BEKËM)M\KI\(i. DE STBS VOËRST. 37. 7.aterdag 13 Augustus 1904. 20 «Baan». Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. F E U I L I. K T O N. AXELS COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 ceut. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van Axel, maken bekend, dat op Dins dag den 16 Augustus, aanstaande des voormiddags te 10 ure, ten raad- huize zal worden aanbesteed de leve ring van: I. Plus minus 1800 Liter zui vere Amerikaansche (geen Russische) Petroleum. II. 5000 Kilogram Belgische Anthracit, grootte 20/30m. M. III. 8000 Kilogram mecha nisch geklopt, gesorteerd eu gezeefde Cokes N°i. en IV. 2000 Kilogr. Ruhr kolen (stukken). Axel, den 9 Augustus, 1904. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Reuter seint uit Tokio: De Japanners uiten hun levendige bewondering over het succes van Koe- ropatkin, die de kunst verstaan heeft, om het Russische leger terug te trekkken, i) Historisch Romantisch Tafereel uit de Zwolsche Geschiedenis (1362). 1. Het landschap Overijssel, dat in de mid deneeuwen onder het wereldlijk en ker kelijk gebied der bisschoppen van het oude Utrecht behoorde, was in de der tiende een tooneel, waarop de toenmalige rijke en machtige edelen vaak een bloedige rol speelden. Van uit hunne sterke, onoverwinnelijke kasteelen vielen zij den weerloozen reiziger aan, eu ontnamen hem dikwijls, met zijne bezittingen, ook zijn leven. Dagelijks sleepten zij de, buiten de bemuurde steden wonende, land lieden binnen hunne roofnesten en gaven hun eerst dan de vrijheid terug, wanneer de ongelukkige zijnen laatsten penning daarvoor had opgeofferdzelfs schroomden zij niet, om hunne roofzucht ook tot bin nen de steden uit te strekken. Zwolle inzonderheid had, in deszelfs opkomst, veel te lijden van den heersch- zuchtigen baron van Voërst, welke, op omtrent een half uur afstands, ten wes ten van Zwolle, in de buurtschap Wes- tenhotte, eene stins bewoonde, die als de sterkste in het gansche Sticht bekend ran het schiereiland Liao-tong, zonder dat het tot een ramp is gekomen. De stelling by Kai-ping scheen tot een ca tastrophe te moeten leiden. Koeropatkin heeft weliswaar door zijn voortdurend terugtrekken en het prijsgeven en ver nietigen van zeer kostbare voorraden zijn aanzien schade gedaan en het ver trouwen van het leger verzwakt, maar de legerafdeelingen intusschen gered. Blijkbaar heeft hij de Japanners bij Ta-sji-tsjiao willen ophouden. Maar de onverwachte verliezen op den linker vleugel van de Russen bij Ta-sji-tsjiao en het oprukken van het leger uit Ta- koesjan, hebben vermoedelijk Koero patkin genoodzaakt, Jinkou, Hai-tsjeng en Nioe-tsjwang zonder ernstigen strijd te ontruimen. De beslissing zal nu waarschijnlijk, naar men te Tokio denkt, bij Liao-jang vallen, waar Koeropakin wel goed- of kwaadschiks gedwongen zal worden, slag te leveren. De legers van Okoe en Nodzoe drijven de Russen van het Zuiden uit in het nauw, ter wijl Koeroki, die op korten afstand van de Russen afstaat, in staat is, al naar de behoefte zich voordoet, den aanval te openen. De bezetting van Jinkou vereenvoudigt het transportwezen voor de Japanners buitenmate; daardoor krij gen de twee legercorpsen de vrijheid van beweging, welke zij tot dusver ge mist hebben. Het laatste nummer van de, te Port Arthur verschijnende Nowi Kraj dat te Tsjifoe ontvangen is, bevat een boodschap van den Tsaar waarin deze zegt: .Ik hoop dat mijn volk Port stond. Eene talrijke bezetting lag ten allen tijde op dit slot gereed, om, op bevel van hunnen roofzuchtigen meester,schand daden uit te voeren, alleen van barbaren te wachten. Zijn eigen macht,ondersteund door de hulp van andere edelen uit het Oversticht, beschermde hem tegen elke straf, welke hij voor zijne rooverijen te duchten had, en zulks te meer, wijl de bewoners van Zwolle te weinig macht konden bijeenbrengen, om zich tegen hunnen onderdrukker te verzetten, terwijl het deszelfs bisschoppen mede aan kracht, doorzicht of krijgsbeleid ontbrak, om deze stad genoegzaam te beschermen. Slechts een paar malen hadden het de bisschop pen van Utrecht beproefd om de baron nen van Voërst, voor hunne rooverijen en plunderingen, te straffen, maar echter steeds met dat gevolg, dat zij wel voor een oogenblik vrede en vriendschap beloofden, doch nauwelijks de han den vrij hadden, of hunne oude stroop tochten werden weder vernieuwd. In het laatste jaar van zijne regeering had Jan van Diest, bisschop van Utrecht, door kracht van wapen, den baron Sweder van Voërst tot reden gebrachtdoch om daarvoor de noodige middelen te vinden, had hij geheel Overijssel, uitgezonderd Kampen en Diepenheim, moeten verpan den aau Raijnold, graaf van Gelder en Zutpheu zoodat, toen in het jaar 1342 Jolian van Arkel het bestuur over het bisdom in handen kreeg, hij dit landschap Arthur met een dapperheid, vastbera denheid en trouw zal verdedigen die de heiligste overleveringen van het Russische ras waardig zijn. Ik reken erop, dat de officieren de manschappen zullen aanmanen, om het vaandel hoog te houden op dat kleine plekje Rusland, hetwelk thans van het moederland ge scheiden is. In mijn volk heb ik het vertrouwen dat het mijne soldaten