EUHREAQHELKOLEN Een Woon-en Winkelhuis, WACHTENDE Gemeenteraad van Axel. Marktberichten. Advertentiën. Dankbetuiging. Uit de hand te koop: Kolon to lossen haald. Daarna bezochten zij de voor kamer aan de zijde van de Vijverlaan. Een buffet bleek geopend en een aan tal etui's van zilverwerk lag ledig over den grond verspreid. Zy schynen langs den zelfden weg weder vertrokken te zijn. Daar de familie uitstedig was kon op het oogenblik niet geconstateerd worden wat vermist wordt. De heer Hanegraaf is intussclien te legrafisch van het gebeurde verwittigd. Een juffrouw, in de Nassaustraat, te 's Hage hoorde 's nachts om halfeen luide om hulp roepen. Ze ging op het geluid af, maar hoorde niets meer. Op de brug van de Nieuwe Gracht riep ze: sis er iemand die om hulp heeft geroepen," maar kreeg geen antwoord. Op dat oogenblik kwam kapitein Hak- stro zijn deur uit. Ook hij had om hulp hooren roepen. Toen de twee over het geval ston den te spreken, werd weer om hulp geroepen en zagen ze twee handen en een hoofd boven het water uitsteken. Kapitein Hakstro belde den heer Van Deventer op, die een dreg in huis heeft, maar de juffrouw uit de Nassaustraat was in een zandschuit gesprongen en het gelukte haar, ondanks dat er geen boom in de schuit was, de drenkelinge te bereiken en haar te grijpen toen ze op het punt stond weer te zinken. Ze werd op de schuit gelegd en vervolgens aan den wal gebracht, waar het een geneeskundige gelukte de levensgees ten weer op te wekken. Een woord van lof mag niet worden onthouden aan de juffrouw uit de Nas saustraat, aan wier kloek optreden voor namelijk de vrouw haar redding heeft te danken. Een buitenkansje is aan acht werklieden van het personeel der rij- tuigfabriek van den heer Spijker aan den Amsteldijk te Amsterdam te beurt gevallen. Samen hadden zij een half lot in de Staatsloterij, waarop de f25.000 gevallen is, zoodat zij thans met hun achten een goede f 10.000 teverdeelen hebben. De moord in de Haarlemmermeer. De justitie te Haarlem zet het onder zoek naar de daders van den moord op Bosmans in de Haarlemmermeer voort. De aanvankelijk verdachte Klaas Blonk heeft zich bereid verklaard om verschillende boerderijen in de Haar lemmermeer onder leiding van de po litie te bezoeken, ten einde na te gaan, of zich onder het werkvolk ook de 2 personen bevinden, die hij in den och tend van den moord daar heeft gezien. Men meldt aan de N. CV. Binnen een niet te lang tijdsverloop zal voor de arrondissements-rechtbank te Haarlem dienen de zaak tegen vrouw Datema, thans gedetineerd, beklaagd haar man, caféhouder in de Haarlem mermeer, door middel van arsenicum om het leven te hebben gebracht. De vrouw heeft bekend een mede plichtige te hebben, een goed vriend, die haar- bij een en ander de behulp zame hand zou hebben verleend. Deze vriend bevindt zich mede in arrest, doch ontkent alles. Een stellig bewijs ontbreekt, en bij gevolg is de kans tot nu toe zeer groot dat hij weer op vrije voeten zal wor den gelaten. Opmerkelijk is, volgens de bekente nis der vrouw, de loop der gebeurte nissen. Volgens haar zou zijn afge sproken, dat de vriend 's nachts aan haar woning zou komen en de deur ongesloten vinden. Op een afgesproken plaats was een beker met een ei gezet en daarin zou hij arsenicum doen. De vrouw, wetende dus, dat de beker ver gif bevatte, klutste 's morgens het ei, gaf het aan haar man met het gevolg, dat hij bezweek. De hoeveelheid ar senicum moet groot genoeg geweest zijn om vier man te vergeven. Het opmerkelijke van het geval is, dat niemand den medeplichtige by de woning heeft gezien, welke pogingen ook zijn aangewend om dat te bewijzen. Een beloonin": van f 100 door den offi cier van justitie ten deze uitgeloofd, bleef zelfs zonder resultaat. Hoe vreemd het moge schijnen, de mogelijkheid bestaat, dat niemand den man gezien heeft, omdat het feit moet hebben plaats gehad in den nacht van Zaterdag op Zondag, een tijd dus, dat weinig menschen op het pad waren. Op eiken anderen nacht zou dat niet het geval geweest zijn, omdat dan vele landslieden omstreeks 3 uur reeds op weg naar hun landarbeid zijn. De vrouw zal intusschen haar ge rechte straf