Dokter J. v d. Gemengd Nieuws. geefs getracht had door een operatie verlichting aan te brengen, is de Fran- sche ex-premier te Corbeil overleden. Met hem verdwijnt een van de be kwaamste en meest zelfopofferende staatsmannen, die de derde republiek gehad heeft. Hij is slechts bij perioden leider geweest van de politieke zaken. Maar telkens was dat ook in dagen van bijzondere moeilijkheden. Hij werd in 184(3 te Nantes geboren en was 11a den oorlog van 1870 een zeer gezien advocaat te St. Nazaire en Rennes. Dat beroep is hij trouw geble ven en zijn staatkundige betrekkingen waren als 't ware een afwisseling daarvan. Waldeck Rousseau heeft de laatste twee jaren veel gereisd voor zijn ge zondheid. Op een Noordsche reis heeft hij nog een ontmoeting gehad met kei zer Wilhelm, die groote achting en be wondering koesterde voor den Fran- schen staatsman. Was Waldeck Rous seau blijven leven, dan zou hij waar schijnlijk Loubet zijn opgevolgd als president, en dan zou die verhouding tot keizer Wilhelm van groote betee- kenis zijn geweest. Maar zijn toestand werd steeds erger, tengevolge van de aandoening van zijn lever, volgens sommigen kanker. Reeds langen tijd was men bezorgd, maar toch is het einde vrij onverwachts gekomen. Woensdag was zijn toestand plotseling verergerd, zoodat als een laatste red middel tot operatie besloten werd. Deze slaagde, maar de lijder was te zwak om de gevolgen te doorstaan en stierf 's namiddags zonder bij kennis te zijn gekomen. Van tal van kanten kwamen reeds tot zijn eclitgenoote telegrammen van sympathie. Het eerste was van Loubet. Te Parijs is het 15de internationale mijuwerkerscongres geopend. Er waren 50 afgevaardigden uit Engeland, 40 Fransehen, 13 Duitschers. Ook Oosten rijk en België waren vertegenwoordigd. Voor het eerst waren er twee Ameri kanen overgekomen om aan het inter nationaal congres deel te nemen. Een Engelschman, Enoch Edwards, was voorzitter op de eerste bijeenkomst van Maandag, die door hem werd geopend met een aansporing aan de mijnwerkers van alle landen zich aaneen te sluiten. Laat ons op het oogenblik, dat wij van alle kanten over oorlog hooren spreken, ons krachtig aaneensluiten, zeide Ed wards, laat ons dicht bijeen gaan staan, kloostermuren, zocht uit strekken. Bij eene meer nauwkeurige beschouwing zou men in het gelaat van dezen, monnik verder nog opgemerkt hebben, dat eene bijna aan heerschzucht grenzende trotsch heid en een onverzettelijk vaste wil, die geene hindernissen schroomde om het eenmaal opgevatte plan door te drijven en te volbrengen, twee trekken in zijn karakter waren, die als gevaarlijk en te vreezen waren te achten, wanneer men lette op den gluipend loerenden blik van het zwarte en ver in het hoofd wegge zonken oog, en den valsch spottenden grimlach, die telkens om de dunne lippen speelde en hoewel hij reeds den middag des levens had bereikt, was er echter in het schrale maar gespierde lichaam kracht genoeg overgebleven, om met den vurigen werkzamen geest, waardoor het be- heerscht werd, gelijken tred te houden. De andere dezer beide personen had in zooverre eenige gelijkenis met zijnen reisgenoot, wal zijnen ouderdom en ge laatsuitdrukking betrof, want ook de blik van zijne, onophoudelijk in beweging zijnde, grijze oogen, die met dikke, ros achtige wenkbrauwen overschaduwd wa ren, verried list en bedrog, doch was van eenen meer woesten en wildéi-en aard dan bij den monnik. Wat echter aanbelangt zijne gestalte en kleeding, deze verschilden geheel van zijnen geestelijken reismakker, want ter wijl de lange en schrale gedaante des mijnwerkers van groote en kieine lan den; nu men overal van conscriptie spreekt, zelfs in landen als Engeland, die nog niet gemilitariseerd zijn, willen wij tegenover de militaire macht den internationalen bond van arbeiders plaatsen, de vereeniging der werklie den: zoo zullen wij de gruwelijke po litiek der oorlogspartij tot machteloos heid dwingen. Ook wanneer wij ons hier slechts bezighouden met vraag stukken die ons vak aanbelangen, zul len wij arbeiden voor den vrede. AXEL. 12 Augustus 1904 Door eenige liefhebbers van wieler sport is tegen 15 Augustus te TerNeuzen een internationaal wielerfeest uitge schreven, dat. bij gunstig weer heel wat belooft. Bij de gewone wedstrij den als ringrijden, vogelpik, kwade trien-, planken-, en kunstrijden, zal er ook een bloemencorso plaats hebben voor voertuigen, rijwielen, sportkarren, enz. Naar wij vernemen is voor dit laatste veel animo. Verscheidene hee- ren en dames hebben zich opgegeven om aan het corso deel te nemen. Liefhebbers van kunstrijden op het rijwiel zullen dien dag hun hartje kun nen ophalen. Eenige der beste kunst rijders van België zullen dien dag te zien geven, wat op dat gebied kan ge presteerd worden. Behalve Apollo uit TerNeuzen, zal ook nog eene muziekvereeniging per fiets uit Gent haar welwillende mede werking verleenen om het feest met muziek op te luisteren. Bij de dezer dagen gehouden exa mens voor de hoofdacte is te Arnhem 0. m. geslaagd de heer J. de Jonge te Ter Neuzen. Voor de acte Fransche taal 1. 