zal helpen." Deze boodschap werd onder luide toejuichingen aan de troepen voorgele zen, evenals een telegram van Koero patkin, de bevolking aanmoedigende zich goed te houden, daar hij haar niet voor Augustus te hulp kan komen. Een officier, die met een bijzondere zending aan admiraal Alexejef en gene raal Koeropatkin is uitgestuurd, meldt dat de hoogten van Koesan tweemaal door de Japanners genomen en twee maal door de Russen terugveroverd zijn. De Russen moesten 10 kanonnen in den steek laten. De militaire attachés van Duitschland, Frankrijk en Amerika bin nen de vesting verheugen zich in den besten welstand. Allerlei geruchten nemen weer de plaats in van belangrijke berichten. Er wordt in dezen tijd, door correspon denten, maar ook wel door rapportee- rende generaals, ook geducht met spek geschoten. Zoo geeft een berichtgever in Koeroki's hoofdkwartier een korte beschrijving van een der laatste gevech ten bij den Motiën-ling, en hij zegt daarin .De Japansche regimenten over stelpten, onder het geroep van Banzai! met schulden bezwaard en, behalve de beide plaatsen, geheel verpand vond. Geene genoegzame middelen kunnende vinden om Overijssel van deze zware schuld te ontheffen, trachtte hij door spaar zaamheid zich zeiven daartoe het noodige te verschaffen. Tot dat einde gaf hij het bestuur van zijn bisdom over aan zijnen broeder Otto, en begaf zich twee jaren naar Frankrijk, waar hij eene sobere levenswijze onderhield, zoodat hij, na verloop van dien tijd, in staat was, orn het Oversticht voor zestig duizend Gel- dersche rijders, uit haudeu van den graaf van Gelder, af te lossen, waarna hij, door een wijs bestuur, zijn bisdom tot een top punt van macht en aanzien verhief, waar toe het te voren nimmer geklommen was. Hetgeen door zijne voorgangers vruch teloos beproefd was, bleef hem voorbe houden ten uitvoer te brengen eu geheel uitroeien der stichtsche roofnesten, had hij zicht en plicht gesteld, zoodra hij ge noegzaam in staat was, die taak met goed gevolg te kunnen ondernemen en volein digen. Zijn begrippen van recht en bil lijkheid, prikkelden hem aan, om de da gelijks herhaald wordende klachten der Overijs3elsche steden weg te nemen, en door een krachtigen en beslissendeu maat regel, de edelen te straffen, en het Sticht rust en vrede te verschaffen voorwaar eene moeielijke en gewichtige taak, doch ten volle waardig, door den koenen Johan van Arkel ondernomen te worden. den vijand met een orkaan van lood, die duizend dooden en gewonden deed neerstorten. De Russen waren in een stelling die het hun onmogelijk maakte, den aanval te beantwoorden. De Ja panners verloren slechts tien man." Volgens een Amërikaansch blad ver spreidt „het regeeringsorgaante Tokio het geheimzinnige bericht, dat er plan nen ontworpen zijn om Port Arthur te veroveren en een vreeselijke slach ting aan te richten onder de Russen, terwijl de Japanners „vergelijkender wijs" onkwetsbaar zouden zijn. Een ander correspondent zegt dat Koeropatkin aan den Tsaar heeft ge schreven dat de Russische troepen ont zenuwd worden door het lange wachten. (Terwijl dit nota bene tot Koeropatkin's tactiek behoort!). Voorts verneemt men, dat de Russische troepen te Port Arthur eerst „in volmaakte orde en vol geest drift zingende" naar den Wolfsberg, en daarna „uiterst opgewekt" naar de forten terugtrokken. Bij Alexejef s telegram over de schade, ter reede van Port Arthur toegebracht aan de Japansche vloot, moet men in aanmerking nemen dat de daar genoem de Japansche kruisers schepen van ge ringe grootte en gevechtswaarde zijn. Togo's beste schepen waren niet in ge vecht. Intusschen kan de schade, aan den grooten Russischen kruiser Bajan toegebracht, voor hen van eenige be- teekenis zijn. FRANKRIJK. De dood van Waldeck Rousseau. Woensdag middag, nadat men te ver- Het volgende zal onzen lezers doen zien in hoeverre de jeugdige bisschop voor die grootsche taak berekend was. weshalve wij de geschiedenis niet verder zullen vooruitloopen, maar dit kort over zicht hiermede besluiten. Het was omtrent dien tijd, en wel in het jaar 1362, dat op eenen stormachtigen achtermiddag van een der laatste dagen van de Septembermaand, langs den bree- den kleiweg, die van Zwolle naar het veer liep, dat aan den rechter oever van den IJssel, tegen over Salck, lag, twee personen het oude en vervallen veerlmisje naderen. Blijkens de lange bruine pij, waarin de eene gewikkeld was,' behoorde deze tot dén geestelijken standdoch in dit kleed bestond dan ook het eenigste bewijs dat hij zijn leven aan de heilige dienst gewijd had; want terwijl het lange en schrale lichaam die lijvigheid en gezetheid miste, welke werd geoordeeld onafschei delijk van het monnikskleed te zijn, had zijn gelaat niets van die gemeende of schijnheilige devotie, of vadsige loomheid welke destijds geacht werd de eenige §n algemeen lieerschende uitdrukking van eene monnikentronie te zijn. Integendeel was dat gelaat.bleek en vermagerd, en droeg den stempel eener sterke en krach tige ziel, die, het werkelooze en eenzel vige monnikenleven verachtende, deszelfs handelingen, ook tot buiten de beperkte

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1