H, COLHAMT. \J umi si IJ No. 31. Zaterdag 23 Juli 1904. 2öe Jourg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaander-en. F. MELEMAN, Gemeenteraad van Axel. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER A X E L. ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zitting van 19 Juli 1904. Tegenwoordig de h.h. Oggel, Van Hoeve, Van Fraaijenhove, F. Dekkei, Dieleman, Smies en Wolfert. Afwezig dhr. Dregmans met en de h.h. La- maitre en P. Dekker zonder kennis geving. Eene vacature. Voorz. dhr. I). J. Oggel; Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige zitting worden gelezen en onveranderd goed gekeurd, onder het lezen der notulen komen de h.h. Lamaltre en P. Dekker ter vergadering. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Kennisgeving-van dhr. Dregmans, dat hij wegens ambtsbezigheden de tegen heden belegde vergadering niet kan bijwonen. Voor kennisgeving aan genomen. b. Brief van den Minister van Wa terstaat, H. en N. beschikkende op een verzoek van den gemeenteraad om de te bouwen brug over het zijkanaal naar de Axelsche Sassing eene breedte te geven van 9 Meters, in plaats van 7 gelezen de rapporten van hoofdinge nieur en inspecteur van den Rijks-Wa terstaat gelet op de overeenkomst (art. 3) tusselien België en Nederland, besluiten dat aan genoemd verzoek niet kan worden voldaan. Brief van Ged. Staten, houdende1 mededeeling dat de ambtenaren van den Burgerlijken stand te brengen zijn in 3 rubrieken of klassen, n.l. Ie amb tenaren, waaraan alle werkzaamheden zijn opgedragen, 2e waarbij het werk tussehen twee ambtenaren wordt ver deeld en 3e een ambtenaar belast met de voltrekking van het huwelijk. Ged. Staten stellen voor om voor de gemeente Axel, als zijnde een gemeente van 25000 zielen, de volgende trac- tementen vast testellen: Voor den len ambtenaar, belast met alle werkzaam heden f200, - en voor de beide plaats vervangers ieder f 20,Wordt be sloten aan Ged. Staten te berichten, dat met de voorgestelde regeling ge noegen wordt genomen. Dhr. Lamaïtre vraagt, of het niet wenschelijk zou zijn, om nog eens naar den Minister een deputatie van drie personen te zenden om nog eens te beproeven, door de geheele zaak bloot te leggen, of er geen verandering meer in te brengen zou zijn. Spreker weet wel, dat het genoeg in het request .ver meld is, maar vindt het te betreuren, dat schepen met opperlast nu niet op de Axelsche Sassïng kunnen komen of afvaren. Misschien is de Minister nog wel te bewegen, wanneer er eens fat soenlijk mede gesproken wordt, en wij van onzen kant moeten er toch zooveel mogelijk ons best voor doen, dat we de zelfde scheepvaart blijven behouden. De Voorz. erkent dat er indertijd verzuimd is, om er de noodige aandacht aan te schenken, maar wij zijn menschen die met zulke werken niet op de hoogte zijn, en daarom hebben we het maar laten loopen. Hij is bereid zich dispo nibel te stellen om aan het hoofd van die deputatie te staan, doch liet zal z. i. niets helpen. De Minister zal dood eenvoudig zeggen: Waarom zij t gij niet gekomen, toen de tijd daar was. Dhr. LamaitreJa, maar we zouden pogingen in 't werk kunnen stellen door de Kamer van Koophandel te verzoe ken te willen medewerken. De voorz. zegt er ook hl zijn best voor te hebben gedaan. Dhr. Lamaïtre zegtwij hebben dat vroeger niet goed ingezien. Thans is de heele gemeente er door geblameerd daarom zou ik. van hetgeen ik gezegd heb wel een voorstel willen maken. Dhr. SmiesIk meen gehoord te heb ben dat in Ter Neuzen aan de Sluis ook zoo iets gebeurd is, wat later toch nog veranderd werdmisschien kan dat hier ook wel. De voorz. denkt, datdeMinisterzalant- woorden