No. 33. IJ IJ Zaterdag 30 Juli IIKIi 206 «laarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. Alteen voor ons zeiven? COUIUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. Yoor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Er valt nu niet meer aan te twijfe len of Ta-sji-tsiao, het belangrijke spoor- wegkruispunt ten zuiden van Hai-tsjeng, bevindt zich sedert Maandag in handen van de Japansche troepen. Reeds ver zekerde de doorgaans goed ingelichte Petersburgsche correspondent van de Echo de Paris dat de Tsaar een tele gram, de ontruiming van Ta-sji-tsiao F vermeldende, van Koeropatkin ontvan gen had. Het uitvoerige rapport van den opperbevelhebber, bevat intusschen het groote nieuws niet. Het Russische volk wordt wel voor erg dom gehouden. Lijdt het leger verliezen, dan is dat meer aan zonnesteek dan aan het schie ten der Japanners toe te schrijven, en men verwacht dat de lezer zich zal tevredenstellen met de opsomming van krijgsverrichtingen, zonder te vragen hoé 't afliep. Natuurlijk blijkt die afloop toch uit de niet-officieelë berichten, en zijdelings ook heel spoedig zelfs uit de officieele. Het eenige verschil is dan ten slotte, dat bij den lezer zich de overtuiging vestigt, voortdurend bedro gen te worden door den officieèlen be ll richtgever. De methode is erbarmelijk. In de Lokal-Anzeiger vinden wij een telegram van een berichtgever die uit het Russische kamp seint. Hij meldt, dat de Japanners Zaterdag onverwachts geschutvuur openden op de Russische stellingen ten zuiden van Ta-sji-tsiao. Zondag had een artillerie-gevecht plaats dat veertien uren duurde. De Russische j batterijen hielden zich uitstekend. De Hl. Thuis, bij zijn vrouw ging het intus schen geheel anders toe. Het had Afra toch verdroten dat Maarten haar zoo niets met den knecht had laten weten hij had immers met een woord, dat de knecht niet begreep, te kennen kunnei geven, dat hij nog altijd even hartelijk genegen was en naar haar verlangde, en dat hij er heel gerust op was, dat zij voor alles wel goed zou zorgen. Intus schen hard werk laat niet veel tijd om zich over andere dingen knorrig te maken. De week was om voor zij 't wist. Heeft uw man u niet geschreven •vroeg de pelmolenaar aan Afra toen zij zondags uit de kerk kwam. /■/Neen." Zij spoedde zich naar huis, als of haar een kwade hond op de hielen zatzij had behoefte om in haar kamer uit te ween en. Moest zij zich niet schamen, dat haar man haar niet eens een groet over zond. „En hij kan immers zoo mooi schrijven," sprak zij bij zich zelve„als het voor anderen is, is hem niets te veel. Maar het zal de eerste en de laatste keer zijn. Ik zal er voor zorgen dat er een Japansche artillerie schoot minder goed, maar de Russische infanteriestelling voor den linkervleugel moest 's middags wegens het vijandelijk geschutvuur ont ruimd worden. In het oosten onder namen de Russen later met succes ba jonet-aanvallen, in het westen trad de infanterie in 't geheel niet op. De ver liezen der Japanners zijn waarschijnlijk groot: eenige hunner batterijen werden een poos lang tot zwijgen gebracht, 's Nachts kregen de Russen onverwachts bevel om terug te trekken; de terug tocht werd in de beste orde ten uitvoer gelegd. Maandagochtend werd het sta tion Ta-sji-tsiao ontruimd^ het verplaats bare materiaal weggezonden, de voor raden verbrand. De Russen hadden Zaterdag en Zondag '202 gewonden, wel licht nog meer, het aantal dooden is niet bekend. De verbinding met Jinkou is thans afgesneden. Toen ik Maandag morgen om tien uur uit Ta-sji-tsiao ver trok, hield een Russische achterhoede de stad nog bezet. DUITSCHLAND. De periode van