SSKESmSAAD. JOZEF IN DE SNEEUW. i\o. 23. Zaterdag 25 Juni 1904. 20' Jatirg. Üp adei Au air Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. F. IHFXEMAN, FEUILLETON. Buitenland. - 4XELSCIIE C0l!ltAI\T. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- eD Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER der gemeente Axel maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is be legd tegen DINSDAG den 28 JUNI 1904, des voormiddags te 98/4 ure, ten Raadhuize ter behandeling der vol gende zaken 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Verzoek van den Raad der gemeen te Hontenisse, om adhaesie te verleenen aan hun adres, tot wijziging van art. 149 der Ge meentewet. 3. Benoemen President Algemeen Burgerlijk Armbestuur. 4. Benoemen verloskundige. Axel, den 24 Juni 1904. De Burgemeester voornoemd. D. J. OGGEL. De BURGEMEESTER van Axel, brengt onder de aandacht van de Jon gelieden van 16 tot 24-jarigen leeftyd in deze Gemeente, die yi den aanstaan den winter wenschen deel te nemen aan het voorbereidend militair onder richt, dat zij zich daartoe vóór 1 Juli a.s. moeten aanmelden ter Gemeente secretarie, alwaar nadere inlichtingen zijn te bekomen. Axel, den 10 Juni 1904. De Burgemeester voornoemd D. J. OGGEL. 40) Maar nog in een ander huis werd op dezen vroolijken morgen geschreid en wel in het voornaamste van het dorp. In de pastorij zat de meid in de keuken en stortte heete tranen//de mooie vette gans, die wij van daag wilden braden en zij kwam nu zoo goed te pas, omdat wij zoo'n lieven gast hebben het mooie dier dat zoo door en door bevroren was aan het raam, is van nacht in de verwarring gestolen. De menschen moe ten zich immers aan dat hapje dat zij den piedikant ontstelen,* een ongeluk eten en hoe engelachtig goed heeft hij hen toegesproken en bedankt voor het geen zij gedaan hebben, en nu doen zij hem zoo iets aan. Van daag moest hij dat ook in den preek te pas brengen en hun de les lezenen wie dan het eerst hoestte zou daardoor een teeken geven dat hij de gans gestolen had. Die ge- meene kerel, die vos, die wolf, die hond die veelvraatom zoo iets te stelen, en zelf op te etenik zal het heele dorp doorgaan en overal ruiken of er gebra den wordtik moet mijn gans terug heb ben. Wij hebben van middag niets anders te eten DE OORLOG IN OOST-AZIE. De verliezen bij Wafankoe, zijn nog slechts voorloopig en gedeeltelijk op gegeven. Stackelberg meldde Van de eerste Oost-Siberische fuse liers-divisie zijn 15 officieren gesneuveld, 40 gewond en 12 vermist. Verder zijn 386 man gevallen, 992 gewond en 568 vermist. Van het 33e, 35e en 36e re giment zijn 120 officieren en soldaten gesneuveld en 19 officieren en 604 man gewond. Verder worden 96 man ver mist. De eerste artillerie-brigade heeft 10 officieren en 103 man verloren. De negende artillerie-brigade 25 officieren en soldaten. Van het regiment uit To bolsk zijn 3 officieren en 1 soldaat ge vallen en 40 officieren en soldaten ge wond, vermist worden 3 man. Van het regiment uit Morsjansk zijn 6 officieren gewond, 11 man gesneuveld en 131 man gewond, 8 man worden vermist. Voorloopig totaal 3203 officieren en manschappen. De gekwetste officieren beweren, dat er in de Japansche gelederen sol daten moeten zijn met de speciale op dracht om de officieren neer te schieten. Anders is de enorm hooge verhouding van het aantal getroffen officieren on verklaarbaar. Zoodra zij stilstaan be ginnen de kogels rondom hen te vallen. De officieren te paard worden al zeer spoedig weggeschoten en in sommige af deelingen zijn er bijna geen officieren meer over. Uit Sjanghai wordt geschreven Onder dergelijke onafgebroken wee klachten en scheldwoorden liep de meid schreiend de keuken rond, zoodat de pre dikant eindelijk voor den dag kwam en haar vroeg//Wat is er dan toch aan de hand Het werd hem trouw opge biecht en de meid liet hem als bewijs stuk de ledige haak zien waaraan de gans voor het raam gehangen had. //De haak is er nog, maar de gans niet/' klaagde zij en trok telkens aan de haak als of zij zien wilde of die sterk genoeg zou zijn om er den dief aan op te hangen. Ook broeder Eduard kwam er op af en moest de meid het genoegen doen naai de ledige haak te kijken. //Het gaat veeltijds zoo," zeide de predikant tot zijn zwager; //het smakelijkste hapje dat men voor het laatst bewaart, valt dik- op den grond als men het al aan den vork heeft.// Lacht gij er nog om?