Binnenland. Dokter J. v d. CALSEIJDE, Rechtszaken. Gemengd Nieuws. X heeftop de zelfverloochening, die hem ertoe dreef om niet, door rusteloos toor nen en woelen, aan den overwinnaar reden te geven om zich daarvoor op ons volk te wreken. Toen Bismarck Duitschland's staatkundige reus in ongenade was gevallen en tot machte loosheid was vernederd, daverde zijn Sachsenwald telkens van vulkanisch protest-gerommel. Onze Transvaalsche reus heeft, toen de ure der smart voor hem aangebroken was, nooit het vol komen bedwang over zijn onuitputte lijke energie verloren. Geen klacht, geen verwijt, geen verzuchting, geen beschuldiging, geen verwensching is ooit Paul Kruger's lippen ontvloden, toen het Opperwezen hemzelf tot poli tieke onbeduidendheid en Zijn volk tot militaire nederlaag bestemd had. Gisteren heeft te Andel geheel vol gens programma de onthulling plaats gehad van het gedenkteeken ter her innering aan de scheiding van Maas en Waal. Zooals men weet, is H. M. de Konin gin en Z. K. H. Prins Hendrik der Ne derlanden daarbij tegenwoordig geweest en door den Minister van Waterstaat is een rede uitgesproken. Om een klein idee te geven van de grootte van dit werk, behoeven we alleen maar te zeggen, dat het meer dan 23 millioen gulden heeft gekost. Heden brengt H. M. de Koningin Moeder een bezoek aan de tentoonstel ling van oud koperwerk te Middelburg. In de St Crt. verzoekt de direc teur-generaal der posterijen en telegra- phie het publiek beleefdelijk om de postzegels op zijne ter post te verzen den stukken, steeds vast te hechten in den rechterbovenhoek van de adres zijde der stukken. Daarmede zal het werk van de stem peling van de postzegels op de stukken in het algemeen, maar zeer zeker met de nieuwe electrische stempelmachine, aan de postkantoren, waar deze op proef in gebruik genomen zal worden, regelmatiger en gemakkelijker kunnen plaats vinden, dan wanneer de post zegels nu hier, dan daar op de stukken zijn vastgehecht. AXEL. 19 Augustus 1904. Gisteren geraakte alhier een kar met aardappelen te water, doordien het paard schrikte van een motorfiets. Er gingen wat aardappels verloren en de fietsrijder betaalde de schade, overigens liep het zaakje nogal goed af. Maandag jl. hadden te Ter Neuzen de aangekondigde internationale wieier- feesten plaats. Zij brachten heel wat drukte tewreeg. Voor het bloemencorso was de deelneming niet groot, doch wat er was, gaf blijk dat er met ijver aan gewerkt was. Twee rytuigen, 12 rij wielen en 6 sportkarren waren ten als ik gezegd heb, daarvan weinig weet, kan ik u geene opgaven daaromtrent geven want dat hij veel op den Voerster stins komt, is te natuurlijk eene zaak, dan dat ik u daarop zoude opmerkzaam maken, wijl hij daar genoeg zal te doen hebben, om hel» vaartuig van den baron Sweder in' een goede haven binnen te brengen," antwoordde Wouter; en daar thans de punter aan den anderen oever tegen het zand stiet, braken zij hier het gesprek af en de marskramer, zijn pak weder op den schouder bevestigende, ïeikte aan Wouter het veergeld toe en stapte aan land, waarna hij den veerman toeriep ^Vaarwel, oude Wouter, met uwen heilligen pater Willibald en zich toen met den knoestigen wandelstok onder steunende, beklom hij den oever en stapte niet vluggen tred den zandweg naar Haf derwijk op. Wordt vervolgd). toongesteld. Voorzeker had de jury geen gemakkelijke taak mét fiét toe kennen tier prijzen. Om, 3 uur begonnen de wedstrijden, waarvoor zich 346 deelnemers hadden aangemeld, waarvan een 10-tal deel namen aan het kunstrijden. Bij de wedstrijden in ringrijden, vogelpik, kwade Trien' en plankenrijden ging het er warmpjes, toe, zoodat meermalen om de prijzen moest worden geloot. Ook de beoefenaars van het kunstrijden bleken tamelijk voor hun taak bere kend en beloven nog wat voor de toe komst. Het spreekt vanzelf dat de heer A. Penninckx uit Leuven, kampioen van België, .de deur toe deed. Déze rëed dan ook buiten mededinging aan eenigen prijs. Zijn werk vormde een extra nummer, dat veler verwachting over trof. Ter opluistering wisselden de mu ziekgezelschappen „Apollo" van Ter Neuzen en de Velo-Fanfare „l'Aigle" uit Gent elkaar af in het spelen van muziekstukken waardoor de gewenschte stemming zoowel onder de deelnemers als onder de toeschouwers bleef heer- schen. Het feest mag'welgeslaagd ge noemd