Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Het oogsten ts thans in vollen gang. In Zeeland is de stand goed. Geel mosterdzaad staat in Zeeland goed. De stand van blauwmaanzaad is in Zeeland goed. Vooral in Zeeland en Zuidholland zijn dit jaar bijzonder veel aardappelen uitgezet; de vroegere eetaardappelen bij uitnemendheid, de Jam, wordt meer en meer door andere soorten, zooals de Eigenheimer, de Zeeuwsche blauwen en bontblauwen vervangen. Van „de ziekte" is nog weinig te bespeuren, behalve in het Westland, waar ze in vroege soorten vrij hevig is opgetreden. Uit Utrecht en ook in andere provin ciën wordt over het optreden van „krul ziek "inde Zeeuwsche blauwen geklaagd dit duidt op een minder deugdelijke sorteering der poters. Men begint thans algemeen over droogte te klagen; er bestaat gevaar voor doorwassen als overvloedige regen mocht vallen. De stand van eetaardappelen is voor Zeeland zeer goed. Er zijn dit jaar heel wat minder sui kerbieten uitgezaaid dan vorige jaren, zeer wel een derde. Men klaagt alge meen over slechte opkomst, er wordt zeer naar regen verlangd. In Zeeland is de stand goed. Uien worden hoofdzakelijk in Zeeland 1 en op de Zuidhollandsche eilanden ge- teeld. Er is dit jaar aanzienlijk minder uitgezet dan andere jaren. Algemeen wordt geklaagd over het optreden van de kroefziekte, die veel schade veroor zaakte en over de uienmade. In Zee land is de stand vrij slecht. Cichorei wordt hoofdzakelijk in Fries- 1 land, doch ook in Groningen en Zeeland verbouwd. De stand van het gewas, zoowel op de klei als op het zand, is goed. Over het algemeen is de eerste snede klaver prachtig gewonnenthans wordt zeer naar regen verlangd. De tweede snede belooft niet veel. In Zeeland is de stand goed voor roode en Lucerne- klaver. Op de klei is de stand van mangel- wortels en voederbieten in Zeelandgoed. De hooioogst heeft dit jaar onder buitengewoon gunstige omstandigheden plaats gevonden. Er is wel is waar niet bijzonder veel, maar hooi van uit muntende hoedanigheid gewonnen. De hooggelegen gronden hebben thans groote behoefte aan regen en zulks is ook het geval met de meer lage ge deelten. Voor de naweide wordt overal verlangend naar regen uitgezien. De weiden leverden in de maanden Mei en Juni een overvloedig gewas. Thans zijn de hooggelegen stukken ge heel dor en door gemis aan regen krimpt het voeder voor het vee alge meen op bedenkelijke wijze in, zelfs op de meer gunstige gelegen perceelen. Omtrent de fruitcultuur, op den vol len grond en onder glas, deelen wij mede, dat de vooruitzichten voor den oogst van appelen in Zeeuwsch-Vlaan- deren goed zijn. Niettegenstaande de perenboomen prachtig hebben gebloeid, zijn de voor uitzichten van den oogst beneden het middelmatige. In Zeeuwsch-Vlaanderen is de stand matig, in Zuid-Beveland vrij slecht. De oogst van vroege kersen is zeer tegengevallen; hij heeft geenszins aan de verwachting beantwoord; de late kersen leverden beter beschot. In Zuid-Beveland was de opbrengst vrij goed. De oogst van krieken was over het algemeen wel wat beter dan van ker sen. De pluk was in Zuid-Beveland vr\j goed. De vooruitzichten voor pruimen zijn zeer verschillend. In Zuid-Beveland zijn de verwachtingen matig. Algemeen wnrdt geklaagd over de steeds toenemende schade door spreeu wen aan roode aalbessen toegebracht. In Zuid-Beveland is de stand matig. De oogst van kruisbessen was uit muntend in Zuid-Beveland. AXEL. 26 Juli 1904. Aan de heden gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad werd door 469 van de 670 kiezers deel genomen. Aantal geldige stemmen 451 volstrekte meerderheid 226. Stemmen bekwamen de heeren A. E. C. Kruijsse 160, L. Jansen van Rosen- daal 139 en J. J. de Feijter Kz. 152, zoo dat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Kruijsse en De Feijter. Zondagavond was menig hart met blijdschap vervuld toen een malsche regenbui eenige vertrissching kwam aanbrengenwant het was dien dag vooral snikheet geweest. Zooals ge woonlijk het geval is, ging de regen ge paard met on weder, dat langzamerhand in hevigheid toenam. Al spoedig stegen de vlammen op uit een landbouwschuur niet ver van onze gemeente. Het was de schuur van den landbouwer H. v. H. aan den Eversdam welke door het hemel vuur getroffen was. Het gebouw brand de af, een zestal runderen kwamen in de vlammen om de kleeren der knechts zijn ook in den brand gebleven. Ook sloeg de bliksem alhier in een tuin tus schen de groenten en naar men zegt zijn nog een paar boomen getroffen. De vorige week toen zekere L. R. te Sluiskil op zijn akker de musschen wilde verjagen door schieten, had hij het ongeluk te struikelen, waardoor het pistoolschot afging en hem trof in de hand, het aangezicht en den hoed. Alhoewel het pistool met los kruit was geladen, is de hand zoo verwond, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. De commies le klasse bij 's rijks belastingen P. F. Leenknecht te Ter Neuzen is met ingang van 1 Augustus a. s. verplaatst naar Rotterdam. