No. 21. 7m ter dag 18 Juni 1904. 20 au r«i' Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Algemeene Vergadering C0lllt4l\T. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. van de Maatsch. t. bev. van Landbouw en Veeteelt in Zeeland te HULST. Dinsdagavond te half acht werd de vergadering gehouden van de leden van het hoofdbestuur in het Hotel „Het Wapen van Zeeland". Daartoe waren, behalve de leden van het uitvoerend deel van het hoofdbe stuur en de afgevaardigden der afdee- lingen, genoodigd de heeren dr. A. J. Swaving, directeur van het rijksland bouwproefstation, I. G. J. Kakebeeke, rijkslandbouwleeraar, beiden te Goes, L. J. M. Koert, zuivelconsulent te Mid delburg, en J. P. M. Camman, rijkstuin- bouwleeraar in Zeeland, te Teteringen. De voorzitter der Zeeuwsdie Landbouw- maatschappij, de heer mr. P. C. J. Hen- nequin, opende de vergadering om on middellijk daarop den heer Jules Vogel vanger het woord te geven, die dit had gevraagd. Deze, de voorzitter derafdeelingHulst, heette de aanwezigen hartelijk welkom in Hulst en sprak de hoop uit dat het samenzijn in die gemeente goede vruch ten zou dragen voor den landbouw en de veetêelt. De voorzitter dankte de afdeeling voor de vriendelijke ontvangst en de toegezegde amusementen. Vervolgens riep de voorzitter den aanwezigen het welkom toe en werden verschillende mededeelingen gedaan in verband met de tentoonstelling te Hulst, o.m. Voordracht van de afd. Hulst ter benoeming van keurmeesters. Het Hoofd best. deelde hier mede dat het ter bevordering van de onpartijdig heid beter was, zoo min mogelijk keur meesters uit de afdeeling te benoemen. Het afdeelingsbestuur stemde hier mede in en een nieuwe voordracht werd opgemaakt en goedgekeurd. Van den Commissaris der Koningin was bericht ontvangen dat hij belet is de algemeene vergadering en de ten toonstelling bij te wonen. In verband hiermede uitte de voor zitter het leedwezen van het hoofd bestuur dat de commissaris tot dusver nooit gelegenheid heeft kunnen vinden om eens een uur of een halven dag beschikbaar te stellen voor dit zoo groot provinciaal belang. Hij sprak daarbij de hoop uit dat de Commissaris der Koningin bij een volgende gelegenheid eens niet verhin derd mag wezen. Gedeputeerde Staten zullen zich zon der ongehoopte verhindering laten ver tegenwoordigen. Het gemeentebestuur van Hulst heeft kennis gegeven dat het met genoegen gehoor zal geven aan de uitnoodiging om de vergadering en de tentoonstelling bij te wonen. De afdeelingssecretaris van Walche ren had een verzoek ingediend om de tentoonstelling uit te stellen met het oog op de paardenmarkt te Middelburg. Daaraan is geen gevolg kunnen wor den gegeven. De vereeniging van hengstenhouders Vooruitgang is ons streven te Axel ZOU het wenschelijk achten dat bij benoe ming van keurmeesters voor de provin ciale keuring door elke afdeeling der Maatschappij een derde gedeelte der keurmeesters werd benoemd. Zij deed een verzoek in dien geest, omdat volgens haar de keurmeesters uit de streek zelve beter op de hoogte zijn met de eischen, die daar aan de paarden moe ten gesteld worden. Men is van mee ning dat de keurmeesters van andere streken niet op de hoogte zijn van de eischen die hier aan het zware paard moeten worden gesteld. De Voorz. deelt mede dat te dezen opzichte van de commissie geen mede werking is te wachten, omdat onpar tijdigheid der keurmeesters steeds bij haar heeft voorgezeten die zou, meende men, juist niet bevorderd worden als keurmeesters (meestal veeartsen) wor den benoemd in de streek, waarin ze handelen of praktijk uitoefenen. Aan