórm- lanval, waarbij 800 meter in looppas it worden afgelegd, konden twee miliciens niet mee en bleven achter. Dë generaal-majoor Prins liet hen bij rich-komen, en vroeg of ze misschien jen vorigen avond dronken waren ge weest. Neen generaal. -4 "Dan zal ik je laten straffen, was }t onverwachte antwoord. Een le luitenant, dit hoorende, nam 5 partij voor de miliciens op, door den generaal uit te leggen, dat die men- schen 800 M. in looppas hadden afge- gd, dat zij niet meer konden enz. Het antwoord luidde: Wilt ge maar naar den troep gaan, luitenant. De generaal begaf zich daarop naar den bataljons-commandant, die dit voor val niet had bijgewoond. Een oogenblik later werd de le luit. bij den bataljons commandant ontboden en kreeg ten lanhoore van iederéen een geduchten uitbrander. De luitenant trachtte zich ite verantwoorden, maar de batalj.-com mandant gelastte hem den mond te houden. Het einde was, dat den offi cier werd gelast zich naar zijn tent te begeven, én hij doet sedert geen dienst meer. Midd. Crt. Een Schipbreuk. Omtrent het vergaan van het Neder- landsche zeilschip Adriana Hendrika kapitein J. Moesker, meldt die gezag voerder o. a. aan het N. v. h. N. „Na den 9den Augustus van Kotka te zijn vertrokken met een lading ge jaagd hout, naar Varel bestemd, kre gen wij den 12den zware slagzijde, die wij echter herstelden. Den 24en Aug. ter hoogte van de Golf van Riga, kre gen wij stormweer uit het N. N. W. met hoogen zeegang, waardoor het schip zoodanig lek geslagen werd, dat wij zonder ophouden 12 uur moesten pompen. Wij wilden naar Libau, en stuurden koers voor dichtgereefd stag fok. Den 26sten tegen vier uur 's na middags kregen wij lenspomp. Om het tegen den nacht bovengaats te hou den, zetten wij het dichtgereefd groot zeil bij. Pas hadden wij dit bijgezet toen mijn oudste zoon mij toeriep ,'t Water dringt in de kajuit!" Haal den onmiddellijk het grootzeil neer en trachtten rond te halzen wat ons echter niet gelukte. Pompten met alle macht doch vruchteloos een poosje later dreef het schip op zijn houtlading. De pa pieren en het hoogst ïioodige werd op de roef en op de deklast gebracht. Wij waren in het gezicht van de vuren van Libau. Des avonds om y uur sloeg de boot weg, zoomede een gedeelte van den deklast. De inven taris sloeg uit de kajuit en werd ver der over boord gesiagen. Ook het com- pas sloeg ons weg. We konden ons slechts met groote inspanning op de deklading vasthouden. Onze noodsei nen waren uitgebrand en des nachts dreven wij naar de Pieren van Libau- haven, wier lichten wij zien konden, 't Schip dreef over bakboord met stag fok bij Halsden, naar gissing, een uur rond en kort daarna sloeg de stagfok weg. Des nachts te 4 uur ongeveer raakte het schip den grond. Ik had te ongeveer 2 uur mijn vrouw en kin deren in het want vastgebonden. Met den eersten stoot lag het achterschip geheel los en sloeg- het roer, hangende in de stuurtallie, nu eens op, dan onder het schip. Te 6 uur werd de stranding aan land bemerkt, van land- en zeezijde werden toen pogingen aangewend om ons te redden, doch telkens te vergeefs beproefd. Vrouw en kroost had ik weer naar beneden en op de deklading gehaald. De deklast hield zich goed toen op eens de geheele bakboordzijde van het schip barstte en de deklast sloeg en drijvende werd. Even daarna sloeg ook de stuurboordzijde uit elkaar en moesten wij op het voor dek, wat nog in verband was, wijken. Daarop sloeg de voorboeg weg en de mast voorover. Het is onmogelijk voor, iemand, die het niet gezien heeft, zich een voorstelling van onzen toestand te vor men. Wij zaten niet verder dan een steenworp van den