Landbouw. Gemengd Nieuws. weet das nog niet of hij deel uitmaakte van een samenzwering of op eigen ini tiatief handelde, maar liet eerste is het meest waarschijnlijk. Men weet dus ook nog niet welke beweegredenen hem dreef om Von Plehwe te dooden: of hij de verdrukte Pinnen of de ver drukte Joden wenschte te wreken. Doch dit kan de wereld maar matig belangstelling inboezemen. Zij zal wel licht hoezeer de misdaad op zichzelf lakend met de revolutionairen, zeg gen, dat er een tyran minder is, zon der er aan te denken, dat met dien eenen het ras der tyrannen niet is uit gestorven. Maar vrij stellig zal zij al gemeen oordeelen, dat óf Finland, óf Kisjinew Von Plehwe zich met genoeg schuld had beladen, om een aanslag op zijn leven te moeten vree zen en dat aan dezen bewindsman be waarheid is, dat, wie wind zaait, storm oogsten zal. Bij de Juni-keuringen zijn de volgende merries bekroond met aanhoudingsbij - dragen van f 150, voor de met getee- kendé verhoogd met f 10, omdat zij ge boren zijn uit stamboekouders. Ie keuringsdistrictSchouwen, Dui- veland, St. PhilipslandAda van M. C. Steendijk Az., Stavenisse, *Nora van V. M. Krepel, Nieuwerkerk, Delie van L. J. Dorst, Stavenisse, Sophie van P. M. Viergever, Oosterland en Hert ha van A. v. d. Stolpe, Ouwerkerk. 2e districtWalcheren, Noord- en Zuid-Beveland Prior esse de hamhal/e van Wilhelminapolder, Kitttendijke, Nelly van Wed. E. van Hootegem, Kruiningen, Fanny van dezelfde, Gravinne van L. P. Brasser, Vrouwepolder en Sophie van Frederieapolder, Rilland - Batli Je districtZeeuvvsch-Vlaanderen W. DeelKeppe van H. P. Aeniaudts, Sluis, Lies van P. Thomaes, Hoofdplaat, Vos van E. d'Huy vetter, Biervliet, Mina van J. W. de Zwart, Zuidzande en Fanny van C. de Bruyckere, Breskens. 4e districtZeeuwsch-Vlaanderen O. D: Flewetle van wed. Jos. Daelman, West- dorpe, Bertha van Ph. J. v. Dixhoorn, Axel, Fleur ine van wed. Jos. Daelman, Westdorpe, Judith van dezelfde, *Sjo van S. van Dorsselaer, Clinge. Aan elk der volgende merriën, die in 190J als plaatsvangster zijn gebracht op de lijst van bekroonde merriën en op de Juni keuringen van dit jaar ver toond zijn met hare veulens, is f57.14 „Zie zoo, geef mij nu de teugels.* „Wilt gij dan alleen rijden, vrouw „Ja. Leid de paarden een eind ver aan de hand, tot op den straatweg, dan zullen wij wel voortkomen. Steek de zweep maar hierin, ik heb ze niet noodig.* De wagen reed voort in den helderen nacht, en toen zij geheel alleen was, hield Afra even de teugels in, stond op en riep voor zich uit„Ik ga mijn man halen.* De paarden schenen het te begrijpen dat zij een goeden, overgelukkigen voer man hadden zij liepen in gelijkmatigen draf op den vlakken weg voort en Afra behoefde maar zelden aan de teugels te trekken. Vreesachtig van natuur was Afra niet maar toch, toen de weg een uur lang door het bosch liep, beefde zij inwendig. De streek is wel veilig, en men heeft al lang niets gehoord van struikroovers maar de moord- en rooversgeschiedenissen, waarvan zij in de laatste weken zoo veel had gehoord, kwamen haar nu voorden geest. Het zou toch kunnen zijn, dat er twee mannen kwamengij zoudt u toch niet kunnen verweeren. en u begroeven ginder in het donkere bosch, en met den wagen wegreden, en vóór u is uw man en achter u uw kind, en niemand zou weten wat er van u gewor den is de paarden kunnen niet praten eil getuigenis afleggen. De heggen aan