Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. de gebeurtenissen staan niet voor elkaar stil. De wereldgeschiedenis luistert naar de wetten van oorzaak en gevolg, maar niet naar de regelen der etikette. Het levenslustige Russische prinsje wil niet wachten tot het lijk van een Fransch staatsman rustig en wel begraven is. President Loubet heeft op één dag moeten bedenken wie hy zou sturen om hem te vertegenwoordigen bij de begrafenisplechtigheid, en meteen heeft hij een telegram geschreven om den Tsaar geluk te wenschen met de ge boorte van den zoon. Moge de Tsaritsa spoedig herstellen en moge het den prins en de keizerlijke familie welgaan, zoo wenschte Loubet. De Giornale d'Italia deelt mede, dat de Paus de Fransche bisschoppen heeft ontslagen van de verplichting, het tweejaarlijksch bezoek aan het Vatikaan te brengen, om te voorkomen dat er over de reis moeilijkheden ont staan tusschen de Fransche bisschoppen en de regeering. RUSLAND. De geboorte van den Russischen troon opvolger, die den naam Alexis heeft gekregen, verwekte by al de treurig heid over den oorlog natuurlijk groote vreugde in St. Petersburg. In een oog wenk was het groote nieuws door de stad verspreidallerwegen werden vlag gen uitgestoken; op straat heerschte ongewone drukte en uit de tuinen weer klonk het Russisch volkslied. Voor één dag werden de gebeurtenissen in het Verre Oosten op den achtergrond ge drongen door de blijde gebeurtenis in dd keizerlijke familievooral in de bier- tuinen en dergelijke gelegenheden was het 's avonds of er geen oorlog meer was. President Loubet was natuurlijk een der eersten, van wie een telegram te St. Petersburg werd ontvangen. Sommigen hopen, dat de Tsaar in de geboorte van een zoon en erfgenaam aanleiding zal vinden zijn volk geluk kig te maken met de inwijding van een liberale binnenlandsche politiek. Zij zien in het feit, dat Moerawjofs naam als opvolger van Plehwe niet meer wordt genoemd, een aanwijzing in die richting; geen zeer sterke, dunkt ons. De keuze van Moerawjof, vriend en geestverwant van Plehwe, zou zeker geen bewijs zijn van een aanstaande verandering in den staatkundigen koers, waar er zijn andere Plehwe's buiten Moerawjof te over in Rusland. Het be leid, dat de nieuwe gouverneur gene- krijgen voor liet oogenblik is dit niet noodzakelijk." »En waiir zal ik mij te Utrecht daar toe moeten vervoegen frik zal binnen een paar dagen zelf daar zijn, en verwacht u dan in den //Groenen Valk" of anders in het Bloed- straatje," antwoordde Willibald. z/Bij den braven Hans vroeg de marskramer, en toen de monnik zwijgend met het hoofd toegestemd had, braken zij dit gesprek af, want op weinige schre den afstands naderde de veerman, met snellen tred, den oever der rivier. Het was een man, die den avond zijns levens reeds bereikt had, want hoewel zijn forsch en sterk gebouwd lichaam nog sterk en krachtig genoeg was, tot uitoefening van het moeielijk bedryf, waaraan hij zich gewijd had, droeg echter het vermagerde en beenige gelaat en het met diepe rimpels doorsneden voorhoofd den stempel van een vijftig of zestigja rigen ouderdom. Wellicht hadden kom mer en zorgen het hunne er toe bij ge bracht om de wezenlijkheid met den schijn te vergrootenwant het lichtblau we oog en de pijnlijke trekken om den ingevallen mond, drukten de diepe smart en het kommervolle lijden uit, waaron- der de oude veerman sedert lange moest gebukt gegaan hebben; doch die blik en die trekken verrieden niet den minsten zweem van morrenden wrevel en hope- looze bitterheid, maar drukten een stille raai van Finland, prins Obolensky, volgt, is ook niet geschikt de hoop op een andere politiek aan te wakkeren. Hij geeft Bobrikot niets toe in despo tisme en vervolgingszucht. Het revo lutionaire comité heeft prins Obolens ky dan ook, naar verzekerd wordt, reeds ter dood veroordeeld. Er zijn buitengewone maatregelen ter bescher ming van zijn leven genomen, maar dat was voor Plehwe en Bobrikof ook gedaan Volgens een officieel telegram is het bezoek van H. M. de Koningin- Moeder aan de tentoonstelling van ko perwerk, te Middelburg, thans definitief bepaald op a.s. Vrijdag. H. M. zal dan tevens de abdijgebouwen bezichtigen. H. M. de Koningin heeft Zaterdag den luit-generaal Van Heutsz ten Pa- leize Het Loo beëedigd als Gouverneur Generaal van Ned.