Binnenland. Landbouw. J. v d. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. gevolg, dat de tunnel onderliep. Een treinr die op niets verdacht de tunnel biimenstoomde, werd tot staan gebracht doordat het vuur der locomotief werd gebluscht; het water rees tot zes voet, zoodat de passagiers op de banken in de wagens moesten gaan staan. Twee locomotieven werden daarop afgezon den om den trein uit zijn benarde posi tie te redden, maar ook hun vuren werden door het water gedoofd. Nadat het water eenigszins was gezakt werden om 9 uur de trein was om even na zevenen tot staan gebracht in de tun nel nogmaals twee locomotieven af gezonden en deze slaagden er in trein en machines uit te brengen. Er zijn in en buiten Londen verschei den personen door den bliksem gedood en huizen afgebrand, o. m. Emral Hall, het fraaie landgoed van de douairière Lady Puleston bij Wrexliam. Uit Middelburg meldt men Met den sneltrein van 11.35 kwam Dinsdag hier aan de Minister vanBin- nenlandsche Zaken. Hij werd verwel komd door jhr. mr. Bronkhorst Sand- berg, namens den Commissaris der Ko ningin en door den heer J. A. Frederiks secretaris der kopertentoonstelling. De Minister was o. m. vergezeld van zijn dochter. In de gereedstaande rijtuigen begaven zij zich onmiddelijk naar het Schutters hof ter bezichtiging van de tentoonstel ling. De Minister liet zich bij de be zichtiging van de verschillende voor werpen voorlichten door den heer Fre deriks. Dr. Kuyper verklaarde met groot genoegen de expositie te hebben be zichtigd. Hij aanvaardde gaarne een stel photographieën van de tentoonstel ling hem door den heer Frederiks aan geboden. Na in het Grand hötel gedejeuneerd te hebben bracht de Minister een bezoek aan de abdijgebouwen en de Munt waar weer de heer Frederiks de noo- dige inlichtingen verstrekte. Na afloop daarvan werd een rijtoer gemaakt naar Oostkapelle en Domburg. Met den avondsneltrein vertrok het gezelschap weer naar Den Haag. Begrafenis van President Kruger. Duizenden gingen den rouwstoet tot aan 't Staatsspoorwegstation te 's Gra- venhage tegemoet, ondanks regen- en onweersvlagen, die geheel in overeen stemming waren met de droeve plech tigheid, welke jl. Dinsdag aldaar plaats vond. Hier en daar waren magazijnen ge sloten en de vlaggen halfstoks ontplooid. Overigens geen huldebetoon langs den weg, overal eerbied, zwijgend afscheid. Aan het paleis van H.M. de Koningin- Moeder waren alle gordijnen neerge laten en zette de schildwacht 't geweer bij den voet. Te '2.15 uur precies reed de trein, die 't kostbaar overschot van den ver eerden doode uit Clarens hierheen bracht 't station binnen. Familie en vereerders waren in de Kon. wachtkamer vereenigd en kwamen op 't perron om den rouwwagen onder eerbiedigen groet te zien passeeren. Graaf Van den Bosch, adjudant van H. M. de Koningin, was kort te voren daar verschenen om de familie namens H. M. en Z. K. H. den Prins der Ne derlanden de betuiging hunner deel neming in 't smartelijk verlies te ver tolken en een prachtige krans te bren- van alles wat gij gezegd hebt, niets ge hoord heeft. ^Gij kunt den troost meê naar huis nemen, vader, dat er geen ge lukkiger vrouw leeft dan ik, en als ik mijn Maarten nu bij mij had, zou ik hem om den hals vallen en hem kussen en aan mijn hart drukken. »Hier is een brief riep de postbode die de kamer binnentrad. Wordt vervolgd.) gen. De Regeering was door de Minis ters van Buitenlandsche Zaken, van Koloniën en van Waterstaat vertegen woordigd en de heer De Marez Oyens bracht de betuiging van leedwezen over van den Minister-president, die verhin derd was persoonlijk te verschijnen. Ook een deputatie van het gemeente bestuur van 's Gravenhage was tegen woordig. Een groot deel van 't perron vóór den uitgang van den lijkwagen was geheel met kransen gedekthet was een tuin van doodsbloemenkransen van de Zuid-Afr. Vereeniging en tal van corporaties van oud-ambtenaren der republieken, van vrienden en ver eerders, ginds en hier en in 't buiten land, lagen daar als zoovele getuigen van de vereering van Oom Paul. Toen de waggon gerangeerd was, (inwendig waren de wanden geheel met groen en planten bekleed; werd de lijkkist overgedragen in de rouw koets, met vier paarden bespannen. 