Landbouw. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. In de eerste helft van deze maand zijn na quarantaine en keuring langs de grenskantoren van Zeeuwsch-Vlaan deren naar België gezonden 118 Neder- landsche melkkoeien, en wel langs Clinge 77, langs Sas van Gent 17 en langs Santvliet 24. Het examen ter verkrijging van het diploma van hoefsmid zal afgeno men worden in de eerste week van Augustus te Middelburg. AXEL, 28 Juni 1904. Door Burg. en Weth. is bepaald, dat de verkiezing van een lid van den ge meenteraad, ter vervulling van de va cature, ontstaan door het overlijden van den heer C. N. Jansen van Rosen- daal, zal worden gehouden op 12 Juli e. k. en dat wanneer de uitslag dier verkiezing eene stemming en eene her stemming mocht vorderen, deze zullen plaats hebben op 26 Juli en 9 Augus tus aanstaande. Heden had alhier in het hotel „Het Gulden Vlies" ten overstaan van de notarissen Dregmans te Axel en Deckers te Antwerpen en ten verzoeke van de Erven van den heer L. J. Meeus- van Reeth, in leven grondeigenaar te Antwerpen, de instel plaats van eene hofstede, bouw- en weilanden gelegen in den Stoppeldijk- en Catharinapolder. Perceelen 15, hofstede, bouw- en weiland werden niet ingesteld. Perceel 6, zijndè 6 H. 24 A. 70 c.A. of 14 g. 6. r. bouwland, werd ingesteld door den heer Iz. de Feijter Az, te Axel op f700 per gemet van 44 A. 56 c.A. Perceelen 7 en 8 zijn niet ingesteld. Toen men dezer dagen bij een landbouwer te Zaamslag een hooiveld afmaaide werd op het onverwachts met de zeis een aldaar broedende wilde eend een zijner pooten afgeslagen. Aange zien de eieren sterk waren bebroed liet men deze liggen, waarna de trouwe moeder ze verder kwam verzorgen. Nu is deze vogel met zijn kroost ver trokken, zijn afgemaaide poot in het nest achterlatende. Thans na zooveel lijden en moederlijke zorg, gaat zij haar jongen zeer waarschijnlijk verder ver zorgen, tot deze voor de weitasch van de jagers geschikt zijn. Zaterdag jl. was het voor een 30- tal leerlingen der openb. school te Koe wacht (Oude Molenj een prettige dag. Van hun gedurende een jaar gespaar de penningen maakten zij onder toe zicht een ritje naar Antwerpen, waar men verschillende inrichtingen bezocht en ook met een electrischen tram de stad eens doorreed. Intusschen ontbrak het den kleinen niet aan de noodige versnaperingen. Kortom er werd ge zorgd dat dit leerzaam en nuttig reisje voor hen onvergetelijk zou blijven. Bij kon. besluit is benoemd tot burgemeester der gemeente Ossenisse J. F. Rosseel. Bij de politie te Philippine is een gouden tientje gedeponeerd met de beel tenis van Willem III en het jaartal 1875, dat vermoedelijk valsch is. Zondag werd te Sas van Gent het aangekondigde festival gehouden voor harmonie- fanfaren- en zanggezelschap pen uitgeschreven door het muziekge zelschap „De vereenigde vrienden" al daar, bij gelegenheid van de inwijding van het nieuwe vaandel. Door het mooie weder uitgelokt waren tal van vreemdelingen naar het fraaie plaatsje getogen om dit muziekfeest bij te wonen. Het festival had zijn gewoon verloop achttien gezelschappen namen er aan deel. De premiën die verloot werden vielen ten deel als volgt75 fr. aan „Vredekring" te Selzaete, 50 fr. aan „Diederik van Assenede" te Assenede, 30 fr. aan „Eendracht en verbroedering" te Ertvelde, 25 fr. aan „Eendracht maakt macht" te Watervliet, aan „De Eendracht" te Selzaete en aan „Eikels worden boomen" te Westdorpe en 20 fr. aan Harmonie te Biervliet. Voor de betrekking van hoofd van de nieuw gebouwde openbare school in den Remoorterepolder, onder de ge meente Sas van Gent, hebben zich 6 en voor onderwijzer aan dezelfde school 10 sollicitanten aangemeld. Vrijdagmiddag had te Hasselt een droevig ongeluk plaats. De sjouwer man H. Schmidt bevond zich met zijn roeibootje op het Zwarte water en was voornemens bij schipper H. Molenaar aan boord te gaan. Hij roeide naar het schip, greep zich daaraan vast, doch kon zich niet houden, terwijl zijn boot achteruit dreef, met het noodlottig ge volg, dat hij te water geraakte en vóór men hulp kon verleenen, in de diepte wegzonk. Zijn lijk moet, ondanks alle pogingen, nog niet gevonden zijn. De ongelukkige laat een vrouw achter met een talrijk gezin. De veldwachter te Bloemendaal kan er tot nog toe maar niet in slagen de hand te leggen op den persoon, die nu reeds sinds eenige weken op de wegen tusschen Aardehout, Duin-en-Daal en Schapendduinen bij de nadering van wandelaarsters plotseling en ongekleed uit het kreupelhout te voorschijn komt om weder te verdwijnen zoodra men verschrikt de vlucht heeft genomen. Dezer dagen heeft het individu zich weer vertoond in het Bloemendaalsche Bosch, in een der hoofdlanen naar Klein Zomerzorg, alwaar hij twee dames trachtte aan te grijpen. En hoewel toen spoedig door eenige personen een klopjacht werd ondernomen, gelukte 't niet eenig spoor van het individu te ontdekken, 'tls niet het minst voor de hotels, pensions, enz., een netelige zaak. (A. v. d. D.) Vrijdagavond om halfzes brak er brand uit in het kerkgebouw van de Ned. Herv. gemeente te Mlddelharnis. Het kerkgebouw is totaal uitgebrand. Alleen de buitenmuren zijn staande ge bleven. De toren, vast aan de kerk ge bouwd, is behouden en heeft alleen eenige brandschade gekregen. Als oor zaak wordt genoemd het onvoorzichtig gebruik van een spirituslamp bij het soldeeren der dakgoot, waaraan men werkzaam is geweest. Een onverbeterlijke. Zekere P., uit Sappemeer, is door de arrond. recht bank te Groningen wegens diefstal van een hond veroorde'eld tot 6 maanden gevangenisstraf. Als deze 30-jarige dat vonnis zal hebben uitgezeten, zal hij precies 20 vonnissen hebben ondergaan en, wèl geteld, elf jaar en negen maan den in de cel hebben doorgebracht. Men schrijft uit Doetichem aan Het Volk Een leeraar van het gymnasium alhier heeft te 's Heerenberg getracht zich met vergift van het leven te berooven. Door dr. Schrikker is hem echter tegen gif ingegeven, waarna hij per rijtuig- naar Doetinchem vervoerd werd. Er loopen over deze zaak ernstige geruchten. De leeraar had tehuis een brief achtergelaten, waarin hij verklaar de niet te kunnen blijven leven in een wereld waarin zoo gruwelijk onrecht gepleegd wordt. Te voren had een hevige woordenwisseling tusschen hem en den rector en den conrector van het gymnasium plaats gehad waarin hij dien beiden heeren verweet dat een leerling van goeden huize, die bij den rector in huis woonde, ten onrechte was geslaagd bij zijn examen, terwijl een der gezakten van minder deftige huize, naar 's leeraars oordeel, tot de geslaagden moest behooren. Het geval wekt te meer opzien, daar rector en conrector tot de orthodoxe- christelijke leringen behooren. Zatermiddag om 5 uur had