niet ontgaan. Een lynching. Door de bevolking van Statesborough zijn twee negers ge lyncht. Uit de nadere bijzonderheden blijkt dat dit een gruwelijk tooneel is geweest. De negers waren op wettige wijze ter dood veroordeeld wegens het vermoorden van zekeren Henry Hodges, diens vrouw en drie kinderen, wier lijken daarna door hen verbrand zijn. De voltrekking van het vonnis zou eerst in de maand September a. s. plaats vinden, maar de plaatselijke bevolking was zoo verwoed over de gepleegde misdaad, dat men besloot de negers te lynchen. Ze werden uit de gevangenis gehaald, en in optocht gevoerd naar de hoeve van het uitgemoorde gezin van Hodge. De eene neger, Reed, toonde weinig of geen ontroering, maar de andere, Cato, sidderde van angst, en smeekte dat men hem zou doodschieten of ophan gen. Bij het huis van Hodge gekomen werd een groote paal in den grond ge slagen, waaraan de slachtoffers rug aan rug werden vastgebonden. Reed werd het hemd uitgetrokken, Cato mocht zijn kleeren aanhouden. Om nek, beenen en armen van de ten doode gedoemden werden touwen gebonden. Gedurende het halve uur, dat nu volgde, werd een vracht hout bijeengebracht en om de slachtoffers opgestapeld. Toen men ein delijk met voorbereidende maatregelen gereed was, werd brandbare olie op de negers en op het hout gegoten, en stak men de mijt aan. Toen de vlammen uitsloegen, juichten de half-dolle lyn chers als waanzinnigen. Reed draaide en wrong zijn lichaam in allerlei boch ten, maar gilde niet. Het eenige wat men hoorde zeggen, was„God heb medegedoogen Cato gilde zijn doodsangst uit. Zijn dikke haarbos, die gedrenkt was met olie, vatte onmiddellijk vuur. Enkelen der verwoedste lynchers wierpen bpan dende takken op de stervende rampza ligen, wier lijden wel drie minuten duurde. Na het eind der akelige ver tooning, werd de verkoolde stapel be stormd door lieden, die souvenirs wilden bemachtigen. Daarna schynen ze nog een neger gelyncht te hebben, maar daar de volks- meenigte de telegrafische gemeenschap verbrak, weet men niet precies wat er gebeurd is. Het tapijt van den pastoor. r Een pastoor uit een Vlaamsche gemeente ontving een brief van een collega, pas toor van een Fransche grensgemeente meldende, dat hij hem een tapijt had ten geschenke gezonden. Kort daarna kwam een officieel bericht hem melden dat het tapijt te zijner beschikking lag in het douanekantoor en dat hij het mocht afhalen mits tegen betaling van 500 trancs boete de verzender had nl het tapijt slechts voor een waarde van 100 fr. aangegevenen de douaniers hadden het hooger geschat en de boete moest dus door den adressant worden betaald. De pastoor, die nooit het voorwerp ■gezien had en het dus ook niet kon schatten, vermoedde dat de tolbeambten de waarde overdrevenhij schreef en liep van bureel tot bureel, zelfs naar het ministerie om te betoogen, dat voor een verkeerde opgaaf toch zulke zware boete niet zou worden toegepast. Hij bracht het net zoover tot men een schatting beval. En de uitslag daarvan was dat het geschenk een merkwaardig en wonderschoon oud- Aalstersch tapijtwerk bleek te zijn van minstens 20.000 franc waarde. Onnoodig te zeggen, dat de pastoor niet meer pruttelde en zich haastte de geëischte 500 francs te betalen. Uit Weenen wordt gemeld, dat men tal van Joden in Rusland verwittig de, dat er nieuws was van hunkinde ren, die in Oost-Azië meevochten, maar zij moesten 20 roebels betalen voordat zij het konden krygen. Velen waren arm en moesten geld leenen om aan dezen eisch te kunnen voldoen. Toen zij betaald hadden zeide de beambte tot hen: „Uw zoon is dood." Er zijn geen kinderen meer. l)e Parijsche politie heeft een kwajongen van 12 jaren, Marzot geheeten, het zoon tje van een welgestelde familie, gearres teerd, die de ouderlijke woning had ver laten om met een meisje van 11 jaren, ook het ouderlijke huis ont- loopen, te gaan leven. Marzot dwong het kind om op allerlei wijzen in het onderhoud te voorzien en als zij niet genoeg geld thuis bracht, sloeg hij er op. Precies als in sommige groote menschen-huwelijken. Zitting van 23 Juli 1904. Tegenwoordig alle leden. Eene vaca ture. Voorz. dhr. D. J. Oggel. Secreta ris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. I. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten dd. 21 Juli, gevende in overweging na het hoo ren van de gezondheidscommissie op nieuw de verordening vast te stellen omtrent het ruimen der beerputten, enz. Wordt besloten hieraan gevolg te geven. I). Idem houdende terugzending van het door hen goedgekeurde kohier der schoolgelden over het 2e li wartaal 1904 c. Idem van het suppl. kohier hoofd omslag over 1904. d. Brief van den Minister houdende mededeeling dat voor 1905 betreffende het instellen van kiesdistricten eene algemeene herziening zal worden ge houden, en verzoekt daarom opgave van de kiezers die meer dan een uur van het stembureau afwonen. Daar de leden eenparig van oordeel zijn dat dit slechts over zeer enkele personen loopt wordt besloten den tegen- woordigen toestand te bestendigen. II. De geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid dhr. J. de Feijter, worden door eene commissie onderzocht en in orde bevonden, weshalve tot toe lating wordt geadviseerd. III. Vaststellen gemeenterekening over 1903. Bij monde van den heer Wolfert ver klaart de commissie de conformbevin- ding en adviseert tot goedkeuring, er tevens bijvoegende dat ze met eenna- deelig saldo sluit. Dhr. Smies heeft gezien dat de kos ten van het repareeren van de straten nogal veel zijn, hij zou liever zien, dat zulks aan een werkman uit de gemeen te werd opgedragen. De Voorz. zegt te zullen vernemen of hierin verandering kan worden ge bracht. Dhr. Wolfert stelt voor, om gemeen tewerken, die een begrooting hebben van boven f150 publiek aan te beste den, welk voorstel m. a. s. wordt aan genomen. IV. Vaststellen begr. alg. burgerl armbestuur voor 1905. Als voren ad viseert de commissie Wolfert e. a. tot goedkeuring. V. De gemeentebegrooting voor 1905 wordt tot onderzoek in handen gesteld van eene commissie bestaande uit de hh. Smies, Van Hoeve en Wolfert. VI. Wijziging verordening herha- lingsonderwijs. Omdat het reeds is voorgekomen dat het bij de wet bepaalde aantal lesuren niet werd verstrekt omdat dan nog in de maand Maart lessen zouden moeten worden gegeven, wordt de'verordening in dien zin gewijzigd dat in genoemde maand ook nog de restende uren les kan worden gegeven. VII. Tot zetters der Dir. Belastingen worden herbenoemd de h.h. J. Smies en M. Wolfert. en tot hunne plaats vervangers de hh. P. van Hoeve en J. Veryzer. Omvraag. Dhr. Smies vraagt of de trap aan het bordes niet zou kunnen worden aangebracht; deze toch is bij zulk eene droogte wel noodig, daar de menschen er over klagen, dat ze geen water kunnen bekomen. Dhr. Dregmans wijst er op dat de gemeente voor den trap dient te zorgen en niet zijn principaal. De Voorz. zegt er naar te zullen vernemen. De vergadering wordt gesloten. HULST, 22 Aug. Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt Tarwe 8,75, Rogge 6,75, Win- tergerst 7,50, Zomergerst 0,Ha ver 7,Erwten j 10,Paarden- boonen 0,Duivenboonen 0, Witteboonen 0,Bruineboonen 0,Boekweit f 0,Lijnzaad f 0,Aardappels 2,75, Koolzaad per zak van 106 liters 0,Boter per kilo 1,40, 1,40, Eieren per 26 stuks 1, Er waren ter weekmarkt te koop ge steld 41 stuks hoornvee, 35 varkens, verkocht13 stuks hoornve£, 16 var kens. De ondergeteekende betuigt zijnen dank aan allen, die blijken gaven van belangstelling bij zij nen 60-jarigen geboortedag op 21 Aug. Axel, Augustus 1904. L.- LAMAITRE EN ECHTGENOOTE. Ondergeteekende betuigt hierbij zijn welgemeenden dank aan de bewoners van 't Spui voor de goede ontvangst, hem en het Fanf. Gez. „Axel's Werk manskring", bij haar bezoek aldaar, ten deel gevallen. De Voorzitter P. CORNELISSE. staande op een der beste standen van Axel, geschikt voor alle bedrijven. Te bevragen bij Notaris DREGMANS te Axel. Zy, die wenschen in aan merking te komen om de van de Vereeniging „De Herleving" kunnen zich aanmelden bij onderge teekende tot 27 Augustus, liefst leden der vereeniging. F. G. VAN TATENHOVE. Axel, 19 Augustus 1904. schippér F. SCHOTT aan de Axelsche- Sassing met een lading voor rekening van JOHs. SMIES en D. SCHIEMAN.

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 3