worden, al was het dan ook dat de hevige wind hinderlijk werkte op de sportliefhebbers. Te Sas van Gent is Dinsdagavond zekere P. O. uit Assenede in beschon ken toestand te water geraakt en ver dronken. De ongelukkige maakte meer malen overmatig gebruik van sterken drank. Denzelfden dag is aldaar gearres teerd een Belgisch machinist verdacht van het plegen van onzedelijke handelin gen met een 12-jarig meisje, aldaar. In dé week van 10 tot en met 16 Augustus kwamen in Zeeland voör 3 gevallen van roodvonk, 1 te Kats en 2 te Sas van Gent en 4 van diphteri- tus te Hulst. Gisteren slaagde te Arnhem voor de hoofdacte o. m. de heer P. C. J. Cremer,' te Hontenisse. Voor de verbouwing van een per ceel te Hulst tot post- en telegraaf kantoor met directeurswoning enz. was het minst ingeschreven door den heer J. van der Velden te Ter Neuzen. Uitsluitelijk raadplegingen voor Keel-, Neus-, en Oorziek ten den Maandag en Donderdag van 8 tot 11 uren, voormiddags te Sint Nicolaas (Waas) no 43 Statiestraat no. 43. Op andere werkdagen en Zondagen raadplegingen te Lokeren (Waas) no 34 Roomstraal no. 34 van 8 tot 10 uren voormiddag en van 1 tot 3 uren namiddag Specialist, voor Keel-, Neus- en Oorziekten PREUiXBEURTEN TE AXEL Zondag St Aug. 1904. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Us. N. P. Littooij Nam. 2 ure Us. N. P. Littooij Kerk B. Voorm. 9 ure Us. R. vai. de Kamp. Nam 2 ure Us. R. ran de Kamp. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 19 Augustus 1904. P. J., 28 jaar, varensgezel te Ter Neuzen, is wegens beleediging veroor deeld tot f 10 boete of 10 dagen hecht. J. B. Z., 21 jahr, koopman te Ter Neugen, is wegens mishandeling ver oordeeld tot f5 boete of 5 dagen hecht. W. M., 21 jaar, boerenknecht te Sluis kil. J. C., 21 jaar, boerenknecht en G. Z., 23 jaar, arbeider, beiden te Axel, zijn wegens mishandeling ieder ver deeld tot 1 maand gevangenisstraf. A. Z., 23 jaar, arbeider te Axel is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 'dagen gevangenisstraf. Ph. V., 24 jaar, veldarbeider te West- dorpe is wegens mishandeling veroor- deeld tot 7 dagen gevangenisstraf. Klaarblijkelijk is kort geleden te Mid delburg een brutale inbraak gepleegd. Sedert e«i dag of veertien is de familie V. d. L., wonende op het Molenwater, uitstedig. De dienstbode, die den sleutel van de voordeur onder haar berusting heeft, gaat om den anderen dag in de woning om een en ander te onderhouden. Zoo trad zij ook weder Woensdagochtend te ongeveer negen uur het huis binnen, waar zij, tot haar grooten schrik, weldra bespeurde dat gedurende haar afwezig heid ongenoode gasten waren binnen gedrongen. Het schrijfbureau van den heer des huizes, staande in de voorka mer, was geheel opengebroken en de inhoud overhoop gehaald op den grond werden afgebrande lucifers gevonden. Van de brandkast, die in een, achter gelegen zijkamertje stond, waren de plaatjes van de sloten afgebroken. Of iets vermist wordt, kan nog niet worden gezegd, daar de inhoud van het bureau aan de dienstbode niet bekend was. Op den grond voor de voorkamer werd een horloge gevonden, dat de inbrekers klaarblijkelijk versmaad of vergeten hebben. In den tuin werd een stoel aange troffen, die daar tevoren niet gestaan had, terwijl de keukendeur openstond; het slot daarvan was onbeschadigd. Aan de buitenzijde was geen sleutelgat. Het schijnt dus wel dat de indringer door den tuin het huis heeft bereikt Van de bevindingen der dienstbode is kennis gegeven aan de politie, terwijl aan den heer V. d. L., die in Borkulo vertoeft, het gebeurde getelegrafeerd werd. Van den dader of de daders schij nen nog geen aanwijzingen gevonden te zijn ook niet omtrent den tijd van de inbraak, die na Maandag ochtend schijnt gepleegd te zijn. Mogelijk is Maandag avond of nacht misbruik gemaakt van het feit dat vele menschen en een groot deel der politie macht elders, nl. op de Markt enz., waren. Midd. Crt. Gisteren is te Zahdvoort het lijk aangespoeld van een manspersoon, in verren staat van ontbinding verkeerend het is naar het lijkenhuis overgebracht. In de gemeente Tietjerksteradeel is de boerderij Stateheide tot den grond toe afgebrand. Al het vee Kwam in de vlammen om. Men denkt aan kwaad willigheid. Schipbreuk. Men schrijft uit Wijk aan Zee aan het N. v. d. D Op den veelbelovenden feestdagmor gen van Maandag