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Soerendonk, bij Bu del, mej. E. Ceelaert van Koewacht. Om half twaalf wordt op de Groote Markt het ensemble-nommer door alle korpsen uitgevoerd, onder leiding van den componist den heer Jan Morks. Na afloop daarvan hebben gelijktijdig muziekuitvoeringen plaats op de Groote Markt, het Molenwater en, waarschijn lijk, in den tuin op het Noordbolwerk. Van de plaatsen dezer uitvoeringen trekken de korpsen met spelendemuziek naar het Schuttershof, waar tusschen vier en vijf uur de verloting der pre- miën en de uitreiking der herinnerings medailles plaats heeft. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot dijkgraaf van den „Koudepolder" de heer M. de Jonge, te Hoek; tot plaats vervangend dijkgraaf van den „Ser Lip penspolder" de heer .1. Huissen, te Ter Neuzen; tot dijkgraaf van den „Ange- linapolder" de heer A. de Milliano te Philippine tot dijkgraaf van het water, schap „de Vereenigde polders van Osse- nisse" de heer P. de Waal te Hontenisse- Voor de tiende maal heeft bij een ingezetene te Boschkapelle de ooie vaar op het dak gezeten en heeft er een zoontje gebracht. Dat is wat anders dan de traditioneele zeven zonen. De gelukkige vader moet den hartgrondi gen wensch geuit hebben, dat de vol gende lepelaar hem het eerste dochter tje zal brengen. Te Oud-Vossemeer is aangesteld in het jachtterrein der Heerlijkheid C. J. Boogaert te Graauw. Thans zullen twee opzieners dit terrein bewaken. Aan de sluiswerken te Sas van Gent had j.l. Vrijdag een ernstig onge val plaats. Een werkman uit Bassevelde, steen kruiende op een over den sluis- put liggende stelling, had het ongeluk dat het wiel van zijn kruiwagen van de plank liep, waardoor de kruiwagen kantelde, en de tuskchen de treemen loopende werkman omver geslagen werd en van een hoogte van pl. m. 10 M. in den sluisput neerstortte. Met belangrijke hoofdwonden en bo ven de knie gebroken linkerdijbeen werd hij opgenomen en, na voorloopig verbonden te zijn, per roeiboot naar Ter Neuzen vervoerd om in het zieken huis aldaar ter verdere behandeling te worden opgenomen. Tot deelname aan het festival dat den 15en Augustus te Middelburg wordt gehouden, hebben zich bereid verklaard 24 korpsen, n.l. uit Zeeland, Brabant, Zuid-Holland en ook één uit België. Des morgens om 10 uur heett aan het station de ontvangst plaats, waarna men gezamenlijk naar de Groote Markt marcheert, waar de eerewijn zal worden aangeboden. Vervolgens heeft, op een nader te bepalen plaats, de algemeene repetitie plaats. Diefstallen te Rotterdam. Zondag middag heeft een agent-majoor van de politie aldaar te Delft aangehouden en overgebracht naar het bureau in de Lange Torenstraat den 19-jarigen C. M., uit de Meidoornstraat, die zich In den nacht van Zaterdag op Zondag weder- rechterlijk toegang verschafte tot een stal in de Rembrandstraat, daar een hit met wagentje en tuig uithaalde en er mee ging rijden naar 's-Gravenhage in gezelschap van drie andere jonge mannen, die hem beloofd hadden, daar voor te zullen betalen. De koopman S. C., wonende op de Hoogstraat, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat uit zijn brandkast is ontvreemd een bedrag van f300 aan bankbiljetten van f40 en f60. Het vermoeden bestaat, dat een knecht, die wist waar de sleutel van de brandkast hing, de dader van dezen diefstal is. Bij een bewoner der Hugo de Grootstraat heeft de politie in beslag genomen den bloedkoralen armband, waarvan het 3-jarig dochtertje van juf frouw B., wonende op de Gedempte Slaak, op de straat door een, tot dus ver onbekend gebleven meid werd beroofd. Vrouw C. C. V. en de schil dersknecht A. S., beiden verblijf hou dende in het logementje van Binnen weg aan de Jan Arendsgang, zijn door 2 agenten van politie aangehouden inde St. Laurensstraat. Zij worden verdacht daar een man beroofd te hebben, die onder den invloed van sterkedrank op de straat in slaap was gevallen. Den beroofde, den kastenmaker C. van D., uit de Van Meekerenstraat, is eenpor- temonnaie met ongeveer f2 ontstolen. De verdachten zijn opgesloten in het politiebureau in de Paauwensteeg. De politie arresteerde in de