JOZEF IN DE SNEEUW. No. 25. Zaterdag 2 Juli 1904. 20' Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Ylaanderen. f. dieleman, Buitenland. F E UI L L E T O N. COllliAI\T. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavontl. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. Voor Bklgië 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 ceut. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 centvoor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIË. Nadere berichten van Russischen kant toonen aan dat de aanval op'de door de Japanners versterkte plaats Ai-jang- ping thans wordt het weer een ver kenning genoemd veel ernstiger ge volgen voor de Russen heeft gehad dan in den aanvang werd erkend. Generaal Sacharof meldt namelijk aan den gene- ralen staf te Petersburg de volgende bijzonderheden over het gevecht Den 22sten Juni 's ochtends om half elf verdrong de voorhoede van de Rus sische ruiterij den vijand uit de loop graven in de voorste stelling. Om 1 uur 40 's middags namen vier Russische bergkanonnen stelling tegenover den rechter vleugel van den vijand en on derhielden een zeer werkzaam vuur op de terugtrekkende fuseliers-cordons en op de aaneengesloten gelederen van de Japanners. Dezen openden een buiten gewoon hevig geweervuur dat echter bijna geen uitwerking had. De intus- schen opgerukte Russische infanterie werd nu als volgt gebruikt; vier com pagnieën werden tegen den rechter vleugel van de vijandelijke stelling uit gezonden, tegenover welke twee Japan- sche compagnieën werden opgesteld. De Russische afdeelingnoodzaakte den vij and 3 tot 4 KM. terug te trekken en de verschansingen te ontruimen. Om 4 uur 's middags geraakte een rijdende kozakken-batterij, toen zij de hoofdstel ling van den vijand naderde, in het vereenigde vuur van 18 bergkanonnen en verloor in enkele minuten acht doo- 42) [Slot.) De vrouw van den heidemolenaar, die zoo plotseling weduwe geworden was, klaagde en huilde verschrikkelijk. Zij had geen ooren voor den predikant, maar haar blik was voortdurend op Toni ge richt, en veel goeds spelde die blik niet. Het meisje zou nu van haar pijnigster bevrijd worden en deze als eene bede lares het huis moeten verlaten. Men mag er tegen zeggen wat men wil, Leegart heeft er toch iets van ge weten. Van nieuwjaar af woonde nu Toni van den heidemolen in de pastorij, en zij bleef daar zoolang de rouw duurde. Langzamerhand look zij weder op van al het verdiet dat zij had uitgestaan, en begon er even lief als vroeger uit te zien, maar het was of haar trekken fijner geworden waren. Den volgenden zomer werd er op den heidemolen bijgebouwdEduard kwam dikwijls zijne zuster bezoeken en was er nooit zonder naar den molen om te zien en naar alles, wat daar verricht werd. den en twintig gewonden (dus ongeveer de helft van de bediening). De Russische infanterie ging voort, den vijand te be stoken. In de hoofdstelling werd in de loopgraven een sterke afdeeling Japan- sche infanterie gezien, ongeveer 3 re gimenten. Toen de afdeelingschef de sterkte van den vijand had ontdekt, besloot hij den aanval te staken en be val hij de bergbatterij, niet van stelling te veranderen, om zich niet bloot te stellen aan noodelooze verliezen. Daar de Russische artillerie hêt vuren ge staakt had, ging de vijand om 6 uur 's avonds op zijn rechter vleugel met een bataljon tot den aanval over. De twee Russische compagnies fuseliers en een afgezadelde sotnie onder bevel van van den ritmeester van den stafSöder- berg joegen den vijand door salvo's op de vlucht. Het bataljon leed aanmer kelijke verliezen. Daar niet alleen het