Dokter J. y d. CALSEIJDE, Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Provinciale Staten van Zeeland. AXEL, 1 Juli 1904. Om deel te nemen aan het voorbe reidend militair onderricht hebben zich alhier 42 jongelieden aangemeld. Aan de schieting gehouden door de handboogschutterij „Ons Vermaak" alhier namen deel 41 schutters. De Hoogvogel werd geschoten door den heer P. de Beuil te Zandberg. De Zij vogels door de heeren H. Aubroeck, Zandberg en H. Puylaert, Zuiddorpe. De Kallen door de heeren A. de Beleir van Axel en A. Gultenaere van Westdorpe. Gedurende de maand Juni 1904 werd ten postkantore te Axel in de Rijkspostspaarbank ingelegd f5096.96 en terugbetaald f8633.51. Het laatst uitgegeven boekje draagt het nummer 411. Gisteren werd alhier in Hel Gulden Vlies door den notaris P. Dregmans voor het bestuur der Burgerlijke Godshuizen van Gent de verpachting gehouden van de navolgende landerijen enz. Lot 1, 11 g. 225 r. bouwland voor f410 den hoop aan Ch. L. Martens te Koewacht. Lot 2, 30 g, 52 r. bouwland voor f 810 den hoop aan de Wed. Ch. L. van Rum- sté te Koewacht. Lot 3, 10 g. 37 r, bouwland voor f 300 den hoop aan Des. David te Koewacht. Lot 4, 6 g, 85 r. bouwland voor f 350 den hoop aan W. Dieleman Jz. te Axel. Lot 5, 2 g, 148 r. bouwland voor f 75 den hoop aan E. van Dorsselaer te St. Jansteen. Lot 6, hofstede, enz groot 106 g. 6 r/ voor f 2900 den hoop aan Adr. Scheele Jz. te Boschkapelle. Te Hoek heerschte Woensdag een levendige drukte ter gelegenheid van het wielrijdersfeest. De geheele gemeen te was versierd en overal werd gevlagd. Het prachtige weder was vooral oorzaak, dat een enorm aantal wielrijders naar het feest waren getogen, ruim 380 deel nemers hadden zich doen inschrijven. Een fraaie stoet bewoog zich door de gemeente en vier muziekgezelschappen luisterden het feest op, het waren „Elk naar zyn krachten" van Hoek, „Samen werking" van Sluiskil, „Axels Werk manskring" van Axel en „Vooruit" van Selzaete. Een tweetal rijwielen werden onder de clubs en de deelnemers ver loot; bovendien waren nog verscheide ne geldprijzen beschikbaar gesteld. De uitslag der herstemmingen voor de Provinciale Staten, Woensdag in de twee Zeeuwsche districten gehou den, is de volgende District GOES. Daar verkregen de heeren J. N. Elenbaas 2246 en W. Kakebeeke 1441 stemmen. Beide heeren zijn liberaal. Gekozen is dus de heer J. N. Elenbaas. Bij de eerste stemming waren uitge bracht op eerstgenoemde 2765 en op den heer Kakebeeke 2862 stemmen. District SLUIS. Daar werden uitgebracht op de heeren G. A. Vorsterman van Oyen (Vryz. dem.) 1136, en W. C. de Smidt (Lib. aftr.) 1583 stemmen. Herkozen is de heer W. C. de Smidt. Bij de eerste stemming verkreeg de heer van Oyen 1023 en de heer De Smidt 1025 stemmen. - Volgens eene mededeeling van den heer P. J. de Kruijter te Middelburg in De Z.} zijn tot de Vereeniging tot Chris telijke verzorging van krankzinnigen in Zee land aanvankelijk een veertigtal leden toegetreden. De statuten zyn vastgesteld. Het comité ter oprichting werd met het bestuur belast. Dit comité bestaat uit de volgende heeren leden Voor Middelburg A. Littooij, L. H. Wage- uaar, N. M. de T.igt, P. .1. de Kruijter en D. Wisboom VerstegenVlissingen J. H. Blum, J. Hulsebos en P. Loois Zuid-Beveland J. H. Donner, L. W. B. A. Mulder en eene vacatureNoord- Beveland M. NoordijkeTholen P. de Looze te Oud VosmeerSchouwen-Dui- veland mr. D. Engelberts en D. Ocht- man en Zeeuwsch-Vlaanderen (Axel) J. Dregmans, dr. R. Offringa en G. van Dis, (Cadzand), jhr. H. A. Wittewaal van Stoetwegen en eene vacature. Uit dit comité werden gekozen de heeren tot voorzitter J. H. Donner, tot 2den voorzitter N. M. de Ligt, tot secre taris J. Hulsebos, tot 2den secretaris P. J. de Kruijter, tot len en 2den pen ningmeester Wisboom Verstegen en Blum. Uitsluitelijk raadplegingen voor Keel-, Neus-, en Oorziek ten den Maandag eu Donderdag van 8 tot 11 uren. voormiddags te Sint Nicolaas (Waas) no 43 Statiestraat do. 43. Op andere werkdagen en ZoDdagen raadplegingen te Lokeren (Waas) no 34 Roomstraat no. 34 van 8 tot 10 uren voormiddag en van 1 tot 3 uren namiddag Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 3 Juli 1904. Ned. Herv. Kerk. Voorn. 9 me Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz (Voorber. H Avondmaal.