Rechtszaken. Dokter J. y d. CALSEIJDE, Gemengd Nieuws. AXEL, 9 September 1904. Aan de gisteren alhier gehouden schieting, door de Handboogschutterij Ons Vermaak" namen deel 51 schut ters. De Hoogvogel werd geschoten door den heer De Guitenaer van West- dorpe. De zijvogels door de heeren Ch. de Wolft' van Hulst en J. F. de Kort van Ossenisse. Een der kallen door den heer Jan Buysrogge van Groenendijk. De an dere werd niet afgeschoten. In den avond van 5 dezer is te Overslag een in 'tveld staande rogge- stapel van E. Verhoosel afgebrand. Uit het onderzoek, door de mare chaussee uit Axel ingesteld, is gebleken dat zekere A. v. d. W. opzettelijk den brand heeft gesticht. Verdachte is gearresteerd en ter be schikking gesteld van den heer Officier van Justitie te Middelburg. Bij kon. besluit zijn herbenoemd tot dijkgraaf van den Pierssenspolder, de heer Joz. de Peijter te Ter Neuzen en tot dijkgraaf van den Seydlitzpolder de heer H. P. de Vleeschauwer te Sas van Gent. -rr De vrouw van een caféhouder aan den Baandijk te Ter Neuzen, ont dekte jl. Woensdag dat uit de beide sigarenkistjes, die in een groten bin- nenkast in de voorkamer op een boord stonden, al het geld was verdwenen wat daar in "had gelegen. In het eene kistje was n.l. geborgen een bankbiljet van flOO, nummer onbekend, in het andere pl.m. 200 francs. Daar de vrouw die kast nog vond gesloten, bestaat het vermoeden, dat ze met een valsche sleutel is opengemaakt. Blijkbaar heeft men eerst getracht door uitsnijding van de plank waarin het slot schiet die deur te openen, want daarvan zijn de sporen goed zichtbaar. Van dien diefstal wordt verdacht een zekere P., een Belg die een dag of vijf aldaar gelogeerd is geweest en die Zaterdag te voren in de richting van België is vertrokken. Vier dagen dus na dat vertrek is de diefstal eerst ont dekt By de politie is aangifte gedaan. Tern. Ct. Maandag reed een landbouwer uit Ter Neuzen met zijn zoontje naar een naburige stad tot het leveren van aard appelen, die hem dadelijk werden uit betaald. Toen hij in het late avonduur huis- ,/Doe open voor pater Willibald!" klonk een forsche stem terug. „De wacht aan de Kamperpoort te Zwolle bestaat niet uit domme ganzen, die hik! elkeen binnen laten, welke zich achter den naam van pater Willi bald verschuilt; noem een ander woord, of gij kunt tot hik! den jongsten dag op het openen van het klinket wach ten;" riep Walter terug, die nog genoeg scherpzinnigheid had behouden om zijnen plicht te kennen en te volbrengen. „St. Michaël!" klonk andermaal de stem, doch thans op eenen zachteren toon; toen trad Walter terug en gaf be vel dat het klinket zou geopend worden, waardoor toen eene lange gestalte binnen trad, in wien allen den pater herkenden. Zonder iets te spreken trad hij op den hopman toe, en toen hij hem zacht toe gefluisterd had: „Indien heden avond een ridder uit het Sticht aan de hamei mocht komen en naar mij vragen, laat hem binnen, ook zonder dat hij het wacht woord kent," verliet hij liet wachthuis en ging met snellen tred de stad in. In elk ander geval zoude Walter er sterk tegen geprotesteerd hebben om iemand, zonder dat hij het seinwoord gaf, binnen de stad te laten, doch de eerbied, of liever vrees en ontzag, welke elk voor den monnik koesterde, die men wist dat in nauwe betrekking met den bisschop stond, was zoo groot dat de hopman, op het enkel bevel van den pa ter, geene zwarigheid maakte, om in dit waarts keerde, had hij het ongeluk van het ontvangen geld, een bankbiljet van 100 gld., te verliezen, wat hij echter eerst bij zijn thuiskomst tot zijnen grooten schrik ontdekte. Hij dacht er aan den volgenden morgen zeer vroeg te gaan zoeken, doch vooral op aan dringen van zijn vrouw ging hij er nog dienzelfden avond met de fietslantaarn en weder vergezeld van zijn zoontje, op uit. Terwijl hij zich trachtte te herinne ren op welke plaatsen van den weg hij de pijp had gestopt, wel vermoe dende, dat daarmede het biljet was gevallen, zag de zoon plotseling iets op den weg liggen, dat bij onderzoek wer kelijk bleek het verloren, kostbare pa piertje te zijn. Het lag op ongeveer 10 minuten gaans van de hotstede. Waarlijk ook één uit de duizend, dat het zoo spoedig weer bij den eigenaar terug was. (L. et E.) Men schrijft aan de Midd. Ct. Naar wij uit goede bron vernemen, is het tot stand komen van het Bel gische gedeelte van de tramlijn Wal soordenSelzaete verzekerd, onder voor waarde echter, dat ook 'tNederlandsch gedeelte gelegd worde. Te hopen is 't, dat de