Binnenland. Dokter J. v d. CALSEIJDE, Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Buitenland. het toeh duur zou bekoopen, wanneer - daarover eens naar hooger hand ge schreven werd. Dhr. SmiesDus eerst moet het feit hebben plaats gehad, dan is het zooals dhr. Van Hoeve terecht opmerkte eerst het kalf laten verdrinken en dan den put dempen. Wat voor nut geeft het wanneer een hond los over de straat loopt, ik voor mij zie daar geen nut in. De Voorz.Door u is al meer tegen gesproken dat er politietoezicht was, ik zou niet graag zeggen dat dit eene aanklacht is tegen den Burgemeester, van uwen kant, want daarvoor zitten we hier te vriendschappelijk bij elkan der, maar ik heb de politie gezegd, dat wanneer een hond kwaadaardig was of last veroorzaakle, dien hond onmiddelijk at te maken, al wat er van koim voor mijn rekening. Wat jullie echter willen is totaal onmogelyk. Het gaat toch niet aan, om heele dagen met een hond aan een touw of ketting over de straat te loopen. Ik ben nu ook niet zoo voor honden, maar in mijn oog is het iets onmogelijks wat door u wordt voorgesteld. Dhr. Dieleman Op 't oogenblik zijn er 2 honden, die het publiek last ver oorzaken, dat is die van Dr. Oflfringa en nog van iemand uit de Magrette (de naam is door den verslaggever niet verstaan. Red.i was het nu niet beter die vast te doen leggen? Dhr. LamaitreWelnu, laat dan de Burgemeester Dr. Otfringa waarschu wen, maar waarom moeten dan alle honden lijden juist voor die 2. Dhr. SmiesDhr. Lamattre vermoedt dat er maar 2 zijn, maar allebei die honden van van de Pinksteren zijn er niet bij. En overlaatst is er in de oude stad een man gebeten ook. De Voorz.Ja, maar die ligt al vast. Het voorstel Van Hoeve Smies wordt in stemming gebracht, en verworpen met 7 tegen 2 stemmen. Voor stemden de h.h. Van Hoeve en Smies. VII. Na voorlezing wordt de bouw verordening vastgesteld met 7 tegen 2 stemmen. Voor stemden de h.h. Oggel, Lamai tre, Van Hoeve, P. Dekker, Dieleman, Smies en VVolfert. Tegen de h.h. Van Fraaijenhove en F. Dekker. De punten VIII, IX en X, resp. vast stellen Kohier Schoolgelden, idem suppl. hoofd, omslag, en Reclames ;n zake hoofd, omslag, worden in besloten zit ting behandeld. Omvraag, Dhr. Van Fraaijenhove vraagt hoe het staat met de pomp aan David Koster, hij heeft gehoord, dat daar zooveel water verloren loopt. Zou dit niet kunnen verholpen worden, door het water dat nu verloren loopt weer terug in den put te doen loopen. De Voorz. en dhr. Lamaitre beweren, dat dan het vuil water ook in den put loopt. Dhr. Smies zegt dat voornamelijk de kinderen daar veel water verpompen De Voorz. zegt dat te zullen onder zoeken en sluit daarna de openbare zitting. II. M. de Koningin heeft het volgende telegram gezonden aan de familie Kru- ger te Clarens. „Ik betuig u mijn oprechte deelne ming bij het overlijden van den oud president Paul Kruger. „Dat de grootheid van zijn karakter en zijn vaderlandsliefde ook wederom en alom geroemd worden, moge u en uw landgenooten bij dit smartelijk ver lies tot troost strekken." Naar Het Vad. meldt, zal het stof felijk overschot van oud-president Kru ger a. s. Dinsdag 1 u. 37 min. stadstijd per Hollandsche Spoor uit Clarens te 's Gravenhage aankomen om gedurende eepige maanden tijdelijk te worden bijgezet in een ehapelle arden te, aan de familie aangeboden door den heer Noordendorp, directeur der begraaf plaats Oud-Eik-en-üuineu. Het stoffelijk hulsel zal per rouw- wagen van het station naar de begraaf plaats worden vervoerd, gevolgd door de familieleden, zeer vele autoriteiten uit de kringen der Regeering, de ste delijke overheid, de heeren dr. Leyds en Boescholte, resp. oud-gezant en oud- gezantschapsraad der voormalige Z.- Afr. Republiek, dr. H. Muller, oud-gezant van den voormaligen Vrijstaat en nog eenige andere heeren en corporatiën. Het is de bedoeling van de betrek kingen van wijlen President Kruger om het Nederlandsche volk gelegenheid te geven nog een laatste hulde te bren gen aan wijlen den heer Kruger. Bewijzen van deelneming in den vorm van bloemstukken zullen zeker aan vaard worden. De Si.Ct^ no. 169 bevat een kon. be sluit van 19 Juli, waarin op voordracht van den raad van ministers van 16 Juli wordt bepaald De Eerste Kamer der Staten-Generaal wordt ontbonden met den 23sten Juli 1904, gelijktijdig met de sluiting der tegenwoordige zitting. De verkiezingen der leden van eene nienwe Eerste Kamer zullen plaats hebben op Woensdag 3 Augustus 