Binnenland. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. den president voor niemand te zien zijnmaar daar het gebalsemd is, is het mogelijk dat zulks later nog zal geschieden. Voor de begrafenis zijn overigens nog geen maatregelen ge troffen. 't Sterven van den president is kalm gegaan. Een hartkwaal, waarbij zich allerlei complicaties van den ouderdom aansloten, voerde hem ten grave. Dok ter Heymans heeft zoo lang mogelyk het leven er in gehouden, maar tegen den jongsten aanval waren de krach ten niet meer bestand." GENERAAL VAN IIEUTSZ. Toen Zaterdag middag generaal Van Heutsz te Apeldoorn aankwam, werd hij aan het station ontvangen door Prins Hendrik, in een generaals uniform. De harmonie speelde volksliederen. De Prins reed met den generaal in een rijtuig naar Het Loo. Een talrijk publiek had zich langs den weg verzameld. Aan het diner, ter eere van Van Heutsz gegeven, stelde de Koningin een heil dronk in op den generaal en het dapper Indisch leger. H. M. bedankte hem voor zijne diensten, in Atjeh bewezen en voor de volvoering van zijne opdracht en huldigde den moed en de voortva rendheid van het Indisch leger en van de marine. Zondag vertrok de generaal weder van Het Loo. EERSTE KAMER. Met bevestiging van vroeger vermelde geruchten, kan thans worden medege deeld, dat de Regeering aan H. M. de Koningin heeft voorgesteld de Eerste Kamer der Staten-Generaal te o n t- b inde n. Vereenigt H. M. zich hier mede, dan zou de sluiting van het zit tingjaar, die hieraan vooraf moet gaan nog deze maand plaats hebben zouden de verkiezingen voor de nieuwe Kamer worden uitgeschreven tegen de tweede hel© van Augustus en de nieuwe Kamer op het grondwettelijk tijdstip in Sep tember worden geopend. Het Vad. AXEL. 19 Juli 1904. De heer J. van Vliet, oudste zoon van den heer P. van Vliet alhier, heeft gisteren (Maandag) met goed gevolg en met onderscheiding aan de Hoogeschool te Gent het examen afgelegd voor Civiel-Ingenieur. Bij het dezer dagen te Middelburg gehouden examen voor roeier der dran ken zijn geslaagd de kommiezen by s' Rijks belastingen A. Beun te Honte- nisse, P. N. Faber te Axel, W. Jansen te IJzendijke, J. van Keulen te Koewacht P. Melis, J. Quist en A. J. Spaan, alle drie te Sas van Gent. Zaterdag jl. had te Zaamslag ten overstaan van den notaris P. Dregmans te Axel en ten verzoeke van de Erven Adr. den Hamer en C. Klouwens de verkooping plaats van een woonhuis met erf, groot 2 aren. Kooper werd J. Kotvis JCz. voor f 175 HET DUITSCHE ESKADER. Men schrijft uit Vlissingen Wat was het hier Zondag verbazend druk. Uit alle deelen der provinciën waren duizenden en duizenden hierheen gekomen. De provinciale booten waren iedere reis overvol, met de Zeeuwsche spoorboot waren uit Zierikzee zooveel misschien zijn halve leven lang in de gevangenis door te brengen. „Gij zoudt dus den dief wel willen vrijspreken „Neen, dat niethet recht moet streng gehandhaafd worden. Ik kan medelijden hebben met den misdadiger en hem toch een harde straf opleggen." „Gij kunt veel dingen te gelijk," zeide zijn buurman lachende. Wordt ver volgd.) reizigers medegekomen dat demenschen elkaar verdrongen, en de treinen brach ten uit Zuid-Beveland, Tholen en Noord- Brabant honderden reizigers naar Vlis singen en Middelburg. De stoomtram MiddelburgVlissingen die den gehee- len dag al het beschikbare materiaal gebruikte moest elke reis honderden laten staan. De menschen zaten als gepakte haring in de rijtuigen en zelfs stonden sommigen op de treeplank, en de stoombarges hebben een niet minder „goeden dag" gemaakt. Wanneer men nu weet dat tal van pleizierbooten uit Antwerpen, Gent, Ter Neuzen, ja zelfs uit Rotterdam een tochtje naar hier maakten en alle beschikbare plaatsen daarop waren ingenomen kan men zich eenigszins een denkbeeld vormen van de enorme drukte. Wij gelooven niet dat Vlissingen ooit zooveel vreemde lingen op éen dag binnen zijn muren heeft gezien. Vooral in den omtrek van de buitenhaven heerschte van af des morgens een ongekende levendig heid. De buitenhaven lag vol met ple- zierbooten, sleepbooten die voor dit doel gebruikt waren, jachten enz. Ja zelfs tjalkschepen en hoogaartsen vervoerden 't noodige contingent naar en van hier. En dan op de reede, voortdurend zag men stoombarkassen de Duitsche offi cieren en matrozen naar en van den wal brengen, terwijl tal van personen gebruik maakten van de gelegenheid om de grootsche zeekasteelen te be zichtigen. Dit gaf eveneens de noodige drukte door de. voor