J. W. Pompe van Meerdervoort, BOUWLAND, het vervoer van 225 M. Grind, Marktberichten. Advertentiën. is Zaterdag 1G Juli niet te spreken. Openbare Verknoping. INSTEL Zaterdag 23 Juli 1904 VERBLIJF 30 Openbare Verkooping. 3 Hectaren Tarwe, 4 Haver, 372 Aardappelen, en 1 Koebeeten, aan te besteden: Openbare Verknoping. Openbare Verkooping. Ruim i12 hectare ROGGE, ongeveer 1 HAVER en AARDAPPELEN Van Rijn» boer op het landgoed van den heer A. Wassenaar, was op den straatweg spelende met andere kinde ren. Juist kwam de tram van Gronin gen voorbij, toen het jongetje, een kame raadje achterna hollende, de lijn over stak. Er was geen tijd genoeg meer om den tramwagen te doen stoppen. Het knaapje werd overreden, met het treu rig gevolg, dat het hoofdje bijna van den romp gescheiden werd. Het kindje was onmiddellijk dood. Te Renooi (Geld.) zijn de twee gebroeders van Houtem bij 't zwemmen verdronken. Ze hadden met een paar vrienden een weddenschap aangegaan wie het langst kon zwemmen. Toen de 18-jarige v. H. opeens in de diepte verdween en niet meer boven kwam trachtte de 16-jarige zijn broeder te redden door te duiken, doch ook hij kwam niet meer boven. Men vermoedt dat afmatting de oorzaak is van het ongeluk. Een Rotterdamsche houthande laar had f5000 te vorderen van een Amerikaan in Baltimore, doch wat hij ook deed, zijn debiteur bleef onwillig. Toen kwam hij op een origineel denk beeld. Hij inviteerde den Amerikaan naar Holland te komen, ten einde het zaakje eens mondeling te bespreken en deze was waarlijk zoo dom hieraan ge volg te geven. Hij werd allerhoffelijkst ontvangen, zelfs aan een diner genoo- digd in het Victoria-Hotel en was vol lof over de Hollandsche gastvrijheid, doch aan het oor van betalen bleef hij doof. Daarop had onze houthandelaar in- tusschen ook gerekend, want terwijl zij prettig dineerden, wachtte beneden een deurwaarder met twee bedienden. Toen dus niets meer mocht baten, stelde hij den Amerikaan aan den deurwaar der voor en dwong deze hem in een gereedstaand rijtuig te stappen, dat hem naar het Huis vari Bewaring bracht, waar hij gegijzeld wérd. Zooals te begrijpen, protesteerde de Amerikaan bij den consul van zijn land tegen dit opgedrongen hotel, doch er staan slechts twee wegen voor hem open óf betalen óf er blijven zoolang de houthandelaar zijn logies betaalt. Een geweldenaar. Dezer dagen sprong op den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam een beschonken kerel, W. C. V. genaamd, oud 25 jaar, in een rijtuig, waarin 7 vrouwen gezeten wa ren. Een der vrouwen gaf hij een klap tegen het hoofd, waardoor zij hevig bloeddeeen andere vrouw scheurde hij de kleederen, terwijl ook de koet sier een pak slaag kreeg. Inmiddels waren een drietal politie agenten komen opdagen, die hem wil den arresteeren. Een van dezen kreeg een schop tegen het onderlijf en een slag tegen het hoofd. Een tweede sloeg hij tegen de straat, die daardoor een bloedneus bekwam en den rechterarm bezeerde, terwijl de derde agent den pols werd omgedraaid. Daarop trokken de agenten hun sabels en brachten den geweldenaar verschillende hoofdwon den toe. Het bleek een bekende van politie en justitie te zijn. Uit Haarlem wordt een tweede geval van vergiftiging gemeldDe familie v. A., wonende aldaar, had een paar dagen geleden aardappelen met postelein gegeten. Om drie uur des middags kwamen de man en eenige kinderen van hun werk, daar zij zich zeer onwel gevoelden. Een hunner werd zelfs per as thuisgebracht. De dokter constateerde, dat vergif tiging de oorzaak was, waarschijnlijk ontstaan doordat het eten gekookt was in een koperen ketel. De vrouw, die door pij n in den mond niet mee at, bleef wel, doch de man met 7 kinderen die wel aten, zijn allen ongesteld. Een bij een oefening in den veld dienst verwonden milicien van het le reg. inf. te Assen