ij m f DE SNEEUW. i\o. 20. Woensdag IS 1004. 20 Janr/j;. Li IJ kj \JII tJ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. 54 FEUILLETO N. Lui 4°) COUHAIMT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Denzelfden dag dat de Russen met een verlies van 100 man uit Saimatse, ten N.O. van Feng-hwang-tsjeng, ver dreven zijn, hebben zij ook Sioe-jen, ten Z.W. van die plaats moeten ont ruimen. Er is thans ook een ambtelijk Japansch telegram over deze krijgs verrichtingen. Generaal Koeroki meldt: „Een van onze afdeelingen heeft den 7den dezer Saimatse bezet. Onze ver liezen waren 3 man gesneuveld, 24 man gewond, terwijl de vijand 23 dooden op het slagveld achterliet, behalve twee officieren en vijf man die gevangen genomen werden. Het leger onder mijn bevel dat gemeenschappelijk opereert met de te Takoesjan gelande troepen, heeft den 7den dezer Sioen-jen bezet en den vijand naar Toemen-tsoe en Kai-ping teruggedreven. De vijand telde 4000 man ruiterij met 6 kanonnen. Onze verliezen waren3 man dood, een luitenant, een onder-luitenant en 28 man licht gewond-" Bij dit laatste gevecht verloren de Russen, volgens het rapport van Koe- ropatkin, 2 officieren en 1 kozak aan dooden en 17 gewonden. Zijne onder stelling dat de verliezen van de Japan- ners aanzienlijk waren, wordt door Koe- roki's verslag niet bevestigd. Toe-men- tsoe, waarheen een deel van de Rus sische kozakken de wijk heeft genomen, ligt ongeveer 12 KM. ten Z. van Sioe- I jen, Kai-ping, waar de overigen heen gedreven zijn, is een andere naam voor Rai-tsjou, ten ZO. van Nioe-tsjwang. 5 a Geen snorken, geen kuchen, geen lioes- eiiti ten waaruit anders bij de nachtelijke godsdienstoefening blijkt dat de gewone en levensregel verboken is werd thans t in de kerk gehoord ieder had den adem ingehouden, en de muren dreunden, toen het gezang weder werd aangeheven. In korte en eenvoudige woorden vol- Je|1l trok nu de predikant het huwelijk tus- schen Adam en Martina, en terwijl de s J klok weder geluid werd, ging de gemeente stil uiteen. Eenige jongens hadden ge- I weeren gereed gehouden, om na de vol trekking van het huwelijk te schieten, Jjn maar dit werd hun door de mannen die uit de kerk kwamen verboden. Het was n- iedereen zoo feestelijk te moedenu mocht er geen rumoer gemaakt, en de heilige jjj stemming door den predikant opgewekt 6 ll niet gestoord worden. En toen na een 88 uur de maan opging en de sneeuwjacht 9$ vedreef, toen scheen zij neder in diepe rpeii rust, en het gemoed der slapenden voelde zich gesterkt en geheiligd. XX. s. I Het wordt dag. 9 Dat was een vroolijk ontwaken den vol- genden morgen ieders oog blonk helder, Dat de Russische bezetting van Sioe-jen uit zulk een sterk ruiter corps bestond, doet vermoeden dat daar Rennenkampf met zijne brigade kozakken in garnizoen lag. Een telegram van Central-News uit Liao-jang bevat nog de volgende bij zonderheden over het gevecht om Sioe- jen „Een afdeeling Russische verken ners werd bij Sioe-jen aangevallen door een divisie Japansche infanterie, die twee batterijen artillerie en vijf eska drons ruiters bij zich had. Verscheidene sotniën kozakken namen stelling in een bergpas, en hielden de Japanners, met behulp van een batterij, twee uren lang tegen. Na een hevig gevecht, nam de vijand de stelling. „De stelling die de Japanners eerst bezet hadden gehouden, werd bestre ken door het vuur van de Russische artillerie. Toen de vijand oprukte, zag men dat er een omtrekkende beweging naar het Noordoosten aan den gang was, en de kozakken gaven daarna de stelling prijs. „Men gelooft dat de