Binnenland. Gemengd Nieuws. het zedelijk gevoel des volks de lijf straffen in 't algemeen ook waren, zegt 9e Roes, het ergste was de handhaving van de geeseling in het dorp, waar de door onbeschaafde en gewetenlooze ge meenterechters toegepaste straf een be paald demoraliseerende rol speelde. Wel werd de straf door niet-bekrach tiging van hoogerhand heel vaak niet toegepast, maar de hatelyk^ bedreiging met de vernederende straf hing altijd als een zwaard van Damocles boven het Russische dorp en er was wel grond voor het door bijna alle landschappen herhaald verzoek om de lijfstraffen voor den boer op te heffen. Een der laatste rechtsoverblijfselen uit den tijd der lijfeigenschap is thans de welverdiende vergetelheid ingegaan, besluit het blad. Eindelijk erkent de Avet de onschendbaarheid van den per soon ook bij de boeren! In verband met den uitdrukkelijken wensch van H. M. de Koningin om, namens H. M., op de een of andere wijze eenig genoegen te verschaffen aan de ruim 325 kinderen, die onder directie van den heer Frans van der Heijden, het Koninklijk Echtpaar tij dens zijn jongste verblijf te 's-Hertogen- bosch een aubade brachten, heeft de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Brabant, daaromtrent dooi de Koningin geraadpleegd, aan H. M. geadviseerd om aan ieder hunner H. Ms. portret met handteekening te willen schenken, als blijvend aandenken aan het Koninklijk bezoek aan Noord-Bra bant en 's Hertogenbosch in de maand Augustus 1904. Gisteren, 29 Augustus, vierde mr. P. C. J. Hennequin zijn 25-jarig jubile um als lid der Provinciale Saten van Zeeland. Den 26n Mei 1851 te Sluis geboren, werd hij in 1878 benoemd tot burge meester en reeds in 1879 werd hij daar gekozen tot lid der Provinciale Saten van Zeeland, voor welk lichaam hij tot op den huidigen dag zitting heeft. In 1888 werd hy benoemd tot burge meester van Aardenburg en is dit nog. In 1891 werd hij afgevaardigd naar de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het district Oostburg. Steeds werd hij herkozen. In 1891 werd mr. Hennequin vice- voorzitter van de Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij en in 1892 voorzitter, /,Alleen de roode Huch van den Stins is dezen dag van de andere zijde geko men. Voor een paar dagen echter, heb ik eenen man uit het Sticht met de veer schuit overgebrachtdoch hij voerde eene vlag, en zeilde met eepe tuigagie, die te vreemd was dan ik gelooven zoude, dat gij met hem in betrekking zult staan," antwoordde Wouter. #Gij kunt u vergissen, vriend Wouter was het een dienaar van den bisschop z/Een jongeling was het, pater Willi- bald doch nimmer heb ik knapper vaar tuig in of voor den wind zien loopen, of een tuig gezien, zoo net en zuiver als dat van hem," hernam de veerman met eene zekere vervoering. »En voerde hij de wapens van den bisschop van Arkel z/Dat deed hij maar op eene andere wijze dan welke gij wellicht bedoelt want hij had zijn' romp niet in de wijde pij verborgen, en toonde geene klooster vlag, maar met een knap krijgsmanstuig zeilde hij den weg naar Zwolle op ant woordde Wouter. z/En deed hij u geene vragen, vriend Wouter z/Hij heeft mij den koers gevraagd, welken hij moest nemen, om Redderen, Gerner en den Schuilenburg te bezeilen, en toen ik hem dien aangewezen had, is hij mij spoedig uit het gezicht geloopen, 1 ofschoon ik hem nog langen tijd nastaarde, AVant ik had medelijden met den knaa^, welke functie hy thans nog bekleedt. De Regeering erkende zyn verdien sten, door hem te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. TWEEDE KAMER. Gouverneur-generaal. Bij de Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot ver hooging van het eerste hoofdstuk der begrooting van uitgaven voor Ned.-Indië met f 86.500 ter bestrijding van de uit gaven, verbonden aan de vervanging Aran den gouverneur-generaal. Voor den benoemden landvoogd wordt, als naar gewoonte, gerekend op f 60.000 wegens kosten van uitrusting en op f20.000 voor reiskosten naar Indië en trakte ment gedurende het tijdvak tusschen zijn vertrek uit Nederland en zijne aan komst in Indië, terwijl ten behoeve van den aftredenden gouverneur-generaal wordt geraamd f1500 voor pensioen (2 maanden), naar reden van 16000 'sjaars) en f500 voor vergoeding der kosten van overtocht naar Nederland. Invoerrecht op Klompen. Men schrijft aan de A'. R. Cm. De klompenmakers in Oost-Vlaande- ren zijn zeer verstoord over het invoer recht van 3 gld. per 100 kilo klompen, door onzen Minister voorgesteld in de nieuwe tariefwet. Niet tevreden met het adres, dat zij