x; No. 27. Zaterdag I) Juli I !M)i. 20 Jatirg. M /A IJ IJ kl IJ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Ylaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. Alleen voor ons zslven? CölKANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Generaal Sacharof meldt nu ook een en ander over het gevecht in den pas Mo-tiën-ling, op den 4en dezer, 's Nachts hadden de Russen een punt bezet, van waar wegen loopen naar de passen Lan-ho ling en Sin-kai ling, dit punt was slechts bezet door een compagnie Japanners die teruggeworpen" werden. Kolonel Letsjoetski wierp tegelijkertijd zonder gevecht de vijandelijke voor posten terug en naderde den voet van de hoogten. De Japansche posten be schoten toen de oprukkende Russen, maar na een bajonetaanval werden de Japansche schansen bezet De vij and verscheen nu echter in grooten getale in het front en op de vleugels, zoodat Letsjoetski, volgens zijn instruc tie, terugtrok, maar toen openden de Japanners van de hoogten een moord dadig vuur op de Russen. Uit Sacha- rofs rapport blijkt nog, dat van ver schillende zijden versterkingen gezon den werden, niettemin konden de Rus sen het niet houden. De Russen trok ken in uitstekende orde terug, zegt het rapport verder. De kolonel leidde zeer koelbloedig de kolonne, en de manschap pen bleven kalm. Letsjoetski zelf werd licht gewond, aan den Russischen kant werden voorts 6 officieren gekwetst, en in 't geheel verloor men meer dan 200 man aan dooden en gewonden. De Birsjevja Wjedemosti verneemt uit Ta-sji-tsiao, dat generaal Misjtsjenko de zekerheid verkregen heeft dat dy- Eindelijk vroeg Maarten weder Waar om zwijgt gij zoo „Ik heb er niets in te zeggen. Hebt gij plan om te gaan „Ik moet wel. Het is een eerepost. Ik ben door de distriktsvergadering ge kozen. „Zoo ziet gij nu toch dat mijn vader groot gelijk heeft. Als men maar overal toe gereed is, vraagt men iemand op het laatst niet meer of hij het goed vindt en haalt hem maar uit zijn huis. Betaal liever de boete en blijf thuis. Gij kunt nu toch niet weg, want wij hebben dor- schers in huis, wij moeten groenten snij den en aardappelen rooien en achter het huis ligt het vol rapen." „Als ik opgeroepen word is een goed deel van het werk afgedaan en op het andere orde gesteld, en gij weet er zelf genoeg van om een paar weken voor alles te zorgen." „Een paar weken vroeg de vrouw verbaasd. Zij was haar leven lang geen twee nachten van huis geweest, en vond het onbegrijpelijk dat men zoo iets als een kleinigheid beschouwen kon. „Een paar weken herhaalde zij. „En die zult gij in de stad doorbrengen, zonder senterie in hevige mate heerscht onder de Japanners. De correspondent geeft hoog op van de uitstekende inrichting van den Russischen geneeskundigen dienst; de ambulances volgen overal de kolonnes op den voet. De soldaten die onlangs 's morgens in den Ta-ling pas werden gewond, waren 's nachts reeds opgenomen in den trein van het Roode Kruis, hoewel het gevechtster rein op 50 K.M. van den spoorweg lag. Over Parijs en Rome worden nog een paar geruchten overgebracht, dat de correspondent van de Echo de Pa ris te Petersburg een lid' van den Russischen generalen staf heeft hooren zeggen dat generaal Koeroki's leger ver bazend veel moeite zal hebben met het overbrengen van zijn geschut en zijn trein, als hij op Hai-tsjeng aanrukt wat tamelijk wel voor de hand ligt. Volgens het bericht uit Rome zou de Japansche staf thans overleggen of het niet raadzaam is, alle verdere krijgs verrichtingen tegen Koeropatkin op te schorten tot Port Arthur