een 18-jarige schoorsteenveger geboortig uit het kanton Tesslno, het ongeluk uit de dakgoot te vallen van een pand van 4 verdiepingen aan de Leeuwenstraat te Rotterdam. Door eenige burgers werd hy op een ladder naar het Ziekenhuis gedragen, alwaar hij 10 minuten na annkomst overleed. Bij een hevigen Westenwind ont stond er Zaterdag te Katwijk aan de Rijn een hevige brand in de stalhouderij van Van der Gugten, die in een oogen- blik zoo toenam dat de hooiberg, twee schuren en de paarden in lichtelaaie stonden. Vijf brandspuiten gaven spoedig en goed water, daaraan was het grooten- deels te danken dat men den brand betrekkelijk spoedig meester was en de verdere omgeving werd gespaard, doch ook de woning is tevens een prooi der vlammen geworden. Paarden en rijtuigen zijn grootendeels gered, doch alles was laag verzekerd. Men beweert dat onvoorzichtigheid van jongens in den hooiberg de oorzaak is. Zitting van 28 Juni 1904. Tegenwoordig alle leden en de Secre taris dhr. J. A. van Vessem. De no tulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. I. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten d.d. 18 Juni 1904, houdende terugzending van een door hen goedgekeurd raadsbesluit betreffende eene af- en overschrijving. b. Kennisgevingen van de h.h. J. A. van Vessem, D. J. Oggel en L. Lamaï- tre dat zij hunne benoemingen tot amb tenaren van den Burgerl. Stand aan nemen. c. Kennisgevingen van de h.h. J. Verijzer en J. Smies, dat zij hunne be noemingen tot lid van het Burg. Arm bestuur aannemen. Worden voor kennisgeving aange nomen. H. Verzoek van den Raad der ge meente Hontenisse om adhaesie te ver leenen aan hun adres tot wijziging van art. 149 der gemeentewet. De Raad der gemeente Hontenisse zou aan de Regeering willen voorstel len om dit artikel zoodanig te wijzigen, dat Gemeenteambtenaren, ook al be- kleeden zij eene andere betrekking b.v. Secretaris van het armbestuur, tot amb tenaar van den Burgerl. Stand kunnen worden benoemd. De Voorz. acht het twijfelachtig, dat zulk eene wijziging van kracht zal wordeh, maar laat het aan den Raad over te oordeelen om al of niet adhaesie te verleenen. Dhr. Dieleman zegt dat het jammer is, dat hier de benoeming al geschied is, misschien kon de Secretaris dat ook nog meepakken. Dhr. Smies ziet er geen heil in om adhaesie te verleenen. Dhr. Lamaïtre meent dat het moeite te vergeefs is om wijziging van art. 149 voor ééne gemeente te vragen. Dhr. Van Hoeve meent gelezen te hebben dat de gemeenteraad van Ter Neuzen dit verzoek van Hontenisse op zijde heeft gelegd. De Voorz. stelt voor evenals Ter Neuzen het adres voor kennisgeving aan te nemen, waartoe z. h. s. wordt besloten. Hl. De Voorz. zegt dat tengevolge van aftreding als lid dhr. J. Verijzer ook dient herkozen te worden als voor zitter van het algem. Burgerl. Armbe stuur. Bij stemming wordt dhr. J. Ver ijzer m.a.s. herbenoemd. IV. Benoemen verloskundige. Op de oproeping zijn twee sollicitanten geko men n. 1. de mejuffr. C. T. Kolfer-Moer- dijk en C. W. van de Weele, de eerste van Dubbeldam, de laatste van Melis sant De Voorz. deelt mede dat van beiden de stukken in orde zijn bevonden. Na stemming blijkt dat benoemd is mej. C. F. Kolfer-Moerdijk met 9 van de 10 stemmen. Mej. van der Weele bekwam slechts eene stem. In diensttreding 1 Juli e. k. Daar de agenda is |afgehandeld deelt de Voorz. mede