376ste Netel. Staatsloterij. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Advertentiën. C. T. Kolfer-Moerdijk, opdoen en strijken van Boorden. Axel. J. K. Vink, F' Dieleman, vs^tiefffgs pmw. Ssrfas recht", die tal van lieden uit Zeven bergen naar Slikgat trok. Het was een verschrikkelijk warm weer, de zon bla kerde de menschen op de gloeiende grindwegen en joeg ze met geweld de bierhuizen in, waar, men wreet het ge noeg, op de meeste plaatsen sterken drank te krijgen is. Natuurlijk werden zoodoende de gemoederen opgewonden, vooral bij de vreemdelingen was het te bemerken, dat ze een flink glaasje gedronken hadden. De eigenlijke twist begon in een z.g. bierhuis, natuurlijk om nietigheden. Maar daar reeds vloeide bloed uit de toegebrachte wonden. Maar de groote botsing zou in de kom van het plaatsje plaats hebben. Woedend stonden de Zevenbergenaren tegenover die van Slikgat. Langen tijd namen zij de meest dreigende houding aan, doch de brigade der marechaussee van Ze venbergen en de politie belette eiken aanval. Met getrokken sabels stonden zij tegenover de partijen, en een zekere M. S. ontving zelfs een krachtigen sabel houw in de lendenstreek. Maar de beide troepen werden al woedender. Circa half tien werd de toestand het 'hachelijkst. Uit den tuin van een café houder werden knuppels gehaald en Jnderen wapenden zich met groote Iteenen. v Persoonlijke vechtpartijen hadden tel kens plaats, er liepen er zelfs bij met bijna afgesneden vingers. Maar dank zij de moedige marechaussee, die niet tusschen beide partijen week, raakten de hoofdpartijen niet met elkander daags. Thans keerde de woede der vecht lustige partijen zich tot deze kranige politiemannen en een regen van stee- nen, zand, grind, enz. werd hun deel. De marechaussee maande de menigte tot kalmte aan. Maar een verwoed Éeschreeuw overstemde deze waar- schu wende woorden. Herhaaldelijk som meerde zij. Niets hielp. Toen ging de Marechaussee uit de menigte en waar schuwde te zuilen schieten als zij niet uiteenging. Maar met een hoon lach werd dit beantwoord en men irijschteDat durft ge niet! De ma- lechaussee, ziende dat ook dit niet hielp en dat de toestand hachelijker werd, grepen hun vuurwapenen en schoten in de lucht. Maar een spottende wilde lach werd door de menigte geuit, die al maar door opdrong. Toen schoot de Marechaussee op de woeste, tierende menigte. Verschillende nieuwsgierigen, H. v. K., A. v. K. en C. v. M. werden door schampschoten getroffen. Daarna iemand uit Slikgat, zekere W. v. M., die een levensgevaarlijk schot kreeg in den onderbuik. De beurt was thans aan iemand uit Zevenbergen, M. S., die zoo aangeschoten werd, dat 't leven, naar het scheen direct geweken was. Loodzwaar viel de ongelukkige neer. De E.E. paters gaven dezen man nog het H. Oliesel en spoedig was hij dood. Het was verschrikkelijk, en hoewel de rauwe kreet: Hier ligt er al een dood, door de menigte weerklonk, tot bezin ning kwam men nog niet. Toen de marechaussee een twintigtal kogels door haar loopen gejaagd had, durfde men haar nog toeroepen, dat ze al haar ko gels had opgeschoten. Het is een ver schrikkelijke botsing geweest, die nooit zal vergeten worden. Een arbeider te Weerdingerveen heeft bij het graven in den veenbodem aldaar de lijken gevonden van twee menschen, man en vrouw, die waar schijnlijk jaren geleden daar den dood hebben gevonden. Beide lijken waren nog volkomen ongeschondende nagels zaten nog op de vingers. InhetDrentsche museum van oudheden te Assen zullen deze verdroogde lijken zeker een plaats krijgen. Nabij Roermond kregen in een café een werkman en een 17-jarig jong- mensch ongenoegen om een onbetee- kenendezaak. De ruzie liep zoo hoog, dat het jongmensch met een zakmes den ander zeven wonden toebracht, zoodat zijn toestand levensgevaarlijk is. De jeugdige dader heeft zich vrijwillig ter beschikking der justitie gesteld. In den laatsten tijd zijn snijpartijen te Roer mond weder aan de orde van den dag. Gisterennacht werd een Engelsch matroos van een te Rotterdam liggend stoomschip, terwijl hij op een stoep lag te slapen, wakker doordat een paar mannen zijn kleeding doorsnuffelden. De matroos stond op en viel de straat- roovers