enkele gemeen te- en polderbesturen afzien van de zijlijn naar Sas van Gent. Met het oog op de groote kosten van het aanleggen der bruggen en de door den minister toegezegde slechts geringe subsidie, is het comité-Wittouck niet in staat aan deze voorwaarde te voldoen. Een krachtig petitionnement van in gezetenen uit de verschillende belang hebbende gemeenten zou misschien veel kunnen bijdragen tot het tot stand ko men van deze zoo gewenschte tramlijn. Tot lichtwachter aan het oude hoofd nabij Walsoorden is benoemd G. Broere. De Commissaris der Koningin in Zeeland, maakt bekend, dat het jaar- lij ksch onderzoek van de verlofgangers der Landweer in 1904 zal plaats hebben te Hulst, in het gemeentehuis, Don derdag 3 November 9 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Hulst, 10'/2 uren voorm., voor de verlofgan gers, gevestigd te Hontenisse en 1 uur nam., voor de verlofgangers, gevestigd te Clinge, Graauw en Langendam, St. Jansteen, Hengstdijk, Ossenisse, Stop peldijk en Boschkapelle geval de strenge krijgswetten te overtre den, en thans te minder nu het een Stichtsch edelman gold, die voorzeker met eenige zending van den bisschop aan den monnik of den raad belast was; daarenboven bleef er weinig tijd tot be raad over, want nauwelijks was de wacht weder in den hamei teruggetreden, of een paar schelle trompettoonen, gaven het teeken, dat andermaal iemand voor de poort stond. Walter deed toen, voor zoo verre de donkerheid en zijn „slecht gezicht" dit toelieten, een nauw onderzoek, nopens den persoon die de opening van de poort verlangde, en toen het hem daaruit was voorgekomen, dat het de verwacht wor dende edelman uit het Sticht moest zijn, riep hij „Weet gij ook iets van het wachtwoord onbekende vriend?" „Ik ben een ridder van den bisschop Johan van Arkel, en heb eene zending aan den pater Willibald, uit het Frater huis; weigert gij mij echter de poort te openen, zoo laat den pater hier verschij nen?" riep eene heldere stem van bui ten, en tot bevreemding van de overige manschappen, gaf Walter, zonder verdere woordenwisseling, order om de poort deur te ontsluiten. Een jong edelman, met het bisschop pelijk wapen in zijn kostbare kleeding gestikt, reed toen op een krachtigen, brui nen hengst het, met een paar fakkels verlichte, poortgewelf binnen, en nadat men hem op zijne vragen, den weg naar te Axel, in het gymnastieklokaal der openbare lagere school, Vrijdag 4 No vember 9 uren voorm., voor de ver lofgangers, gevestigd te Axel 10l 2 uren voormiddag voor de ver lofgangers, gevestigd te Koewachten 1 uur nam., voor de verlofgangers, ge vestigd te Zuiddorpe, Overslag, Sas van Gent en Westdorpe te Ter Neuzen, in het Arsenaal, Za terdag 5 November 81/2 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Ter Neuzen; en 12'/-j uren nam., voor de verlofgangers, gevestigd te Hoek, Phi lippine en Zaamslag. In de tweede helft van de maand Augustus zijn langs de grenskantoren van Zeeuwsch-Vlaanderen naar België vervoerd 132 Nederlandsche melkkoei en en vaarzen en wel langs Clinge 104, Sas van Gent 12 en Veldzicht (gem. IJzendijke) 16. Gedurende de week van 31 Aug. tot en met 6 Sept. zijn in Zeeland voorgekomen de Volgende gevallen van besmettelijke ziektendephtheritus 1 te Grauw, 6 te Hulst, 1 te Nieuw- en St. Joosland en 1 te Oud-Vossemeer roodvonk 2 te Yerseke. De ontzettende brand te Antwerpen. Een aantal prachtige fotografische opnamen van den ontzettenden brand te Antwerpen, zullen in het eerstvol gende nummer van het Geïllustreerd Zondagsblad dat wij voor onze lezers verkrijgbaar stellen, worden opgenomen. Ook interessante foto's van den Rus sisch-Japanschen Oorlog en een groote reeks andere illustratie's maken het eerstvolgend nummer bijzonder aantrek kelijk! Men vrage proefnummers van het Geïllustreerd Zondagsblad aan het bureau \an dit blad. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 9 September 1904. lo. J. d. P., 17 jaar, 2o A. M. v. d. B.. 18 jaar, 3o A. v. B,. 