Gemengd Nieuws. Provinciale Staten van Zeeland. Burgerlijke Stand. Posterijen. Marktberichten Advertentiën. Zaterdagmorgen geraakte te Zaam- slag een 13-jarige jongen onder een met grint geladen wagen, doordat hij onder het rijden op het voertuig willende springen er af viel. Een der wielen ging hem over het lichaam. De vader van den knaap die voor hem reed, bemerkte het ongeluk en riep dadelijk de paarden toe, zoodat de dieren stilhielden nog vóór het achterwiel den jongen bereikte. Omtrent den toestand van den inwendig verwonden knaap kan niets gezegd wor den. Men denkt dat het naar omstan- heden nog al goed zou afloopen. |.j[ Dezer dagen is aan den gemeente veldwachter van Zuiddorpe P. J. L. Hemelsoet namens den algemeenen Ne- derl. politiebond de zilveren medaille uitgereikt voor 20-jarigen trouwen po litiedienst met ultnoodiging om dit on- derscheidingsteelcen zichtbaar te dragen. Door den kerkeraad der Gerefor meerde gemeente Ter Neuzen Vlooswij k- straat), is tot predikant beroepen, Ds. Van Oordt te Charlois, bij Rotterdam. Met ingang van 1 Juli a. s. is de commies bij 's rijks belastingen C. J. de Bruijne te Ter Neuzen, verplaatst naar Schiedam. Noodig wegens periodieke aftre ding zijn door de Commissaris der Konin gen in Zeeland o. m. als leden der ge- zondheidscommissiën herbenoemd de heerenMr. F. C. van Deinse te Ter Neuzen, Mr. T. A. Ebbinge Wubben te Hulst, en Dr. J. Doijer te Aardenburg. Twee huizen ingestort. Vrijdag zijn te Amsterdam te kwart over drie onge veer zonder eenige waarschuwing de beide middenste van vier in aanbouw zijnde huizen ingestort. In deze per- ceelen van drie verdiepingen, gebouwd door den heer J. A. Klein, waren der tig menschen aan het werk van wie acht aan de kap. Oogenschijnlijk door het bezwijken van den tusschenmuur zijn alle verdiepingen naar beneden gestort. Op het eerste gekraak en op het geschreeuw van voorbijgangers kon den zich 22 werklieden redden op de aangrenzende huizen en langs de palen van de steigers. Acht personen werden onder het puin bedolven. De brandweer werd onverwijld ge waarschuwd en was spoedig ter plaatse om het reddingwerk aan te vangen. Zes man werden vrij gemakkelijk be vrijd. Ze werden op het terrein der ramp nagezien door dr. De Man en daarop per brancard naar het gasthuis gevoerd. De beide overigen moesten worden uitgezaagd, daar ze tusschen de balken waren geraakt. Volgens opga ven van den dokter zijn de verwon dingen van zeven slachtoffers niet bij zonder ernstig, twee van hen zijn naar huis gegaan, een derde kon eveneens het gasthuis verlaten na verbonden te zijn. Eén timmerman is zwaar gewond. Bij een diepe snede in het voorhoofd komen waarschijnlijk inwendige kneu zingen; de toestand van dezen man moet bedenkelijk zijn. Van de ingestorte perceelen zij n slechts twee zijgedeelten van den achtermuur blijven staan van een der aangrenzende perceelen is de zijmuur gedeeltelyk medegegaan. Wat daarvan nog staat zal moeten worden omvergehaald. Het binnenwerk is neergevallen in een ver warde massa puin. De eerste kersen zyn uit Tiel naar Engeland verzonden, tegen 10 cent per KG. Een handelaar die 40 jaren in dit artikel doet, herinnert zich niet, dat voor den eersten pluk minder gegeven werd dan 171/<2 cent per KG. In 2 scholen te Enschedé is in gebroken en zijn de spaarpenningen der leerlingen ontvreemd. De politie stelde een onderzoek in en spoorde den dader op die een elfjarige jongen bleek te zijn. Deze heeft zich ook schuldig gemaakt aan diefstal van een kistje chocolade gepleegd in de goederenloods der Geld. Ov, Loc. spoyjvMij. STORM IN BELGIË. Vrijdagavond heeft boven een deel van België een hevig onweder, verge zeld van storm, gewoed, waardoor groote schade werd aangericht. In de omge ving van Virion heeft een cycloon in korten tijd alles vernield wat op het veld stond. Tal van boomen werden omgerukt en versperden de wegen. Te Dampicourt werd een vrouw gedood door een dak dat instortte doordien een omgewaaide boom erop neerviel. Te Arton en in de omstreken zijn een massa ruiten verbrijzeld en schoor- steenen om verge waaid. Doch erger was het in het kanton Messancy, waar de boomen in grooten getale uit den grond gerukt werden en waar de ge wassen te velde vernietigd werden door den hagel; de landbouwers zijn wan hopig. In Spa zijn de gebroken ruiten, de beschadigde daken en de ontwortelde