aan, doch bij de vechtpartij, die daarop ontstond, kwamen zij zóó dicht bij den waterkant, dat de ma troos in de Leuvehaven viel. Hij kwam in zijn val met de borst terecht op eenige in het water liggende balken, ten gevolge waarvan hij inwendig ge kwetst werd en in het Ziekenhuis moest worden opgenomen. Zijn aanranders hadden hem inmiddels van ongeveer f3 aan Hollandsch en Engelsch geld beroofd, hetwelk hij in een vestzak be waarde. Zij bleven onbekend. De Tyroler beeldhouwer, Herman Steiner, verhaalt aan zijn landgenooten in de Moraner Zeitung het volgende avontuur Van de tentoonstelling thuisgekomen sprak mij in de eetzaal van het hotel een heer aan, die zich als landgenoot aan mij voorstelde en wiens dialect hem ontwijfelbaar ook als zoodanig ken nen deed. Hij was, zeide hij, denzelf den dag te St.-Louis aangekomen en had overal geloopen om logement, maar niets kunnen vinden. Alleen hier in het hotel kon men hem herbergen, wanneer ik er in toestemmen wilde, dat men een bed voor hem op mijn kamer plaatste. Hoewel ik wist dat men met toeval lige kennismakingen iii Amerika zeer voorzichtig moet zijn en ik mij herin nerde den man gezien te hebben op het wisselkantoor waar ik 's morgens geld gewisseld had, boezemde- hij mij toch zooveel vertrouwen in, dat ik zijn verzoek inwilligde. Wij brachten den avond genoeglijk door en hij sprak zooveel over ons Tyrol dat hij tot zelfs het laatste greintje van achterdocht bij mij wegnam. Toen wij evenwel naar onze kamer gegaan waren en reeds een uur te bed lagen, hoorde ik daar ik gelukkig den slaap nog niet had kunnen vatten dat mijn kamer genoot voorzichtig opstond en voelde even later zijn hand op mijn bovenlijf. Wat is er? vroeg ik barsch, waar op hij een verontschuldiging stamelde, voorgevende zich door de duisternis in het bed vergist te hebben. Al mijn vertrouwen was nu verdwenen. Zoo omzichtig mogelijk keerde ik mij in mijn bed om, zoodat mijn voeten op het hoofdkussen en mijn hoofd aan het voeteneinde van het bed kwamen te liggen, terwijl ik mij wapende met mijn laarzentrekker en besloot nu wakker te blijven. Eenige uren gingen in diepe stilte voorbij, toen stond mijn kamergenoot weer op en eensklaps voelde ik, dat hij mij bij éen mijner beenen greep, natuurlijk in de veronderstelling dat hij mijn hals te pakken had om mij te verworgen. Ik sloeg met den laarzen trekker toe en de slag trof in de duis ternis zoo goed doel, dat de spitsboef bewusteloos voor mijn bed neerviel. Ik maakte alarm, men telefoneerde aan de politie en mijn „vriendelijke landgenoot" kreeg van haar een logeer kamer, waar hij zeker vooreerst niet vandaan zal komen. Pierpont Morgan heeft zijn juwe lier bij den neus gehad. Deze wilde den Craesus een parel verkoopen voor 5000 dollar, maar Morgan had er slechts 4000 voor over. Morgan teekende twee wissels voor 5000 en 4000 dollar, sloot de eerste in het doosje van de parel en liet een zijner bedienden dit terugbrengen, ter wijl hij de tweede wissel in de hand hield. De bediende liet den juwelier de keus tusschen het doosje en den wissel van 4000 dollar. Zonder het doosje open te maken, koos hij den wis sel van 4000 dollar. Later, toen hem verteld was wat in het doosje zat, moet hij niets vroolijk gestemd zijn geweest. Woensdagavond reden drie jonge mannen in een rytuig in de rue de Trevise, naby den grooten boulevard te Parijs. Twee van hen wierpen zich eensklaps op den derde en terwijl de een hem vasthield, sneed de andere hem met een scheermes de keel af. Toen vluchtten beiden. Het slachtoffer viel op de straat. De koetsier zette de moordenaars ach terna en een agent kon er een van aanhouden, maar deze zeide: „Gij ver gist u, ik liep achter de moordenaars gelijk al de anderen," en de agent liet hem los. De gekwetste is in hopeloozen toe stand naar het gasthuis gebracht. De daders zijn verdwenen. Een vi eeselijke schipbreuk. In den Atlantischen Oceaan heeft Woensdag een ontzettende scheepsramp plaats ge had. Het Deensche stoomschip Norge van Kopenhagen naar New-York, stootte op het Rockhallrif, 200 mijhten Westen van de Hebriden. Binnen korten tijd was het vaartuig volgeloopen met wa ter. Acht booten werden uitgezetdrie ervan werden dadelijk stuk geslagen. De overige booten werden met reizigers gevuld, doch twee slechts wisten, on danks de zware zee, weg te komen. Deze schipbreukelingen, 27 in getal werden opgenomen door de visschers- stoomboot Salcia en te Grindby aan wal gebracht. Alle andere opvarenden van de Norge die 800 koppen aan boord had, zoowel bemanning als landverhuizers, kwamen om het leven. Van 16 tot en met 30 Juni 1904. Boselikapelle. Geboorten. 