naar hun Minister van Buitenlandsche Zaken gezonden hebben, vergaderen zij nu en dan om deze quaestie, die door hen een levens- quaestie genoemd wordt, te bespreken. Thans is besloten den werk- en nijver- heidsraad bijeen te roepen. Deze Raad mag slechts in zeer dringende gevallen bijeengeroepen worden en dan nog al leen met toestemming van den gouver neur der provincie en de leden der Bestendige deputatie (bij ons Gedepu teerde Staten genoemd). Deze toestem ming is verkregen. Dan zijn de mid delen besproken, die kunnen dienen om het Nederlandsche staatsbestuur over te halen, het voorgestelde invoer recht in te trekken of ten minste te verminderen. Mocht de Nederlandsche Minister daartoe niet genegen zijn, dan zal aan de Belgische Regeering voor gesteld worden, als weerwraak een in voerrecht te heffen op Delftsch aarde werk, Hollandsche steentjes en parket vloeren, die bij groote .hoeveelheden uit Nederland in Oost-Vlaanderen wor den ingevoerd. In de vergadering van de 6e ardee- ling van den Werk- en Nijverheidsraad van het Land van Waes, die met toe stemming van den gouverneur van Oost- Vlaanderen te St. Nicolaas gehouden is, werd de toestand der Vlaamsche klom penmakers besproken in verband met het voorstel der Nederlandsche Regee ring tot heffing van een hoog invoer recht op Belgische klompen. Na lang durige bespreking werd met algemeene stemmen, zoowel van de patroons als van de werklieden, besloten zich te wenden tot den gouverneur van Oost- Vlaanderen met de dringende bede, omdat hij reeds zoo vroeg een zoo klip achtig vaarwater bevoer." Willibald scheen met deze mededeeling voldaan, althans hij deed geene verdere vragen, en na den grijzen veerman zijnen zegen gegeven te hebben, verliet hij hem, en het smalle voetpad betredende, sloeg hij den kleiweg naar Zwolle weder in. De kap van zijne pij dicht om het hoofd slaande, voelde of hoorde hij weinig van den regen, die thans in dichte droppen op den glibberigen weg nederviel, of van den wind, die met meerdere kracht kwam opzetten, en van tijd tot tijd huilend door het geboomte joeg, dat zich langs den weg tot aan de stad uitstrekte. Met vasten tred liep de monnik voort, en toen hij in het woud de krijschende toonen van Agge hoorde weergalmen, ver dubbelde hij den stap en stond weldra voor de Kamperpoort stil. Wordt vervolgd). „bij het Ministerie aan te dringen om den vrijhandel der twee landen aan te vragen of de inkomrechten zóo te be werken, dat de wezenlijke ramp voor onze bedreigde bloknijverheid zou af gekeerd worden." Intusschen hebben de klompenma kers uit Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. een adres aan onzen Minister verzon den, met verzoek het voorgestelde recht op Belgische klompen te handhaven, aangezien België ook een invoerrecht heft op oüze klompen. AXEL. 30 Augustus 1904. Als nummer twee op de voordracht voor de betrekking van onderwijzer te Middelburg komt voor de heer L. B. A. Rolff Jz., alhier. Vrijdag is te Zaamslag de kop van den as vanden molen van J. Haak gebroken, zoodat de kop met de wie ken naar beneden kwamen en alles aan stukken was. De schade is vrij aanzienlijk. Toch mag men het on heil als goed afgeloopen beschouwen als men bedenkt dat geen persoonlijke ongelukken voorkwamen. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn te Sas van Gent door een losgebroken hond een 26 tal duiven van den heer Van Wijngaarden, opzichter aan de sluiswerken, doodgebeten. BRANDEN. Te Vessem in de prov. Noord-Bra bant is een hevige brand uitgebroken: het huis van den bierbrouwer v. R. met inboedel en al en vier koeien is geheel door 't vuur vernield. Door de langdurige droogte was geen water tot blussching aanwezig, en de felle wind joeg het vuur van het eene huis naar het andere, zoodat 7 boerderijen en een brouwerij met 7 beesten een prooi der vlammen werden. Men deed wan hopige pogingen om den feilen brand te stuiten. Omtrent dezen brand meldt men nog dat die ontstaan is door vonken uit den schoorsteen der brouwerij van den heer Van R., die op het strooien dak der woning neerkwamen, en dit in vlam zetten. De woning, met annexe boer derij, waarin 6 koeien en 2 kalveren verbrandden. Voorts verbrandde een belendende bakkerij en winkel, Avaar slechts een ponney met kar konden gered worden. Een daaraan grenzend huis werd vernield slechts een weinig van den inboedel werd gered. Twee boerderijen brandden geheel af. Deze boerderijen waren niet verzekerd. De vorige genoemde wel. Nog verbrand de, met den geheelen inboedel een boerderij, eigendom der roomsch-kath. kerk