i inu ki No. 55. «iaarg. Zaterdag 6 Augustus 1904. Nieuws- en Advertentieblad A\ öo voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. lUI.LIAIW, Buitenland. F E UIL LET ON. Alleen voor ons zeiven? 1 COUIiAIMT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER A X E L. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. De correspondent van Central News te Tokio maakt melding van het vol gende voorval, dat zich bij het oprui men van zeemij nen in de buurt van Port Arthur heei't voorgedaan. De flot tielje onder leiding van commandant Hirose met dat werk belast, was den 26en Juli bij Koeng-wang-tang bezig, toen onder het manoevreeren een kabel verward raakte in de schroef van de kanonneerboot van waar men de ver richtingen leidde. Het schip dreef hul peloos rond, spoedig werd dit door de Russen aan den wal bemerkt, en de batterijen openden het vuurook kwa men eenige Russische torpedobooten naar buiten om een aanval te doen. De Japansche boot werd getroffen en zwaar beschadigd, maar onverpoosd zetten de Japanners hun pogingen voort om het schip weer in orde te brengen, dit gelukte na een uur hard werkens onder het vijandelijke vuur. Ten slotte bereikte de kanonneerboot veilig Sjam- ping-tao; commandant Hirose en tien andere opvarenden waren gekwetst. Van de gevechten die op het zui delijke front der Russen, tusschen Hai- tsjeng en Ta-sji-tsjiao, geleverd zijn, kan men zich uit de schaarsche berich ten nog geen duidelijke voorstelling vormen. Maar dat het er warm toege gaan is, bewijst een particulier telegram van een ooggetuige die aan de New York Herald seint. Misjtsjenko zelf verkeerde een poos lang in gevaar, het- Het was nog geen middag, toen Afra in de hoofdstad aankwam. Zij stalde in den „Wildeman* en was zoo gelukkig door de logementhoudster ontvangen te [worden voor eene vrouw schaamde zij zich minder zoo alleen daar aan te komen. Zij vroeg naar haar man, en kreeg ten antwoord dat hij nog bij de zitting was; het was van daag de laatste. Nu begaf Bij zich ook naar het gerechtshof, waar men haar de gaanderij voor de toehoor ders aanwees. Juist toen zij binnentrad zeide de president„Ik verklaar hier mede de zitting van de rechtbank der [gezworenen voor gesloten. Heeren ge zworenen Nu heb ik nog een woord tot u te richten." De gezworenen stonden met gedruisch op Afra zag haar man in de voorste rij, maar hij keek niet naar haar op hij had een hooge kleur en zijne oogen glinsterden, maar zijn blik was op den president gevestigd, die nu voortging rflij hebt uw moeielijken plichtgetrouw mi ijverig vervuld; uw geweten zal u dank zeggen, maar ik zeg u dank uit naam der maatschappij, uit naam van het recht. Alleen die staat is de vrijheid on het recht waardig, welks burgers met «delen ijver hunne verplichtingen nako- zelfde lot te ondergaan als graaf Keiler. De Russische artillerie deed zeer goed werk, zoo seint de correspondent. Den 27en Juli hadden de Japanners het voorzien op de munitiewagens, maar zij werden gedwongen, hun stellingen prijs te geven, en de kozakken zaten heii op de hielen. Zeer ongunstig was Misjtsjenko's positie Vrijdag jl. bij Tsan- gatotsi, waar de generaal, die rechts en links van zich een regiment had, zich in een dal bevond, terwijl de hoog ten die het terrein beheerschten, door de Japanners bezet worden, en weldra een moorddadig granaatvuur op de Russen werd geopend. Misjtsjenko's onderbevelhebber viel zwaar gewond naast hem neer. Acht officieren wer den aan de spits van hun afdeelingen door granaten getroffen, en 400 man dood of gewond weggedragen. De terug tocht gelukte