dat we op het oogen- blik in de gemeente een krankzinnige hebben, waarvan dokter Ittmann ver klaart, dat het wenschelijk was, wan neer er plaats is, hem in een krank zinnigengesticht te doen opnemen. Spr. zegt dat ieder begrijpt, dat de ongeluk kige is Arie de Pooter. Wel is waar is het een treurige toestand, maar wen schelijk is het dat hij in een gesticht worde opgenomen. Burg. en Wethou ders vragen dus machtiging om reeds vandaag te beginnen onderzoeken of ergens eene plaats open is. Dhr. Smies vraagt of de kosten voor de gemeente zijn. De Voorzitter zegt dat ook het Rijk en de Provincie ieder 1i 3 daarin betalen. De Secretaris zegt dat de transport kosten geheel komen voor rekening van de gemeente. De bovenbedoelde machtiging wordt z. h. s. verleend. De Voorz. deelt den Raad mede, dat Vervenne niet meer als volontair op de secretarie werkzaam is, wegens zijne benoeming als klerk ten kantore van den Rijksontvanger alhier. Nog deelt de Voorz. mede dat Jacob van Hoeve begonnen is met het bordes aan den brandput te maken. Dhr. Smies wenscht nog even terug te komen op het door hem in de vo rige zitting gesprokene omtrent eene belasting op de honden. Spreker zou eene hondenbelasting in het leven wil len roepen, of zoo dit bij de Raadsle den geen steun kan vinden, in de des betreffende politieverordening op te ne men, dat honden, hooger dan 25 cM. niet mogen losloopen. De Voorz.Dat is niet heel hoog 25 cM., maar indien U wilt, kunt natuurlijk het voorstel doen. Dhr. Smies: De vorige maal is er al over gesproken, om strenger toezicht te houden op losloopende honden, maar ik merk daar niet veel van, zoodat ik besloten heb met dit voorstel af te komen. De Voorz.Dhr. Smies wil dan zeker zijn voorstel in een volgende vergade ring wel met redenen omkleed indienen. Dhr. Smies belooft dit te zullen doen. Dhr. Van Hoeve acht het met het voorstelSmies nog niet veilig genoeg, hij zou het nog veiliger willen hebben. Ik zou, zegt spreker, in 't geheel geen honden willen laten losloopen, ook niet die van 25 cM. en kleiner. Ook die honden kunnen kleine kinderen een schrik op het lijf jagen, en daar dient voor gezorgd te worden. Ik zou willen; zien, dat iedere hond, die op den open-, baren weg kwam door zijn geleider aan touw of ketting werd vastgehouden. 1 De Voorz.Dus u zou nog verder gaan dan mijnheer Smies. U zoudt eerst hondenbelasting willen doen betalen en dan iemand, die een hondje voor zijn plezier houdt, nog verplichten hem aan een ketting mede te nemenIk vind zulk eene bepaling wat al te kras. Dhr. WolfertWat moeten de jagers dan doen als ze gaan jagen Dhr. Van Hoeve Wel, hunne honden dan alleen loslaten als ze in het veld zijn. De Voorz. En de schaaphonden zou den die ook aan een ketting of touw moeten loopen, ik geloof Mynh. Van Hoeve dat het een moeilijk iets zal zijn om zulk eene bepaling te maken. Dhr. Smies zegt, dat in vele gemeen ten eene hondenbelasting is, alleen Axel maakt hierop een uitzondering. Een van beide voorstellen zal ik doen in eene volgende vergadering. De Voorz.Kan dhr. Van Hoeve hiermede genoegen nemen Dhr. Van HoeveJa, wanneer het zoover komt kunnen we er altijd over spreken. Dhr. Smies Komt mijn voorstel dan op de agenda? De Voorz. verzekert dit, en sluit, daar niemand meer het woord verlangt, de vergadering.

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2