gevallen is, wat men binnenkort verwacht. Daarna zouden dan alle Japansche strijdkrach ten tegen het gros der Russische macht kunnen oprukken. DUITSCHLAND. Bij de behandeling van het proces tegen de directie van de waterleiding te Gelsenkirchen, in verband met de daar voorgekomen tyfus-epidemie, zijn belangwekkende dingen aan het licht gekomen over de lichtvaardigheid waar mede men aan den water-toren trachtte te voorzien in de toenemende behoefte naar vrouw en kind te verlangen." „Dat verlangen zal ik moeten overwin nen. Hoor eens, Afra, gij zijt veel te ver standig en veel te goed om niet naar mij te luisteren. Wij hebben, Goddank, goed in de wereldwij kunnen ruim toekomen en ieder jaar nog wat overleg gen. Daarvoor moet men God betalen of Hij dwingt er ons toe." „Dat weet ik en daar houd ik mij ook aan. Ik doe mijn plichtik geef aan de armen, zoo als het behoortdat was ik thuis al gewoon. Daarmeê heb ik ge daan wat ik moest. Meer eischt God niet." „Ja wel, Hij verlangt nog meer. Ik heb als soldaat moeten dienen, en het is een goede wet dat ieder man moet dienen. Wat alle menschen aangaat, daar moet ook iedereen deel aan nemen. En nu betaal ik mijn belasting. „Ja, en wij zijn hoog genoeg aange slagen." „Ntet hooger dan wij kunnen betalen. Maar met soldaat te zijn en zijn be lasting op te brengen is de zaak nog niet afgedaan. Als het naar recht en billijk heid toe zal gaan, dan moet ieder burger gereed staan om meê te helpen den staat te regelen en recht te spreken, als het van hem geëischt wordt. Zoo lang niet iedereen dit gewillig en met ijver doet, hebben wij geen recht over de trotscheid der ambtenaars te klagen, en dat de bur gerij niets te zeggen heeft." „'t Is niet noodig dat gij er zoo veel aan leidingwater. Het gefiltreerde water werd daartoe vermengd met vuil rivier water. Vlak bij de prise d'eau kwam de sterk verontreinigde Eibergbeek in de Roer waarin vuilnis en krengen vrijelijk ronddreven. De waterleiding maakte intusschen prachtige zaken. In de laatste jaren werden geregeld dividenden uitgekeerd van 914 pCt. In Gelsenkirchen werd herhaaldelijk geklaagd over de hoedanigheid van het leidingwater. Er kwamen geregeld allerlei levende wezens uit de kranen, als wormen en aaltjes, in voldoende hoeveelheid om een aquarium mee te vullen. Een van de gewezen directeuren zeide, op een vraag van den voorzitter, dat hij niet graag ongeflltreerd Roer water zou drinken. Maar het „gemeng de" Roer-water was, volgens hem, on schadelijk. Dat had hij met zijn geheele gezin geregeld gedronken ENGELAND. Volgens een regeeringstelegram heeft kolonel Younghusband Zondag te Gjangtse de Tibetaansche vredesgezan- ten aangezegd, dat de eerlijkheid hun- ner'bedoelingen bewezen moest worden door de ontruiming van het fort voor Dinsdagmiddag 12 uur. Een telegram van de Times vult dit bericht aan met de mededeeling, dat bij het verstrijken van dien termijn een kanonschot uit het Engelsche kamp zou worden gelost. Daarna zou een half uur tijd worden gegeven om vrouwen en kinderen te verwijderen. Verder heette het, dat de Tibetanen Maandagochtend bezig wa ren 't fort van achteren te versterken. over praatik begrijp er toch niets van. Maar dat begrijp ik heel goed, dat gij wilt gaan, en ik kan u niet terughouden. Waarom is de burgemeester niet gekozen, of de molenaar, of de boer van Dalhoeve? Die zijn allen rijker en veel ouder. In uw gezicht zullen zij u prijzen, maar ach ter uw rug zullen zij u uitlachen dat gij zoo goedhartig zijt, om u uit uw huis te laten halen, van vrouw en kind