-Indië. In de laatste helTt van de vorige maand zijn langs de grenskantoren van Zeeuwsch-Vlaanderen naar België ge zonden 57 Nederlandsche melkkoeien en drachtige vaarzen, en wel langs Clinge 43, langs Sas van Gent 10 en langs Veldzicht (gemeente IJzendijke) 4 stuks. In langen tijd is het aantal zoo gering niet geweest. AXEL. 16 Augustus 1904. Gisteren is te Middelburg het groo te festival gehouden vanwege de ver- eeniging „Uit het Volk, Voor het Volk" waaraan door 21 muziekgezelschappen werd deelgenomen. Per trein, per boot en per tram kwamen verschillende ge zelschappen aan, die allen door de commissarissen werden ontvangen. Er werd vervolgens een optocht gehouden door een gedeelte der stad naar de Groote Markt, waar de eerewijn werd aangeboden. Om half twaalf werd uit gevoerd het ensemble-nummer Marcia Sinfonico, gecomponeerd en gedirigeerd door den heer Jan Morks, luitenant-ka pelmeester van het muziekkorps der dd. schutterij, in het geheel uitgevoerd door ongeveer 500 muzikanten. Na afloop van de uitvoering van het ensemble-stuk, dat goed geslaagd mag heeten, werd de componist Jan Morks toegesproken door den heer L. K. van der Harst, voorzitter van de vereeniging. Uit het Volk voor het Volk, en ontving hij twee lauwerkransen. Dat hierbij een enorme menschen- massa tegenwoordig was laat zich wel begrijpen. Na afloop van het festival nummer begonnen op drie plaatsen in de sta 1 de uityoeringen der verplichte muzieknummers. Op het stadhuis had de verloting der prijzen en uitreiking der medailles plaats, terwijl het festival werd beslo ten met concerten op de Groote Markt en in het Schuttershof en tot slot een vuurwerk. Uit alle deelen der provincie zijn en kalme lijdzaamheid uit, die alleen dan in de ziel des lijders kan wonen, wanneer het gevoel er zetelt, dat zijn lijden hem door een hoogere hand wordt toegezonden. Eenvoudig als zijn beroep was ook zijn kleeding. Een harige, ruwe muts zat hem diep op het hoofd, en liet slechts aan beide zijden een paar lokken ver bleekt haar bloot, die aan het bruine gezicht een zekere waardigheid bijzetten. Een ruim en lang, van binnen met scha penvellen gevoerd kleed en een wijde groflinnen broek, voltooiden een kleeding toebehoorende aan eeD bedrijf, dat des tijds in Holland vrij algemeen was, en daar later een der eerste takken in het maatschappelijk leven geworden is. Wordt vervolgd). honderden vreemdelingen hierheen ge komen in de stad wapperde allerwege de driekleur. Hedenmorgen is „Concordia" alhier goed en wel van het festival thuisge komen. Was dit gezelschap gisteravond teleurgesteld, doordat bij aankomst te Vlissingen bleek, dat de provinciale boot reeds vertrokken was (de staats spoor toch was 25 minuten te laat), toch scheen er van morgen de ge- wenschte stemming weer ingekomen te zijn, want na een voorspoedige reis kwam het met een vrolijke marsch bin nen de kom der gemeente. Ook het concert door Concordia op het Molen water te Middelburg uitgevoerd mag welgeslaagd heeten. Hier is ook weer gebleken, dat wanneer dat gezelschap zijn beste beentje voor zet, het niet be hoeft achter te staan bij verschillende zustervereenigingen. Bij de verloting der prijzen viel aan Concordia f 10 ten deel. Het zanggezelschap „Excelsior" alhier heeft gisteren een uitstapje ge maakt naar Antwerpen. In goede orde kwam de vereeniging 's avonds hier aan en trok onder het zingen van een marsch naar het repetitielokaal, van waar ieder zijn „thuis" opzocht. Zaterdag jl. had ten huize van W. Dieleman in ,,'s-Lands Welvaren" van wege de kolen vereeniging „De Herle ving de aanbesteding plaats van 195000 K.G. Ruhrkolen met 50 °/u grofte. Hiervoor hadden ingeschreven de hee- ren J. van Rompu van Ter Neuzen, f 7,60C. J. van Doorn te Krabbendijke, f 6,68, (vracht voor rek. der vereeniging); J. Th. Pilaar te Goes, f7,75 T. Wibaut Zoon te Vlissingen, f7,85; R. R. J. Damsté te Kloosterzande f7,93; Van Warringa Co. te Rotterdam f 7,96 C. Haartens Zoon te Utrecht, f8.25 en M. J. Masior te Utrecht, f 8,25, alles per 1000 K.G. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. De heer J. W. Wooldrik, hoofd der school te Zaamslag, is benoemd tot onderwijzer met hoofdakte aan de school voor meer uitgebreid lager onder wijs te Almelo. Zaterdag slaagde voor het examen hoofdakte dhr. J. Bosschaart van Hoek. In den nacht van Zondag op Maan dag zijn door baldadige handen ver brijzeld de 2 groote spiegelruiten in den winkel van den heer Jacs. de Kok, in de Noordstraat te Ter Neuzen. Des wege is reeds een persoon gearresteerd. De arrestant is gebleken de dader te zijn, en heeft na een langdurig ver hoor bekend, uit een veete die hij tegen den winkelier had, omdat hij daar eens iets gekocht had dat minder