Schaven- steeg den koopman D. de K., die zich met een valschen sleutel toegang ver schaft heeft tot het pakhuis van den koopman A. van Z., aan de Raamstraat no. 59 aldaar, en daaruit door middel van braak heeft ontvreemd een klokje, eenige schilderijtjes, een paar etui's met meerschuimen sigarenpijpen, enz. Hij werd opgesloten in het politiebureau in de Paauwensteeg en heeft daar een volledige bekentenis afgelegd. Uit een kamer van B. in de Boomgaard straat is een gouden dameshorloge ge stolen, dat daar op den schoorsteen mantel lag. Van dezen diefstal wordt een man verdacht, wien men toegestaan had in die kamer een brief te schrijven. De werkman A. de R., wonende Binnenhof 52 aldaar, is in de Weste Wagenstraat door onbekend gebleven personen van een zilveren horloge met ketting en een portemonnaie met on geveer f 2 beroofd. Er is getracht in te breken in het pakhuispand Nerva, aan de Jufferstraat. De daders hebben een slot geforceerd, doch zijn toen waar- schijnlijk gestoord en hebben de vlucht genomen. Er wordt niets vermist. I Van twee juffrouwen zijn op deVisch- I markt portemonnaies met geld gerold. De rijwielhandelaar W. J., wonende aan den Bergweg, heeft bij de politie aangffte gedaan, dat hij, vermoedelijk door twee Belgen, is opgelicht voor twee rijwielen met de merken Wolf en Firmis. Aldaar is in het plantsoen aan de Oosterkade aangehouden een jongen van 19 en een meisje van 18 jaar, die de ouderlijke woningen te Nijmegen waren ontloopen. Zij zijn daarheen jebracht. Te Haarlem is op klaarlichten dag, bij het gebouw van de provinciale grif fie in de Jansstraat, een Israëlietisch reiziger door drie manschappen over vallen, die hem verwondingen toebrach ten en tevens van zijn koffertje beroof den. Zij snelden daarmede de Noor der Schoolsteeg in, achtervolgd door een bewoner der straat en een Raads lid. die juist voorbij kwam, met het gelukkig gevolg, dat eerst twee van het drietal en daarna de andere in handen der politie vielen. Een hunner bleek de bekende Kollaard te zijn. Iets over lichaamsbeweging. Welke sport is het gezondst Aan de hooge- school van Pennsylvanië is een drHawk, die proeven heeft genomen om deze vraag op te lossen. Een van zijn proe ven was heel eenvoudig Hij onderzocht langs microscopischen weg het bloed van sportende studenten vóór en na hun athletische spelen, en vergeleek alsdan de verhouding in de kleur van het bloed. En volgens deze analyse bleek zwemmen bovenaan te staan. Daarop zijn proeven op andere manier toepassende, o. a. door de nuttige spier- oefening te meten, kreeg hij eveneens voor zwemmen een gemiddeld gunstig cijfer voor spieroefening van 21 perc., tegen 16.6 perc. bij den korten wedloop 12.8 pree. voor wandelsport en 12 voor wielrijden. Eigenaardig is, dat aan dr Hawk bleek dat bij korte sportoefening meer baat voor des sportmans gezondheid werd verkregen dan bij langdurige inspanning of m. a. w. het aantal roode bloedli chaampjes nam bij den wedloop gewoon lijk toe in omgekeerde volgorde tot de lengte van de afgelegde baan. Hetzelf de bleek ook bij het onderzoek van wielrijders-bloed bij korte ritten nam het aantal roode bloedlichaampjes met 16.4 perc. toe, bij langere tochten slechts met 9.7 perc. De conclusie van dezen sportgeleerde luidt dus, dat bij langere spierbewegin gen een afname van roode bloedlichaam pjes plaats heeft. De vraag, welke de gezondste sport is kan dus beantwoord worden met het zwemmen Van 1 tot en met 15 Juli 1904. Hulst. Huwelijksvoltrekkingen. 6. Andreas Marinus Joziassen, 28 j., jm. en Josephina Maria de Meester, 27 j., jd. Jan Francies van Helsland (Bosch kapelle), 23 j. jm. en Carolina Fran- ciesca de Smit, 24 j. jd. 13. Petrus de Cock (Beveren België), 27 j. jm. en Leontina Maria de Blok, 19 j. jd. Geboorten. 1 Bernardus en Augus- tinus, z. van Fredericus Verbraecken en Maria Caroline de Smit. 4. Willem Johannes Pieter, z, van David Mille- naar en Maria Johanna Jacoba Rade maker. 6. Johannes Antonie, z. van Thomas Christiaan Daey Ouwens en Cornelia Catharina Hendrika Theodora van Krieken. 7. Sermena Philomena d. van Jan Francies Maes en Marian na de Bakker. Josephina Antonia Louisa d. van Petrus Johannes Borm en Phi lomena Maria Michielsen. 11. Alexan der z. van Alouisius Crombeen en Wil- helmina Frederika Cornelia Koemans. Overlijden. 1. Anna Paulina Lossie 5 j., d. van Johannes Hendricus en Cornelia Boerjan. 5. Eugenie Fidelis Marie de Kort, 14 d., z. van Michael Theodorus en Maria Louisa Manman. 7. Andreas van Gelderen, 3 j., z. van

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 3