3* No. 30. Woensdag 20 Juli 1004. 20 Janrg', Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. F E UIL L E T O N. Alleen voor ons zslvsn? 4XËLSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B 0 N N E M E N T S)P R IJ S Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 centvoor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IX 00ST-AZ1E. Het schrikbeeld van de 30.000 op Kwantoeng in de lucht gevlogen Ja panners is door ambtelijke mededeeling uit Tokio teruggebracht tot onschuldi ge voorposten-gevechten. Het was een van de Tataren-berichten, zooals er meer in de door den gloeienden zonne brand uitgedroogde hersenen van be richtgevers in het Verre Oosten, uit gebroed worden. De onderkoning Alexejef, die het gerucht als zoetekoek slikte, en de groote staf te Petersburg, die het daarna wereldkundig maakte, hadden vooraf de kansen dat zij zich belachelijk dreig den te maken, wel kunnen berekenen. Het is jammer dat de betrouwbaarheid van de ambtelijke en niet-ambtelijke Russische reportage met reuzenschre den achteruit gaat. In het begin van den oorlog is algemeen en onvoorwaar delijk hulde gebracht aan de eerlijke rapporten van Russischen kant (bijv, na het eerste treffen op zee bij Port- Arthur; en de ruime opvatting, waar van de Russische regeering blijk gaf, door ze onverkort weer te geven. Maar herhaalde tegenslagen hebben ook daar in verandering gebracht. De Russische staf gaat zich toeleggen op de vervaar- diging van duistere, ellenlange versla gen over onbeteekenende gevechten en bewegingen, doorspekt met onbekende aardrijkskundige namen, terwijl over belangrij ke gebeurtenissen heengegleden wordt. Nog altijd kent men de offici- eele opgaven niet van de Russische H. De knecht had Afra wel veel te ver tellen, maar het eigenlijke toch niet, want dat had Maarten voor zich gehouden. Hij had er niets van gemerkt dat zijne vrouw na zijn vertrek aan het kind een kus gegeven had die hem gold. Hij was weggereden, zijne akkers langs, met een bezwaard gemoed. Alles was hem zoo vreemd het was hem alsof dat zijne akkers, zijne weiden niet waren, en de straatweg dien zij langs reden niet de gewone straatweg. Hij was zoo dommelig als of hij nog half sliep en als of hij wel zag en hoorde wat er om hem heen gebeurde, maar er niet meê te maken had. Zoo reed hij wel twee uren voort. Eindelijk kwam hij een wagen tegen, die zwaar met graan beladen wasMaarten herkende knecht en paarden van zijn schoonvader. Hij hield op, maakte een praatje met den knecht en vroeg naar zijne schoonouders en bloedverwantendaar wikkelde zich iets los uit het kleed dat de zakken be dekte. „Zoo, zijt gij het riep de schoonvader. verliezen. Het kwade nieuws wordt hoe langer hoe meer verzwegen en in ruil daarvoor krijgen wij koelie-praatjes. De' Russische correspondenten kunnen al, van wege de scherpe censuur, niet anders seinen dan gunstige berichten. In hun jargon heet het, wanneer de Japanners van een plaats opbreken of oprukken, dat zij die plaats ontruimen of „terugtrekken". Het is bekend dat ook vele Japan- sche dagbladen het tegendeel van be trouwbaar zijn. Het te groote zelfbe wustzijn en vertrouwen op de eind- zegepraal schaadt ook liier aan de waarheid. Maar onpartijdigheidshalve dient nogmaals gewezen te worden op den duidelijken en betrouwbaren vorm van de ambtelijke Japansche rapporten. Alleen hoofdzaken worden openbaar gemaakt, en daarbij worden geenszins ernstige verliezen aan eigen kant ver zwegen. Weliswaar zijn de Japanners ook meesters in de kunst van het ver zwijgen en verheimelijken van hun be wegingen, maar dat geschiedt dan om