Binnenhuid. Landbouw. Gemengd Nieuws. ten de stakers met petroleum een bak kerij in brand te steken, maar de bak kers en de "knecbts die aan het werk waren bemerkten het bijtijds en kon den den brand blusschen. Vijf soldaten- bakkers zijn uit de kazerne weggeloopen om gemeen© zaak te maken met de stakers. Deze daad moeten ze met 2 maanden gevangenisstraf bekoop en. Bo vendien wordt het hun aangerekend, dat ze de internationale gezongen heb ben, Vhaanrit men mag opmaken dat de internationale toch nog niet het offici- eele Fransche volkslied is, wat de hui dige ministers anders wel eens als een verwijt aan hun adres hebben moe ten hooren. H. M. de Koningln-Moetler in Middelburg. Men schrijft uit Middelburg Hoewel H. M. de Koningin Moeder slechts zeer kort in ons midden ver toeft, was het wel te verwachten, dat H. M. hier een gulle en hartelijke ont vangst zou ten deel vallen. De Zeeuwen toch zjjn van ouds her ten zeerste gehecht aan het huis van Oranje, dat bleek ook heden weer op nieuw. Overal in de stad wapperde de driekleur, en reeds lang voor aan komst van den trein bewoog zich in den omtrek een talrijke menigte. Op het perron waren ter verwelko ming tegenwoordig: de commissaris der Koningin, de griffier der Staten, de burgemeester W. A. Graaf van Lijnden, jhr. mr. Van Reigersberg Versluijs, ka merheer in buitengewonen dienst, jhr. mr. De Casembroot, voorzitter van de vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, en Frederiks, secretaris van de Kopertentoonstelling. Hut dochtertje van den heer W. Pol man Kruseman, griffier der Staten, bood de Koningin een bouquet aan, waar voor zij vriendelijk dankzegde. Na een kort oponthoud in de eerste klassewachtkamer, die voor deze ge legenheid smaakvol was versierd, begaf H. M. zich met haar gevolg naar de gereedstaande rijtuigen. Niet zoodra H. M. buiten verscheen, barstten luide jubelkreten lós van de vele honderden die bij het station stonden, welke hul- debetooging door H. M. vriendelijk werd beantwoord. De Commissaris der Ko ningin nam plaats in het rijtuig bij H.M. Het eerst werd naar het paleis van den Commissaris der Koningin in de de deur gevestigd, en toen andermaal, maar nu van zeer nabij, het refrein van het gezongen lied Heisa dan zustersrijst op en ontwaakt 't Heideveld wacht ons, de feestnre naakt hem in de oor klonk, sprong hij onsteld op en wilde door de voordeur de hut verlaten, toen door den achteringang de zangster binnen trad. Geheel haar voorkomen harmoniëerde met het lied, dat zij straks had aange heven, en verschoonbaar zoude het denk beeld geweest zijn, indien men in haar een dier wezens vermeende te aanschou wen, welke in de Mythologie, onder den naam van furiën, voorkomen. Hare lange en magere gestalte was gewikkeld in eenen, los om het midden geslagen, man tel van eene paarschkleurige, wolachtige stof, echter zoodanig gescheurd en bemorst dat het moeielijk was den oorspronkelij- ken vorm of kleur daarvan te herkennen. Dit kleed viel tot laag op de voeten neder, doch hing boven zoo ver van de schouders af, dat het geheel den langen, spichtigen hals bloot liet, waarvan het vel, door de zon en het weder, eene koper achtige kleur had verkregen dit lichaams deel droeg een hoofd, dat met een grijze linnen lap omwonden was, en waaronder eenige dunne, witte haarlokken langs het hooge voorhoofd en de. slapen neer hingen. Deze witheid van het hoofdhaar en het bruinachtige vel, (ltd in dikke abdij gereden, om daar het déjeuner te gebruiken. Overal op den weg werd de Koningin luide toegejuicht, en H.M. beantwoordde al deze blijken van har telijke genegenheid steeds met vrien delijke hoofdknikken. Aan het dejeuner zaten o. a. aan de burgemeester en de heeren Reigersberg Versluys, Graaf Van Lijnden, jhr. mr. De Casembroot Frederiks en Hartman, de beide laatsten respectievelijk secre- 'tarissen van de Kopertentoonstelling en de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer. Na afloop van het dejeuner werd naar het schuttershof gereden ter be zichtiging van de tentoonstelling van oude koperwerken. Hier werd H. M. ontvangen door de Vereeniging tot be vordering van 't Vreemdelingenverkeer. De hèeren Reigersberg Versluys en !De Casembroot spraken een kort woord van welkom tot H. M., waarvoor zij dankte. Door den heer Versluys werd daarop aan H. M. een catalogus in ma rokijnleder gebonden aangeboden, ter wijl de heer Frederiks haar een al bum met photograpbieën van de expo sitie overhandigde. Bij de bezichtiging der tentoonstelling werd H.M. rondge leid door den heer Frederiks, die H.M. voorlichtte. Met