TEER 2 Keet. £ucernklaver, Zeeuwsche Klavers, Eenige Huishoudelijke Goederen, Laatste Berichten. Advertentie n. Openbare Verkooping. Maandag den I Augustus 1904, Openbare Verkooping. Heeren Landbouwers Axel. P. KOOLL Bruine en Zwarte aan coneurreerende prijzen verkrijgbaar bij D, J. OGGEL, AXEL. een gouden horloge, dat hij eveneens trachtte te krijgen, mislukte, doordat de winkelier de zaak niet vertrouwde, informaties in ging winnen en hij toen reeds was gearresteerd. Alle winke liers waren door zijn zeer nette manier van optreden en zijn titel van mr. ge voegd bij zijn uitstekend bekend staand adres, bewogen hem de goederen af te geven. Hij bekende volledig. Hij is ter beschikking van de justitie te Arnhem gesteld. Donderdagnacht is te Haarlem mermeer vermoord gevonden zekere P. Bosman, klaverhandelaar en wonende te Haarlem. Hij had daar een pakhuis in de Beeksteeg, waar hij paarden en karren stalde en ook sliep. Hij stond bekend als een lastig, on aangenaam mensch, die overhoop lag met zijn zoon, zijn maaiers en eigen lijk met iedereen en die doodsbenauwd was voor zijn geld. Pas had hij nog quaestie gehad met zijn maaiers en dit verteld aan de menschen, waar hij klavers leverde. Reeds vroeg was hij met zijn knecht naar de Meer gegaan, om klaver te halen en te 4 uur werd hij gevonden met afgesneden hals, ba dende in zijn bloed, liggende aan den kruisweg bij den Spieringerweg. De knecht Klaas Blonk, was hoogst opge wonden iemand komen waarschuwen, en daar in het land geen voetsporen gevonden werden, is de knecht aange houden. Op hem werd een bedrag van f 15 gevonden; op het lijk van Bosman niets. De vermoorde had vier sneden in den nek en twee in het hoofd. Te Rotterdam is een 9-jarig meisje onder verdachte omstandigheden over leden. Het lijkje wordt gerechtelijk geschouwd. Drie dooden. Een groot gedeel te van den Jordaan te Amsterdam was Woensdag in rep en roer. Overal zag men groepjes mannen en vrouwen met ernstige gezichten, die met elkander stonden te praten over de ongelukken die kort na elkander hadden plaats ge had en waarbij drie dooden te betreu ren waren. Omstreeks drie uur liep de slagers knecht Barend de Bruijn op de Linden gracht en maakte op een gegeven oogen blik door middel van een revolverschot een eind aan zijn leven. Zijn patroon de slager Van Beek deelde mede, dat Barend weduwnaar was en nieuwe lief desbetrekkingen met een juffrouw had aangeknoopt, die hem echter niet ge negen was. Uit wanhoop over deze teleurstelling joeg hij zich een kogel door het hoofd. Zijn lijk werd onder grooten toeloop naar het gasthuis ver voerd. Korten tijd hierna reed de bakkersknecht Kuijper, met zijn broodkar op de Lijn baansgracht en kreeg plotseling een toeval. De kar en Kuijper tuimelden in het water en Kuijper spartelde wan hopig tusschen de brooden rond. Het ongeluk werd gezien door den schoor steenveger Dirk Hutter, die voor het raam zijner woning zat. Hij sprong van de eerste verdieping in zijn huis en vervolgens in het water om Kuijper te redden. Deze greep in zijn angst hem echter bij zijn besenen vast, zoodat een wanho pige worsteling ontstond. Toen beiden zinkende waren, kwamen hoopen men schen aangeloopen, doch er werden geen krachtige pogingen in het werk gesteld beiden te redden. De twee menschen verdonken en hu lijken werden spoedig opgehaald. Ontzettend was de indruk, dien dit droevige schouwspel op de omstander maakte. Het ongeluk werd den gan schen dag in kleuren en geuren bespro ken en verontwaardigd was de gelieele buurt over 't-niet-tijdig hulp verschaffen hetgeen blijkens verhalen, die wij van toeschouwers vernamen, best mogelijk was geweest. - Heidebranden. Sinds Zaterdag namiddags woedt over de Hamert ge meente Bergen een ontzettende bosch- brand. Reeds Zondagnamiddag waren meer dan 100 H.A. in asch gelegd, aaronder schoone en groote bosschen. Men zegt zelfs, dat door den brand, die nog steeds voortwoedt, het dorp Wellerlooi gevaar lijdt. Van af den kansel werd Zondag in de kerken der naburige dorpen verzocht om zooveel mogelijk naar de plaats des onheils te gaan, ten einde te redden, wat nog te redden valt. Doch