vasten wal, dan boven, dan onder water. We zochten toen onze toevlucht op den mast, wel ke dwars over het voordek lag. We bleven daar op drijven, omringd door lading, die over en om ons heen sloeg; natuurlijk steeds tot den hals in het water. Onbeschrijfelijke toestand. Mijn jongens hielden zich ferm. Eindelijk te 10 uur waren wij op den vasten wal. Mijn vrouw helaas met beide beenen gebroken, het linkerbeen op twee plaatsen. Een oor zoo goed als geheel van 't hoofd gescheurd en een oog erg gewond. Twee mijner kinde ren zijn met groote moeite weder bij kennis gebracht. Wij strandden in de vestinglijn Libau, onmiddellijk bij een militaire verband- en heel-barak. Mijn vrouw ligt nu in een ziekenhuis. Ik zelf kan met groote moeite loopen. Mijn vrouw en ik zaten eindelijk tusschen een mast en 't hout beklemd, terwijl ons jongste kind in 't water lag. Alles verloren, verscheurd en weg, en niets verzekerd. Door de zorg van den Nederlandschen consul zijn wij hier in een logement geborgen. Sedert eenige dagen is een nieuwe postweg tusschen Zwitserland en Italië geopend op den Grooten St. Bernard. Het bekende „Hospiz" op den bergpas, bijna 2500 meter boven de zee gelegen, en beroemd door zijn hulpvaardige monniken en hun honden, wras met Martigny reeds lang over Sembracher, Orsiëres en St. Pierre door een rijweg verbonden. Maar aan den zuidkant (Italië), konden de rijtuigen uit het dal van Aosta niet verder komen dan tot St. Remy, van waar men niet dan langs een steil bergpad in 2 uur de pashoogte kon bereiken. Thans is de rijweg door getrokken, en een nieuwe verkeersweg, westelijk tusschen beide landen ver kregen. De pas is beroemd in de ge schiedenis, door de talrijke legers, die er over naar Italië zijn getrokkende Longobarden, de Franken (Karei de Groote) de Duitschers (Barbarossa) en in Mei 1800 de Franschen onder Bonaparte. Sedert eenige dagen is de Vesu vius in hevige werking. Uit den groo ten kegel vloeit een lavastroom, die in sterkte toeneemt. Te Parijs is by een opgraving op het Phanteonplein een bronzen vaasje gevonden, bevattende een zestigtal Ro- meinsche munten. Eene daaronder is uiterst zeldzaam, nl. eene munt van keizer Quintilius, die slechts twintig dagen geregeerd heeft, in het jaar 270. Branden. Te Ommen brandde j het huis van den heer Gerrits geheel af. Het vuur bleef echter tot dat per- ceel beperkt, wel werd aanzienlijke waterschade aangericht in de belen dende huizen. Alles was verzekerd. Te Winterswijk is een blok huizen, bewoond door vijf gezinnen, afgebrand. Een kind kon slechts met moeite ge red worden. Te Zaltbommel brak in het magazijn achter den winkel van den heer Van Dijk, manufacturier, een felle brand uitgevoed door grooten voorraad ka pok en andere goederen, liet de brand zich ernstig aanzien. Het pand brand de dan ook geheel uit. De schade wordt gedekt door de Tielsche Brand- waarb. Mij. De belendende gebouwen kregen waterschade. Onder de gemeente Wijk aan Zee en Duin is een bloembollenschuur af gebrand, vermoedelijk tengevolge van hooibroei. Verzekering dekt de schade. Te Mechelen-Wittem is het huis van den heer v. H., totaal door brand ver nield. De inboedel werd mede gedeel telijk een prooi van het vuur. Alles is verzekerd. Oorzaak onbekend. Een geval van ergerlijke kinder mishandeling is te Ametsfoort bij zekere B. ontdekt. Hij had een meisje van acht jaar aangenomen en moet dit kind op verschrikkelijke wijze verwaarloosd en mishandeld hebbben. Toen het kind onderzocht werd, waren armen en rug geheel blauw. Het is thans opgenomen in het Doorgangshuis van de Maat schappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin op Zandbergen bij Amers foort. Tegen B. is proces-verbaal op gemaakt. Een jonge vrouw, te Amsterdam, moeder van drie kinderen, werd ver leden week Maandag, door een insect gestoken, ten gevolge waarvan de lip zeer opzwol. Ze wachtte zooals dat In zulke gevallen meer gaat tot Woensdag om naar den dokter te gaan. Er was toen blijkbaar niets meer aan te doen. Donderdag overleed de vrouw reeds. Aan de Ass. Crt wordt uit Nieuw- Weerdinge geschreven Een zeer ernstige mishandeling had Zondagavond in de naburige „dikbroe- ken" plaats. Zekere Martje O., een meisje van plm. 20 jaar, was op be zoek bij H. V. aldaar, welke gehuwd is met een oudere zuster van Martje. Al spoedig werd de flesch duchtig aan gesproken en kregen V. en Martje twist, welke zoo hoog liep dat V het meisje met stoelen en ander huisraad allervreese- lijkst sloeg, en haar dientengevolge vele ernstige wonden toebracht, waardoor zij bewusteloos neerviel. Geneeskun dige hulp moest dadelijk worden inge roepen. Haar toestand is dan ook zeer bedenkelijk. V. is den volgenden mor gen onmiddellijk in hechtenis genomen door de marechaussees te Valthermond. Door kapitein Bakker van het stoomschip Statendam van de Holland- Amerika-Lijn werd de laatste reis van New-York naar Rotterdam per draad- looze telegraaf namens kapitein en pas sagiers een gelukwensch gezonden aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van haar geboortedag. Het bericht werd van de Statendam op 580 Eng. mijlen afstand van het naaste punt van het vasteland geseind aan- het Eng. stoom schip Aurania van de Cunard-lijn en door dit stoomschip per draadlooze te legraaf overgeseind naar een station aan de Iersche kust. Bij aankomst te Rotterdam ontving kapitein Bakker een telegram, waarin hem namens H. M. dank werd gezegd voor den gelukwensch. Niet onwaarschijnlijk is dit het eerste draadlooze telegram, dat uit den Atlan tischen Oceaan door H. M. werd ont vangen. {Hbl.) jm. en Maria Pru !entiaLauwers,40j.,jd. Overlijden. 26. Maria Emerentia Cop- pieters, 30 j., d. van Petrus Francis- cus en Philomena Herman 27. Petrus Franciscus van Eetveldt, 3 m., z. van Alphonsus en Vi.ginie Roeandt. De Notaris P. Dregmans. te Axel, zal krachtens artikel 1223 Burgerlijk Wetboek, in het koffiehuis van P. Koole op de markt aldaar op Zaterdag den 24 September 1904, des namiddags ten ure verkoopen te Axel, aan de Oude Stad, kadas ter sectie G nummer 1719, als huis en erf groot 38 centiaren. Eigen dom van en bewoond door ELISA BETH DE BLAAY. Te aanvaarden 17 October 1904. STEEDS HET NIEUWSTE. Japansche en Chineesehe Goederen. SERVIEZEN, BLOEM-, TABAKS POTTEN, DOOZEN, KISTJES. Ronde-, Vierkante- en Ovale BLADEN. KABINETJES, HOEKKASTJES. Vierkante- en Achtkante Tafeltjes. Waaiers, Vuurschermen, Wandmatten. Prachtige sorteering Japansch verlakte en Mozaïk BLADEN. EENIG ADRES. pC Als voorheen, weder te bekomen, by P. KOOLE te Axel. Van 16 tot en met 31 Augustus 1904. Zuiddorpe. Huwelijks-voltrekkingen. 17. Petrus Josephus Ougenae, 51 j., Wenscht men sterke, zachte, goed van kleur blijvende kousen; gebruik dan alleen "in verzegelde pakjes voor zien van bovenstaand gedeponeerd Handelsmerk; in Zeeuwsch-Vlaan deren verkrijgbaar te Axel, F. Die- leman, Firma wed. H. Haiinck, J. Bareman, Hulst, C. L. Du Cock- Sijlva, Ter Neuzen, P. van Aren- thais, D. Herrebout. Gez. Meertens, Wed. Klaassen Douze, A. van Overbeke, Sas van Gent, J. T. de Smidt, Zaamslag, wed. J. de Vos, Wed. D. J. van Pienbroek, Axel- sehestraat. In 't byzonder wordt de aan dacht gevestigd op SOUCHON No. 5. 1,30 per 7. KG. S dacht

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 3