* zeide de pre dikantsvrouw op klagenden toon//ja, gij manlui hebt goed lachengij weet niet hoeveel moeite het kost hier op het land, om een ordentelijk middagmaal klaar te krijgen, en hoe blij men is als alles nog terecht komten het kwam zoo mooi dat moeder mij gisteren nog kas- stanjes stuurde." Ik lach niet; in tegendeel, het spijt mij ook //Het doet u zeker het meeste leed," viel hem Eduard in de rede, //dat iemand slecht genoeg is om te stelen. Het lek- dat ook de hyenas van het slagveld niet ontbreken. De Japansche af dee lingen worden gevolgd door troepen Chineezen, die voor de leus knechts diensten bewijzen, maar na ieder ge vecht de dooden en gewonden uitschud den. Wanneer de Japanners hen op heeterdaad van verminking betrappen worden de roovers gestraft, maar ove rigens zegt dit schrijven moedi gen de Japanners dit bedrijf eer aan om de Chineezen te gewennen aan den oorlog en op te voeden voor den toe- komstigen rassenoorlog Uit Washington, waar in dezen oorlog reeds dikwijls nieuws over de krijgsverrichtingen zijn oorsprong vond, komt thans de volgende inlichting over de voornemens der Japanners ten op zichte van Port Arthur. Zij willen deze vesting isoleeren, maar het leger van generaal Okoe is nooit bestemd geweest, om de vesting aan te vallen. Generaal Nogi, die ten Z. van het leger van Okoe zal opereeren en die veel dichter bij Port Arthur staat, heeft tot opdracht, de vesting klein te krijgen. Op den leu dezer waren ten minste 26 transportschepen, die bestemd waren voor zijn leger, bij een in een Japansche haven en het is waarschijnlijk dat de schepen die door het Wladiwostoksche smaldeel zijn aan gevallen, ook bestemd waren voor Nogi. Rondom de vesting moeten 90.000 man samengetrokken zijn. De Exchange Telegraph seint uit New-York dat de oorlogs-correspondent Hector Fuller, die te Port Arthur werd kere hapje kan u niets schelen." //Zeker wel. Ik ben zoo materieel dat ik heel graag een knapperig gazenboutje oppeuzel. Als bij iemand anders de gans gestolen was bleef het toch ook een dief stal, maar het zou mij toch minder spij ten dan nu, nu het mijn eigen gans geldt." Terwijl zij stonden te praten kwam de postbode den trap op. Hij bracht het provincieblad. De predikant liep haastig zijn distrikt door en. ja wel de plaats in het Odenwald, waarnaar hij had mede gedongen, was aan een ander, veel jon ger dan hij, maar van de nieuwerwetsche leer toegewezen. z/Daar is ook nog een haak," zeide de predikant, terwijl hij het blad aan zijne vrouw overhandigde en op de plaats wees waar het bericht stond. Te gelijk met de courant was er ook een brief van Oom Zettler, den president van het con sistorie, gekomen, die eene verklaring inhield, waarom de vacante plaats aan een ander gegeven wasmen wilde name lijk onzen predikant in de hoofdstad be roepen. fflk bedankik blijf hier," zeide de predikant kortaf. yDe keukenmeid, die in het logement ging hooren of zij daar ook vleesch kon krijgen in plaats van de gestolen gans, had nu twee nieuwtjes te verspreiden, die in volstrekt geen verband tot elkan der stonden, maar diezij altijdop een zo nder- linge manier door elkander haspeldedat gevangen gezet, weer in vrijheid gesteld en naar Tsjifoe gezonden is. Hij seint van daar dat de bewering als zou er te Port Arthur hoogverraad heerschen van allen grond ontbloot is en dat de blokkade dier haven weinig voldoende is. Het Russische garnizoen bestaat uit 50 a 60.000 man, geniet goede ge zondheid en wordt voortdurend door Chineesche jonken van leeftocht voor zien. De pantserschepen zijn gerepa reerd en er worden nieuwe forten ge bouwd. Uit Liaujang wordt gemeld, dat de vreemde maritieme attachés hebben af gezien van hun plan om naar Port Arthur te vertrekken en naar Wladi- wostok gaan. De militaire attachés ver trekken naar het zuiden, met het oog op te verwachten belangrijke gebeur tenissen. BELGIE. Het Handelsbl. van Antwerpen meldt: Een grootsch ontwerp tot verfraaiing der koninklijke residentie te Laeken is, overeenkomstig 's Konings verlangen, ter studie gelegd. Een deel van Laeken, hier langs de haveninstellingen gelegen, zal worden ingelijfd bij Brussel, maar daarentegen zullen Koekelberg, Granshoren, St. Pie- ters-jette en een deel van Strombeeck bij Laeken worden ingenomen. De sa mensmelting der kleine gemeenten zal binnen eenige jaren geschieden en toe laten grootsche werken tot stand te brengen. Heel de bebouwde kant, rechts van de Koninginnelaan, zal totaal ont eigend, afgebroken en in een park ver anderd worden. Al de huizekens, die de gans van den predikant gestolen was, en dat deze in het dorp bleef. Langzaam schommelend werd de klok geluid niet ten onrechte wordt het gelui op kerstmorgen //kindje wiegen" ge noemd. Toen de predikant naar de kerk ging stonden alle bewoners vaD het dorp in een dubbele rij van de pastorij tot de kerkdeur, en groetten allen beleefd, om hunne erkentelijkheid te betoonen dat hij nu voor goed bij hen bleef. Ter wijl in de kerk het orgel speelde sloop een gedaante heimelijk de pastorij voorbij en onvoorziens lag er een vette gans in de vensterbank. Was het nu de gesto- lene of eene andere, was het de dief die de gestolene gans terugbracht of een goed hartig mensch die er een andere voor in de plaats lei Men zou er nooit achter komen. De keukenmeid beweerd dat zij wel een oog wist toe te drukkenzij had de gedaante wel niet herkend, maar zij had die ook niet willen herkennen. Zij was evenwel zoo in haar schik, dat zij zich ijlings naar de kerkekamer begaf, om den predikant te waarschuwen dat hij de gestolen gans maar niet in zijn preek te pas moest brengen, want die was al te rechtmaar zij bleef een oogen- blik voor de deur staan en liep toen weder terug. //Hij is toch ook zelf ver standig genoeg," zeide zij bij zich zelve, z/en zal niet over de gans preeken," en daarin had zij volkomen gelijk. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1