onweders, die door de meteorologen was aangekondigd en reeds is ingetreden, heeft ook in Duitsch- land allerwegen verfrissching gebracht. Maar in de bergen, behalve in den Harz, is nog niet veel regen gevallen, zoodat het peil van de rivieren nog voortdurend zakt. De stoornis in het verkeer te water sleept veel ellende na zich. Te Swinemiinde en Stettin zijn ongeveer 2000 schuitevoerders zon der werk, omdat de lichters die de vrachtgoederen naar de zeeschepen eind komt aan die eereposten, die ons in armoeüe en ellende storten." De tweede week ging voorbij en nog altijd kwam er geen brief, geen teeken. Daarentegen hoorde Afra, dat een gezwo rene in het naaste dal voor zes dagen thuis was gekomen. Hij beroemde er zich op, dat hij er den verdediger toe gekregen had, om hem af te wijzen. Had Maarten dat ook niet kunnen doen Hij is zeker weer de man, die voor al de anderen schrijft en rekent. Maar zoo gaat het, als de mannen buitenshuis wen nen. Na de raadsvergadering in 't dorp gaan zij naar de herberg en komen ten minste nog des avonds thuis, maar nu die rechtbank! Weken lang uitblijven! Dat moet nooit meer gebeuren." Het zou niet meer dan natuurlijk en vergeeflijk geweest zijn," als Afra aan hare nicht die bij haar in huis was haar hart had uitgestort, maar zij hield hare grie ven voor zich zelve. Hare eigene eer en dus ook die van haar man, duldde niet dat zij er met een ander over praatte, en zelfs in gedachten gaf Afra haar man, op wien zij toch (met recht, meende zij) zeer boos was, geen scheldnamen. Ook dat was een gevolg van den waren trots, dat zij meendescheldnamen behooren alleen bij gemeene menschen thuis. De knechts en meiden begrepen niet wat de vrouw scheelde; nu eens was zij hoos, dan weer vriendelijkden eenen dag werd er geschaft als of men een doop- brengen en daar vandaan halen, niet bij de schepen kunnen komen. Te Swi nemiinde liggen reeds 38 Engelsche kolenschepen, waarvan het meerendeel al weken op lossing wacht. Het gevolg is dat ook de verwante bedrijven moe ten staken. Verder zijn 14,000 binnen schippers werkloos. De Spree te Ber lijn vertoonde den laagsten waterstand, die nog ooit was waargenomen. De aanvoer van zandsteen en ander bouwmaterieel naar Berlijn is gestaakt moeten worden, zoodat ook vele werk lieden bij de bouwvakken den terug slag van de algemeene stoornis onder vinden. Op sommige badplaatsen heeft men de geneeskrachtige bronnen een paar uur daags moeten sluiten en is de verzending van water op flesschen zeer beperkt. De bouwmeester van een nieuwe meisjesschool te Wilmersdorf heeft zich een oneerbiedige grap veroorloofd. Om twee gebreken van de bakvischjes te hekelen, heeft hij in den gevel twee zandsteenen beeldengroepen geplaatst, die de babbelzucht en de ijdelheid ver zinnebeelden. In de eene groep ziet men een gans en een eend samen. Ter wijl de snavel van de gans stevig toe gebonden is, zoodat zij niet snateren kan, komt uit de geopende sneb van de eend pieterselie te voorschijn, waar bij de ontwerper gedacht heeft aan de Duitsche zegswijs „Er spricht wieder mal Petersilie." (Hij leutert maar raak.) De andere groep vertoont een aap die, met mooie sieradiën omhangen en rin gen aan de vingers, zichzelf in een maal hield; den volgenden was schraal hans keukenmeester, en men deed haar niets naar den zin. Alleen met het kleine kind was zij altijd even gek, en kuste en liefkoosde het onophoudelijk. Den volgenden zondag ging Afra niet naar de kerk, want zij was bang dat men haar weder naar haar man zou vragen en schaamde zich dat zij zoo niets van hem wist. Zij zat alleen thuis en haalde de huishoudboeken van haar man voor