belangstelling nam de Koningin-Moeder en haar gevolg ken- inis van de expositie. Nadat alles bezichtigd was, werd een rijtoer gemaakt langs den buiten- i singel naar het gasthuis. Bij aankomst aldaar werd H. M. in de versierde ves tibule opgewacht door de regenten, den 'directeur, dr. Bijlsma, en de directrice 'zuster GreeVe. In de receptiezaal werd H. M. ontvangen met een toe- spraak van den voorzitter van regen ten, mr. A. P. Snouck Ilurgronje. Ver volgens wandelde H. M., begeleid door dr. Bijlsma, langs de ziekenzalen, en werden dé verschillende afdeelingen j bezichtigd. Na het bezoek aan het gasthuis werd weer een rijtoer gemaakt en naar de Abdijgebouwen gereden. Hier werd H. M. ontvangen aan den hoofdingang van de griffie door verschillende auto riteiten achtereenvolgens werden daar de verschillende restauratiewerken be zichtigd en de kamer van Ged. Staten de koffiekamer, de hoofdtrap van de Steenzaal en de vergaderzaal van de Prov. Staten met de wandtapijten. Ook Ide Kloostergang en de 13e eeuwschc ondergrondsChe zaal werden bezichtigd evenéens werd de Koorkerkbezocht om het daar ontdekte graf van Graaf Wil- i lem II in oogenschouw te nemen. Vandaar begaf zich H. M. te voet naar de abdij. Om kwart over vijf reed H.M. naar bet station, waar verschillende autori teiten haar opwachtten. Op het perron onderlid 1 H.M. zich nog eenige oogen- blikken met den burgemeester en zeg de den commissaris van politie dank voor dp goede regeling. De trein ver trok onder geleide van den heer C. Walraven, inspecteur van de Staats spoorwegen. rimpels over het beenderig gelaat was gespannen, zouden eenen gevorderden ouderdom verraden hebben, indien de levendigheid van het donkerbruine oog, welke ook aan geheel de fiere en trotsche gestalte was medegedeeld, niet had aan getoond, dat niet de last der jaren, maai de druk van ramp en ellende, den win tertijd reeds in den zomer van haar leven had doen aanbreken. Br was echter in deze levendigheid van het oog eene uit drukking van wildheid op te mei'ken, die aan geen natuurlijke drift of harts tocht kon worden toegeschreven, maar volkomen gelijk was aan het vuur, dat uit den woesten blik van eenen krank zinnige schittert, en waarmede de kramp achtige trékken, waardoor hare dunne, loodkleurige lippen somtijds weiden be wogen, eigenaardig overeenstemden. 11 'ordt vei volgd Om even over halftien kwam de trein te Utrecht aan vanwaar H.M. in een extra-trein naar Soestdijk vertrok. Uitgenoodigd door den heer Ph. J.J van Dixhoorn kwam 1.1. Zaterdag alhier een 25-tal landbouwers tezamen ten huize van Mej. de Wed. Rolff, ten einde te bespreken of er geen mogelijkheid zou bestaan, om zich af te scheiden van de afdeeling Hul si der Maatseliappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, en te Axel zelf éenè af deeling te stichten. Dhr. Ph. J. van Dixhoorn wees erop dat Axel bij keuringen, bij het houden van vergaderingen en tentoonstellingen door de afdeeling steeds stiefmoederlijk wordt behandeld, alhoewel zij toch al- 'tijd het grootste contingent levert. Na de uiteenzetting van het onder werp bleek dat alle aanwezigen volko men instemden met het voornemen. Een der landbouwers wilde nog ver der gaan, en vroeg of het niet moge lijk zou zijn, om hier in 't land van Axel op te richten eene „Vereeniging van Landbouwers." Thans zijn vele niet-landbouwers ook lid van den land bouw en stemmen ook mee. Deze leden zouden toch lid kunnen blijyen, doch zouden slechts eene adviseerende stem hebben. Van alle zijden gingen stemmen op tegen dit voorstel, en werd ten slotte met algemeene stemmen (dhr. P. van Hoeve hield zich als bestuurslid der afdeeling buiten stemming) besloten tot het voorstel van dhr. van Dixhoorn. Onze geachte Burgemeester ook ter vergadering aanwezig, juichte ten zeer ste het plan. toe, feliciteerde den heer van Dixhoorn met het reeds behaalde succes, en beloofde zjjn invloed te zul len aanwenden, daar, waar deze zal blijken noodig te zijn. Thans werd overgegaan tot het vor men van eene commissiè, die de noo- dige stappen zal doen, om de zaak haar beslag te doen krijgen. In deze commissie werden benoemd de navolgende heeren Ph. J. van Dix hoorn, W. Dieleman Pzn., B. Puijlaert, Joh. de Feijter, W. de Koeijer, Henri Bonte en S. de Feijter. De commissie zal hare eerste ver gadering houden den 27 Augustus a.s. des namiddags half een ure. De St. Crt. bevat een staat van degevallen van besmettelijke veeziekten, in Nederland voorgekomen gedurende de maand Juli 1904. In Zeeland kwamen voor 12 (5) ge vallen van vlekziekte der