den weg, de jonge dennen, de steen- hoopen, de rótsen, de stammen van ge toegekend Gravin van L P. Brasser, Vrouwepoldèr, Bourgeoise van Wilhel minapolder, Kattendijke, Keppe van H. F. Aernaudts, Sluis, Poes van P. van Cadzand, Neuzen, Sjo van S. van Dors selaer, Clinge, Bertha van Ph. J. v. Dix hoorn, Axel, en Belle van P. Dekker Fz., Axel. Mvdd. Ut. AXEL. 2 Augustus 1904. Bij gelegenheid van den 46en verjaar dag' van H. M. de Koningin-Moeder, wappert alhier van zeer vele huizen de driekleur. Van avond zal als naar gewoonte een concert op de markt worden gegeven. Gedurende de maand Juli werd op het Postkantoor te Axel en de daar onder ressorteerende hulpkantoren in gelegd f 6841.261/., en terugbetaald f 11572.181/2- Het laatst uitgegeven boekje draagt het nummer 424. Tegen den landbouwer, vanwien onlangs gemeld werd, dat hij zijn paard de tong uit den mond trok, is proces verbaal opgemaakt, wegens dierenmis handeling. Voor het examen Engelsch 1. o. is te 's-Gravenhage o. a. geslaagd de heer H. Wildschut te Sluiskil. Zaterdagmorgen vroeg kwam de rijksambtenaar Spaan te Sas van Gent tot de onaangename ontdekking, dat men zijn rijwiel, dat met nog twee an dere fietsen in de gang van zijn kost huis stond, in den afgeloopen nacht had gestolen. Door verbreking van een achterraam was men binnengeko men, en door de achterdeur weer ver trokken. In korten tijd heeft men daar drie rijksambtenaren van hunne rij wielen ontlast. Toevallig was het wel dat Zaterdag de twee andere kommiezen voor de rechtbank te Gent verschijnen moesten om gehoord te worden als getuigen in verband met een vroeger gepleegden rijwieldiefstal. Meende men, zoo schrijft de Midd.Ct. verleden week door het arresteeren van zekeren O. S., die te Ter Neuzen een fiets had gestolen en een ander, eveneens ontvreemd rijwiel, te Sluiskil had achtergelaten, van de rijwieldieven ontslagen te zijn, het is nu gebleken, dat de bende nog meer leden telt. Bij koninklijk besluit van 29 Juli zijn benoemd tot dijkgraaf van den „Stad Philippinepolder", de heer B. van velde boomen, het was of overal wat achter loerde en te voorschijn kroop. Telkens bleek het, dat haar angst ijdel geweest was, een hoop steenen, maar de vrees liep altijd voo u t en wachtte op deze of gene plek. AlV.i was eigenlijk het meest bang voor haar eigen vrees, want als er inder daad roovers gekomen waren, had zij zich zeker moedig gedragen. Daar hoort zij het knallen van een zweep op den straat weg. Goddank Daar komt een rijtuig de weg is zoo eenzaam niet als ik dacht. Van louter blijdschap was Afra haast tegen den ander ingereden, maar de paar den waren zelf verstandig en gingen nog bij tijds uit den wegde achterwielen gingen echter over een hoop stukgeslagen steenen, zoodat Afra gevaar liep van den wagen af te vallen, maar zij hield zich nog vast en schreeuwde niet eens van angsthet gevaar was geweken en de wagen reed nu vroolijk over den straatweg voort. Nu was ook het ergste voorbij, want nu ging het voortdurend langs hui zen, daar de dorpen hier uren ver ver strooid lagen. Zoo lang het nacht was, bleef Afra goedsmoeds, maar toen de dag aanbrak begon zij te bedenken dat de inenschen haar op den' weg en in de dorpen vreemd zouden aankijken en er om lachen, dat zij zoo als vrouw alleen de reis deed zij was er niet aan gewoon bespot te worden, ook -al wist meil niet wie zij was. Gelukkig zag zij op