Japansche aan val een gevolg is van het plan van den vijand, om de Russische troepen bezig te houden, terwijl de Japansche aanval op Port Arthur aan den gang is." Volgens de Wiener Allg. Zeitung heeft de Keizerin-weduwe van Rusland aan een haar bekend, hooggeplaatst Poolsch edelman verzocht om met de voor het Roode Kruis ingezamelde gel den naar Moekden te gaan, omdat zij dit geld niet aan de post durfde toe vertrouwen. Er waren zooveel mis- en de een riep den ander op vroolijken toon toe /Goede morgen Wat is liet mooi weêrterwijl het toch het mooiste weer in hun gemoed was. Het is waar, heden scheen ook de zon bijzonder hel der, en de besneeuwde bergen en boomen glinsterden prachtig in hare morgenstra len; maar het prachtigste is toch iets wat niet zoo veranderlijk is als het weer; er is een kind gered en ouders en groot ouders zijn gelukkig, al is er ook geen bruiloftsfeest aangericht, waar gekookt en gebraden wordt, en al hoort men geen borden rammelen. En hoe schoon en treffend heeft de predikant alles uitgelegd het is maar jammsr, dat hij weg wilwij moesten hem altijd hier kunnen houden. In het dakkamertje in het huis van Schilder-David stonden Adam en Martina voor het bed van den kleinen Jozef, die nog vast doorsliep, hoewel een heldere zonnestraal zoo breed als het kleine raampje dien in kon laten, den knaap op de opene borst scheen. Op het gelaat van het kind was toorn te lezen; de lip pen waren opgetrokken en een weinig geopend, en zijne gebalde vuist lag tegen de gloeiende wang. ,/Ik zal hem wakker maken, het is tijd/ zeide Martina. //Als gij mijn zin wilt doen, laat hem dan nog wat slapen. Ik ben ook zoo, als ik veel doorgestaan hebdan zou ik wel drie dagen aan een stuk door kun- neu slapen. Hoe heerlijk ziet toch een bruiken, zooveel malversaties en ver duisteringen in het beheer van het Roode Kruis ontdekt, dat de vorstin het niet veilig vond, om het geld langs deh gewonen weg te verzenden. Volgens ditzelfde blad, is grootvorst Cyrillus in het geheel niet op de Pe- tropavlofsk geweest toen het schip in de lucht vloog. Makarof had hem even te voren aan land laten zetten, omdat zijn gedrukte stemming en de weinige lust om meê te doen, een ongunstigen indruk maakten op de bemanning. De prins was juist in de boot, om naar land te varen, toen de ontploffing plaats had. Zoodoende kon hij gered worden. Tegenover het volk wordt echter de gewone, heldhaftige lezing gehandhaafd. De Petersburgsche correspondent van het Petit Journal meldt, dat de laatste trein die den 6den Mei uit Port Arthur wegstoomde, niet alleen een aantal gewonden, maar ook al de fond sen van de banken te Port Arthur mee voerde. De Japanners vuurden wel op den trein, maar hielden hem niet tegen, daar zij niet van 't geld afwisten. DUITSCHLAND. Een groot aantal Berlijnsche winkels hebben vrijwillig besloten, gedurende de zomermaanden tot 1 September, om acht uur 's avonds te sluiten en dit door aanplakbiljetten op de winkelramen aan het publiek medegedeeld. Alleen voor den Zaterdag maken zij een uit zondering, dan blijven de winkels zoo lang open als volgens de wet geoor loofd is. kind er uit in den slaap Ik heb hem nog nooit zien slapen.' Zoo sprak Adam en Martina keek hem verwonderd aan. Er was geen plaats voor Adam in de kleine kamer. Hij ging op de kist van Martina zitten en verzocht haar met een zachte stem, die uit een ander mensch scheen voort te komen, om uit het licht te gaan opdat hij Jozef des te beter zou kunnen zien. z/Ik wil hier blijven zitten tot hij wak ker wordt," zeide hij, en Martina vertelde voor de tiende of