het examen voor hoefbeslag, dat in de le helft van Augustus zal worden gehouden, zullen 60 leerlingen deelnemen. Door de Nederl. Kamer van Koop handel te Londen is een vertrouwd adres aangeboden van een Engelsch varkensfokker, voor den aankoop van Y orkshire-beeren. Dit werd voor kennisgeving aange nomen. De Voorz. deelde mede, dat het hoofd best. naar Engeland zou willen zenden een bekwaam en vertrouwd varkens- kooper met opdracht voor f500.een of twee Engelsche beeren te koopen, ter verbetering van de varkensteelt, vooral met het oog op den uitvoer naar Engeland. Bij loting kan dan aange wezen worden, waar die varkens zullen worden gestationeerd. De heer Kakebeeke meent, dat men in dhr. Hanken uit den Wilhelmina- polder, misschien een geschikt persoon vond. Bij de rondvraag werd nog gewezen op de wenschelijkheid om, wanneer weer een algemeene vergadering in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt gehouden, aan de provincie te verzoeken een extra boot te laten varen. Hierna werd de vergadering gesloten. De algemeene vergadering werd Woensdag gehouden in de zaal van het hotel Het Wapen van Zeeland, zij was druk bezocht en ook bijgewoond door vertegenwoordigers van het Gedepu teerd college, de heeren Eruijtier en Van Rompu. Op het vastgestelde uur opende de voorzitter, de heer mr. P. C. J. Hen- nequin, de vergadering. Hij begon met er op te wijzen dat de tijd ingevolge de gemaakte regeling- beperkt is, om daarna de aanwezigen wrelkom te heeten, in de eerste plaats de leden van het Gedeputeerd college, in de tweede plaats de gemeentelijke en andere autoriteiten en eindelijk allen die door hunne tegenwoordigheid blijk gaven van hunne belangstelling in land bouw en veeteelt. Vervolgens sloeg de voorzitter een i terugblik op wat sedert de algemeene vergadering, in 1896 te Hulst gehouden, is geschied. Alvorens echter bracht hij een woord van hulde aan het ontslapen eerelid der Maatschappij, den heer J. H. Snij ders, die vele jaren met groote nauw gezetheid de schriftelijke werkzaamhe den voor haar vervulde. De oogst van 1903, zoo niet in alle opzichten voor elk gewas voldoende, was toch over het algemeen goed te noemen, vooral ook omdat de prijzen van sommige producten de teelers ervan loonden. De veestapel bleef goed gezond. De vooruitzichten van den oogst voor 1904 kunnen met een dankbaar en op gewekt gemoed worden geroemd. Het ledental der Maatschappij neemt steeds toe en dit geschiedt op een ge zonde wijze. Wanneer wij nagaan wat in de ver- loopen acht jaren is geschied, is het in de eerste plaats een lichtpunt dat de paardenfokkerij steeds meer en meer tot haar recht komt. Steeds werd beoogd verbetering van het mannelijk fokmaterieel en een eer ste gevolg daarvan is geweest de in voering van verplichte hengstenkeu- ring, weldra gevolgd door een verbod van het gebruiken van afgekeurde dieren. De werking der rijkskeuring heeft echter het aantal hengsten verminderd, doch dit bezwaar weegt voor onze pro vincie minder. De keurtentoonstelling, in 1901 te Middelburg gehouden, heeft getoond dat Zeeland, wat het mannelijk fokmateri eel betreft, niet achter stond bij andere provinciën. De merriën echter laten veel te wen- schen over en het bestuur heeft ge meend ook zijn aandacht te moeten wijden aan het vrouwelijk fokmaterieel en door het uitloven van aanhoudings bij dragen te bevorderen dat goede die ren in de stallen blijven. Het resultaat ;s zeer bevredigend. Spreker herinnerde hierbij aan dat voor de binnen enkele dagen te houden paardenkeuringen 474 exemplaren zijn aangeboden. De kwaliteit is