een hoogte Hijfte, te Philippine en tot gezworene van den Kruispolder de heer Th.'C. Vereecken te Hontenisse. Het Duitsche stoomschip „Thyra", komende van Riga en geladen met hout, is Vrijdagmorgen bij de kanaalbrug te Middelburg aan den grond gevaren juist tusschen de openstaande brug en .het landhoofd. De oorzaak hiervan is dat de loods met zijn schip wilde passeeren door den doorgang die voor kleine sche pen bestemd is. Niettegenstaande aan gewende pogingen slaagde men niet het schip vooruit of achteruit te krijgen. Aan het remmingswerk is belangrijke schade veroorzaakt. Het verkeer van en naar de overzijde van het kanaal, speciaal naar het station, ondervindt groote belemmering en wordt onder houden door roeibooten. Tegen half vier gelukte het eerst na veel moeite en door middel van den sleepboot, eigen kracht en windas, hem vlot te krijgen. Den ganschen dag was een talrijk publiek op de plaats van het ongeval aanwezig en ook getuige van het afbrengen van de Thyra, die later door de brug voer en aan de Loskade gemeerd werd. Men schryft uit Yerseke Er is hier een gezin, dat behalve uit man en vrouw, uit 7 kinderen be staat, waarvan de drie oudste leerplich tig zijn. Deze kwamen dan ook altijd trouw school, maar in Maart overleed een 'n paar jaar oudere dochter, die moeder in het huishouden behulpzaam was en op de kleinen paste. Nu werd het oudste der overblij ven- den, een meisje van bijna IJ jaar, thuis gehouden. Doch na de gebruikelijke aanzegging, dat de administratieve be handeling der overtredingen was afge loopen, zond de vader, die liefst niet met den strafrechter in aanraking wenscht te komen, Dinsdag bedoeld meisje weer naar school. Als men nu weet, dat het oudste der niet schoolgaande kinderen nauwelijks 4 jaar is, en de twee jongste respec tievelijk een paar maanden en ongeveer D/2 jaar, dan is het duidelijk, hoe moei lijk de moeder, die bovendien niet sterk is, de hulp van het meisje kan ontberen. En Donderdag ondervond zij reeds het gemis aan oppas over haar kleine wichten: een werd bezeerd door een omvallende tafel, twee andere kwamen nat thuis: zij hadden in een, gelukkig niet diepen, put gelegen. Is het wonder, dat de vrouw van schrik en radeloos heid flauw viel? Toch kwam het meisje 's namiddags weer naar school. Voorwaar een moeilijk geval om trouw te blijven aan de wet't Is waar, de man verdient een vast en betrekkelijk flink weekloon (9 of 10 gulden), zoodat bezwaarlijk armoede te pleiten is, maar daarvan moeten ook 9 menschen leven; een bewaarschool is er niet, en nu is het maar de vraag, of er genoeg over schieten kan, om vrouwelijke hulp in huis te halen. De leerplichtwet is hoogst nuttig, maar al is zij er niet minder om zij kan wel eens hard zijn. (Midd. Crt. eèn oud manneke, met een ledigen zak aan een langen stok eenzaam voortloopen, en maakte al plan om hem te laten mee rijden weldra herkende zij den „hypo theken en nooit was iemand Afra meer welkom geweest. Hij steeg dadelijk in het rijtuig en vertelde dat hij bloedver wanten ging bezoeken, die in het laatste dorp voor de hoofdstad woonden, om daar eenige winterprovisie op te doen. Afra liet onderweg uitspannen en onthaalde den „hypotheker* als of hij haar naaste bloedverwant was. Wordt vervolgd.) Men schrijft uit Harderwijk aan het A'. v d fh: Hier is een man aangekomen, die de stof zou kunnen leveren voor een hee- len roman, in den