verschijnen van de geheele bediening, maar zelfs van enkele soldaten de vij andelijke artillerie deed vuren op de stelling van de Russische batterij, rekte de afdeelingschef den strijd tot aan het invallen van de duisternis, onder welker bescherming de Russische kanonnen werden weggehaald. Een reeds na het invallen van de duisternis voorzichtig ondernomen aanval van de vijandelijke infanterie werd door het vuur van de Russische fuseliers tegengehouden. De strijd was om 9 uur 's-avonds ten einde. Aan Russischen kant werden een overste van den staf, een ander overste en vij f andere officieren licht gewond, 26 sol daten gedood en 53 man gewond, van wie 7 zwaar. Leegart ging dikwijls in de pastorij uit naaien en had er veel van kunnen ver tellen hoe lief de predikantsvrouw en Toni zich door alles liet onderrichten. Maar Leegart had het besluit genomen om niet meer zoo maar alles rond te vertellbnalleen bij de jonge Rottmans- vrouw op de Rottmanshoeve (die nu groen geverwd is) stortte zij nu en dan haar hart uit. Nergens was Leegart meer thuis dan op Rottmanshoeve en zij zeide dikwijls: ,/Men kan zich niets grappigers voorstellen, dan den sterken, breedgeschouderden Adam zijn dochtertje op den arm te zien ronddragen en met haar te zien spelen. Men zou niet ge- looven, hoe knap en handig hij zijn kan. Martina dacht wel eens lachend aan den tijd toen Adam het ronddragen geleerd had, beneden aan den berg, onder den grooten beuk. Toen Leegart bij de eerste verjaring van het meisje een jurkje gemaakt had, een heel mooi vuurrood jurkje, was er geen grooter genot voor Adam dan het kind rond te dragen en het te leeren, als men het vroeg Waar is je mooie jurkje?" om de punt op te lichten en het moois te laten zien. Leegart was een en al verrukking, en Martina moest haar vertellen, hoe haar man meermalen zeide //Ik heb aan mijn Jozef den eer sten kindertijd verzuimdik moet dien nu inhalen, en er is niets dat bij dat genot haalt." Tot zoover het ambtelijk telegram. De batterij rijdende artillerie is, gelijk men tusschen de regels door kan lezen, slechts door een gelukkig toeval niet in handen van de Japanners gevallen. Waarschijnlijk was het de 4de Trans- baikal-kozakken-batterij die aan de di visie van Rennenkampf is toegevoegd De ambtelijke berichten van Russi schen kant over den zeeslag bij Port Arthur op 23 dezer gaan nog altijd niet verder dan tot het uitloopen van het Russische smaldeel uit de haven. Zoo seinde Alexejef weer, dat, volgens be richten van schout-bij-nacht Witthöft van 20 Juni en van den havencom mandant kapitein Grigorowitsj van 23 Juni aan het uitloopen van de Russische schepen langdurige en moeilijke werk zaamheden tot vernietiging van de vij andelijke mijnen zijn voorafgaan. Aan dat werk namen alle schepen, de haven- kotters en alle baggermolens deel. In den nacht van 22 óp 23 dezer werd voor Port Arthur een gevecht geleverd tusschen Russische en Japansche tor pedobooten. Aan Russischen kant wer den een kapitein en luitenant lichtge wond. Om twee uur 's middags liep het Russische eskader uit. Tezelfder tijd waren aan den gezichtseinder elf Japansche oorlogsschepen en 22 torpe dovaartuigen te zien. BELGIE. Te Herlaimont leeft nog een getuige van Waterloo. Het is een vrouw van honderdtwee jaar. Men houdt haar voor De wilde Rottmansvrouw rustte toen al lang onder de dooden. Zij had het niet willen bekennen, maar het had haar toch berouwd, dat zij zoo ontzettend op den dooden heidemolenaar gevloekt had. Voor de wereld speelde zij nog altijd de onbuigzame. Zij liet een advokaat bij zich komen, en een eisch instellen tegen den