strategische belangen. Het is herhaal delijk gezegd dat geen enkele Euro- peesche mogendheid in geval het in Europa tot een oorlog kwam, anders zou handelen dan de Japanners thans. De gemeenschapsmiddelen zijn gaande weg zoo verbeterd, dat met de ver anderde omstandigheden waarin een hedendaagsche oorlog gevoerd wordt, door de verantwoordelijke leiders ten volle rekening dient gehouden te worden. De militaire medewerker van de Roes- ,/Waar gaat dat heen, zoo heerig gekleed?" „Naar de stad, naar het gerecht." „Zoo? Hebt gij dan een proces? Met wien „Ik heb geen proces. Ik ben gezwo rene.» Ei Dan moet gij veel geld over heb ben. Zoo als ik hoor krijgen de gezwo renen niet eens daggeld en moeten zelf hunne onkosten betalen." „Dat kan ik Goddank nog doen,„ ant woordde Maartenwat hij er nog bij wilde voegen bleef hem van toorn in de keel steken. „Vooruitriep zijn schoonvader den knecht toe. „'t Ga u wel." „'t.Ga u wel!" antwoordde Maarten, en de wagens reden elkander voorbij. „Het zijn menschen die ver buiten het dorp wonen en niet met elkauder omgaan, vlijtig en eerlijk hun werk doen, maar niet weten dat een mensch niet voor zich zeiven alleen leeft, 'tls haar schuld niet dat mijn vrouw ook zoo denkt." Onder zulke overdenkingen reed Maarten voort. De reis vrolijkte hem echter wel dra op en bracht hem op allerlei andere gedachten, want wie op reis is heeft het beter dan die thuis blijftde laatste heeft altijd de gewone zaken en menschen voor oogen die voortdurend aan den af wezige herinneren, terwijl zich aan hem die op reis is telkens iets nieuws voor doet, dat de gedachte aan het achterge- lateue verdringt. kyi Wjedomosti zegt, dat generaal Koeropatkin persoonlijk de krijgsver richtingen nabij Kai-ping leidde en dat dit wel den ernstigen aard der tegenwoordige krijgsverrichtingen aan toont. "De schrijver zegt voorts: „Wij weten niet of de troepen te Kai-ping de achterhoede van de zuidelijke krijgs macht of de hoofdmacht ervan vormden. Als de hoofdmacht ten noorden van Kai-ping staat geposteerd dan zijn de gebeurtenissen van den 9den Juli slechts een voorwoord tot de werkelijke slagen die tusschen Kai-ping en Ta-sji-tsjiao moeten plaats hebben. Het is niet onwaarschijnlijk, dat 'generaal Koero patkin zou hebben besloten om stand te houden teneinde slag te leveren in de vlakte ten noorden der rivier in plaats van te Kai-ping" Krankzinnigheid in den oorlog. De gestichtsdirecteur P. Jacoby te Orel dringt aan op de instelling van een afzonderlijken psychiatrischen dienst te velde, waardoor de tijdens den oorlog krankzinnig geworden soldaten terstond in afzonderlijke tenten en onder des kundig toez:cht zouden komen. Het aantal acute psychosen is in alle oor logen zeer groot, doch vooral de plot selinge verdelging van honderden men schen tegelijk veroorzaakt door schrik en angst nog veel meer stoornissen dan de vroegere wijze van oorlogvoering. Toen de Mantsjoeria door de Japanners werd genomen, bevonden zich veertien krankzinnige soldaten aan boord. Zulke lijders onder andere zieken te plaatsen of hen een wekenlange thuisreis te la- Maarten was er het eerst van al de gezworenen die van elders kwamen. Hij wilde dadelijk een bezoek gaan brengen bij den voorzitter, maar deze was op de jacht, en nu overviel Maarten een onaan genaam gevoel van ledigheid, en schaamde zich bijna dat hij zoo vroeg gekomen was. En toch was het goed dat hij er een dag van te voren was om eens hoogte te kunnen nemen en zich voor te berei den. Hij verweet zich echter dat hij zoo'n spoed gemaakt had om van huis te gaan als hij wat langer thuis gebleven was had