wegens den feilen wind en de aanhoudende droogte viel er aan redden bijna niet denken. De brand moet ontstaan zijn aan de Duitsche grens. Ook in onze Peel heeft het deze week ver schrikkelijk gebrand. Maandagmorgen woedde de brand voort over een oppervlakte van plm. 3000 H.A. De vuurgloed was vooral Zondagavond ontzettend. De schade is enorm. Veel is verzekerd, maar ook veel niet. De Hamert biedt eeneigenaardigen aanblik. Overal verbrande bosschen en struik gewassen over een onafzienbare op pervlakte. Hier en daar een heuvel, boven de vlakte uitstekend geheel en al bedekt met verbrande heide; overal opgegooide dammen van zand, getuigende van de werkkracht der blusschers afge sloofde menschen, die in twee nachten geen rust genoten, in één woord een waar beeld van „des Feuers Macht." Duitsche Maatschappijen vooral dek ken deels de schade, die tonnen bedraagt. Ook Belgische Maatschappijen zijn in den brand betrokken. Huizen zijn gered, doch omgeven door dammen. De brand rondom Amersfoort is, dank zij de regenbuien en het flink optreden der militairen en burgers gedoofd. Maakt men nu een wandeling door de uitgebrande terreinen, dan bemerkt men eerst schrijft het N. v. d. D. wat een geweldige uitgestrektheid de vuurzee had. Het grootste terrein is ruim 400 bunders groot. Alle terreinen behooren aan het Rijk. Het vuur is een geweldigen strooper geweest. Behalve de vele nesten, welke verbrand zijn, heeft menig stuk wild er het hachje bij ingeschoten. Omtrent de oorzaken maakt men gis singen, doch het uitgesproken vermoe den, dat kwaadwilligheid in het spel is, mag als zeer onzeker beschouwd wor den, te meer wijl de vlammen vaak op verschillende punten gelijktijdig uit braken, en gewoonlijk wanneer de zon op haar grootste kracht begon te komen. Voor de hand liggend is de meening, dat stukjes glas, spiegeltjes of andere blinkende voorwerpen, als een brand glas werkend, de zoo krakend-droog zijnde veenlaag hebben doen ontbranden Moord te Winsum. Zaterdagnacht is tusschen Winsum en Garnwerd een drama afgespeeld, dat de geheele streek daar met ont zetting vervulde. Er was een feestje geweest bij een arbeider op Klein-Garnwerd, zooals eeni ge huizen aan den grindweg Winsum Garnwerd worden genoemd. Vroolijk had men bij elkaar gezeten en in op gewekte stemming was er afscheid ge nomen. Tot de feestvierenden behoor de ook nog een meisje, dat in dienst zijnde bij een landbouwer, naar diens boerderij moest worden gebracht. Het meisje liep met den 24-jarigen Groenewold, machinist aan de steen fabriek Actief te Winsum, op een klei nen afstand achter de anderen aan Plotseling drong zich een zekere Van der Schans, een boerenknecht uit Garn werd, tusschen beiden. Hierover vie len eenige woorden, en dit gaf aanlei ding tot handtastelijkheden. Het meisje liep snel weg, zich voegende bij de andere personen, die, waarschijnlijk denkende„laat hen dat maar uitvech ten", naar huis gingen. De twee vechten den bleven midden op denwegachte V. d. S. trok zijn mes en bracht G. een doodelijke wonde toe in den buik. Deze stortte neer en gaf den geest. De moordenaar nam het lijk op en legde het op den berm. Toen haalde hij uit een der zakken van den vcrslagene een mes en boorde dit in diens keel. Daarop keerde hij huiswaarts. Zondagmorgen in de vroegte werd het lijk gevonden. Per wagen werd het naar Winsum gebracht en daar neergelegd in een schuur. Groot was de deelneming toen het gebeurde te Winsum bekend werd. Immers de ver-Iagene staat bekend als een oppassend werkman, de kostwin ner van zijn moeder, die te Bedum woont. Veïen begaven zich naar de schuur, om het lijk van het slachtoffer te zien. Onder de nieuwsgierigen bevonden zich V. d. S., blijk gevend dus van een treurigen moed en een gruwelijke koelbloedigheid. Toen hij vertrokken was, werd hij spoedig achtervolgd door de politie, die hem meenam en in een kamer bewaakte. Weldra kwam het parket van Groningen. Beklaagde wierp alle schuld van zich. Hem werden boterhammen verstrekt. Alsof er niets gebeurd was, at hij ze gretig op. Maar even daarna werd hij nogmaals onder handen genomen kwam tot een bekentenis. Zwaar