boomen niet te tellen. Op verschillen de plaatsen is de bliksem daar inge slagen. De electrische verlichting werd gedoofd en de straten der stad waren in duisternis gehuld. De hagel was on gelooflijk hevig; er vielenhagel»korrels" van 100 gram gewicht en 10 cM. mid dellijn. De tuinen werden verwoest; de oogst ging verloren. Te Juprelle werd een vrouw door den bliksem gedood; het kind dat zij in de armen droeg werd zwaar gewond. Vele koeien werden op het veld door den bliksem gedood. Te Neerveld sloeg de bliksem in een woning en trot drie mannen; de een werd dood, de beide anderen werden lam geslagen. Te Oudenaarde werden vele huizen door den bliksem getroffen en bescha digd. In de Borinage werden twee jonge lieden, die onder een boom schuilden, dood geslagen. Te Aiseau verbrandde een woning met den geheelen inboedel tengevolge van het inslaan van den bliksem. Hetzelfde gebeurde te Morlanwelz, en te Hestre zelfs met drie huizen. Te Dlnant en in de omgeving is de schade eveneens zeer groot; hier en daar bleef letterlijk geen ruit heel. Men vond aan dien kant hagelsteentjes van 130 en 145, zelfs over de 200 gram gewicht. Gisteren is de, den 18en dezer vast gestelde agenda verschenen voor de Zo mervergadering dier Staten. Daarin zal aan de orde worden ge steld de benoeming van leden van Ge deputeerde Staten tengevolge van de pe riodieke aftreding van de heeren J. A. van Rompu, M. de Jonge Jz. en P. F. Fruijtier en de aftreding van den heer W. A. Graaf van Lijnden als lid der Staten en van het lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet. Gedeputeerde Staten stellen voor hun college diligent te verklaren ten aanzien van het verzoek van den Gemeenteraad van Clinge om subsidie voor verbetering der haven en ten aanzien van het ver zoek van het bestuur der vereeniging Vereenigde Handwerkslieden te Neuzen, om een subsidie voor hare afdeeling vakon derwijs. Verder stellen Ged. Staten o. m. voor afwijzend te beschikken op het aangehou den verzoek van het bestuur der afdeeling Zeeland der Aederlandsche Vereeniging tot Bescherming van IHeren, om een voor schrift in het leven te roepen, dat alle hondenkarren moeten voorzien zijn van een nummer. Door Ged. Staten wordt voorgesteld, te besluiten om, te beginnen met 1 Jan. 1905, voor rekening van de provincie uit te voeren een stoombootdienst tus schen Walsoorden en Hansweert, en Ged. Staten te machtigen tot het doen bon wen van een stoomboot en vergunning te vragen voor den aanleg en de exploi tatie van een paarden tramweg tusschen Hansweert en het station Vlake van den Staatsspoorweg. Ged. Staten stellen verder nog voor tegemoet te komen aan het verlangen van den minister van waterstaat, handel en nijverheid om de goedkeuring door Gedep. Staten van dienstregelingen en vrachttarieven te doen vervallen tot wijziging van het besluit der Sta ten tot verleening van een renteloos voor schot voor wegsverbetering aan de gemeen te Hontenisse; tot afwijzing van het verzoek van de afdeeling Hulst van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland om de provinciale tollen af te schaffen tot opening van een crediet van ten hoogste f3550 aan de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland ten behoeve der paardenfokkerij voor de jaren 1905 en 1906; tot vervanging van het besluit der Staten, tot het aangaan van eene geld- leening van ten hoogste f 100.000. door een nader besluit. Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 17 Juni 1904. Veroordeeld zijn M. P. v. E., arbei der te Axel, ter zake van visscherij- overtreding tot twee boeten van f 0,50, subsidiair 1 dag hechtenis voor elke boete, met verbeurdverklaring en bevel tot uitlevering van den hengel of be taling der waarde ad f 0.25, subs. 1 dag hecht. H. M., broodbakker te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Muntwet; tot eene boete van f0,50, subs. 1 dag hecht. G. B., A. J. K., J. v. d. W., A. B., J. V., F. V., allen arbeiders te Ter Neu zen, ter zake van overtreding der Zon dagswet ieder tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht, voor elke boete. K. O., werkman te Axel, ter zake van Leerplichtwetovertreding; tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht. A. v. M., leurder te Axel, ter zake als voren bij herhaling; tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. C. d. R., arbeider te Axel, ter zake