echter, dank zij de on beholpenheid der Japansche ruiterij, zonder dat de Russen ernstige verliezen leden. Het gevecht had dien dag ge duurd van de morgenschemering tot 's middags vier uur. Het artilleriegevecht op den 31en, ten zuiden van Hai-tsjeng, was buiten gewoon hevig. De Russische batterijen op de linkerflank hebben in vier uren 4842 schoten gelost, terwijl de Japan ners een hagélbui van projectielen op hun tegenstanders lieten neerkomen. In den nacht na het gevecht werden 200 gewonden, waaronder verscheiden die zeer ernstig gekwetst waren, naar Liao-jang overgebracht. De Japanners trachtten het Russische men. Gij allen hebt dat gedaan, en daar voor zij u dank, oprechte dank toegebracht. Maar vooral moet ik dank toebrengen aan uwen braven, rechtschapen voorzitter Maarten Sprüsser." Een gemompel van goedkeuring deed zich onder de toeschou wers hoorenAfra richtte zich onwille keurig op, en ontmoette nu den blik van haar mah. Hij scheen zijne oogen niet te gelooven, want hij wreef die en keek nog eens vluchtig naar boven, maar liet niet merken dat hij haar herkende, en sloeg zijn blik weder naar den president, die met deze woorden besloot„Geluk kig de staat, de maatschappij, die moedige, zelfopofferende burgers bezit. Burgerdeugd is het schoonste sieraad en de hechtste steun van het leven. Moge zij liet ken merk van den Duitscher blijven." Allen stonden op, en, zonder te weten wat er met haar gebeurde, was Afra in het gedrang op straat verplaatst. „Was mijn vader er ook maar bij geweest," dacht zij. „Zijt gij hier, Afra? Zijt gij het we zenlijk hoorde zij eene stem achter zich roepen. Het was haar vader. „Wat, zijt gij ook boven geweest? vroeg zij. „Ja, en 't heeft mij goedgedaan ook. Gij hadt mij zondag toch ai half en halt om gepraat. Ik wilde zelf eens zien, hoe uw man het hier maakte, en het berouw^ mij niet dat ik er een dag aan gegeven heb. 'T is liet wel waard. Waar is hij?" centrum uiteen te werpen, maar tever geefs. Terwijl de strijd woedde, stond de thermometer op 112° Fahrenheit, de manschappen hadden ontzettend te lijden van de hitte, beladen als zij wa ren met wapens en schietvoorraad, en marcheerende te midden van stofwol ken, terwijl velen den heelen dag geen eten of drinken konden krijgen. In weerwil van die beproevingen bleven zoo luidt het telegram de soldaten heldhaftig oprukken, zij hielden er met het zingen van soldatenliederen de op gewektheid in. RUSLAND. Een der Russische correspondenten van de Times schrijft naar aanleiding van den aanslag op minister Plehwe Ik heb op goed gezag vernomen dat de Russische revolutionairen den Tsaar eenigen tijd geleden hebben laten weten dat aangezien zij hem niet in de eerste plaats verantwoordelijk stelden voor de politiek van onderdrukking, zij geen aanslagen zouden ondernemen tegen zijn persoon, maar dat zij onverbidde lijk zouden optreden tegen iederen mi nister die inderdaad de verantwoorde lijkheid droeg. DUITSCHLAND. De gemeente Charlottenburg heeft een zoogenaamde boschschool geopend, waarin 120 jongens en meisjes van de lagere scholen aldaar onderwijs krij gen. De nieuwe inrichting is ten bate van kinderen die op school niet goed kunnen opschieten, omdat zij lijden aan bloedarmoede, lichaamszwakte, geen „Ik heb mijn man nog niet gezien." De gezworenen gaan een andere deur uit. Hij zal al in liet logement zijn." Vader en dochter gingen dus te samen naar het logement, en de vader plaagde haar met haar verliefdheid. Afra durfde de oogen niet opslaan, want zij dacht dat iedereen het haar aan moest «ien, dat zij verlegen was over al de eer aan