dit doel ingestelde diensten. Het aantal vreemdelingen te schatten het is niet mogelijk, het laat zich niet taxeeren. Dat de cafés, restaurants enz. den geheelen dag als het ware bestormd werden laat zich licht begrij pen, overal was het vol en vele nering doenden, die van de drukte volop heb ben geprofiteerd, hebben hun winkels den geheelen dag opengehouden. Zij zullen zich dus allerminst beklagen. Het mooiste gezicht op de Duitsche vloot hebben ontegenzeggelijk gehad diegenen die gebruik maakten van de extra-reizen van de Zeeuwsche stoom boot de Thor de Middelburgsche Maat schappij De stoomvaart enz. Laatst genoemde boot voer des morgens het geheele eskader rond en stoomde toen de Wielingen uit tot aan de badplaats Blankenberghe en keerde toen weer terug naar Vlissingen om nogmaals langs het eskader te varen. Op alle schepen toonden de Duitsche zeelieden met deze belangstelling in hun vloot ingenomen te zijn, want zoowel officie ren als matrozen wuifden de reizigers voortdurend toe en eveneens salueerde elk schip met de vlag. Wanneer men zoo kort langs de kolossale bodems stoomde had men te beter gelegenheid de groot sehheid van deze moderne vloot te bewonderen, want het zijn werkelijk formidable vaartuigen. Hopen wy maar, dat deze schepen niet gebruikt zullen behoeven te worden voor het doel, waarvoor zij gebouwd zijn. Een liefdesavontuur. Een bakker te Rotterdam kwam voor eenigen tijd tot de minder aangename ontdekking dat zijn vrouw met wie hij reeds een twintigtal jaren gehuwd was, op den loop was gegaan en niet alleen zijn meesterknecht maar tevens een aardige som gelds had medegenomen. Tevens kwam hij te hooren dat het paar met de Statendam naar Amerika was ver trokken. Onverwijld begaf bij zich naar het terrein van de HollandAmerika- lijn om het plan te verijdelen doch het schip was juist vertrokken Nu was goede raad duur. Hij trad in overleg met zijn schoonvader en besloten werd dat beiden direct naar Hamburg zouden vertrekken om met een der schepen van de Hamburg Amerikaiijn eveneens de- reis naar Amerika te aanvaarden. Alle kans bestond nl. dat zij dan nog eenige uren eerder te New-York zouden aankomen dan de Statendam. Zij vonden werkelijk te Hamburg de Kaiser Wilhelm II tot vertrek gereed. De reis werd aanvaard en werkelijk kwamen zij juist een half uur vóór de Statendam te New-York aan. In span ning werd de Statendam afgewacht. Het gevluchte paar, dat zich onder den naam M. Schotte en echtgenoote had laten inschrijven, was een der eersten die de boot verliet. De echtgenoot was door de overspan ning op het kritieke oogenblik flauw gevallen en moest naar de wachtkamer op de pier gedragen worden, zoodat zijn voornemen nog verijdeld zou zijn geworden als hij zijn schoonvader niet bij zich had gehad. Deze hield zich echter kordaat en ontving den genoem den Schotte en zijn vrouw op zijn wijze. Tableau Hij slaagde er in zijn dochter te doen beloven met haar wettigen echtgenoot naar Holland terug te keeren. „Ik zal mede teruggaan, zeide zij volgens een Amerikaansch blad doch als hij probeert mij te straffen zal ik weten wat mij te doen staat. Ik zal het nooit kunnen vergeten zei de man, maar ter wille van onze kinderen zal ik je mede terugnemen. Toen gaven zij elkander den arm. Schotte ging zijns weegs en het drietal ging in een café het geval nog eens nader bespreken. Allen zijn thans op de terugreis. Welk een ontvangst den genoemden Schotte te wachten staat als hij voor het eerst zijn lieve wederhelft weer ontmoet die hij om de handen vrij te hebben naar Scheveningen gezonden had, staat nog af te wachten. Zaterdag werd te Colijnsplaat uit de Kerkgracht het lijk opgehaald van een ongehuwd man, die waarschijnlijk door duisternis misleid te water geraakt is. Vrijdag werd door de politie te Rotterdam een inval gedaan in een sedert eenige weken gevestigde glas slijperij aan de Benthemstraat 29, toe- behoorende aan J. S. een gewezen knecht der firma Van Rijn Co., machinale glasslijperij aan de Bloemkweekerstraat. Vrijdagochtend vroegtijdig was de meesterknecht W. O., der firma Van Rijn gearresteerd toen hij goederen uit de fabriek naar het woonhuis van den gewezen knecht J. S. aan de Aert van Nesstraat had bezorgd. Daarop volgde de inval in de fabriek. In beslag werden genomen vijf groote kisten met glazen platen, 2 mandep met zwavelzuurpoeder, gewichten, ver nis enz. en andere materialen bij de glasslijperij in gebruik. Alles was afkomstig van diefstal uit de fabriek der firma Van Rijn Co. en door beide mannen naar de Ben themstraat gebracht om de nieuwe fabriek te installeeren, S. werd even eens gearresteerd. Het gestolene vertegenwoordigde een waarde van een paar duizend pop. Beiden hebben reeds bekend. NavolgenswaardigToen dezer da gen een 5-jarig meisje op de Haringkade te Scheveningen door een automobiel werd aangereden, stapte de automobilist uit en gaf de moeder van het kind, dat licht verwond was, een papiertje, dat bij onderzoek een bankbiljet van f25 bleek te zijn. 