geboeid werd hij in een rijtuig naar iet station gebracht, om met den laat- sten trein naar Groningen te worden vervoerd. Langs den weg stonden tal van men schen geschaard en bij het station wacht ten een menigte tichelwerkers. Zij bal den de vuisten tegen den beklaagde. En als de politie niet op zoo uitste kende wijze voor dit transport had ge zorgd, dan had de woede van velen over den dood van hun makker zich op den moordenaar bekoeld. Te Groningen werd hij per celwagen naar de gevangenis vervoerd. Te Haarlem doet zich het eigenaar dige geval voor, dat iemand weigert zijn leerplichtig kind naar de school te zenden, omdat het zou worden geplaatst de van gemeentewege gebouwde houten hulpschool aan de Linschoten- straat. Hij weigerde met het oog op het gevaar van brand, dat zulk een houten gebouw zou opleveren. Deze reden gaf de man én aan het hoofd der school èn aan de commissie tot wering van schoolverzuim op. Te Zaandam heeft een groote brand gewoed in een oliekokerij. Achtereen volgens werden de groote en kleine stokerij, twee kuiperijen en drie pak huizen door het vuur aangetast. Een groote partij olie, men spreekt van 60.000 kilo's, en duizenden kilo's lak gingen verloren. Bij het blusschingswerk bekwam een schildersknecht een belangrijke hoofd wond. De eigenaar van hetgeen verbrand is is slechts voor de helft verzekerd. Donderdagnacht is de vruchten- sappenfabriek van N. J. Rooswinkel, in de Haniasteeg te Leeuwarden afgebrand. Om halftwee was men den brand mees ter en was het gevaar voor de belen dende perceelen geweken. De oorzaak van den brand is onbekend. Gebouw en goederen waren verzekerd. Uit Rosendaal meldt men Toen gisteren een le klasse reiziger van Antwerpen alhier aankwam, be merkte hij, dat zijn portefeuille met 20,000 francs was verdwenen. Hij had een kaartje naar Amsterdam, doch keer de onmiddelijk naar Antwerpen terug, na eerst aangifte bij de marechaussee te hebben gedaan. Te Den Akker, gem. Steen, is een treurig drama afgespeeld, waarvan de N. R. Crt. het volgende verneemt Lenigen tijd geleden is de woning van Johannes Ter Luin afgebrand. Hij kreeg verlof met een lijst rond te gaan voor het verzamelen van gelden voor een nieuwe woning. Toen hij een vol doend bedrag had, verzocht hij eenige goede kennissen hem bij den bouw te helpen. Dezen deden dat, en toen het jebouw stond, werd er getracteerd. Na dat eeft flinke borrel was gedronken, bleef er nog emig geld over, en de ;asten wilden dar ook opmaken. Dit was niet naar den zin van Ter Luin. Er vielen woorden en weldra volgde ruzie. De 16-jarige H. v. d. W., trok het mes en sneed zijn gastheer zooda nig in een der beenen, dat deze dood bloedde. - Te Tiel is een 20-jarig meisje uit Zoelen voor den rechter-commissa- ris gebracht, onder verdenking van kindermoord. Zij is in arrest gehouden. Een Russisch Minister vermoord. De Minister van Binnenlandsche Za ken, Von Plehwe, is gisteren, toen hij in zijn rijtuig naar het station van War schau reed, door een dynamietbom ge dood. Het hoofd, armen en beenen werden van de romp gescheidenook de koetsier werd gedood, en het rijtuig met paarden werden vermorseld. De moordenaar, een Israëliet, is gegrepen. Hij weigert zijn naam op te geven. De luchtdruk bij de ontploffing was zóó sterk, dat van het stationsgebouw alle vensters sprongen en voorbijgan gers gewond werden. De Notaris P. DREGMANS te Axel, zal ten verzoeke van Mej. de Wed. E. VERHELST, aldaar op des namiddags ten 4 ure, verkoopen wassende op eene partij land in den polder Beoosten en Bewesten- blij gemeente Axel; tegen Bracke. Verdeeld in koopen. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van JOOST en AAR- NOUT FREEKENHORST beiden aldaar aan het huis laatst bewoond door eerstge- noemden op ZATERDAG den 13 AUGUS TUS 11)04 des namiddags ten 3 ure ver koopen als: KABINET, KASTJE, TA FELS, STOELEN, SPIEGEL, KA CHEL, Geleierd en Aardewerk, eenig timmergereedschap enz. Uit de hand te koop Één en een tweede Gemet tweede snede. Te bevragen bij D. KOSTER, Axel. Als voorheen te bekomen (VITSEN) voor groenbemesting bij

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 3