'tWas een dichte wagen, die toen de lijkbaar er in gezet was, geheel met de kransen bedekt en omhangen werd de krans van H. M. en Z. K. H. den Prins vormde 't middelpunt der achter zijde, de krans van Den Haag van den voorkant. Nog tot op het laatste oogen- blik droeg men meer bloemen aan. De eigenlijke lijkstoet, die uit slechts 10 rijtuigen bestond, was alsvolgt sa mengesteld Eerst de hecren Eloff, en Bredell; daarna President en mevr. Steyn met den heer Geselschap toen in twee rijtuigen het Haagsche ge meentebestuur dan de Zuid-Afr. depu taties en andere corporaties, waaron der die van den Leidschen Senaat der Universiteit. In ongeveer dertig rij tuigen hadden zich daarna nog bij den stoet aangesloten tal van heeren, die in de vroegere republieken hooge amb ten hadden bekleed of in dienst daar van waren in andere landen. De kransen waren schier ontelbaar. Er waren er van ongewone afmetin gen en van buitengewone pracht. Omstreeks vier uur bereikte de stoet de begraafplaats. Nog steeds was het weer dreigend en even voordat de stoet ter plaatse van bestemming was aangekomen, viel nog een flinke regenbui, die echter op hield, toen het stoffelijk overschot van den grooten Transvaler de chapelle ardente op Oud-Eik-en-Duinen naderde waar reeds lang te voren een enorme menschenmassa was heengestroomd en waar, dank zij voortreffelijke orde-maat regelen van de samenwerkende gemeen- te-politie en een sterke brigade Rijks- veldwacht, de lanen voerende naar de chapelle ardente en het breede plein daarover geheel waren vrijgehouden. Tot rouwkapel was ingericht het ge bouwtje, dat in gewone gevallen dient tot wachtkamer voor de betrekkingen van overledenen. Op indrukwekken de wijze was de chapelle ardente ge drapeerd met zwarte stof en witte koorden. In de hoeken zag men prach tige palmen, waartusschen Aaronskel- ken, en deze bloemen zag men ook te midden van plantendecoratles aan de wanden, welke stemmige versiering afgewisseld werd door een rangschik king van witte varens, recht tegenover de plek waar een estrade, gedrapeerd met laken en zilveren kwasten en koor den was geplaatst en waarop de kist met het hulsel van het oud staatshoofd zou komen te rusten. De rouwwagen reed tot aan het voor plein, waar wagen en kist werden ont daan van den bloemenschat. Alle kransen en bloemstukken werden eerst nederge- legd aan den ingang van de chapelle ardente en bij dat bed van bloemen werden nog steeds kransen toegevoegd, terwijl mevr. Thérèse Schwartze, die een portret van President Kruger heeft geschilderd, persoonlijk haar krans er bijvoegde. Onder den stillen eerbiedigen groet van allen, werd de kist naar de rouw kapel gedragen. Daarna werden alle bloemstukken erop gestapeld. Die van H. M. werd staande tegen het voeteinde geplaatst. Voor zoover in het kleine gebouwtje plaats was, schaarde men zich om de kist; in de eerste plaats de naaste fa milieleden en President en mevr. Steyn. Toen President Steyn de kist gena derd was, deed hij zijn adjudant daarop plaatsen een fraaie bronzen krans, in oud-Hollandschen stijl bewerkt, waarop te lezen stond: 2 Timotheus 4 vers 7: Ik heb den goeden strijd gestreden; ik. heb den loop geëindigd: ik heb het geloof be houden. Toen nam Steyn diep ontroerd plaats op een zitbank voor hem daar neergezet en nam ds. Fernhout het woord tot het uitspreken van een ge bed. Eerbiedigende den wensch van den ontslapene, dat geen redevoerin gen zouden worden gehouden, verzocht spreker de aanwezigen zich met hem te vereenigen tot Hem, die ook aan den grooten man aan wiens lijkbaar men thans stond het leven gaf. Ten slotte dankte hij namens de fa milie ieder die wel of niet tegenwoor dig was, en zich die dankzegging op eenige wijze waardig gemaakt had. Zoo ook het Nederlandsche Volk dat in droeve dagen zoo menig blijk had gegeven van mede te gevoelen met hen die leden. Na deze treffende woorden verliet men de kapel en kreeg het volk gele genheid een blik te kunnen werpen op de onder het bloemenbed rustende kist. Hiermede was de plechtigheid geëin digd en de aanwezigen, Afrikaanders, Belgen, Duitschers, Nederlanders, lie ten den doode alleen, tijdelijk ter ruste gelegd te midden van een volk, dat niet het zijne was, maar nauw aan het zijne verwant, en dat er hoog op gaat dezen dienst van piëteit te mogen be wijzen aan zijn Afrikaansche stamver wanten, evenals het met trots den wee moedigen plicht zal vervullen Kruger's lijk naar Zuid-Afrika te doen brengen door een schip derzelfde marine, waar van de „Gelderland" de eer genoot den Staatspresident uit halve gevangen schap in Lorenzo-Marquez te brengen naar het gastvrij Europa. Velen, die Kruger's uitvaart mede- maakten, zullen getuigen zijn geweest van