Waarom niet intijds gekomen. Dhr. Lamaïtre zou er toch voor zijn om het nog eens te probeeren. De voorz.Ik ben iederen dag bereid om naar Den Haag te gaan, maar suc ces zal er toch niet te behalen zijn. Dhr. LamaïtreDat weet U niet, men moet in dit geval niet op de on kosten zien. De Voorz.Neen dat zal zoo erg niet loopen, laat dat per man eens een tien tje kosten. Dhr. Van Hoeve Was het niet beter om ons in verbinding te stellen met het „Huis van Koophandel" of „Schui tevoerder" van Ter Neuzen, die men schen zijn er, beter dan wij mede op de hoogte.. De voorz. merkt aan dat het toch gelukkig is, dat de Minister zoo gauw antwoordt op het adres, daar er nu nog tijd is om te handelen. Dhr. Lamaïtre blijft erbij, dat het in het belang der gemeente is, om 3 per sonen af te vaardigen. Dhr. Smies vraagt of door Schutte- -vaêr het adres gesteund is. De Voorz.Ja. De voorz.Dus, mhr Van Hoeve het is uwe bedoeling eene commissie af te vaardigen bestaande uit de voorz. van Axel's gemeenteraad en de beide voorzitters van Schutte vaêr en de Ka mer van Koophandel te Ter Neuzen Dhr. Van Hoeve antwoordt toestem mend en doet ook het voorstel. Dit wordt m. a. s. aangenomen. De Voorz.Wanneer de buiten my genoemde voorzitters niet genegen zijn 0111 mede te gaan, dan kan nog altijd eene commissie uit den Raad worden benoemd. Dhr. Smies wil dit nu reeds doen, dan was de commissie al benoemd in geval de voorzitters mochten bedanken. De voorz. is hier evenwel tegen, dit zou maar aanstoot kunnen geven, hij zegt morgen toch naar Terneuzen te gaan, en zal dan deheeren over de zaak spreken. Zijn ze niet bereid, dan kan nog altijd een sposdeischende ver gadering worden belegd. Aldus wordt besloten. d. Kennisgeving van Jac. Verijzer, dat hij zijne benoeming tot voorzitter van het Algem. Burgerl. Armbestuur aanneemt. Voor kennisgeving aangenomen. e. Idem van C. T. Kolfer-Moerdijk, dat zij hare benoeming tot gemeente- verloskundige aanneemt. Idem voor kennisgeving. H. Overlegging gemeenterekening over 1903. Wordt in handen gesteld van eene commissie tot onderzoek, bestaande uit de hh. Van Hoeve, Smies en Wolfert. ni. Aanbieding begrooting Algem. Burgerl. Armbestuur voor 1905. Idem bestaande uit de hh. Wolfert, P. Dekker en F. Dekker. IV. Vaststellen voorwaarden aanbe steden petroleum voor school- en straat verlichting. De Voorz. vraagt of iemand voorle zing verlangt. Dhr. Smies vraagt voor lezing. Na voorlezing zegt dhr. Smies, dat in de voorwaarden staat, dat er 1700 L. petroleum moetgeleverd worden. Nu kan' het echter gebeuren, dat er meer petroleum noodig is, en die is de aannemer ook verplicht om te leve ren. Wordt hij daar evenwel voor be taald of moet hij die gratis aan de ge meente leveren, daarvan leest spreker niets in de voorwaarden. Ge Voorz zegt dat die meerdere le vering den aannemer betaald wordt tegen den aannemingsprijs. Daarom zou dhr. Smies ook willen zien, dat in de voorwaarden werden ingelasclit de woorden „tegen den aan genomen prijs". V. Verzoek van F. G. van Taten- hove e. a. om wijziging van art. 23a (waarin o.m. wordt bepaald dat met het ruimen van beerputten enz. eerst mag begonnen worden des avonds om 10 urei der Algem. Politieverordening. De Voorz. zegt dat liij wel gelooft, dat die menschen, die zulks gewoonlijk voor anderen, meer gegoeden doen, gaarne een paar uren vroeger zouden beginnen, maar van jareii her is het zoo geweest, dat ze om 10 uren pas mochten beginnen en het is eene metho de, die goed werkt. Ook geloof ik dat de mpnschen er goed voor worden be taald, ingeval ze zoo'n zaakje moeten ruimen. Mijn knecht heeft ook op dat adres geteekend, maar ik geloof