twaalfde keer, hoe Jozef den voorgaanden nacht geroepen had is het nog geen dag? Bij deze woorden draaide de knaap zich om, bewoog zich als of hij iets afweerde en sliep weder in. Nu boog zich echter zijne moeder over hem heen en riep met eene heldere vroolijke stem //Moeder is het nog geen dag? Ja het is dag, Jozef! Word wak ker Uw vader is er!" Welk een verbazing in Jozefs blik toen hij nu zijne oogen opsloegMaar hij kroop luid schreiend weder weg, toen de reuzengestalte van zijn vader zich oprichtte in het dakkamertje. Het kind meende/en verschrikkelijkedroomgestalte te zien, die als een donkere wolk het invallende zonlicht verduisterde. Martina had veel moeite den knaap tot bedaren te brengen. Adam moest de kamerver- laten, tot hij aangekleed was, en in deze oogen blikken, terwijl hij voor de kamer deur stond en hoorde hoe daar binnen Wegens een ernstige crisis in de handschoenennijverheid, heeft een van de grootste fabrieken in Duitschland, te Haynau, al hare arbeiders en looiers gedaan moeten geven. Vele gezinnen lijden honger, daar de fabriek nu al voor de tweede maal in dit jaar gesloten wordt en dientengevolge het verbond van lederbewerkers de werkloozen niet meer kan ondersteunen. Het bestuur van de Pruisische staatsspoorwegen is voornemens, zoo mogelijk reeds met den winterdienst, bliksemtreinen tusschen Keulen en Ber lijn te laten rijden, die de heele reis (thans 9 tot 11 uur) in 5 uren moeten doen. De afstand is 600 KM., zoodat gemiddeld met 120 KM. vaart in het uur moet gereden worden. De trein mag alleen te Hanover, Dortmund en Dusseldorp stilhouden en zal niet van locomotief verwisselen. Het snelst zal gereden worden tusschen Berlijn en Hannover, namelijk 130 tot 140 KM. in het uur. AMERIKA. Curtis, een Amerikaansch journalist, die in Manila is geweest, schrijft over den toestand op de Filippijnen. Volgens hem, is het met den tegenstand der Filippino's nagenoeg gedaan. Er waren nog ettelijke rooverbenden om, maar geen is sterker dan een man of dertig. De junta te Hongkong ^estaat uit slechts drie of vier man. Hun hoofd is Manu el Prin Ruiz, een Spaansch socialist, en die junta beweert Curtis is er alleen op uit, van oproerig gezinden geld voor eigen onderhoud te krijgen. d e moeder den knaap to t bedaren moest bren gen kwam nogmaals het bewustzijn zijner zware schuld bij hem op, maar slechts vluchtighij was immers Adam Rottman die alles in zijn bedwang hadhij was boos op den knaap, omdat deze bang voor hem was, en hem niet om den hals vielhij zou hem met strengheid leeren, dat hij hem lief moest hebben en als vader eeren, en dat van daag nog. Toen Jozef de kamer uitkwam sprong hij Adam snel voorbij, den trap af. z/De jongen moet beter gedrild worden; dat is geen manier van doen tegen zijn vader," zeide Adam toornig tegen Martina. Maar zij bracht hem aan het verstand dat het kind hem toch wel degelijk lief had, hij was hem immers in de sneeuw en bij nacht onbevreesd te geinoet gegaan maar nu was het kind natuurlijk nog schuw en zijn vader was hem nog vreemd. Adam moest met geduld en zachtheid het hart van het kind aan zich wennen, en niet denken dat zich zoo iets liet dwingen. Gij hebt gelijk, groot gelijk," zeide nu Adam en ging den kleinen trap af, met zulk een zwaren tred, dat het huis er van dreunde. Toen hij de kamer bin nentrad stond Jozef aan de knie van zijn grootvader. Adam riep hem toe//Gij zult van daag wat van mij present heb ben, Jozef. Wat zoudt ge wel kiezen Zeg het maar ronduit." De knaap gaf geen antwoord maar

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1