28 jaar, allen land bouwersknechten bij P. D. te Koewacht zijn wegens mishandeling ieder veroor deeld tot 2 maanden gevangenisstraf. lo A. T., 26 jaar, arbeider, 2o P. A. T., 29 jaar, arbeider, 3o C. D., 27 jaar, landbouwersknecht, 4o G. d. T., 25 jaar, arbeider, allen te Westdorpe, zijn we gens vernieling ieder veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. het Fraterhuis had aangewezen, liet hij zijn bezweet ros stapvoets de Kamper straat instappen, en verdween spoedig uit het gezicht der wacht, die toen, na de poort op nieuw verzekerd te hebben, in de hamei terug trad, waar zij zich, op de boven beschreven rustbank, weder nedervleide, terwijl Walter, op wiens ge laat thans meer en meer de sporen eener lichte bedwelming zichtbaar waren, zich op zijn leuningstoel liet nedervallen. Al leen Razonius bleef, in het midden van de wachtkamer, overeind staan en na eenige oogenblikken als in overdenkin gen verzonken, zijnen wijsvinger aan den neus gelegd te hebben, zeide hij op declameerenden toon „Nimmer zag het oog een dier, dat zooveel spierkracht toont te bezitten, als het ros van dezen ridder uit het Sticht, want de breede borstbeenderen, sterk gespannen zenuwen en pezen van den staart, waarin alleen de kracht bij het dier en den mensch aanwezig is, waren hier in zoodanigen staat van Hier hield de redenaar plotseling op, toen hij zag, dat zijn auditorium in die pen slaap was weggezonken, en afkeu rend het hoofd schuddend, riep hij met eene wrevelige stem Sapicntiam atque dnctrinam stulti despiciunt!" (Zotten ver achten wijsheid en onderricht) en zich naast zijnen slapenden hopman neder zettende, bleef hij alleen den aanvei trouw den post bewaken, tot ook hij, zijne mak kers volgende, langzaam de oogleden dichtsloot. Wordt vervolgd). De moord te Klein-Garnwerd. De rechtbank te Groningen heeft gis teren (Donderdag) vonnis gewezen in de zaak tegen den 24-jarigen boeren knecht W. v. d. S., te Garnwerd, die de vorige week heeft terechtgestaan ter zake dat hij in den nacht van 23 op 24 Juli 11. op den grindweg te Klein Garnwerd, gem. Winsum opzettelijk Pieter Groenewold van het leven heeft beroofd door dezen met het oogmerk hem te dooden met een mes of een dergelyk scherp voorwerp een zoo he- vigen steek of stoot in de borst ter hoogte van het hart toe te brengen dat daardoor het hart verwond is, ten ge volge van welke verwonding de ge troffene kort daarna overleden is, al thans dat hij op tijd en plaats voormeld gezegden Groenewold opzettelijk met een mes of dergelijk scherp voorwerp in de borst gestoken of gestooten en als bovenomschreven zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht ten gevolge waarvan de dood kort daarna is inge treden. In ieder geval alstoen en aldaar gezegden Groenewold opzettelijk met een mes of dergelijk scherp voorwerp in de borst gestooten of gestoken en bovenomschreven bloedig verwond heeft ten gevolge van welke verwonding Groenewold kort daarna is overleden. In den nacht van 25 Juli was er by een boer te Garnwerd een feestje, na afloop waarvan Groenewold een meisje vergezelde, met wie bekl. vroeger ver- keering had gehad. Bij 't naar huis gaan is het tusschen den bekl. en den ver- slagene tot woorden gekomen, die toen het meisje zich had verwijderd in da den ontaarden met het bovengemelde treurige gevolg. Om de gedachte aan zelfmoord ingang te doen vinden, had bekl. het lijk van Groenewold op den berm aan de zijde van den weg neer gelegd en dezen nog het mes in den hals gestooten. De officier van justitie eischte tegen bekl., die bekende, een gevangenisstraf van tien jaren. Bovengenoemde rechtbank heeft be klaagde veroordeeld tot vijf jaren ge vangenisstraf wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, dat den dood tengevolge had. {N. 22. Ct.) '1 Uitsluitelijk raadplegingen voor Keel-, Neus-, en Oorziek ten den Maandag en Donderdag van 8 tot 11 uren. voormiddags te Sint Nicolaas (Waas) no 43 Statiestraat no. 43. Op andere werkdagen en Zondagen raadplegingen te Lokeren (Waas) no 34 Roomstraat no. 34 van 8 tot 10 uren voormiddag en van 1 tot 3 uren namiddag Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. P RED IK BEU RTEN TE AXEL Zondag lt September I004. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B T. Hugenholti. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholti. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. N. P. Littoog. Bed. H. Avondm. Nam. 2 ure Ds. N. P. Littoog. Nab. H Avondm. Kerk B. Voorm. 9 ure üs. R. vat, de Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. van de Kamp. Men meldt aan de Midd. CH. De milicien soldaat Van K.. van de lichting 1904, van het 2e bataljon uit Middelburg, wordt geplaatst in de 2e klasse van het depót van discipline te Vlissingen wegens ongevoeligheid voor vermaningen en straften. Hij is een van hen die op 31 Augustus den heer G. H. Rengs te Middelburg hebben ge molesteerd. Een anderen milicien van de lichting '98, die zich daaraan ook heeft schuldig

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2