waardig bleek, eerst de eene en later de andere ruit te hebben stukgeslagen, met stee- nen die hij in een verwijderde straat opgeraapt had. (Tem. Crt.) Naar gemeld wordt zal het co mité voor den aanleg van een tramlijn HontenisseSelzaete waarschijnlijk niet aan zijn voornemen gevolg kunnen ge ven. De Minister van Waterstaat is namelijk wél geneigd tot een renteloos voorschot, doch alleen onder voorwaarde, dat ook een zijlijn naar Sas van Gent zal gelegd worden. Het comité acht deze voorwaarde te bezwarend; vooral omdat de bruggen bij Sas van Gent voor tramverkeer geheel ongeschikt zijn en het leggen van dit zijlijntje zeer hooge kosten zou veroorzaken. Te Hengstdijk had een herbergier sedert eenigen tijd last van een rat in den kelder. De man, op een dergelijk bezoek natuurlijk niet gesteld, wist den doortocht voor het beest te verstoppen. Eenige dagen daarna had het dier zich toegang verschaft, door den looden darm der bierpomp stuk te knagen. Hoe on gelooflijk dit ook voorkomt, de looden buis, die op 3 plaatsen was doorgeknab- beld, leverde wel het bewijs, daar hierop honderden indrukken van de tandjes der rat waren te zien. De Commissaris der Koningin maakt bekend dat de opening der jacht op klein S wild is bepaald op 27 Augustus, met uitzondering van jacht op hazen en fazanten, welke 1 October wordt geopend; dat korte jacht geoorloofd is dagelijks j en lange jacht op Maandag, Woensdag I en Zaterdag alsmede op de vier dagen I voorafgaande aan de sluiting der jacht, I alles met uitzondering van de Zondagen. Zaterdagmorgen miste vrouw S., te Leiden, haar jongske van drie en half jaar. Het kind was in het water ge vallen en verdronken. Ruim een uur achtereen bevlijtigden zich de arts Mul ler en de heer A. Francken, om door kunstmatige ademhaling de levensgees ten op te wekkenmaar het mocht niet baten. De ouders waren ontroost baar. De heer M. Spruyt, die het knaapje uit het water haalde, mócht zijn flink gedrag niet met een gunstigen uitslag bekroond zien. Door Gennep kwam een automo biel van Nijmegen op weg naar Kleef. Juist bij een draai van den weg weigerde de rem, zoodat de chaffeur niet meer meester was, met het ongelukkige ge volg, dat deze in een greppel viel Na veel moeite gelukte het eindelijk met behulp van een paard de zwaar beschadigde machine weer op den weg te brengen, doch de reizigers konden hun weg niet meer vervolgen. Geluk kig kwamen ze met enkele scliramen vrij. Te Katwyk is een dame voor een groot ongeluk bewaard bij het baden in zee. Hoeveel malen het publiek gewaar schuwd en gezegd wordt, dat de zee niet is om te zwemmen, doch om te baden en men dat op een bepaalden afstand niet mag over»chrijden, het helpt niets, voortdurend waagt men het maar, op de hoop van toezicht en hulp Een Engelsche dame, nu weer, na gewaar schuwd te zijn, had zich te ver in zee be geven en is na veel moeite door den badknecht, diens zoon en G. Schaap gered. De badknecht ontving als be looning f 2. de anderen, ieder f 1,75. Een lage doktersrekening. Bij het nazien van oude papieren kwam dezer dagen aan een der ingezetenen van Westbroek in handen een doktersreke ning van het jaar 1836. De heer K. Kroon, genees- en heelkundige, had daarop geschreven. 57 visites a 20 cent, met gedane diensten, verbanden enz. f 11.40 Vrijdagmiddag, meldt De Echo zagen enkele personen een kind drijven de in het Meppeierdiep te Meppel. In minder dan geen tijd haalde men het op den wal en bleek het een meisje van 5 jaar te zijn van den brugwach-1 ter Boers aan de Kaap. Ofschoon direct door een geneeskun dige alle pogingen werden aangewend om de levensgeesten weder op te wek ken, mocht dit niet baten. Het kind is waarschijnlijk spelende te water geraakt. Te Oudenhoorn fop Voorne) is iets vreeselijks gebeurddaar heeft de dienstbode van een landbouwer haar kind, waarvan zij in den nacht van 10 op 11 dezer heimelijk bevallen is, voor de varkens geworpen. Zij was den volgenden morgen gewoon naar de weide gegaan, om te melken, waarbij het anderen opviel, dat zij zich niet goed gevoelde. Zij gaf als reden op, dat eenig door haar genuttigd voedsel haar niet goed bekwam. Toen dezelfde verschijnselen zich herhaalden, werd een geneesheer ontboden, die na onder zoek constateerde, wat met haar voor gevallen was. Hierna bekende zij haar beestachtige daad. De weinige over blijfselen van het kind werden in de sloot gevonden. Of het geleeft heeft, zal wel niet uit te maken zijn, tenzij ze dit zelf bekent.

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2