werd vergund naar het hospitaal te gaan. Hij zette in de kazerne zijn geweer op het rek, zonder het magazijn te ledigen. Even later werd het er door een ander afgenomen, die er eenige handgrepen meë uitvoerde waarbij een schot afging, dat een derde achter het linkeroor trof. Er werd zoodanige verwonding veroorzaakt, dat de man in het militair hospitaal moest worden opgenomen. Voor een paar dagen had een Duitscher in verschillende woningen in de Emmastraat, de Kennemerstraat en in de Prins Hendrikstraat te Alkmaar ingebroken. In deze laatste straat stal hij een geldkistje met f100. De bewoonster mevrouw Meienbrink bemerkte echter onraad en wekte haar schoonzoon, den heer Oushoorn, die zich onmiddellijk naar de politie begaf. Deze zette aan de verschillende sta tions posten uit en verkreeg daarbij het gewenschte resultaat. Want de mannen, die op wacht stonden bij de „Alkmaar Packet", zagen tegen het uur van vertrek der boot een man aan komen, die voor hen iets verdachts had. Zij hielden hem staande en verzochten hem mee te gaan naar het politiebu reau. Daar viel hij al gauw door de mand en bekende schuldig te zijn aan de inbraken. Toen deze verklaring hem van het hart was, was hij de welwillendheid in eigen persoon. Tusschen twee agenten werd hy in den loop van den morgen gebracht naar het terrein van zijn nachtelijke opera- tiën, en daar wees hij zonder eenig tegenstribbelen het slootje aan, waarin het geldkistje had geworpen na het te hebben geledigd. De dader is een Duitscher, ongeveer 25 jaar oud, gekleed in flanellen pak met donkere demi-saison, een fantaisie- hoed en blauwe manchetten. Op-en-top een heer zou je zoo zeggen. Zijn jas was geheel voor zijn emplooi ingericht, de zakken waren zóó, dat hij daarin gemakkelijk zijn inbrekers-werktuigen kon verbergen. Medeplichtigen heeft hij niet. Hij is, na eenigen tijd op het politie bureau te hebben doorgebracht, naar het Huis van Bewaring geleid. Dezer dagen werd te Dalhausen (Duitschl.) een snoek gevangen van 40 pond gewicht en 1 M. 55 cM lengte. Het kolossale dier droeg een geel koperen plaatje, dat met een zilverdraad bevestigd was en waarop in het Duitsch nagenoeg de volgende dichtregelen „Vischje, vischje klein, Waar zal je 't volgend jaar toch zijn Men wordt beleefd verzocht zoodra men dit snoekje vangt, kennis te geven aan Peter Gustav Schur. Wetter a. d Riihr, 1859." Deze snoek, aldus versierd, heeft ge durende zijn leven ongetwijfeld de be wondering van zijn kornuiten moeten trekken Besmetlelijkheid van gebruikte boeken. Te Berlijn heeft, op verzoek van het stadsbestuur, het Koninklijk Instituut voor besmettelijke ziekten proeven geno over de besmettelijkheid van gebruikte boeken. Dr. Mitulescu heeft het resul taat der onderzoekingen medegedeeld onder den titel van „Bijdragen tot de oorzaken van tuberculose". Dr. M. heeft twee groepen van boeken uit volksbi bliotheken onderzocht op tuberkelbac- cillen; de eerste groep bestond uit boe ken, die 2 jaren of korter in gebruik waren. Alle dieren, die met de daarop zich bevindende kiemeningeëntwerden, bleven vrij van tuberculose. De tweede groep bestond uit boeken die drie tot zes jaren in gebruik waren. Alle dieren, die met de daarop zich bevindende kiemen ingeënt werden, werd omstreeks een derde door tuberculose aangetast. Dr. M. maakt hieruit de gevolgtrekking, dat de tuberkelbacillen op vuile, kle verige, jarenlang gebruikte boeken blij ven hangen, maar dat zindelijk gehou den boeken een slechten voedingsbo dem opleveren. Nochthans gelooft hij, dat ook de laatste, wanneer zij dadelijk uit de han den van een lijder aan tuberculose in andere handen komen, de besmetting kunnen overbrengen. Hij beveelt, om de besmetting tegen te gaan, aan. zoo mogelijk het vernietigen van vuile boe ken; het ophangen van kaarten in de bibliotheken, waarin