af, voor niets, niets niemendal." Terwijl zij zoo sprak zette Afra haar spinnewiel weg en ging de kamer uit. Maarten las nog een poos in de akten voort, maar zijne oogen waren wat dof of het licht brandde zoo helder niet meer. Hij moest er uitscheiden en ging naar zijne vrouw die met de meid in de keu ken bij den haard stond. „Ik kom dadelijk binnen," zeide de vrouw toen zij hem had aangezien. Zij wilde niet dat hij zich ergens over zou uitlaten, terwijl de meid er bij was. Maarten ging naar de kamer terug, maar zijne vrouw liet hem nog een poos wachten, zoodat hij een beetje boos begon te worden. Hij was zich bewust het goede te willen en te doen, maar op de Vijverhoeve was alleen dat goed, wat men daar wilde en daar deed. Eindelijk kwam Afra binnen en vroeg „Nu wat hebt gij mij nog te zeggen „Ik heb u verder niets te zeggen." „Als ik u terug wil houden en bij mij wil hebben, heeft dit geen anderereden Dr. Barton is in het Alexandra- paleis te Londen bezig zyn luchtschip te voltooien. Maandag toen hij in 'de schuur was waar het gas wordt gestookt, had er een Ontploffing plaats, waardoor Barton ernstig gebrand en gekwetst werd. Fijne ijzerdeelen drongen o. a. vry diep in zijn oogen. Deze zijn er met een sterke magneet uitgehaald, en men hoopt dat de luchtvaarder het ongeluk geheel te boven zal komen. FRANKRIJK. De Kamer heeft de wet aangenomen, waarby de dienstplicht tot twee jaar wordt beperkt. Het nieuwe stelsel zal met Januari kunnen worden ingevoerd, daar de wet wel nog even naar den Senaat moet, doch slechts opdat deze eenige kleinigheden goedkeure. De nationalist Lazies heeft in de laat ste beraadslagingen nog de Dreyfus- zaak ter sprake weten te brengen, door zich op te werpen als pleitbezorger van den befaamden commandant Cuignet, die wegens verregaande zenuwachtig heid onder medisch toezicht is geplaatst, wat Lazies uitlegde als een duivelschen maatregel van André om den anti- Dreyfusard uit den weg te ruimen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Kölnische Zeitung verneemt uit Weenen Eenige dagen geleden is te Setsch bij Leitomischl in Bohemen een heele familie van zesgezusters door godsdienst waanzin aangegrepen. Zij hadden een bezoek gebracht aan Dörrengrund bij Braunan, welke plaats, sedert een be driegster beweerd heeft dat de Maagd dan jaloesie en liefde. Ik wil u alleen voor mij zelve houden en laat u niet gaarne eene minuut vrij, of het is voor de rechtbank, of voor wat ook." Zoo sprak Afra, maar zoo sprak haar hart alleen. Het lag haar op de tong, maar het kwam niet over hare lippendaar zat het dui veltje van den hoogmoed en liet er de woorden niet uit, en stookte de vrouw op, om haar jaloesie niet te laten blijken en zich ook zoo verliefd niet aan te stel len. Half spijtig, half trotsch kwamen er alleen de woorden uit„Gij zijt zoo niet aan huis gewend als ikdat hebt gij uit den dienst overgehouden. Ga maar voor mijn partik praat er geen woord meer over." En dit gebeurde ook. Er gingen dagen en weken voorbij, doch er werd niet meer over het vertrek "van Maarten ge sproken. Maar de vrouw maakte intus schen dat zijn overgoed en linnen in orde was men moest het hem in de stad kun nen aanzien wie hij was en wat voor een vrouw hij had. Want zoo fier Afra voor zich zelve was, zoo trotsch was zij ook op haar man. En het moet nog eens gezegd woiden dat is de ware trots die ook den rechtmatigen trots van anderen erkent, zich de goede eigenschappen van de zijnen aantrekt, en ze helpt in eere houden. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1