verbeterd en hooge prijzen, die besteed worden, loonen wat ten dezen opzichte wordt gedaan. Een groot bezwaar tegen de genomen maatregelen was de verplichte station- neering. Dit standpunt is echter zeer goed te verdedigen als men let op de kwestie dat het niet in de eerste plaats de vraag is waar de paarden zich bevinden, maar waar zij noodig zijn. Verder besprak de voorzitter de cur sussen in paardenkennis; wijzende op de nuttige werking daarvan wekte hij alle afdeelingen op daaraan meer nog dan tot dusver hare aandacht te wijden. In hoefbeslag zijn twee volledige cur sussen gegeven, later gevolgd door hal ve cursussen. Thans is besloten te trachten in 1905 of 1906 weer te komen tot de instelling van nieuwe volledige cursussen van twee jaren. Wat de rundveefokkerij betreft, is verbetering te constateeren, en wat te dezen opzichte gedaan wordt draagt goede vruchten. Wat aangaat de zuivelbereiding wees de voorzitter erop dat velen zich nog ver houden van den zuivelconsulent; hij raadde allen aan van diens gaarne gegeven wordende voorlichting te pro- fiteeren. De varkensfokkerij, vooral in deze streek van belang, gaat een groote toe komst tegemoet. Er bestaat thans een groote exporthandel in varkens en de rijkssubsidie geeft gelegenheid om veel in het belang van die teelt te doen. De algemeene klacht is dat de geïm porteerde varkens in deugdzaamheid achteruitgaan en daarom deed de voor zitter mededeeling van het besluit, in de hoofdbestuursvergadering genomen, om beeren van Yorkshire ras ter krui sing te importeeren. Van het een overgaande op het ander, besprak de voorzitter de pluimveeteelt, en zette daarbij het groote belang daar van voor den landbouw uiteen. Hij wees erop dat in deze provincie zich een vereeniging heeft geconstitueerd, die haar zorg wijdt aan dit niet onbe langrijk deel van het landbouwbedrijf, en wekte op haar te steunen. Een van de zaken, waaraan ook de Maatschappij hare zorgen wijdde, is het landbouw onderwijs. In 1894 werd de winter-landbouwschool te Goes ge opend; en wat zij heeft gewrocht, mag gerust supérieur worden genoemd. Een bezwaar om van dat onderwijs meerderen te doen profiteeren, is de uitgebreide ligging onzer provincie, die het bezoek niet gemakkelijk maakt. Zij, die niet van de winterlandbouw- school gebruik kunnen maken, vinden eenige vergoeding in de winterland- bouwcursussen. Daarmee staat Zeeland thans zoo goed als aan de spits; in in 1903 had de provincie 28 dier scholen. De pionniers voor dezen tak van onderwijs gedacht de voorzitter met name, en hulde bracht hij aan de ou ders, de leerlingen en de onderwijzers die toonen het groote belang van het onderricht te beseffen. Hulde bracht de heer Hennequin vervolgens aan de regeering voor het geen in de laatste jaren op landbouw gebied ten goede is veranderd. In 1896 klaagde men dat van over heidswege weinig werd gedaan voor den landbouw. De tijd van klagen is thans voorbij. De regeering heeft getoond te begrijpen dat het noodig is den landbouw op gezonde wijze te steunen. Ook hulde komt toe aan het provin ciaal bestuur, dat niet naliet op krach tige wijze finantieelen steun te geven waar dat in het algemeen belang van den landbouw noodig bleek te zijn. De tijd van de goede sloten is voor de landbouwmaatschappij voorbij. Maar al levert de rekening geen overschot, gezegd mag worden dat het uitgegeven geld goed is besteed. Om dat te bewijzen herinnerde de voorzitter aan de welgeslaagde keur tentoonstelling, aan de cursussen voor hoefbeslag, om niet in details te ver vallen»

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1