zijn intocht in Den Haag in 1900. De ontzaglijke geestdrift van toen was thans verkeerd in somberen ernst. De reis van den grijzen President heeft piet mogen baten hij was bestemd als balling te sterven zonder zijn land vrij te zien. De eeuwige rust, die thans zijn deel geworden is, mag hem niet worden misgund. Indien iemand, dan heeft hij ze verdiend. Uitslag der Premiekeuringen. Door de provinciale regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Zeeland is bekend gemaakt dat bij de onlangs ge houden premiekeuringen zijn toegekend in Zeeuwsch-Vlaanderen (O. D.j uit de rijkssubsidie aanhoudingsbij- dragen van f 150 aan de hengsten Beauté, van F. C. O. M. Hombach, Hulst, Briant, van Henri Govaert, Westdorpe, Mar nix, van Joh. de Feyter Pz., Zaam- slag en Superbe II, van F. C. O. M. Hombach, Hulst aanhoudingsbijdragen van f 75 voor de in 1903 geboren hengsten: Lion, van B. C. Puylaert, Zuiddorpe, Man-, van F. C. O. M. Hombach, Hulst, Lajleur, van Johs. de Feyter Pz., Zaamslag, en Brick-Brock, van Johs. de Feyter Pz., Zaamslag aanhoudingsbijdragen van f50 aan de in 1904 geboren veulens; de bijdrage wordt vermeerderd met f 10 voor de met een geteekende, als zijnde gebo ren uit stamboekoudersValine, van wed. Jos. Daelman, Westdorpe, Madam, van P. van Cadzand, Ter Neuzen, Ju lianus, van F. C. O. M. Hombach, Ilulst, Oscar, van E. Buijsse, Wèstdorpe, Ele gant, van K. de Koeijer, Ter Neuzen, Vhrysalid'e, van W. Dieleman Pz., Axel; plaatsvervanger is o.m.: Superbe, van G. van Waes, Westdorpe aanhoudingsbijdragen van f50 voor de in 1903 geboren merries Trine, van F. C. O. M. Hombach, Hulst, Wilhelmirn van H. Bonte, Koewacht, Blenetle, van P. C. O. M. Hombach, Hulst, Cora, van G. van Waes, Westdorpe, Marianne, van Ph. J. van Dixhoorn, Axel. Marie, van Jan de Feyter, Axel, en Bertha, van L, Stallaert, Hontenisse. Deze bijdragen worden .uitbetaald in 1905, wanneer de dieren andermaal zijn voorgebracht op een Juni-keuring en nog het eigendom zijn van een in woner der provincie Zeeland. AXEL. 29 Juli 1904. Een bijvoegsel tot de St. (t. no. 173 bevat de statuten van de naamlooze vennootschap A ieuwe Aederlandschemaat- schappij tot veroaardiging van spiegelglas te Sas van Gent. De vennootschap is aangegaan voor 50 jaren. Het doel is het fabriceeren van en handel drijven in spiegelglas enallean- dere soorten van glas en alle grondstof fen, producten en bijproducten, dit alles in den meest ruimen zin opgevat, Het kapitaal is groot f 1.200.000, ver deeld in 6000 aandeelen, elk van f200 Alle aandeelen zijn geplaatst. De storting op 2500 aandeelen, geno men door de Société Anonyme des Manu factures des Glacés et Produvs Chimiques dt Saint Gobain, Chaumy et Cirey, geschiedt! door inbreng van terreinen, gebouwen en werktuigen, gelegen te Sas van Gent Uitsluitelijk raadplegingen voor Keel-, Neus-, en Oorziek ten den Maandag en Donderdag van 8 tot 11 uren vpormiddags te Sint Nicolaaa (Waas) no 43 Statiestraat no. 43 Op andere werkdagen en Zondagen raadplegingen te Lokeren (Waas) no 34 Roomstraal no. 34 van 8 tot 10 uren voormiddag en van 1 tot 3 uren namiddag Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten, 511E L) l K B E IJ RTE N TE AXEL Zondag 31 Juli 1904. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 u:e Leeskerk. Ham. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholte Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Di. N. P. Littoojj. Nam. 2 ure Di. N. P. Littoop. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. van de Nam. 2 ure Ds. R. van de Kamp. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 27 Juli 1904. lo. C. L. L., 52 j., kanaalloods en 2a J. C. L., 27 j., varensgezel, beiden te Ter Neuzen, zijn wegens mishandeling veroordeeld ieder tot f 15 boete met subsidiaire hechtenis van 15 dagen. A. S., 17 j., sjouwerman te Ter Neu zen is wegens diefstal vrijgesproken., De Nijmeegsche politie heeft de hand gelegd op een zeer gevaarlijk oplichter die reeds verschillende slachtoffers had gemaakt. Een zekere J. W., vroeger inspecteur eener levensverzekering maatschappij te 's Gravenhage en daar reeds falliet verklaard en vervolgd we gens valschheid in geschriften, had thans in Nijmegen bij een zeer bekend en achtenswaardig inwoner een kamer gehuurd onder een gefmgeerden naam, voerende voor dien naam den titel van mr. Hij had bij verschillende winkeliers inkoopen gedaan, o. a. een fietscostuuiH

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2