kerkeraad om den echt van Adam en Martina voor nietig te verkla ren, maar zij beleefde het eind van het pro ces niet; zij stierf voor de sneeuw ge heel gesmolten was door welke Jozef zijn vader was te gemoet gegaan. Als nu de predikant op den kansel staat heeft hij voor zich in de eerste rij •twee kloeke mannen die de beste vrien den geworden zijn, het zijn Adam Rott- man en de jonge heidemolenaar, zwager Eduard, die met Toni getrouwd is. Jozef in de sneeuw is des winters in het dorp bij Schilder-David, om dicht bij de school te zijn hij wordt een sterke, vlugge jongen. Haspel beweert altijd dat er van een jongen, die zulke buitengewone dingen uitgevoerd heeft, ook een buitengewoon mensch moet groeien. Maar dan ant woordt Leegart altijd//Laten wij toch niet profeteren Men laadt daarmee eene zware verantwoordelijkheid op zich." Zij weet wel, wat er vau Jozef in de sneeuw groeit, maar zij zegt het niet. EINDE. de laatste getuige. Een reporter der Etoile beige heeft haar bezocht. Zij woont met twee zoons, de jongste is acht-en-zeventig jaar, zij spreekt van „mijn beide jongens". De jongens be bouwen het stukje grond; 't is vrucht bare gedrenkte aarde. De oude herinnert zich alles nog. Langzaam rakelde zy het op. Den avond vóór den slag kwamen er Pransche troepen door haar dorp. Er kwamen groote, mooie soldatenhet dertienjarige meisje schonk aan de flinke kerels een borrel. Den volgenden mor- jfèn bulderden de kanonnen zoo erg, dat de ruiten in den molen waar zij zich had verscholen rammelden. Uit de vlakte stegen torens van rook op. Meer zag het meisje er niet van. 's Avonds en den ganschen nacht door was het één vervaarlijk gerucht van hollende paarden en raatlende wielen. Toen zij zich eindelijk buiten waagden, zag zij op de velden niets dan klom pen gekwetsten en dooden. Over de gesneden rogge lag een verschrikking van vijftigduizend dooden. En honder den slagveldhyena's streken daar in de duisternis op neer. Zy zag een vrouw die zij wel kende, een vrouw uit haar buurt, de vingers afsnijden van een Pruisisch officier die nog adem haalde vingers vol met diamanten Nu nóg had de oude dat vóór zich PORTUGAL. De Cortez-verkiezingen zijn overal ih het voordeel van de regeering. De Koning is pas ongesteld geweest ten gevolge van te verkoelend drinken. Onmiddellijk hebben de republikeinen het gerucht van zijn dood verspreid. Ook hebben zij een vergadering gehou den te Lissabon, onder presidium van een oud monarchistisch minister. Er is „leve de republiek!" geroepen en de politie is tusschenbeide gekomen. GRIEKENLAND. Een inwoner van het dorp Kiato, nabij Korinthe, heeft zich bij den mi nister van justitie beklaagd, dat onbe kende lieden zijn huis met dynamiet hebben vernield. Men meent, dat de bedrijvers dier daad aldus de aandacht der regeering hebben willen vestigen op de gisting in den Peloponnesus, die een gevolg is van den nood die daar dieigt in verband met de krentenprij- zen. Indien er tegen de daling dier ptijzen niets gedaan wordt door regee ring en volksvertegenwoordiging, dan z(jn de ergste gevolgen te duchten. De eigenaar van het vernielde huis zal in- tiisschen wel van meening wezen, dat de noodlijdende krentenboeren andere middelen behooren aan te wenden om Athene hun leed kenbaar te maken dan door met dynamiet zijn eigendom te vernielen. AMERIKA. In een fabriek van vuurwerk te Philadelphia is, tengevolge van een ontploffing, brand ontstaan. Vele men- sóhen die in de fabriek werkten, kwa men om. Van 22 werksters werden er 20 vermist. Ook brandweermannen kregen kwetsuren.

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1