haar man betoond. In den „Wildeman" was een groot gedrang zoowel in de gelagkamer als in de eetzaal, maar Maarten was nergens te vinden. Gelukkig kwam de vrouw van het khuis op haar toe en zeide„Uw man is in mijn kamer hiernaast; ik heb hem gezegd dat hij u daar zou wachten. Hebt gij woorden met hem gehad Hij schrikte zoo, toen ik hem vertelde, dat gij alleen waart gekomen." „God beware mij!" zeide Afra; al het bloed vloeide naar haar hart terug, en op het oogen blik boette zij zwaar de hardheid, die zij Maarten bij het afscheid betoond had. Afra begaf zich naar de kamer, maar Maarten was er niet. Het was haar of zij verlaten was. Hoe is dat dan toch Heeft de vrouw haar voor den gek ge houden Ook haar vader'was plotselin verdwenen. Wat moest zij nu beginnen onder al die vreemde menschen Haar hart was vol, tot berstens vol. Eindelijk zag zij een knecht van haar vader en vernam van hem, dat deze in goed voedsel krijgen of zwakke zenu wen hebben. In de boschschool is een groote hal waarin de kinderen bezig gehouden worden als het regent, een badhuis, een gymnastiekplaats, speel plaatsen enz. Voor het onderwijs dient een barak met twee groote schoollo kalen en twee kamers voor de onder wijzers. Eiken dag krijgen de kinde ren maar gedurende 2^2 uur les, het aanschouwelijke onderwijs in de vrije natuur, zingen en gymnastiek maken niet medegerekend. De rest van den tijd spelen de kinderen, onder toezicht van de onderwijzers, in de uitgestrekte bosschen om de school heen. De kin deren komen 's ochtends en blijven tot 's avonds. De school zorgt ook voor hun eten. ENGELAND. De Koning en de Koningin keeren Maandag van Cowes terug op Bucking ham Palace. De Koning gaat een paar dagen later naar Marienbad, terwijl koningin Alexandra een bezoek aan Schotland zal brengen. George Breeze, de moordenaar, die niet verdedigd wilde worden en met een glimlach den rechter voor zijn dood vonnis bedankte, is in de gevangenis te Durham opgehangen. Na zijn terugkeer in de gevangenis volhardde hij eerst in zijn stoïcijnsche hoaiding, maar terwijl een nader onder- zoëk naar zijn geestvermogens werd ingesteld kreeg hij hoop op gratie en veranderde zijn gedrag. Vrijdag werd hem in tegenwoordigheid van zijn broers en zusters de afwijzende beslissing op de stal was, bij zijn paarden. „En uw man is daar ook," voegde hij er bij. Afra ging naar den stalzij hoorde haar vader en haar man over de paarden sprekende eerste wilde Maarten een mooier span zwartjes in ruil geven en wat zij hem hoorde zeggen klonk bijna als een lofuiting „Een man als gij moet een mooier span hebben." Afra strekte de hand naar haar man uithij gaf die aarzelend. „Hoe zijt gij toch hier gekomen Hebt gij geen knecht bij u vroeg Maarten. „Ik heb zelf gereden." „Zoo." Dat was alles wat Maarten te zeggen had. De tranen schoten Afra in de oogen. Nu drong haar vader er op aan dat men aan tafel zou gaan. Afra bedwong hare tranen maar sprak verder geen woord. Aan tafel kleurde zij telkens, daar iedereen haar roemde omdat zij en haar vader Maarten kwamen afhalen. Daarmede toonden zij dat zij brave men schen waren die nog wat hechtten aan de ware eer, terwijl zoo velen niets deden dan zich over tijd- en geldverlies te be klagen, als men gezworene moest zijn. Afra gaf het eten dat zij op haar bord genomen had weder terug cn ook de lof die haar werd toegezwaaid smaakte haar niet. Maar haar vader nam den lof als zijn verdiende loon aan en zeide, terwijl hij zich zeiven inschonk, met welbehagen, dat uien het, Goddank ook ruim kou

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1