JOZEF IN DE 18. Woensdag 8 11)04. 20e Jaar". i\o. Nieuws- en Advertentieblad óoj voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IHELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. COUIiAlMT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. ?§Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden Jranco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DÉ OORLOG IX OOST-AZIE. De berichten uit het zuiden van Man- tsjoerije blijven vaag en onbelangrijk. Noch ten aanzien van den toestand in den omtrek van Feng-hwang-tsjeng, noch over het vermeende oprukken van een deel van Koeropatkin's leger naar het zuiden, verluidt iets zekers. De Daily Chronicle verneemt uit Tokio, dat'de Russen den bouw van elf forten bij Liao-jang voltooid, en in een wijden kring om de plaats heen met mijnen omringd hebben. Koeropatkin is, naar men zegt, voor nemens, alles in te spannen om de Japanners tegen te houden bij Moek- den en Liao-Jang. Volgens den cor respondent van den New York Herald te Tokio is Koeropatkin zelf niet uit Liao-Yang naar het zuiden vertrokken en zou hij dat ook niet kunnen doen, zonder gevaar te loopen, door Koeroki afgesneden te worden van zijn hoofd macht. De berichtgever van de Matin te Tokio verneemt.dat thans reeds levens middelen en munitie door de Russen naar Charbln gezonden worden, met het oog op een aanstaanden terugtocht van Koeropatkin's leger noordwaarts. Te Petersburg loopt het gerucht dat de opperbevelhebber den Tsaar gesteld heeft voor de keus hem terug te roe pen of hem te laten wachten totdat hij 400.000 man bijeen heeft, alvorens aan vallend op te treden tegen de Ja panners. 38) Binnen gekomen vertelde Eduard in weinig woorden hoe Jozef in den heide- molen bij de voormalige bruid van Adam gevonden was. Hij gaf maar even te kennen hoe de vrouw van den Rottinan den indruk van een roofdier op hem ge maakt hadmaar hij was er over uit dat alle mannen van het dorp zich zoo flink gehouden hadden. //Zij hebben niets dan hunne gezonde ledematen, waarmede zij door de wereld moeten komen, en toch, als of dit van zelf sprak, hebben zij alles op het spel gezet om een verloren kind te redden. Nu is het ge bleken, lieve zwager, dat uw geest in al die menschen weerklank vindtgij waart thuis en toch waart gij bij ons. Ik kan mij nu begrijpen dat het u zwaar moet vallen, ja dat het u bijna onmoge lijk moet zijn die menschen te verlaten." De predikant antwoordde nietsgeen woord van toestemmingof van tegenspraak, kwam over zijne lippen maar zijne vrouw merkte aan //Dus heeft Toni van den heidemolen Adam opgegeven Goddank! Zij heeft een rein en gevoelig harthet zal haar nog wel gaan in de wereld. Maar waarom hebt gij haar niet mede genomen naar het dorp Hadt gij haar De Petersburgsche correspondent van de New York Herald seint, dat generaal Nodzoe druk bezig is met de ontsche ping van het 3e Japan sche legercorps te Takoesjan. Twee divisiën zullen nog ter versterking van generaal Okoe oprukken, die dan over 120.000 man zal kunnen beschikken, de overige troe pen zullen de getalsterkte van Koero- ki's leger op 140.000 man brengen. Men gelooft nu weer dat de Japan ners het leger van Koeropatkin tegelij- kertijd op beide vleugels zullen aan vallen. De Japanners werpen geduchte ver sterkingen op In de stellingen die zij op Liao-tong bezetten. Het spoorwegongeluk tusschen de stations Sjoean-jao-tsjoe en Si-pin-tsjai, op den Mantsjoerschen spoorweg eeni- gen tijd geleden voorgevallen, blijkt ernstiger geweest te zijn dan men eerst meende. De trein voerde een groot aantal gekwetsten en veel vrou wen en kinderen mede. De dooden werden in een ontzettenden puinhoop gevonden een goederenwagen viel bo venop een rijtuig met gewonden, en alles werd verpletterd, zoodat men de menschelijke ledematen, kisten, goede ren en stukken van de wagens door elkander vond. In 't geheel werden 90 menschen zwaar gekwetst. FRANKRIJK. Ook te Cherbourg hebben de haven werkers den arbeid nedergelegdzij eischen loonsverhooging. maar bij ons in huis gebracht, Eduard. Zij blijft daar nu zonder bescherming bij haar vader en haar stiefmoeder achter, en de vrouw van den Rottman is er immers ook nog Eduard antwoordde niet, maar men kon het hem aanzien dat de zaak hem beangstigde; de predikant liet er echter op volgen: #Wees niet bang voor Toni zij is sterk genoegzij is van het pit tigste hout; en ieder moet bij hetgeen hij doet voor de gevolgen instaan, bij goede zoowel als bij kwade dagen. Wie kracht heeft tot eenige daad, heeft ook kracht om de gevolgen te dragen, en moet die hebben." Eduard sloeg met meer gerustheid de oogen op, maar zijn wangen gloeiden, én toen zijne zuster de hand aan de wang van haar broeder legde, zei zij //Gij hebt de koorts, ga maar gauw naar bed kom, ik zal u een kop thee aan bed brengen." Eduard was niet geneigd dien raad op te volgen, en toch draaide hem alles voor de oogen hij had meer beleefd dan hij nu vertellen kon. Er werd geklopt //Binnen riep de predikantsvrouw, maar men scheen te aarzelen om binnen te komen zij opende de deur en nu traden de Rottman, Schilder-David en zijne vrouw binnen en achter hen aan Adam en Martina. //Heer predikant,» begon Schilder-Da vid, »God heeft een wonder aan ons ge daan nu hebben wij uwe hulp noodig Te Brest had de Union Ships-Farmer de hulp van boerenjongens ingeroepen om een schip met steenkool te lossen, dat met aardbeien naar Engeland terug- keeren zou. De stakers hebben dit werk trachten te beletten, doch gen darmen te paard hebben den voortgang van het werk weten te verzekeren. Te Toulon is spektakel gemaakt in een kerk, de preekstoel is vernield en heilige beelden zijn naar den grond gehaald, omdat de pastoor de communie geweigerd had van kinderen, die bij een schoolfeest de Internationale had den gezongen. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft Vrijdagin tweede lezing een wetsvoorstel betreffende re cidivisten aangenomen. Uit de toelich ting van Akers-Douglas, den minister van blnnenlandsche zaken, blijkt, dat het wetsvoorstel gegrond is op de uit komsten van een onderzoek, ingesteld door een commissie, die Asquith In 1894 benoemd heeft toen hij minister van binnenlandsche zaken was. De reci dive neemt in Engeland sterk toe, wat er dan de reden van mag wezen maat schappelijke omstandigheden, of het beter herkennen van mis4adigers door het stelsel van vingerafdrukken, of de neiging van de rechters in de laatste jaren om kortere straffen op te leggen. Op een gegeven dag in 1901, zeide de minister, waren er 2879 gevonnisten in de gevangenis, en van deze hadden 2242 al eerder gezeten; en op een dag om alles spoedig in orde te brengen." z/Wat verlangt gij van mij //Doe gij het woord,» zeide Schilder David tegen den Rottman en trad een stap achteruit. z/Ik wil maar zeggen," begon deze en streek zich met de vlakke hand over het kaal geknipte hoofd alsof hij nog een compliment wilde maken en een on zicht baren hoed afnemen »ik heb er niets tegen, de heer predikant kan voor mijn part Adam en Martina nog van daag inzegen." VÖ, dat is heerlyk riep de predikants vrouw, en Adam trad naar voren met Martina aan de hand en zeideJa, heer predikant wij verzoeken het u vrien delijk." »Wij verzoeken het u vriendelijk," herhaalde Martina zacht. //Bedaard maar, bedaard maar," beval de predikant. »Ik verzoek dat de beide jonge lieden met mij mede gaan naar mijne kamer." Hij ging vooruit en bei den volgden hem. »Ga zitten," zeide de predikant, toen zij de kamer waren binnengetreden bei den gingen zitten, en hij vervolgde //Adam, gij denkt, omdat gij de rijkste inan in den omtrek zijt, omdat gij op uw geldzak kunt slaan en roepen Wat kost het, daar is het dat nu ook alles naar uw zin moet gaan; omdat gij hoog moedig zijt op uw kracht, omdat gij een paard omver kunt trekken, en een wolf in 1902 1100 gevonnisten, van wie 855 niet voor de eerste maal. Een groot aantal van die misdadigers vergrijpen zich telkens weer aan de openbare orde, zoodra zy weer uit de gevange nis ontslagen zyn. Om daaraan paal en perk stellen geeft deze wet nu aan de rechters de bevoegdheid gewoonte misdadigers voor langen tijd op te slui ten, zonder dat ze dien geheelen tijd strikt genomen als gevangenen worden behandeld. De rechters bepalen hoe lang zij als gewoon gevangene zullen zitten, en dan worden ze verder onder tucht eenvoudig van de maatschappij uitgesloten. Daarbij zal hun zooveel mogelijk werken worden geleerd en hun gelegenheid worden gegeven geld te verdienen en met dat geld hun leven te veraangenamen. Ook worden zij in klassen verdeeld, met verschil lende behandeling. Verscheiden leden van het Lagerhuis hadden bezwaren tegen het wetsont werp. Zij vonden het reactionnair; zij achtten het gevaarlijk alle rechters ook de lagere, zoo groote macht te ge ven over de vryheid van de menschen; zagen in het voorstel geen poging om de nieuwe begrippen over misdaad en schuld in toepassing te brengen, en waarlijk de misdadigers te verbeteren. Maar de meerderheid verwelkomde de wet als een goed middel en de mis daden te beperken. ITALIË. Voor de rechtbank te Napels is thans een proces gaande tegen den paus. Het betreft een erfenis van 300.000 lire kunt doodslaan, gelooft gij dat er ook geen wet is, geene instelling voor de eeuwigheid, die men niet verbreken kan." De predikant hield op, en Adam begon »Heer predikantGeen raensch op de wereld kent mij, mijn vader niet, mijn moeder niet, alleen Martina kent mij, en gij, heer predikant, kent mij wel wat maar toch ook al niet goed. Het is waar wat gij mij gezegd hebt, daar zat een wilde knaap in mij die er gaarne op los sloeg alles kort en klein. Het is waar, ik heb er hem nog niet geheel onder gekregen, den wilden knaap, maar, heer predikant, van nu af is hij er onder, en gij en mijne Martina. Legt mij maar eene boete op, ik zal die geduldig dragen, ik heb het verdiend. Laat mij een vinger afhakken, dat ik zoo zwak word als een klein kindik zal geen lid verroeren Adam kon van aandoening niet verder spreken en de predikant nam weder het woord. »Het is de wet dat drie zondagen na elkander de geboden afgekondigd worden." //Is het dan nog niet genoeg dat wij om ons kind duizend angsten hebben uit gestaan Zeg mij wat ik doen moet, heer predikant, en ik zal het doen." z/Och heer predikant," smeekte Martina »zijn wij dan al niet genoeg gestraft? Hebben wij dan niet lang genoeg geboet Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1