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Dr. A. G. Honig. Nam. 2 ure Dr. A. G. Honig. (Prof. Th. Sch., Kampen.: Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. van de Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. van de Kamp. Di oef huwelijksleven. De Dordtsche Ct maakt melding van twee staaltjes van ongelukkige echtvereenigingen in haar stad: Zekere vrouw H., wonende aan het Kasperspad te Dordrecht, moest dezer dagen tot de min aangename gewaar wording komen, dat haar man, van wien zij sedert eenigen tijd gescheiden leeft, in haar woning wilde terugkomen. Daarop niet gesteld, weigerde zij hem toegang, waarop de man het paneel der deur intrapte en zich met geweld toe gang verschafte. Het gevolg daarvan was, dat de vrouw met haar vijf kin deren uit- vrees voor erger de straat op vluchtte en een onderkomen zocht bij de buren. Aangezien dezen den man weinig gezind waren en dreigden hem met geweld uit de woning te halen, bemoeide de politie zich met de zaak en trachtte zij den man te bewegen, goedwillig plaats te maken voor vrouw en kinderen, maar hij weigerde, zoodat zij zich ertoe moest bepalen een wakend oog te houden. Natuurlijk zal de man de gevolgen zijner vernieling later moeten ondervinden. Een vrouw, die van haar man was gescheiden en sedert een drietal jaren met den bierhuishouder R. aan den Bleijenhoek te Dordrecht samenleefde, kreeg ook van dezen genoeg en ging er van door, vier harer kinderen bij hem achterlatende. De verlaten min naar was hiermee echter niet gediend en trachtte zich gisterenavond van de kinderen te ontdoen, door hen eenvou dig de straat op te zenden. De politic- wist hem echter te beduiden dat dit niet ging, daar hij zich vrijwillig met de zorg voor de kleinen had belast. R. nam ze dan ook weer in zyn woning op om hun nachtverblijf te verschaffen, maar weigerde ze langer bij zich te houden. Aangezien de kinderen bij het vonnis der echtscheiding aan hun wet tigen vader zijn toegewezen, die tegen woordig in Apeldoorn woont, heeft de politie hen hedenochtend derwaarts op transport gesteld. Te Rotterdam is een 18-jarige stoker op de tram tusschen een schut ting en de machine beklemd geraakt. De borst werd hem ingedrukt en hij viel van de treeplank op den weg, waarna hem bovendien het rechterbeen werd afgereden. Binnengebracht in een nabijzijnd café, overleed hij daar na 5 minuten. Een te Haarlem wonende dame, die de doodstijding kreeg van haar zoon te Amsterdam, ging daarheen en bleef zelf in den trein dood. Een 25-jarige jongeling te Ostende oud-onderofficier der artillerie, thans in den spoorwegdienst, heeft zich, terwijl hij met zijn ouders aan tafel zat, met een broodmes de keel doorgesneden. Hij viel bloedend en stervend tusschen zijn huisgenooten neer. De jongeling schijnt half zinneloos geworden te zijn omdat hij gezakt was voor een examen, waar hij gedurende twee jaren voor gestudeerd had. Hij stond op trouwen. Een vreeselijke ramp is voorge vallen op de rivier Khopra, bij Zotova in Rusland. De vermolmde vloer van een boot, waarmeê 350 personen, meest vrouwen en kinderen, werden vervoerd, is inge zakt onder het gewicht dier menschen. Velen werden meegesleept onder de wielen van een molen en verdronken, terwijl andere verdwenen in de draai kolken der rivier. Er zij reeds 60 lijken opgevischt. Een honderdtal personen zijn verdwenen. De meeste waren pel grims uit een* naburig dorp. Woensdag woedde boven Moskou en omstreken een buitengewoon orkaan, vergezeld van vreeselijke hagelbuien. Tal van fabrieksschoorsteenen werden afgebroken of zwaar beschadigd, in aan bouw zijnde huizen vernield en van enkele kerken de koepels afgeslingerd. Tot 10 uur 's avonds waren in de ziekenhuizen 85 personen opgenomen, die, meest door hagel waren verwond. Zoover nu gezegd kan worden, zijn er in Moskou drie dooden, terwijl in de omliggende dorpen 150 menschen gedood zouden zijn. Te Europa, in Mississippi, is dezer dagen een lynchpartij georganiseerd onder buitengewone omstandigheden. Er moest een jonge neger gelyncht worden, omdat hij drie blanke meisjes buiten de stad had aangerand. Mary, Wilson, een van de aangeranden, deed zelf den strop om den hals van het slachtoffer. Daarna werd hij op een paard gezet, dat zij bij de hand leidde, het eind van den strop werd over een dikken tak geworpen, en twaalf man trokken eraan, terwijl de zachtaardige Mary kalm het paard onder den neger vandaan haalde. De neger bengelde nu in de lucht en het was spoedig met hem gedaan. De twee andere aange rande meisjes hadden zich intusschen aan het hoofd van een menigte van 3000 mannen en vrouwen geplaatsten gaven het sein tot geestdriftige toe juichingen. Van 16 tot en met 30 Juni 1904. Axel. Huwelijks-aangiften. 