4. Joseph Prancisicus, z. van Jan Francies van den Bergen en Anna Maria de Schepper. 12. Eduardus, z. van Petrus de Waal en Christina Morcus. 25. Louisa Johan na, d. van Alphonsus van Hoove en Dorothea Kurfmaker. Overlijden. 14. Elisabeth Apolonia de Bakker 13 m., d. van Gijsbregt en Anna Catharina Remorie. Graauw. Huwelijks-aangiften. 11. Petrus Josephus de Bilde, 24 j.,jm. en Christina Asselman, 28 j., jd. 22. An dreas Ivens, 26 j., jm. en Prudentia Veras, 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3. Emille Steijaart, 26 j., jm. en Phelomina Do rothea van Daalen, 28 j., jd. Alphon- sius van Laar, 24 j., jm. en Maria Claassens, 24 j., jd. Geboorten. 11. Mathilde Maria, d. van Alphonsius Asselman en Francisca Jo hanna Janssens. 30. Julia Rosalia, d. van Alphonsus van de Voorde en Rosa lia Daalman. Josephus, z. van Pieter Franciscus Vlasveld en Mathilde van de Voorde. Overlijden. 4. Phillippus Josephus Vioen (van Hulst), 50 j., z. van Lau- rentius en Paulina Everaert. 17. Leo- nardus Willem Maas, 14 m., z. van Josephus en Paulina Heijdens. 18. Anna Maria Nauts, 75 j., echtg. van Jacobus Buijl. Hoek. Huwelyks-aangiften. 16. Le- vinus Jacob van Hermon, 23 j.,jm. en Pieternella Verbrugge, 19 j., jd. 30. Jan Daniel Meertens, 27 j., jm. en Anna Verheijke, 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 16. Gelein Dieleman, 25 j., jm. en Jacoba Wolfert, 24 j., jd. 30. Levinus Jacob van Her mon, 23 j., jm. en Pieternella Verbrugge, 19 j-, jd, Geboorten. 29. Abraham, z. van Frangois de Groote en Helena Verheijke Zaamslag. Huwelijks-voltrekkingen. 23. Meeuwis Dieleman (van Axel), 25 j., jm. en Cornelia Maria Dieleman, 22 j., jd. Geboorten. 18. Geertruida d. van Ja cobus van Sweeden en Elizabeth Pot ters. 20. Anna Cornelia, d. van Her- manus Klaassen en Maria Catharina Franse. Overlijden. 18. Petronella Johanna van Dijke, 78 j, wed. van Johannes Jacobs. Zuiddorpe. Huwelijksaangiften. 17. Carolus Ludovicus van Vooren, 26 j., jm. en Emma Maria Dhert, 24 j., jd. 21. Eduardus Samijn, 33j.,jm en Maria Mathildes Lyppens 33 j. jd. 26. Arthur van Pottelberghe, 21 jm. en Frederica Maria Louisa van de Vijver, 21 j., jd. 30. Johannes Franciescus Burm, 55 j., weduwn. en Cornelia Maria Vermast, 46 j., jd. Geboorten. 16. Clement, z. van Le vinus Audenaert en Marie van de Walle. AXEL, 2 Juli Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt Tarwe 8,50 k 9,Rogge f 6,50 k /'6,75 Wintergerst ƒ0,k ƒ0, Zomergerst, 0,k Haver 6, k 6,50 Erwten 8,50 k 9,— Paar- denboonen 0,k 0,Duivenboonen f 0,k 0,Witteboonen 0,k f 0, Bruineboonen 0,Boekweit f 0, Lijnzaad 0,k f 0,Aardappels 0,Koolzaad per zak van 106 liters ƒ0, -. HULST, 4 Juli Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt Tarwe 8,75, Rogge 6,50, Win tergerst 0,Zomergerst 0,Ha ver 6,50, Erwten 8,50, Paarden- boonen 8,75, Duivenboonen 9, Witteboonen 0,Bruineboonen f 0,Boekweit 0,Lijnzaad f 0,Aardappels 2,75, Boter per kilo 1,05, k f 1,05, Eieren per 26 stuks 0,85, Er waren ter weekmarkt te koop ge steld 19 stuks hoornvee, 42 varkens, verkocht10 stuks hoornvee, 26 var kens. Van af heden gevestigd Lange Noordstraat, 'r huis van de Wed. De Puttek, Verloskundige. ZOO PAS ONTVANGEN: eenc mooie sorteering DAMESPANTOFFELS met bruin en zwart verlakt en GEKLEURDE D00PSCH0ENTJE8. Aanbevelend, Wed. A. SORBER, Axel. Ondergeteekende beveelt zich aan tot het J. C. ROLFF-KLAASSEN. Bij den ondergeteekende zijn van af heden I geheeleu en gedeelten van loten te bekomen van bovenge noemde Staatsloterij, waarvan de le trek king zal plaats hebben op 18 JULI a.s. Aanbevelend Debitant. Agent. - f-5 - terraafdigd ii AXEL. ^d. AMSTEFMÏSCRE LETTERGIETERIJ srhMI 5. TfcTTEKODIu

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 3