1904. Onze Commissarissen in de verschil lende provinciën worden gemachtigd de Staten hunner provincie te dien einde in buitengewone vergadering bijeen te roepen. De eerste samenkomst der nieuwe Kamer zal plaats hebben op Dinsdag 20 September 1904. En verder een kon. besluit van den zelfden dag, bepalende dat de tegen woordige zitting van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 23 Juli 1904, des namiddags te drie ure. Het bovenstaande is reeds verkort aan ons bureau opgeplakt geweest. Bij Koninklijke besluiten van 20 Juli 1904 nos. 18 en 19 is lo. aan den heer W. Rooseboom, op zijn verzoek een eervol ontslag verleend als gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië, met toekenning van pen sioen en onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in die betrekking aan den lande bewe zen, en met bepaling, dat voormeld eervol ontslag zal gerekend worden in te gaan met den dag, waarop hij de functiën van gouverneur-generaal aan zijn opvolger zal hebben overgegeven en 2o. de heer Rooseboom, voornoemd, bevorderd tot Commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij Koninklijke besluiten van 20 Juli 1904 nos. 20 en 21 is lo. benoemd tot gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië Harer Majesteits adjudant-generaal, adjudant in buiten gewonen dienst, de luitenant-generaal J. B. Van Heutsz, civiel- en militair gou verneur van Atjeh en onderhoorigheden, thans in buitengewone zending hier te lande, met bepaling, dat hij als zooda nig optreedt den dag, waarop de tegen woordige gouverneur-generaal zijn func tiën aan hem te Batavia zal overgeven en 2o. aan genoemden ópper-officier een eervol ontslag verleend uit den militai ren dienst, ingaande met den dag, waar op hij de cfunctiën van gouverneur-ge neraal van Nederlandsch-Indië zal heb ben aanvaard en dit onder dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen en onder toekenning wegens volbrachten diensttijd van pensioen. Deze feiten waren gisteren aan ons bureau opgeplakt. AXEL. 22 Juli 1904. Volgens een ingezonden stuk in de Tim. Ct. zou onder Philippine een 4-jarig paard de tong zijn uitgerukt, omdat het niet wilde trekken. Is dit waar, dan is het te hopen, dat de da ders van dit ergerlijke misdrijf een voorbeeldige straf mogen krijgen voor deze schandelijke misbruikmaking van macht door den menscli over een weer- lóos dier. Dinsdag is te Terneuzen een rijwiel staande voor een kantoor op de Heeren gracht, weggenomen door een net ge kleed persoon. De eigenaar, die door de neergelaten jaloeziën er iets van bemerkte, zag hem buiten komende, nog juist langs de Gre- nulaan rijden. Spoedig waarschuwen van de politie achtervolgen, seinen naar omliggende plaatsen kon niet voorkomen, dat de dief de Belgische grens is overgetrokken. Later is de dief door den inspecteur van politie van Ter Neuzen, met mede werking der Belgische politie, te Selzae- te opgespoord. Hij woonde aldaar. Het rijwiel is eveneens opgespoord en aan den eigenaar teruggegeven. Uitsluiteliik raadplegingen voor Keel-. Neus-, en Oorziek ten den Maandag en Donderdag van 8 tot 11 uren voormiddag te Sint Nicolaas (Waas) no 43 Statiestraat do. 43. Op andere werkdagen en Zondagen raadplegingen te Lokeren (Waas) no 34 Roomstraat no. 34 van 8 tot 10 uren voormiddag en van 1 tot 3 uren namiddag Specialist voor Keel-. Neus- en Oorziekten. 'REÜIKBEURTEN TE AXEL Zondag 34 Juli L004. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 nre Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. N P. Littooy. Ds N'. P. Littooy. Kerk B. Dhr. A. Schippers, Theol. cand. V. Univ. Dhr. A. Schippers. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure der Hollanders wijst. Want in geep der twintig buiten Holland gelegen Noordzeebadplaatsen welke ik bezocht, zag ik soortgelijke wreedheden. In Blan- kenberghe, dat als model van strand- inrichting, zooals nog nergens bereikt werd, op één na de grootste badplaats in België is, zag ik zelfs dat een plei- zierruiter, die zijn wandelstok misbruik te om zijn eigen onbekwaamheid op 't paard te wreken, niet slechts terecht gewezen, maar door twee politieagenten gepakt, van 't paard getrokken en mee genomen werd. Dr. GERHARDT. Woensdagnacht hoorden een agent van politie en burgers op de Noordblaak te Rotterdam gerinkel van glasruiten in het dames-hoedenmagaziju van Meyer Soeurs no. 51 aldaar, tegelijktijdig zag men twee kerels uit de portiek weg vluchten in de richting