hij met alles meer vrede gehad dan nu. Hij gaf den knecht nog allerlei aan wijzingen omtrent het werkvoor het overige gelastte hij hem de orders zijner vrouw op te volgen. Toen zijn knecht vertrokken was voelde Maarten zich verschrikkelijk eenzaam hoe goed had hij de uren. waarmeê hij hier niets wist aan te vangen, thuis kun nen gebruiken Den volgenden morgen was hij intus- sehen volkomen helder en gereed om zijn plicht te doen, tewijl velen zijner mede gezworenen eerst laat in den nacht of zelfs kort voor het begin der zitting aan kwamen en nu op de gemakkelijke stoe len in de gerechtszaal uitrustten. Toen de zitting begon had Maarten glad vergeten, dat er eene plaats in de wereld was, waar hij huis en hof, vrouw en kind had. De eed om naar de inspraak van zijn geweten, zonder haat ten maken, verergert hun toestand on getwijfeld. Jacoby is geneigd, vele gruweldaden van soldaten in den oor log aan krankzinnigheid toe te schrijven. ZWITSERLAND. De (lood van President Kruger. In een schrijven over het sterven van Kruger zegt de correspondent van de N. Rott. Ct. o. m. het volgende ,Het lyk van den grooten oude, eens de typische vertegenwoordiger van een oud oerkrachtig zelfstandig volk, eens voor de geheele wereld de verpersoon lijking van het geleden onrecht, dat Engeland zijn volk dorst aandoen, eens de sympathie van alle oprechte harten, ligt nu verlaten in 't lijkenhuisje van Clarens, tusschen wat eenvoudige bloe men. 't Is gebalsemd door prof. Aug. Rond, onder medewerking van dokter Heymans, en direct daarna gekist. De binnenste kist is van dun cederhout met witte zij bekleed. Op 't zijden kus sentje rust de oude krachtige kop, die bij leven niet buigen wilde, behalve voor zijnen God. De groote staalgrijze weemoedige oogen zijn voor immer ge loken, maar de trekken van het gelaat zijn nog van dezelfde goedheid, dezelf de geslotenheid, dezelfde vastberaden heid, die hem by het leven kenmerk ten. 'tls of ze nog willen uitdrukken dat geloof, dat hem niet in de moei lijkste ure van zijn rijke leven heeft verlaten: „dat die verlossing van syn volk nog wel sal kom De houten kist is gevat in een loo- dende looden in een zware eiken houten. Voorloopig zal het lijk van en zonder vrees het oordeel uit te spre ken toen hij de hand ophief, en alle andere leden met hem dat was voor Maarten een plechtig oogenblik, veel plechtiger nog dan toen hij den krijgs manseed zwoer. Ja, hij was er zoo ge heel met hart en ziel bij, dat hij dikwijls den voorzitter hielp en de aangeklaagden en getuigen vragen deed. „Dien kiezen de gezworenen stellig tot hun voorman," zeiden vele toehoorders tot elkander. „Die wil laten zien dat hij er wat van weet," merkten waanwijze lediggangers opwant velen gelooven niet dat men ter wille van een zaak, die hem persoonlijk niet aangaat, in vuur kan geraken dat gebeurt volgens hen nergens anders om dan om een voordeel tje te behalen, of, zoo als hier, uit eerzucht. De eerste zitting ging voorbij met het voorlezen der akte van beschuldigingen met het getuigen-verhoor. Het geval was eenvoudig en gemakkelijk uit te maken, hoewel de aangeklaagde alles hardnek kig loochende. De gezworenen uit den boerenstand hadden schikking gemaakt voor een gemeenschappelijken middagta fel; Maarten sprak onder het eten bijna niets; eens zeide hij echter tot zijn buur man „Wat hebben wij het toch goed dat wij hier zoo met elkander eten en praten en dan kunnen gaan waarheen wij willen. Hoe moet het iemand te moede zijn, die nu morgen nog eens voor het gerecht moet verschijnen, om dan

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1