den dag, maar las er niets in en schreef ook niets bij zij zat maar in de lucht te staren en op haar gezicht was hevige spijt te lezen het was of die in de ledige ruimte eene aanleiding zocht om zich lucht te geven. Op eens overviel Afra eene rilling. Het kind, dat in de wieg zat, riep heel duidelijk: „Vader Het sprak dat woord voor het eerst uit, en herhaalde het, toen de moeder naar hem omkeek, zoodat de groote sterke vrouw beefde. Zij boog zich over liet kind heen en riep snikkend: „Arm kind! Gij zegt voor het eerst vader en uw vader hoort het niet en is niet thuis, en wil niet thuis zijn. Zij hoorde een manstred nader komeu. Als dat Maartens eens was Hij moet het zijn Het kind heeft er een voorgevoel van gehad. Voordat Afra zich om kon keeren, riep eene andere, maar toch wel bekende stem „Afra, waarom weent gij „O, vader, zijt gij daar? Zoo op het ougenblik heeft mijn kind voor het eerst handspiegel zit te bekijken. De school meisjes zijn hevig verontwaardigd over de ongepaste emblemen. ENGELAND. Bigamie is in Engeland geen zeld zaam voorkomend misdrijf en in Straf- fordshire schijnt zij in't bizonder welig te tieren. Aldaar zijn voor de assizen niet minder dan 3 gevallen behandeld. De eerste beklaagde had tweemaal bi gamie gepleegd. Na in 1884 gehuwd te zijn, was hij zonder echtscheiding nogmaals getrouwd in 1899 en in 1903. De eerste en de derde vrouw zijn nog in leven. Deze man, die een goede opvoeding heeft genoten en oorspronke lijk voor geestelijke was opgeleid, bleek reeds driemaal wegens paardendiefstal te zijn veroordeeld. Hij kreeg vijf jaar dwangarbeid. De tweede beklaagde, een juwelier, moet zijn vergrijp met drie jaar boeten en de derde, die met zijn tweede vrouw, maar eiken Zater dag en Zondag met zijn eerste vrouw doorbracht, zonder dat een van beide vrouwen iets van den eigenlijken toe stand wist, kreeg twaalf maanden, 's Mans eerste vrouw ontmoette hem op een goeden dag met de tweede en een kind. De sprekende gelijkenis van dit kind en den man bracht het geheim aan 't licht en hem voor den rechter. Het heeft Maandag te Londen ge weldig geonweerden geregend. Op ver schillende plaatsen konden de riolen het water niet verzwelgen, zoodat er overstroomingen volgden. Een riool aan den onderaardschen spoorweg barstte door den hevigen druk, met vader gezegd." „Wees blij, dat gij ook nog vader kunt zeggen. Ik kan u nog helpen." „Mij Waarmeê „Vraagt gij dat nog? Is dat een ma nier van doen, om zijn heele huis in den steek te laten en raadslid en gezworene te spelen De oude boer van Vijverhoeve was verre van zacht in zijn oordeel over het doen en laten van Maarten. „Hij zou er voor zorgen," zeide hij, „dat Afra niet van verdriet stierf, zoo als de vrouw van den hypotheker, over het-gebrek en de schande, die haar man haar berokkende." Maar hoe keek de oude man op, toen Afra nu haar man begon te prijzen en niets dan moois en goeds van hem zeide. Zij toonde zijne boeken en liet haar vader zien, hoe Maarten zijne zaken in orde hield, en niets liever deed dan daaren boven zijne medemenschen te helpen hoe hij een vader was van weduwen en weezen. Onder het praten geraakte zij hoe langer hoe meer in vuur, en nu zij de verwijten, die haar op den tong had den gelegen, uit den mond van haar vader hoorde, veranderde alles in lof. Zij achtte haar man hoog, en zeide dat zij zich gelukkig voelde door hem in de gelegen heid te zijn om ook zelf overal goed te doen, en voor anderen te zorgen. Maar ten was de beste mensch van de we reld, en een beter was er niet te vinden. „Goddank," eindigde zij, „dat mijn man

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1