varkens, nl. 1 (1) te Burgh, 9 (2) te Kats, 1 (1) te Tholen en 1 (1) te Wissekerke; en 1 (1) geval van miltvuur bij alle vee, nl. te Wemeldinge. In 't geheele rijk kwamen voor: 1 (1) geval van kwade droes en huidworm, 136 26) van schurft, 72 (23) van rot- kreupel, 95 (60) van vlekziekte en 17 (13) van miltvuur. (De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven het aantal eigenaars aan). Ofschoon er in de laatste dagen nog al regen is gevallen, is het gras in vele oorden van Friesland er lang nog niet om het vee in voldoende mate te kunnen voéden. Vele boeren moeten hun vee dag aan dag voeden met gras, dat van de buitenlanden elders moet worden gehaald. Op deze landen is er intusschen ook al ten gevolge van de langdurige droogte mede niet veel gras, en het staat te bezien, of daar nog eens zal kunnen worden gemaaid, zooals in andere jaren gewoonlijk tegen den herfst .geschiedt. De boer kan er op rekenen, dat hij voor zijn vee tot bijvoeden de toevlucht zal moeten nemen. De melk productie van dé koeien is reeds sedert geruimen tijd reeds verminderd met het gevolg, dat de melkprijzen reeds 'sedert een paar weken van 6 tot 7 cent per liter zijn verhoogd. AXEL, 23 Augustus 1904. Gisteren slaagde voor het examen akte fransch 1. o. mejuffrouw C. van Nuenen, onderwijzeres aan de Roomsch Katholieke school alhier. De leerlinge genoot hare opleiding bij den Keer A. J. van de Vijver, hoofd van genoemde Schooi) Door Gedeputeerde Statep yan Zeeland is aan de betrokken -polderbe sturen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaande ren meegedeeld dat de verschillende, bezwaren, ingediend tegende oprich ting van een waterschap van polders beoosten het kanaal Gent—Neuzen, hun aanleiding hebben gegeven, hun voor stel aan de Provinciale Staten aan te houden. Overeenkomstig het te kennen gega* ven verlangen wenschen zij gelegenheid te geven tot het treffen van een over eenkomst tusschen de belanghebbende polders tot het in goeden staat brengen en houden van de dijken met hun kunst werken, welke de eerste water keering uitmaken achter de zeedijken, uitge zonderd den noordelijken dijk van het rijks-afwateringskanaal in de polders A'oord- en Ser Lippens Mocht vóór 15 Oct. a. s. geen over eenkomst gesloten zijn, dan zal door Ged. Staten nader overwogen worden, wat ter beveiliging van de betrokken landstreek dient gedaan te worden. f Blijkens het verslag over 1903 van de Maatschappij van Weldadigheid kwam in het bevolkingscijfer geen noemens waardige verandering. Het aantal bestedelingen klom tot 244. Vele aanvragen moesten van de hand worden gewezen, aangezien als regel is aangenomen, dat bestedelingen boven 12 jaar niet kunnen worden opgenomen, Telkens en telkens blijkt echter dat men niet bekend is met het streven en het doel der Maatschappij. Ven beschouwt Frederiksoord nog maar al te vaak als eene plaats (zooals die tot 1859 was) waar ondeugende jongens opgeborgen konden worden. Niets is minder waar die oudere jongens zijn niet op hun plaats en doen aan het geheel zeer veel nadeel. Ter opvoeding ontvangt de Maat- schapppij liefst de kinderen zoo jong mogelijk, zij worden dan als eigen kin deren in een huisgezin opgenomen en kunnen van het degelijk onderwijs ge bruik maken. Zal de Maatschappij aan hare roeping blijven beantwoorden, dan is het noodig dat velen zich bèrëid verklaren de kleine contributie van f 2,60 per jaar bij te dragen. Het aantal leden bedraagt 8118. i In Zeeland zijn afdeelingen gevestigd te Goes met 16, Middelburg met 81, Neuzen met 6, Vlissingen met 24 en Zierikzee met 24 leden. Te Hontenisse is een correspondent schap met 6 leden. Brutale iubraak. In het park Honingen te Rotterdam had een bru tale inbraak plaats en wel in de villa van mr. J. Hanegraaf, ambtenaar bij het kantongerecht, wonende Vijver laan 72, doch die thans met zijn gezin bui tenslands vertoeft. Daar het huis ledig was, berustten de sleutels tijdelijk bij een der familieleden, den heer B. Toen deze 's morgens als naar gewoon te het huis ging inspecteeren, bemerkte hij, dat er ingebroken whs. Het bleek, dat de inbrekers waren binnen gedrongen aan de achterzijde. In de Achterlaan waren zij over het hek van den tuin geklommen.' De deur van de tuinkamer was met een houten luik gesloten, doóh dit was met een beitel door de inbrekers afgerukt. Daarna ;hebben zij de deurruit vernield en wa ren zoo in de gelegenheid de beugel sluiting van de tuindeur open te draaien. In de tuinkamer werd slordig huis gehouden. Alles was er overhoop ge-

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2