0. slaagde gisteren te 's-Gravenhage de heer E. A. Buysse van TerNeuzen. Naai' de N. E. C. verneemt, is in den raad der gemeente Koewacht de wenschelijkheid besproken, dat de ontworpen buurtspoorweg HulstSint Nicolaas langs die gemeente en Stekene zou loopen. Een commissie van drie personen, bestaande uit de heeren C. Dierick, burgemeester, E. Plasscliaert, wethouder en C. de Blieck, raadslid, is benoemd, diG met de ontwerpers in onderhandeling zullen treden. Men meldt uit Koewacht aan de Midd Crt, Doordat, zooals indertijd gemeld ié, monniks fier en trotsch over den glib- berigen weg Voortstapte, bewoog hij zijn kort, in één gedrongen lichaam met meer vlugge behendigheid, zonder, zoo het scheen, daarin verhinderd en bemoeielijkt te worden door een tamelijk groot pak, dat hij met twee lederen, over zijne breede borst gekruiste, riemen op zijnen rug droeg. Zijne klèeding was van eene samenstelling, die, met zijn bruinachtig gelaat, elke gissing omtrent den landaard tot welken hij behoorde, gewaagd maakte. Dit was echter zeker, dat zijn beroep dat van marskramer moest zijn, want niet alleen het vierkante pak, hetwelk hij op zijne schouders droeg, maar ook geheel zijne kleeding ën zijn voorkomen verrie. den, dat hij met trekken en reizen zijne dagen had doorgebracht, en bij het besef hiervan verviel dan ook geheel het vreem de zijner, uit verschillende natiën bij elkander gevoegde kleedingstukken, want naardien men mocht aannemen, dat zijn beroep hem in alle oorden en op alle plaatsen voerde, lag er niets bijzonders dat hij, de gewoonten en kleeding iran zijn eigenlijk geboorteland vergetende die van andere oorden aangenomen had. Het lange kuief, welks heft uit de breede I plooien van een geel zijden, maar mor- sig en versleten kamizool of overrok stak, was een wapen, dat te dier tijde algemeen en bij reizigers in het bijzonder, gedragen i werd, en dus bij hem geene de minste pmerking verdiende. 1 Wordt vervolgd.) de brigade marechaussee te Koewacht definitief aldaar blijven zal, 'Is besloten tot het bouwen van een kazerne; de plaats daartoe is reeds aangewezen. In verband daarmede is Maandag de lui tenant kolonel; divisie commandant van dat wapen, te Koewacht geweest, van waar hij met hetzelfde doel naar Nieuw- Namen vertrok. Zooals onlangs gemeld werij, dienen de Belgische houders van varkens in die streek in het bezit te zijn van een inventaris. Van dezen maatregel werd reeds de zer dagen een varkenskoopman, die even over de grens woont, de dupe. Eenige douanen kwamen bij hem zien of alles in orde was; de man, die gewoon was varkens te smokkelen, wegens een dergelijk feit reeds een paar maal veroordeeld is, een aanzien lijke boete in België betalen moet en daarom liefst de grens niet overschrijdt, weigerde een onderzoek toe te staan Deswege staat hem weder een veroor deeling te wachten; de man gaat nu zegt men, in Duitschland zijn geluk beproeven. Uitsluitelijk raadplegingen voor Keel-, Neus-, en Oorziek ten den Maandag en Donderdag van 8 tot 11 uren. voormiddags te Sint Nicolaas (Waas) no 43 Statiestraat do. 43. Op andere werkdagen en Zondagen raadplegingen te Lokeren (Waas) no 34 Roomstraat no. 34 van 8 tot 10 uren voormiddag en van 1 tot 3 uren namiddag Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten PREDIKBEURTEN TE AXEL 6ondag 14 Au* H»04. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B T Hugenholtz, Nam. '2 ure Ds. J. B, T. Hugenholtz, Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 uie Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. N. P. Littooij Kerk B. Ds. N. P. Littooij Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Leeskerk. In een woning in de Solostraat te Arnhem ontstond een hevige twist tus- schen een paar echtelieden, waarbij de man zoowat alle meubelen stuk sloeg en naar buiten wierp. Een paar agen ten van politie, die de woning binnen traden, zagen, dat de man zijn kinde ren met een stuk ijzer dreigde. Een der agenten, die daarop naar boven liep kreeg een kachelplaat op zijn hoofd. De woesteling wierp verder nog andere voorwerpen o. a. een tafel naar beneden waardoor een agent bekneld geraakte en uit zelfverdediging een revolver schot loste. Na veel verzet slaagden de agenten er in den man te arrestee ren en naar het politiebureau over te brengen. Te Langendijk zucht men onder twee plagen. Vooreerst lijden de kool velden aan een onverklaarde en ohge- neeslijke ziekte. Prof. Ritzema Bos is er heengetogen om het verschijnsel opnieuw te bestudeeren. Een tweede plaag zijn de ratten. Daar tegen worden verschillende middelen aan de hand gedaan. Vooreerst fox- terriers, die echter eerst afgericht moe ten worden en die vooral voor open terreinen geschikt zijn. De heer N Th. Snel uit Almeloo heeft op zijn boerderij met goed gevolg aan gewend een middel, dat hij aan het Instituut Pasteur ontleent. Hij doodt de ratten door besüüetting, is volkomen ongevaarlijk voör menschen en huis dieren en eenvoudig in het gebruik, zegt hij. Na overmaking van fr. 3,45 ontvangt men 1 tube virus No. 2. Het adres luidtLabo-pasteur, 35 rue Dutot, Paris (15). Een ander eenvoudig middel raadt een onbekende in het Hbl. aan Neemt gewone turfmolm en braadt die met spek, zoodat het een smakelijk rattekostje wordt. E Natuurlijk meer molm dan vet. Het vet dient alleen om ide ratten .lekker" te maken op het kostje. E11 nu de uitvoering van dit voor ïpengchen en dieren onschadelijk pre paraat: wanneer de ratten die gebraden turfmolm eten, krijgen ze daarvan een huidziekte, die voor hen zeer aansteke- 1 ijk is, een soort lupus, die ze verteert en daar de eene rat de andere aan steekt, verdelgen ze elkander en raakt men ze voor goed kwijt. Ik weet dat o.a. aan een sigarenfa briek de proef met dat middel genomen is tegen muizen. Na eenige dagen reeds vond men een muis met een half weg- geteerden kop. precies als een lupus- lijder, en een plek zeer op den rug. In het Vondelpark, waar de ratten voortdurend de zwaneneieren en zelfs de jopge zwanen opaten, is dit middel eveneens met goed gevolg toegepast. Ontvluchting uit een politiebureau. Zondagmiddag, juist kwamen de geloo- vigen uit de kerken, was de Nassau- kade bij de Raampoort te Amsterdam in rep en roer. Aan de lieflijke oevers van de Sin gelgracht stonden de Zondagsmenschen naar het vuilgroene water te kijken, waarin een man rondspartelde. Van de kanten schreeuwde men hem toe uit het nat te komen maar hij spreid de zijn handen uit, gilde terug met roodgloeiend gelaat, dat hy liever wilde verzuipen, dan uit hét water te gaan. Politieagenten kwamen met dreggen en touwen aangeloopen, betoogden zeer sterk tegen den man in het water, maar hij vertikte het en trachtte zich zoo ver mogelijk te verwijderen van den kant waarop de dienaars van den Heiligen Hermandad stonden. Hij (de man) scheen met de agenten niet veel op te hebben. Wat was het geval Een arrestant naar „meheertje" ge bracht, omdat hij reeds vroeg in den morgen te veel ge.sikkerd" had, had kans gezien uit het hok van de politie te komen. Hij was toen uit een raampje in het water gesprongen en poogde nu zoo gauw mogelijk aan de politie te ont vluchten. Men had zijn vlucht ge merkt, dank zij vooral het geroep en geschreeuw van de menschen. Zijn krachten begaven hem zichtbaar. Zuch ten van vermoeidheid stegen uit zijn borst op, hij proeste, maar te bewegen uit het water te komen, was hij even wel niet. Daar komt eèn roeibootje aan met een man erin. Deze pakt den dronken zwemmer beet, maar hij worstelt, vecht om los te komen. Het gelukte hem, doordien hij zich van zijn borstrok en hemd ontdeed. De belager, nu geen houvast meer aan hem is, Iaat hem los. Hij duikt ónder, halfnaakt, maar het is nu geen zwemmen meer, maar spar telen, wild slaat hij zijn handen orn zich heen. Hij is op punt van zinken. Toen kwam een politieagent in het bootje. Weer wordt naar hem toege- foeid. Eindelijk gelukte het hem te pakken te krijgen. Met vereende krach ten van menschen aan den kant, werd hij met touwen, om zijn midden ge slagen, uit het water, op het schuitje gehaald. Het was tijd. De man viel bewus teloos op den bodem van het bootje. Toen werd hij weer naar het bureau teruggebracht en de menschen gingen heen. Daar hij nogal wat vuil water had binnengekregen, oordeelde men het beter, hem naar het Wilhelmina-gast- huis te brengen.

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2