aldaar. Hier was alles verzekerd. Het huis van den veldwachter werd vernield, de inboedel werd gered. Van den postbode brandde de stal af, Avaar- bij een geit in de vlammen omkwam. Verschillende andere woningen kre gen nog schademen had daar in angst de inboedels naar buiten gebracht. Menschenlevens zijn gelukkig niet te betreuren. De ruïne levert een ver- schrikkelijken aanblik op. Te Steenbergen is op den Welberg- het huis van den timmerman L. Buy- zen tot den grond afgebrand. Niets werd gered. Alles was laag verzekerd. Te Schijndel was brand ontstaan in de woning van H. Rykers in het Her- malen. Het vee is gered, doch de in boedel ging grootendeels verloren. Van den inboedel was niets verzekerd. Te Swalmen verbrandde een huis met schuur, toebehoorende aan dhr. M. Stignaar. Huis en inboedel waren ver zekerd tegen brandschadede granen niet. Men meldt uit den Haag De Protestantsche kerk te Scheve- ningen staat in brand, zoo luidde gister middag tegen twaalf uur het gerucht. Inderdaad had een gedeelte van het gebouw aan het einde der Keizerstraat vlam gevat, die vermoedelijk onder de volgende omstandigheden is ontstaan. De kerk is nl. dezer dagen van bui- ten geverfd, Avaarbij de oude laag verf van de lijst der dakgoten met vuur is gebrand. Door vonken, die daarbij vermoedelijk zijn achtergelaten is het houtwerk in brand gegaan, zoodat het vuur smeulde tusschen de houten be dekking aan den binnenkant en de lei bedekking van het platte dak van het vooruitspringend gedeelte in de Keizer straat. Uit het dak sloeg eerst een vlam en later veel rook. De Scheve- ningsche brandweer, gesteund door de Ilaagsche, bepaalde zich er toe met den bijl in dak en gootlijst openingen te hakken en bespoot overigens het kerk gebouw zelf, waarin veel water gewor pen werd zoodat de waterschade hg- langrijker is dan de brandschade. De uitslaande Adam vertoonde zich slechts eventjes en liet, behoudens het voort woekeren van het vuur in bedekte dak- deelen, de brand zich niet ernstig aan zien. De schade aan het dak toege bracht is aanzienlijk. De brand in Antwerpen. Donderdagochtend, omstreeks elf uur bespeurde men aan de Zuidzijde der stad een dikken rookwolk en weldra bleek dat de petroleumtanks in den Hobokenschenpolder in brand stonden inrichtingen, die eerst in het begin van dit jaar zoover voltooid werden dat ruim 30 tanks ter beschikking van den handel konden gesteld worden, terwijl men voortging steeds meer nieu we erbij te voegen. Velen stroomden naar de verlaten Zuidzijde der stad, waar deze tanks op eenzaam terrein staanook de brand weer spoedde zich daarheen doch kon slechts weinig uitvoeren tegen den ont- zettenden vuurpoel, die zware wolken rook verspreidde. Telkens ontplofte een nieuwe tank, die dan weer brand stof leverdeals men Aveet dat de grootste tanks 3000 M3 petroleum be vatten, kan men zich voorstellen hoe ontzettend de ramp was. Over de oorzaak van den brand ver keert men nog in het onzekere. Veie gissingen worden opgeworpenhet geloofwaardigst lijkt de verklaring van den toen dienstdoenden politieagent, namelijk, dat door een onbekende oor zaak, persing of anderszins, een reser voir gebarsten is, de daaruit vloeiende petroleum in aanraking kwam met een veldsmidse, en aldus de brand ontstond. Een groote zwarte rookkolom steeg opalleman nam de vluchttengevol ge der hitte barstten andere ketels en zoo opeenvolgend, tot ze allen in brand stonden. De nagegoeg 40 tanks hoorden toe: aan: de Deutsche Product Actiën Ge- sellschaft, met 5 groote en 5 kleine ketelsde Standard Oil Petroleum Co (Speth) en de American Petroleum Co (Rieth). Behalve de brandweer en de politie bevonden zich op het terrein van de ramp ook drie compagnieën genietroe pen doch men stond machteloos tegen over de colossale vuurmassa's. Daar om bepaalde men zich tot het opwer pen van verschansingen, opdat de brand zich niet verder zou uitbreiden. Ongelukkig genoeg zijn bij de enor me schade ook nog menschenlevens te betreuren. Vermoedelijk zijn een zes tal werklieden, die by de eerste ont ploffing niet vlug genoeg konden weg komen, gestikt en verbrand. Enkele lijken zijn reeds gevonden. Zaterdagmiddag is appèl gehouden onder de 100 werklieden, Avaarvan er 85 in de nabijheid werkten van den 't eerst ontploften ketel. Er ontbraken 9 personendaarvan zijn 7 als ver koolde, akelig verminkte lijken terug gevonden (bij een van hen vond men het half verteerde geraamte, waarnaast een gloeiend tabakdoosje). Volgens berichten, die de N. B. Cri.

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2