Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. meest bevoorrechte posten in het leger. In '82 trouwde hij met een gravin Sja- chofskoj, uit een der oudste adellijke geslachten van Rusland, die een zeer groot vermogen mêe tenhuwelijkbracht. Keller was en bleef protestant, hoewel van hoogerhand verscheiden malen be proefd werd, hem tot het orthodoxe ge loof over te halen. De aanleiding tot het vragen van zijn ontslag uitzijn aanzienlijke betrek king is weinig bekendze is te vinden in zijn optreden in 1887, toen zware vergrijpen tegen de zeden bij zijn re giment hadden plaats gehad, en de Tsaar, om een zijner gunstelingen, die er bij betrokken was, te sparen, en ook om schandaal te vermijden geen verlof wilde geven om de schul digen te straffen. Keiler, die zeer stipt was op dat gebied, kon zijn wil niet doordrijven en nam zijn ontslag. Eerst na den dood van Alexander III trad hij weder in actieven dienst, om echter reeds in '95 benoemd te worden tot gouverneur van Jekaterinoslaf, waar hij zich in zijn 14-jarig gouverneurschap zeer bemind wist te maken. Toen onlangs Koeropatkin een be kwaam en krachtig onderbevelhebber noodig jiad, deed hij een beroep op zijn ouden vriend Keiler, en de ^i-jarige liet zijn eervol en gemakkelijk ambt, zijn gezin en het gerief van zijn groot fortuin in den steek, om naar het oor logsveld te gaan en daar binnen enkele weken den dood te vinden. ENGELAND. Koning Eduard komt a. s. Donderdag van Sheerness te Vlissingen aan op het koninklijk jacht Victoria and Albert en vertrekt terstond naar Marienbad per extra-trein, waarin 's konings eigen salonwagen is gehaakt, een comparti ment in dien wagen is met de meeste geriefelijkheid als slaapkamer ingericht. De koning reist incognito als hertog van Lancaster en treedt eerst 30 Au gustus weer als koning van Groot-Britan- nië en Ierland op als hij keizer Frans Jozef ontvangt. De koning brengt ver moedelijk een kort bezoek aan hertogin Marie van Saksen-Coburg-Gotha op het kasteel Rosenau in het Thüringer Woud. De opening van den Maasmond. Zooals bekend is, zal op 18 Augustus plaats hebben de opening van den Maasmond bij Heusden en de plechtige „Dat ik geen voorman geweest en niet geprezen was. Ik ben bang dat het enkel ijdelheid is die u bekeerd heeft." Afra betoogde dat hij dat niet moest denken, maar Maarten vervolgde//Ik wou liever dat ik bij de rechtbank even als bij de militie niets dan een gemeen soldaat was geweest, zonder eenige onderscheiding. Als ieder zijn post maar goed vervult, dan is het zoo als het be hoort. Hoor eens, Afra, nu ben ik gepre zen en geroemd, maar het kan ook eens gebeuren, dat ik zoo moet handelen, dat niemand mij dank zegt, ja, dat ik in plaats van geprezen belasterd word. Hoe zult gij dan over mij denken z/Dan staat gij, zoo als nu, bij mij hoog aangeschreven, om alles wat gij doet. Gij wilt alleen wat goed is. Gij zult zoo lang ik leef geen tegenspraak meer van mij hooren in die zaken. En nu zijt gij weer goed op mij en alles is weer in orde en gij praat er niet meer over." Maarten hield de teugels in, keek even rond en toen hij niemand zag, gaf hij zijne vrouw een zoen. z/Toen wij van onze bruiloft naar huis reden, was ik niet gelukkiger dan nu," hernam de vrouw. //En hoewel het wat begon te sneeuwen, was het hun als re den zij in helder, zonnig lenteweer. Toen zij in Obenstadt aankwamen zeide Afra; //Ik ben blij dat wij hier stallen want ik moet u zeggen dat ik een ver- schrikkeliiken honger heb. Ik kon er onthulling van den gedenksteen op den afsluitdijk te Andel door II. M. de Ko ningin in tegenwoordigheid van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, ter ge dachtenis aan deze gewichtige gebeur tenis. Door den minister van waterstaat zijn ter bijwoning van deze plechtigheid een 1000-tal personen (500 heeren en 500 dames) uitgenoodigd en daarvoor zijn afgehuurd drie salonbooten. Per extra-trein zullen H. M. de Ko ningin en Z. K. H. de Prins der Ne derlanden, de ministers en verdere autoriteiten zich van 's-Gravenhage naar Gorinchem begeven, alwaar een der booten ter ontvangst van dit hooge gezelschap zal gereed liggen. Ongevallenwet. Aan den Minister van Binnenlandsche Zaken is door het Centraal-Bestuur van het Algemeen Nederlandsch Werklie den-Verbond, een adres gericht waarin het zegt, dat nu de Ongevallenwet 1901 met 1 Febr. 1903 volledig is in werking getreden, terwijl de administratieve be palingen der wet met 1 Juni 1901 in werking werden gesteld, de