dat zulks meer onder een grap gebeurd is. Ik voor mij ben er tegen om er ver andering in te brengen, 10 ure is een mooi uur, dan zijn vele menschen naar bed, en heeft niemand er meer last vau. Dhr. Smies zou er wel voor zijn om in den winter wat vroeger te laten be ginnen, maar toch niet vóór 9 uur. Dhr. Van Hoeve meent ook dat er wel iets voor te zeggen is, de menschen door den Voorz. bedoeld moeten het ook dikwijls voor zichzelven doen. Hij kan met de woorden van dhr. Smies wel instemmen. Dhr. Smies stelt alsnu voor om art. 23a der verordening aldus te wijzigen dat gedurende de maanden October tot en met Maart met het zoo genaamde „beeren" mag begonnen wor den om 9 ure des avonds. De overige maanden van het jaar om 10 uur. Dhr. Lamaïtre vindt dat October er niet bij moest vermeld worden, maar liever te beginnen van af November, omdat er in October toch weinig of niet gebeerd wordt. Dhr. Smies zegtWanneer er in Oc tober niet gebeerd wordt, dan kan er ook geen bezwaar tegen bestaan om in die maand vergunning te geven om 9 ure te beginnen. Het voorstelSmies wordt aangenomen met 6 van de 9 stemmen. Voor stemden de h.h. P. Dekker, Van Hoeve, Smies, F. Dekker, Van Fraaijen hove en Dieleman, tegen de h.h. Wol fert en Oggel. Dhr. Lamaïtre bleef buiten stemming. Dhr. Smies zegt dat ze tegenwoordig om 9 ure ook al durven beginnen. De Voorz.dan hadden we het ook wel zóó kunnen laten. VI. Voorstel van de h.h. P. van Hoeve en J. Smies te Axel, dat geene honden op de openbare wegen en plaat sen worden toegelaten, tenzij vastge bonden en geleid aan een touw of ketting. De voorgestelde verordening bevat de bepaling dat de honden moe ten worden geleid aan een touw ter lengte van minstens 25 cM. en van voldoende sterkte. Herdershonden, eene kudde schapen begeleidend, worden vrijgesteld. De straf op de overtreding gesteld be draagt f 10. De Voorz.Dhr. Smies zal zeker zijn voorstel nog wel eens nader willen toelichten. Dhr. Smies gelooft dat het geene toelichting meer vereischt. Aanvanke lijk was hij van gedacht voor te stellen eene hondenbelasting te heffen, maar dlir. Van Hoeve achtte dit niet genoeg in het belang der veiligheid en haalde mij over om met dit voorstel voor den dag te komen. Verder geloof ik dat er in de vorige vergadering genoeg feiten zijn genoemd, en zal ik dus maar geen nieuwe meer noemen. De Voorz.Ik zou ze maar noemen, de gelegenheid wordt u hier gegeven qm uwe zaak te verdedigen. Dhr. Smies Neen, er is nu al genoeg over gerammeld. De Voorz. Wie van de h.h. verlangt qver het voorstel het woord, ik wil in dit geval de eerste spreker niet zijn. Dhr. LamaïtreAls u dat niet wil, dan wil ik de eerste spreker wel eens zijn. In de verordening staat, dat alle honden, die kwaadaardig zijn, of iemand last veroorzaken door de politie kunnen worden afgemaakt. Dat is m. i. al vol doende. Nu zou ik het een treurige zaak vinden, als iemand, die een houd houdt, dezen aan een ketting of touw óver de straat te moeten leiden. Dit zeg ik niet, omdat ik zoo'n groot lief hebber van honden ben, contrarie, want al kreeg ik f25,'sjaars toe dan zou ik er nog geen willen hebben. Ik kan met het voorstel van Smies niet meegaan. Dhr. SmiesDhr. Lamaïtre heeft volkomen gelijk, dat zulks in de ver ordening staat, maar toen dat voorval met Pinksteren heeft plaats gehad i op liol slaan van een paard tengevolge van het uitschieten van een hond) stond mijn dochter er ook bij, en zeide tegen de politieMag dat nu in Axel alle maal maar zoo doorgaan De politieman zeide niets, draaide zich om en ging in huis. Dhr. Lamaïtre zegt, dat die politieman

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1