gewezen wordt op het gevaar om den vinger bij het om slaan der bladen met speeksel te be vochtigen, daar dit de beste weg is, om de bacillen in den mond te brengen, en op de noodzakelijkheid om na het lezen de handen te wasschen. Ook raadt hij de desinfectie met formaline aan, doch dan moeten de boeken eenige dagen aan de formaline-dampen bloot gesteld worden. In Engeland heeft men reeds eenige maatregelen genomen, om het gpvaar van besmetting te verminderen. Daar wordt elk geval van besmettelijke ziekte bij de politie aangegeven; deze stelt de besturen van bibliotheken er mede in kennis en wanneer een boek uitge geven is naar een huis waar een be smettelijke ziekte voorkomt, wordt het met formaline gedesinfecteerd. In Weenen is in Juni van het vorige jaar een verordening tot stand gekomen, waarbij aan de stadsgeneesheeren op gedragen wordt, de schoolbehoeften van kinderen, die aan besmettelijke ziekte geleden hebben of te vernietigen of met formaline te ontsmetten, daar de ge wone ontsmetting der woningen hiertoe niet voldoende is. AXEL, 9 Juli Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt Tarwe 8,50 a 9,Rogge 6,50 a 7,Wintergerst 0,ëi 0, Zomergerst, 0,k f 0,Haver 6, a 6,50 Erwten 8,— k f 9,— Paar- denboonen /O,— k 0,Duivenboonen f 0,a 0,Witteboonen 0,k 0, Bruineboonen 0,Boekweit f 0, Lijnzaad 0,— k f 0,— Aardappels 0,Koolzaad per zak van 106 liters ƒ0, HULST, 11 Juli Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt Tarwe 8,75, Rogge 6,50, Win tergerst 0,Zomergerst 0,—, Ha ver 6,75, Erwten 9,Paarden- boonen 8,25, Duivenboonen 0, Witteboonen 0,Bruineboonen 0,Boekweit 0,Lijnzaad f 0,— Aardappels 2,50, Boter per kilo 1,15, f 1,15, Eieren per 26 stuks 0,85, Er waren ter weekmarkt te koop ge steld 22 stuks hoornvee, 68 varkens, verkocht14 stuks hoornvee, 40 var kens. te Ter Neuzen, De Notaris P. Dregmans, te Axel. zal ten verzoeke van dhr. T. J. M. MOERDIJK, c. s. koster der R. C. Kerk te Zuiddorpe en krachtens ver leend Reehterlijk bevel, in de herberg „De Klok" door hem bewoond te Zuid dorpe, verkoopen 87 Aren, 80 centiaren of 1 gemet 291 Roeden in den polder Zuiddorpe Noorddeel gemeente Zuiddorpe, kadaster sec tie B nummers 563 en 565. In pacht tot kerstavond 1907 bij L. de Meijer voor f60.per den hoop en per jaar. telkens des namiddags 6 ure. De Notarissen P. Dregmans, te Axel en H. van der Eecken, te Gent, zullen ten verzoeke van de Erven van den heer C. N. JANSEN VAN ROSENDAAL, overleden te Axel, op DONDERDAG den 28 JULI 1904, des namiddagsten 2 ure, verkoopen alles wassende op landen laatst in gebruik bij genoemden heer Jansen van Rosendaal in den pol der Beoosten en Bewestenblij ge meente Axel. Verdeeld in koopen. Te vergaderen op de hofstede thans bewoond door Jan den Hamer. Inlichtingen ook bij den heer Edm. de Buck te Stekene. HET BESTUUR van den polder COE- GORS zal op ZATERDAG 16 JULI 1904, des v.m. 10l/'2 uur in de herberg bij W. Dieleman Wz. te Axel, trachten ten behoeve van voornoemden polder. Inlichtingen worden verstrekt door den Dijkgraaf. P. VAN HOEVE, Dijkgraaf. J. A. DREGMANS, Ou tv.-Griffier. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal op VRIJDAG den 22 JULI 1904, des namiddags ten 2 ure verkoopen omtrent 1 hectare Rogge, 1U Erwten, 1 Haver, l/t Gerst, V 2 Tarwe, SU Aardappelen, v 1/s Klaver, 2desnede en V2 Koebeeten, alles wassende op landen, in pacht bij Henri van de Vijver te Koe wacht, in de Klapstraat. Te vergaderen ter plaatse. De Notaris P. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van PETRUS ONGENAE landbouwer thans te Wateruandkerkje op MAANDAG den 18 JULI, 1904, des namiddags ten 3 ure verkoopen alles wassende op land, laatst in pacht bij den verkooper in de gemeente Zuid dorpe, verdeeld in koopen. Te vergaderen ter plaatse.

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 3