omvang rijke werkzaamheden, verbonden aan de volledige Invoering der wet, achter den rug is dat de voornaamste reden, - bij de openbare behandeling van het ontwerp- Ongevallenwet aangevoerd voor het niet opnemen van den landbouw onder de bedrijven op welke de Ongevallen wet van toepassing is, daarmede is ver vallen dat de bedrijven van landbouw, vee houderij, tuinbouw en boschbouw, ook al wordt daarbij geen krachtwerktuig gebruikt, tot vele ongelukken aanlei ding geven, terwijl het wel geen betoog behoeft, dat het gebruik maken van eenig krachtwerktuig bij deze bedrij ven de kansen op ongelukken aanzien lijk verhoogt dat het adresseerend bestuur het daarom in hooge mate wenschelijk acht, dat thans zoo spoedig mogelijk de ver zekeringsplicht tegen bedrijfsongevallen worde uitgebreid tot landbouw, veehou derij, tuinbouw en boschbouw, hetzij onder afzonderlijke regeling, hetzij on der de bepalingen der Ongevallenwet 1901, behoudens enkele afwijkingen in verband met het oog op den bij zonde ren aard dier takken van bedrijf dat niet alleen deze verzekerings plicht noodzakelijk wordt geacht voor de arbeiders, in genoemde bedrijven, van middag geen stuk in krijgen, zoo hinderde het mij dat gij altijd naar een anderen kant zat te kijken en te spreken." In de gelagkamer van de Postherberg zaten Maarten Sprösser met zijne vrouw te eten en te drinken, en zij lachten tegen elkaar, alsof zij voor het eerst zoo bij elkander en alsof zij alleen op de wereld waren. En toch was er leven en bewe ging genoeg om hen heen de zolder boven hen kraakte, en tusschen het stampen door hoorde men muziek. De postmees ter, een oude vos, kwam weldra bij hen het deed hem genoegen, zeide hij, dat zij juist op de bruiloft zijner dochter bij hem kwamen zij wilden toch zeker wel eens naar het dansen kijken of misschien zelf een dansje meemaken Zij steldei zich immers aan als verliefde jongelui z/Mijn man is gezworene geweest,// zeide Afra. Dat heb ik gehoord, en voorman ook Als wij het volgende jaar een nieuwen afgevaardigde moeten kiezen voor de Ka mer, dan stel ik u voor, Maarten Sprösser." z/Daar zou ik voor bedanken over tien jaar spreken wij elkander nadernu bei ik nog te jong. Maar een dansje wil ik nog wel eens wagen. Hebt gij lust, Afra?" „Ja, dat is goed," zeide zij, en zij gingen samen naar de danszaal en zoo vrolijk dat de andere paren stil hielden om toe te kijken. „'t Is alsof ik in mijn heeleleven nogniet gedanst heb zoo prettig is het,„ zeide Afra. maar ook op de in menig opzicht in even moeilijke levensomstandigheden verkeerende kleine landbouwers worde toegepast, die in zijn bedrijf plaats in neemt van een arbeider en bij ont stentenis zich moeten laten vervangen door een ander. Redenen waarom het voornoemd be stuur uw Excellentie verzoekt het daar heen te leiden, dat een voordracht van wet betreffende verplichte verzekering tegen ongevallen in landbouw, veehou derij, tuinbouw en boschbouw, spoedig bij de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal worde ingediend. Examen» voor hoefsmid. Geëxami neerd voor het examen voor hoefsmid, jl. Dinsdag, Woensdag en Donderdag gehouden van wege de Mij. tot beo. van Landb. en Veet. in Zeeland, te Middelburg, zijn 59 candidaten geslaagd 31, waar van de namen hier volgen: P. J. de Poorter en P. J. Kint, beiden te Hon- tenisse, J. Th. Salomé te Groede, A. Jolivet en J. V. F. Lippens, beiden te Aardenburg, A. Dellaert te IJzendijke S. Vader en C. Joosten, beiden te Mid delburg, P. J. van de Sande en A. Bre vet, beiden te Biervliet, L. J. Hoveijn te Wissekerke, P. de Potter, J. de Pot ter en P. A. Contant, allen te Cadzand, E. P. Kint en H. Tromp, beiden te Wa terlandkerkje, Ab. Buysse te Zuidzande, P. J. Cysouw, te Nieuwvliet, A. Kindt en P. Th. "Kindt, beiden te Graauw, S. de Kan, te Grijpskerke, A. Mol te Bigge- kerke, J. Dirkx en A. S. Contant, bei den te Veere, L. A. van Sighem te Westkapelle, A. v. d. Hooft, te Aarden burg, M. Luteijn en H. Willemsen te Zaamslag, Abr. Aalbregtse, te Axel, A. de Ridder, te Retranchement, en Jos. Kindt te Boschkapelle. AXEL. 9 Augustus 1904. Aan de heden gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad werd door 530 van de 670 kiezers deel genomen. Van onwaarde waren 13 briefjes, aantal geldige stemmen 517 De heer J. J. de Feijter verkreeg 275 en de heer A. E. C. Kruijsse 242 stemmen, zoodat gekozen is de heer J. J. DE FEIJTER. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen enz te Sas van Gent de heer S. A. Rochat, thans te IJzendijke. Door den bouwkundige P. C. van der Hooft te Ter Neuzen, werd Vrijdag namens zijn principalen onderhands aanbesteed het bouwen van een blok woonhuizen van vijf en een blok woon huizen van zes te Sluiskil. Hiervoor schreven in de heeren Voor een blok van vijf woonhuizen, metselwerk A. Kooman te Sluiskil voor f3600; J. Kolijn voor f3264; W. P, Nieuwelink en H. van der Velden voor f3170. Voor timmerwerkI. P. Casteleijn voor f3275; J. Nijssen te Sluiskil voor f2750; H. van Luijk en A. van't Hoff te Axel voor f2475; H. Kaijser en A. de Kort voor f2465. Voor een blok van zes woonhuizen, metselwerk A. Kooman te Sluiskil voor f.3367; Joh. van der Vélden voor f 3360 A. J. Faas te Sluiskil voor f3110; J Kolijn voor f3100; W. P. Nieuwelink en H. van der Velden voor f2929. „Ja, maar nu is het genoeg," zeide Maar ten. „Ik verlang naar huis, om mijn jongen te zien." Het was een vrolijke thuiskomst. Op den weg bleef de muziek Maarten en zijne vrouw nog lang in de ooren klin ken. Maar het was toch nog mooier muziek, die hij thuis hoorde, toen hij zijn kind voor het eerst hoorde roepen Vader! EINDE. Voor timmerwerkI. P. Casteleijn voor f3000; J. Nijssen te Sluiskil voor f 2894; H. Kaijser en A. de Kort voor f2245. Van de bink van zes woonhuizen werd in massa ingeschreven door P. J. Rijnberg en J. A. Rijnberg voor f5160. De inschrijvers achter wier namen geen woonplaats is vermeld wonen te Ter Neuzen. Tern. Crt. Dezer dagen had in een der post treinen op de lijn VlissingenBoxtel, een niet alledaagsche ontmoeting plaats, 's Avonds te voren was van Duitsch- land naar Engeland per mailtrein een kist met reuzenslangen verzonden. Uit die kist schijnt een dezer exemplaren door onbekende oorzaak ontsnapt te zijn. Althans toen de conducteur van den terugkeerenden trein den volgen den ochtend in den bagagewagen wil de gaan, zag hij plotseling een slange- kop voor zich. Begrijpelijkerwijze was hij niet erg op zijn gemak, doch maat regelen nemen was niet mogelijk. Ge durende den verderen uit kroop de slang rit den bagagewagen, die een weinig openstond, doch hield hem be hoorlijk vast, om niet te vallen en slingerde door de snelheid van den trein heen en weer. Bij aankomst te Boxtel mocht het gelukken, de slang, die door de geforceer de bewegingen veel geleden had, in eene kist te krijgen, en verder naar de bestemming op te zenden. (Tel.) Men schrijft uit Haarlem aan de A'. Ct. Omtrent den moord in de Haarlem mermeer op den klaverrijder Bosman vernemen wij, dat het scheikundig on derzoek moet hebben uitgemaakt, dat het bloed op de kleederen van den vermoedelijken dader, die zich nog in arrest bevindt, geen menschen- maar paardenbloed is. Dat is mogelijk om dat de verdachte met paarden omging. Verder heet het, dat de f 15. bij hem gevonden, werkeiijk de opbrengst is van het venten met potten bloemen. Blonk, die zijn weekloon trouw aan zijn moeder uitkeerde, blijft dan ook zijn onschuld volhouden. Te Utrecht is een 27-jarige polder werker, waarschijnlijk tengevolge der warmte, onwel geworden. Hij begaf zich daarom naar de ark, waariii hij thuis behoort, en stierf daar binnen 5 minuten. De ontboden geneesheer kon geen hulp meer verleenen. De onge lukkige woonde te Graauw. Het door een gehuwden schippers knecht te Drachten ontvoerde tienja rige meisje werd in den laten avond, toen de misdadiger begreep, zich niet aan de vervolgingen der onvermoeide marechaussee te kunnen onttrekken, vrijgelaten en kwam uitgeput en schrei ende te Veenhoop aan waar zij gast vrij dak vond en van waar men haar van morgen naar Drachten heeft terug gebracht. Haar ontvoerder viel spoe dig daarna in handen der politie en is na een voorloopig verhoor gevankelijk naar Heerenveen vervoerd. Naar den toestand van het kind is een genees kundig onderzoek ingesteld. Den laatsten tijd werden in Bloe- mendaal bij herhaling diefstallen van allerlei aard gepleegd, zonder dat men de daders kon snappen. Thans is het de politie gelukt, de hand te leggen op de daders en het bleek, dat men hier te doen had met drie afzonderlek werkende benden. In de eerste plaats zijn aangehouden twee echtparen, die uit een koepel aan den Bloemendaalschen weg gordijnen, een deken en verschillende kleinighe den stalen. De vorige week werden gesnapt 'o jongens, die in de school te Bloemen- daal wTaren geslopen en daar een ofler- bus hadden opengebroken en gelicht.

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2