is een dag vol ont roering gevolgd, maar gelukkig ook een blij eindigende avond. Omstreeks halftien werd het rucht baar, dat een schip gestrand was in de richting van Egmond, en dat de red dingboot werd gereedgemaakt. Reeds veel vroeger had de daarmede belaste persoon overal de paenschen opgeroe pen maar de „commissie" woont te Beverwijk, en eerst op haar orders mag de boot in zee gaan. De hoofdonder wijzer, die ook in die commissie zit, was niet thuis en dus hier geen enkel verantwoordelijk persoon aanwezig. Daardoor werd het elf uur eer de boot bij het gestrande schip was. De twee jongste zoons van den hier wonenden heer W. v. d. G. waren da delijk, toen zij het in nood verkeerend schip om acht uur van het duin uit zagen; er met een vlet heengeroeid 'het is drie kwartier van W. a. Z.j, maar de vlet sloeg om. Toch waren - ze weer zoo flink, dat de jongste mede in de reddingboot ging. Alles liep naar het strand. Ret was een verschrikkelijk gezicht. Het schip 't was een Engelsche smak, toebehcèT rende'aan een reeder' urt IJmuiden én op vischvan^t uit lag geheel -ep zijde, met de zeilen aan flarden, terwjjl aan de voorplecht vier man zich vast klemden. Toen het eb werd-, trachtten ver scheiden menschen het schip te berei ken. Maar storm en branding waren zoo hevig, dat men niets voor de ar me menschen kon doen. Groote gol ven zag men steeds over schip en be manning heenvliegen, zoodat men elk oogenblik dacht, dat zij zouden worden weggeslagen. De reddingboot, eenmaal in zee, was dadelijk bij het schip. De eerste poging mislukte. De boot dreet af, en de lijn kon niet gevangen worden. De tweede, poging, helaasmislukte nog jammerlijker dan de eerste. De boot sloeg om en de mannen eruit 1 Gelukkig, dat zij van gordels voorzien waren. Eén man echter had gelukkig het zeil of een touw van het schip gegre pen, en toen konden al de mannen en helpers, naar het schip wadend, de schipbreukelingen bereiken, waarna ze het onuitsprekelijk geluk hadden alle vier de mannen behouden op het strand te brengen. Zij waren geheel uitgeput. Van 's morgens halfdrie, toen het schip lek geworden was, hadden zij aan de pomp gestaan. Een man was bewusteloos. Dr. Kui per de daar logeerende directeur van het Wilhelmina-Gasthuis te Amster dam heeft hem bijgebracht, en toen is hij vervoerd naar het Kinderzieken huis en daar opgenomen. De andere drie mannen zijn door Terol, den brie vengaarder, vriendelijk opgenomen, ge voed, van droge kleeren voorzien en in de gelegenheid gesteld wat te slapen. Zij waren spoedig verkwikt. Ook de andere is weder geheel beter. Het schip was niet verzekerd. Tij dens de redding heeft een der zomer gasten voor de manschappen een col lecte gedaan. Zij heeft tweehonderd gulden opge bracht. Aan de vier geredden werd hiervan f 150 gegeven en de andere 50 werden verdeeld onder de kloeke bemanning der Wijk-aan-Zeesche red dingboot. Woensdagnacht 3 uur werd in het Engelsch Kanaal bij Dover de groo te sleepboot Hollander van de Intern. Sleepdienst Maatschappij te Rotterdam door het Engelsch stoomschip4, James Westoll overvaren. Van de bemanning van 9 personen verdronken zeven. Een was 'achtergebleven. Alleen ma troos C. Weltevreden, werd gered. De bemanning, grootendeels thuisbehooren- de te Maassluis, bestond uit den kapi tein M. Weltevreden, stuurman L. Koe nen, machinisten D. Touw en IJ. Kloos terman, stokers P. Westerhout en K. Both, matroos W. Hartog. De geredde matroos was een broeder van den kapitein. Een man uit Leiden, die zich onder een valschen naam te Haarlem ophield, en eigenlijk van den Bosch heette, heeft aldaar verschillende op lichtingen gepleegd. Mijnheer kwam de winkels binnen met een goed gevulde portefeuille onder den arm, waaraan hij een ketting moest hebben, want men kon het maar nooit wetenOok een degenstok had hij noodig, daar hij vaak groote afstanden moest afleggen, maar overal waar hij kwam had hij toevallig niets anders dan groot bankpapier in betaling te geven. En als de winkeliers daarvan terug hadden, vond hij al dat zilver geld zoo lastig meedragen en zou daar om later wel eens terugkomen. De dikke portefeuille gaf het noodlge ver trouwen. De winkeliers vlogen erin, en de man moet nog steeds komen betalen. De politie is met het gebeurde in kennis gesteld.

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2