't Havenverkeer in AntwerpenDe correspondent van de Schipping Gazet te- te Antwerpen schrijft aan zijn blad, dat het in den laatsten tijd met de han delsbeweging in die haven maar aller treurigst gesteld is. De meeste vaar tuigen, zegt hij, liggen in de dokken met hun landmerk hoog uit het water. Naar hij zelfs beweert, zijn er booten van 10.000 ton en daarboven, die ver plicht zijn, naar zee te vertrekken met nauwelijks 50 60 ton lading. Het Hand. van Antw. teekent hierbij aan In hoeverre zulks waar is, laten wij geheel voor rekening van den schrijver maar een feit, een niet te loochenen feit is het dat het handelsverkeer dit jaar niet zoo druk is als men wel ver wachten mocht. Dat ook de oorlog in het Verre Oosten daarop eenigen invloed uitoefent, is voor niemand een geheim. Men denke slechts aan de talrijke Ja- pansclie booten, welk iedere maand ge trouw onze haven bezochten en thans tot een langdurige 'gedwongen rust ge doemd zijn. 260 huizen enz verbrand. Het aan zienlijke Hongaarsche dorp Bodony is geheel door brand vernietigd. Alle man nen waren op het veld aan het werk, toen zij plotseling hun dorp, alleen door vrouwen en kinderen bewoond, in lichte laaie zagen. Een jongen, die een pijp had willen opsteken, had in zijn huis het ongeluk veroorzaakt, en toen de mijten graan op dezen liof eenmaal brandden, en een felle wind de bran dende stukken over het dorp droeg, was in uiterst korten tijd hetgeheele dorp een vuurzee. Aan blusschen was niette denken en de wanhopige menschen kon den alleen trachten zooveel mogelijk het vee uit de stallen te redden. Van 300 boerderijen zijn 260 woon huizen en 545 stallingen afgebrand, en duizenden paarden, koeien en gevogelte zijn in de vlammen omgekomenzes personen hebben bij het redden van vee het leven verloren en meer dan 50 personen zijn zwaar gewond. De schade wordt door het dorpsbe stuur op li./2 millioen kronen geschat Zitting van 19 Juli 1904. Tegenwoordig de h.h. Oggel, Van Hoeve, Van Fraaijenhove, F. Dekke. Dieleman, Smies en Wolfert. Afwezig de h.h. Dregmans met en de h.h. La maïtre en P. Dekker zonder kennis geving. Eene vacature. Voorz. dhr. I). J. Oggel; Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige zitting worden gelezen en onveranderd goed gekeurd, onder het lezen der notulen komen de h.h. Lamaltre en P. Dekker ter vergadering. I. Mededeeling van ingekomen stuk ken. Worden voor kennisgeving aan genomen, behalve een bericht van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid dat op het verzoekschrift van den Raad, om de te leggen brug over het zij kanaal naar de Axelsche Sassing twee Meter breeder te maken afwijzend moet worden beschikt. Hier op wordt besloten eene commissie nf te vaardigen naar den Haag bestaande uit den Voorzitter van den Raad, dien van de Kamer van Koophandel en dien van de vereeniging Schuttevaer. II. Overlegging gemeenterekening '03. III. Aanbieding begrooting Algem. Burgerl. Armbestuur voor 1905. Beide worden in handen gesteld van twee commissies ter fine van onderzoek. IV. Vaststellen voorwaarden aan besteding petroleum voor school- en straatverlichting. Wordt m. a. s. goedgekeurd. V. Verzoek van F. G. van Taten- hove e. a., om wijziging van Art. 23a der Algemeene Politieverordening. Wordt op voorstel van dhr. Smies in zooverre gewijzigd, dat met het ledigen der privaten in de maanden October t/m Februari om 9 ure des avonds mag worden begonnen. VI. Voorstel van de heeren P. van Hoeve en J. Smies, dat geene honden op de openbare wegen en plaatsen wor den toegelaten, tenzij vastgebonden en geleid aan een touw of ketting. Wordt met 7 tegen 2 stemmen verworpen. Voor stemden de voorstellers. De punten VII, VIII, IX en X, betreffende vaststellen bouwverordening id. kohier schoolgelden, id suppl. hoofd, omslag en reclames inzake hoofd, om slag, worden in besloten zitting be handeld. De vergadering wordt &o.Guien. Uitgebreid verslag volgt a. s. Vrijdag.

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2