als voren; tot eene boete van f3, subs. 2 dagen hecht. J. J. v. R., landbouwer te Axel, ter zake als voren; tot eene boete van f 6, subs. 3 dagen hecht. P. A. K., landbouwer te Hoek, ter zake van het versperren van een open baren weg; tot eene boete van f0.50, subs. 1 dag hecht. L. B., veearts, P. C. molenaar, D. D., landbouwer, P. S., landbouwer, E. C. d. P., zonder beroep, P. d. H., land bouwer, A. D., koopman allen wonen de te Axel, ter zake van het rijden met een velocipède zonder licht; ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht, voor elke boete. C. T., landbouwer te Hoek, ter zake van het laten loopen van vee op eens anders grond; tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht. A. V., visscher te Bouchaute, ter zake van overtreding Scheldereglement; tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. C. J. L. en C. T. K, zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van het spelen om geld; ieder tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht. J. F., bierhuishouder te Sluiskil, ter zake van het geven van een openbare vermakelijkheid zonder vergunning; tot eene boete van f3, subs. 2 dagen hecht. C. J. v. d. H., waschbaas te Ter Neu zen, P. d. W., smid te Middelburg, C. J. v. E., werkman te Westdorpe, ter zake van openbare dronkenschap; ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 d. hecht. J. J. d. N., bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake als voren, bij tweede herhaling; tot hecht, van 7 dagen. VrijgesprokenA. v. D. en J. A. I., werklieden te St. Jansteen, ter zake van het versperren van een openbaren weg. Van 1 tot en met 15 Juni 1904. Hoek. Geboorten. 7. Pieter, z. van Jan de Braai en Pieternella Bakker. 11. Jacoba, d. van Pieter Kolijn en Jacoba Johanna Oppeneer. 12. Jan, z. van Jan van Strien en CorneHa Dobbe laar. 14. Cornelis, z. van Jan Bastiaan den Hamer en Sara Schoonakker. Overlyden. 15. Adriana Jansen, 75 j., wed. van Pieter Oppeneer. Koewacht. Huwelijks-voltrekkingen. 3. Florentinus de Dauw, 24 j., jm. en Seraphina Savooij (van St. Jansteen), 21 j-, jd. Geboorten. 3. Maria Josephina, d. van Alphonsius van Megroot en Jose phina Maria Lippens. 4. Bertha Maria, d. van Dominicus Naessens en Coleta Cappaert. 6. Germaine Marie Pharailde, d. van Florentinus Remerij en Emma Tacq. 10. Oscar Camille Stephanus Maria, z. van Prudent Camille van de Walle en Maria Louisa Bernaert. 14. Franciscus, z. van Alphonsius Ongenae en Emerincia Maria Pollet. Anna Ca- tharina, d. van Augustus Baert en Ida Catharina Vioen. St. Jansteen. Geboorten. 11. Maria Rosalia, d. van Hypolitus AntoniusZwar- telé en Amelia Boon. Overlijden. 4. Een als levenloos aan gegeven kind van het vr. geslacht van Franciscus van Acker en Leonia Mer- vis. 16. Anna Ferket, 4 m., d. van Josephus en Virginia Roels. Zaamslag. Huwelijks-aangiften. 9. Meeuwis Dieleman (van Axel), 25 j., jm. en Cornelia Dieleman, 22 j., jd. Geboorten. 1. Cornelia Willemina, d. van Cornelis Willemsen en Maatje Elizabeth Faas. Overlijden. 1. Cornelia Klouwers, 78 j., wed. van Adriaan den Hamer. 9. Maria Pladdet, 80 j., wed. uit het eerste huwelyk van Gilles Heynsdyk en uit het tweede van Cornelis van Lange velde. 13. Sara Ysebaart, 5 m., d. van Eüza- beth Ysebaart. Zuiddorpe. Overlyden. 11. Bernar- dus Roelandt 56 j., echtg. van Maria de Roo. ONBESTELBARE BRIEVEN. Brief verzonden uit Axel en geadres seerd aan een onbekende firma Vriezer Co. te Groningen. AXEL, 18 Juni Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt Tarwe 8,75 a 9,Rogge f 6,25 k f 6,75 Wintergerst 0,èi 0, Zomergerst, 0,k 0,Haver 6, k 6,50 Erwten 8,k 9,— Paar den boonen 0,k 0,Duivenboonen f 0,k 0,Witteboonen 0,k f 0, Bruineboonen 0,Boekweit f 0, Lijnzaad 0,k 0,Aardappels 0,Koolzaad per zak van 106 liters /O, HULST, 20 Juni Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt Tarwe 8,75, Rogge 6,75, Win tergerst 0,Zomergerst 0,Ha ver 6,25, Erwten 8,25, Paai'den- boonen 8,Duivenboonen 9, Witteboonen 12,Bruineboonen 14,Boekweit 0,Lijnzaad 0,Aardappels 2,75, Boter per kilo 1,05, k 1,05, Eieren per 26 stuks f 0,85, Er waren ter weekmarkt te koop ge steld 30 stuks hoornvee, 45 varkens, verkocht20 stuks hoornvee, 22var- kens. De Heer en Mevrouw KRUIJSSE- Zijlstra geven kennis van de geboorte van een ZOON. Wemeldinge, 19 Juni 1904.

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 3