18. Geleijn Ringelberg, 25 j., jm. en Maria Alida Meeusen, 20 j., jd. Adriaan de Regt, 33 j., jm. en Sara Bolleman, 29 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 23. Martinus de Visser, 23 j., jm. en Catharina Me- chielsen, 19 j., jd. 30. Adriaan de Regt, 33 j., jm. en .Sara Bolleman, 29 j., jd. Geleijn Ringelberg, 25 j., jm. en Maria Alida Meeusen, 20 j., jd. Geboorten. 19. Jacoba Levina, d. van Johannes Wieles en Catharina de Smit. 21. Janna Jacoba, d. van Cornelis Rinn en Janneke Florussen. 22. Theophilus, z. van Levinus Seraphinus Sturms en Maria Philomena Steel. 30. Francina Cornelia, d. van Frederik van Taten- hove en Esther Eekman. Overlijden. 29. Philomena Maria Slabbaert, 10 j., d. van Augustus en Godeliva de Kever. In de overeenkomst tusschen den Staat der Nederlanden en de naam- looze vennootschap Stoomtram Hulst - j Walsooiden, waarbij door den Staat ten behoeve van den aanleg en het in ex ploitatie brengen van den tramweg tusschen die plaatsen een renteloos j voorschot ter beschikking van de Maat schappij werd gesteld is voor de vast- stelling van de dienstregeling op dien weg, voor zooveel de vier verplichte treinen aangaat, de goedkeuring van den minister van waterstaat enz. voor- I behouden. Wegens de bemoeiing der regeering met de dienstregeling van gesubsidi- eerde tramwegen is de minister van oordeel, dat de goedkeuring der dienst regeling door Ged. Staten welke 1 door de provincie als voorwaarde aan haar subsidie verbonden wordt tot moeilijkheden voor de onderneming aanleiding zoude kunnen geven. Z.E. - acht het daarom wenschelijk, dat om trent onderwerpen betreffende de ex ploitatie van gesubsidieerde tramwegen, welke de regeering zich ter regeling voorbehoudt, niet tevens door andere besturen voorschriften gegeven worden, welke met de beslissingen der regee ring in strijd zouden kunnen komen. Met het oog daarop heeft de minis- j ter de medewerking van Ged. Staten verzocht, ten einde de bepalingen, in de besluiten betreffende subsidieering van spoorwegen met beperkte snelheid voorkomende, welke tot bezwaren aan leiding zouden kunnen geven, uit die besluiten te doen vervallen. Behalve bovengenoemde bepaling om trent de dienstregeling welke ook in de besluiten betreffende de tram we- 1 gen van Middelburg naar Domburg met een zijtak van Koudekerke naar Vlissingen en van Hontenisse naar Sel zaete is opgenomen meent de minis ter, dat eveneens de goedkeuring door Ged. Staten van de tarieven voor het vervoer van personen en goederen 1 welke in de beide laatstbedoelde be sluiten wordt voorgeschreven moei lijkheid zoude kunnen opleveren. Tegen de bepaling in het besluit betreffende den tramweg van Hulst naarWalzoor- den, waarbij slechts goedkeuring van maxima is voorbehouden, bestaat geen overwegend bezwaar. Zijnerzijds is de minister bereid bij de uitvoering van de rijksvoorschriften betreffende de dienstregeling en de tarieven met Ged. Staten in overleg te treden. In verband hiermede ontmoet het bij dat college geen bezwaar aan des ministers verlangen te voldoen, i daar steeds de belangen der streek, welke de tramweg doorloopt, door hem bij den minister kunnen worden voorge staan, zoo daarmede door de onderne mers niet genoegzaam rekening wordt gehouden. Wanneer de dienstregeling niet lan ger door Ged. Staten wordt goedge keurd, vervalt tevens de boete op af wijking van de goedgekeurde dienst regeling. Bij de besluiten der Staten van 16 Juli 1901 en 9 Juli 1902 is bepaald, dat, indien de Maatschappij mocht meenen op den Zondag treinen te moe ten laten loopen, aan het dienstperso neel om de 14 dagen een geheel vrije Zondag zal worden gegeven. Voor de handhaving van dit voor schrift is het niet noodig, dat de dienst regeling aan provinciale goedkeuring blijve onderworpen, daar in de Rijks voorschriften betreffende het verleenen j van rentelooze voorschotten aan tram men een dergelijke bepaling voorkomt. Ged. Staten stellen voor er in te be rusten dat de dienstregeling en vracht tarieven voor personen en goederen niet langer aan de goedkeuring van het Ged. College onderworpen worden. Bij besluit der Staten van 14 Juli

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2