van het Beurs plein. Verschillende personen zetten hen na, terwijl een der inbrekers luide meeriep „houd den dief". Langs de Zuidblaak wist deze te ont komen. Een agent van politie die in de politie-Beurs zat hoorde het naderend,! rumoer en greep aan het Beursplein de andere inbreker. Hij bleek genaamd te zijn Ernest Weinrich, van beroep desinfecteur. In zijn bezit werden gevonden zeven val- sche sleutels, een Amerikaansche dril boor en een diamant glassnijder. Bij de inbraak in het hoedenmaga- zijn hadden zij een deurruit van spie gelglas uitgesneden en was ook een sponning gebroken, waardoor de ruit naar binnen was gevallen, hetgeen het gerinkel veroorzaakt had. Hij verklaarde Vrijdag uit Hannover te zijn gekomen, doch vermoedelijks vertoeft hij reeds langer te Rotterdam. In den laatsten tijd toch hadden ver schillende inbraken in winkels plaats. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 22 Juli 1904. W. S., h/v van D. F., 42 jaar oud, zonder beroep te Zaamslag is wegens vernieling veroordeeld tot f 5 of f 5 da gen hechtenis. lo J. R., 14 jaar oud 2o L. O., 13 jaar oud zonder beroep te Ter Neuzen zijn wegens diefstal ieder veroordeeld tot 3 dagen hechtenis. A. S„ 18 jaar oud, veldarbeidster te Axel is wegens diefstal veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. A. W., 45 jaar oud, veldarbeider te Sint Jansteen, gedetineerd te Middel burg is wegens brandstichting veroor deeld tot 2 jaar gevangenisstraf met inmindering brenging der doorgebrach te hechtenis. I deren mix handeling in Holland te he badplaatsen. Beschamend voor de Ne derlanders is het volgende bericht, in de Tier- und Menschenfreund, dat we in zijn geheel vertaald weergeven Wie meent in Zandvoort, de na Sche- veningen meest beteekenende Holland sche zeebadplaats, door idyllische rust aan het zeestrand zijn zenuwen te kun nen versterken, zij, voor geval zij niet geheel verstompt zijn, gewaarschuwd tegen bittere ontgoocheling. Een horde der ruwste kerels, aan wie de zorg over de rijdieren (meest slecht gevoede paarden en ezels) is toevertrouwd, over treft in verband met plaatselijke Zon- dagsruiters bijna de beruchte Italiaan- sche dierenbeulen. Van 'smorgens vroeg tot zonsondergang weerklinkt het strand van de slagen, die dit brutale gespuis op die arme dieren doet neerkomen en dat alleen maar voor genoegen, daar er geen lasten behoeven voortgetrokken te worden. Al was 't alleen om de Duitsche bad gasten niet te verliezen, moest het ge meentebestuur eindelijk eens een eind maken aan dat schandaal, dat door zijn jarenlang voortbestaan helaas op een vergevorderde ethische dikhuidigheid DE OORLOG IX OOST-AZIE. Hoewel Koeropatkin in zijn rapport de gevechten bij den Mo-tiën-ling slechts voorstelt als het gevolg van een ver kenning in het groot, moet men volgens correspondenten van Fransche bladen té Petersburg zeer onder den indruk zijn van den uitslag van den strijd ;- men gelooft daar dat dit „échec" de Japanners nog zal aanmoedigen en dat weldra een nieuw gevecht geleverd zal worden. In militaire kringen zegt men dat de Russen daar 1500 man ver loren hebben, en dat, aangezien de Ja panners de hoogten bezet hielden, hun verliezen wel minder groot zullen zijn. De Weensche correspondent van de A', R Ct schrijft Naar aanleiding van een bestelling van 100,000 borstkurassen naar het systeem Benedetti door de Russische regeering, wordt van militaire zijde me degedeeld, dat men tegen zulk een kuras van 10 m.M. dikte en 3 kilo zwaarte kogels uit het Rumeënsche geweer, welk wapen een veel sterker doordringings vermogen heeft dan dat van Mannlicher, heeft geschoten, zonder dat het kuras doorboord werd. Zelfs van heel dicht bij geschoten ging de kogel er niet door. Van buiten was er een gat, maar de binnenbekleeding bleef ongeschonden Daarentegen werd de kogel platgedrukt en bleef in de voering zitten. De schok was zoo gering, dat een stuk glas, dat achter het borstharnas was aangebracht, niet sprong. Er bleek ver der dat de stof waarmee het kuras ge voerd is (een geheim) niet in brand ge schoten wordt. Daarentegen had de kogel in zijn draaiende beweging zich in de vezels der voeringstof zoo vast- gerold, dat zij er moeielijk van bevrijd kon worden. Evenzoo beveiligt, naar men zegt, die stof in een helm of sjako den drager tegen sabelhouwen. De samenstelling van dit kuras is zeer een voudig en het kost slechts 13 kronen of t'6.50.

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2