trant van Perelaer's Borneo van Zuid naar Noord, 't Is een deserteur van het Indische leger, die na vele omzwervingen eindelijk hier te land is aangekomen. Oorspronkelijk behoorde hij tot het korps mariniers, ging in Indie bij het leger over en werd binnen 15 maanden tot sergeant bevor derd. In dien rang behoorde hij tot de militaire bezetting van Bengkajang in de afdeeling Montrado van de resi dentie VVesterafdeeling van Borneo. Wat er toen gebeurd is, staat niet pre cies vast; maar de man, wiens gedrag tot dusver onberispelijk was geweest,, werd gedegradeerd! Uit baloorigheid hierover is hij toen, nu juist drie maan den geleden, op den loop gegaan te zamen met een Belg. Gedurende eenige weken hebben zij gezworven in de wil dernis. Zij werden door Dajalcs aan gehouden en voor een Radja gebracht, die er ernstig over nadacht om hun hoofden te zetten op de palen bij zjjn residentie. Aan deze operatie ontsnap ten zij echter en kwamen eindelijk na veel lijden en ontbering in het gebied van Serawak, dus op Engelschen grond. Daar konden de deserteurs hun ge scheurde uniformen tegen burgerklee- ren omwisselen. Zij verscholen zich toen in het ruim van een kolenschip, kwamen in volle zee aan dek en wer den aan het werk gezet, totdat het schip zijn bestemming, Jokahama, be reikte. Hier werden de zwervers aan land gezet. De Belg schijnt in Japan te zijn gebleven, maar de Nederlander nam dienst op een vrachtboot en be reikte Singapore. Door geldgebrek slaagde hij er niet in een pas te krijgen (in Singapore wordt geregeld handel gedreven in valsche paspoorten), en zoo was hij genoodzaakt weer dienst te nemen op een schip, dat hem naar Genua bracht. Hier heeft hij zich aangemeld bij den Nederland- schen consul, met het gevolg dat hij met de eerste de beste boot van de Nederland naar het vaderland werd opgezonden. Zoo kwam hij 27 dezer op de Prins Hendrik te Amsterdam aan, werd aan de politie overgeleverd en vervolgens naar Harderwijk opgezonden De deserteur is een Zeeuw van ge boorte, maar hij zal zijn bakermat voor eerst niet weerzien. Vermoedelijk wordt hij nu weer naar Indië teruggestuurd, om daar voor den militairen rechter te worden gebracht. Bij de Muiderpoort te Amsterdam reed een heer op zijn fiets langs de Singelgracht. In een taschje, dat aan de flets bevestigd was, had hij een groot bedrag aan geld geborgen, naar men verzekerde ongeveer duizend gul den. Plotseling kwam hij in botsing met een anderen wielrijder, week uit en het gevolg was, dat het taschje los schoot en met zijn kostbaren inhoud in de Singelgaacht terechtkwam. Den geheelen dag werd gedregd en ook 's andren daags was men bezig met den verloren schat weer op te diepen doch zonder resultaat. Even beneden Rossum is op de Maas een ongeluk gebeurd. Twee in gezetenen uit Kerk-Driel, J. en T. R.. hadden met hun roeiboot steenen te Rossum gehaald en ze niettegenstaan de herhaalde waarschuwing te zwaar belast. Midden in de Maas zonk het schuitje. De 30-jarige zoon verdronk de vader werd gered, doch is zeer ern stig ongesteld. In de Westerschelde voor den zeedijk van den Willem Anna Polder, is bij het zwemmen verdronken de 14- jarige Cornelis De Roo, geheel ontkleed, doch twee zakdoeken om het middel gebonden. De burgemeester van Kapelle (Zuid- Beveland verzoekt bij vinding van het lijk telegrafisch bericht.

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2