Binnenland. Landbouw. hen de kleine verschillen tusschen de gezindten te maken tot hooge muren, waarover zij misschien in hun gansche latere leven elkander de hand niet meer kunnen reiken. Wij willen hen niet aan de kerk ontrooven en niet aan hun gezindte, hun geestelijke moge hen in volle vrijheid zijn geloof leeren. Maar wij willen onze jeugd beschermen tegen de confessioneele afsluiting die onver draagzaam maakt jegens andersdenken den en die den gemeenschappelijken arbeid tot ontwikkeling van het vader land verlamt. Wij meenen zoodoende te handelen nationaal en liberaal, zoo als onze vaderen deze twee woorden uitlegden en het grootste deel van onze liberale kiezers ze nu nog verstaat." Burgerlijke Stand. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft het volgend schrijven ge richt tot de Gedep. Staten der provin ciën Uit een aan mijn oordeel onderwor pen vraag, betreffende de uitvoering van art. 149, 14e lid, der Gemeentewet is mij gebleken, dat er by sommige gemeentebesturen een onjuiste opvat ting bestaat, omtrent hetgeen bij bedoel de bepaling ten aanzien van den Zon dag en de algemeen erkende Christe lijke feestdagen is voorgeschreven. Niet elke verrichting van den Burgerlijken Stand kan op gemelden datum geheel stilstaan. Zoo moet gelegenheid blijven tot het soms doen van geboorte-aangif ten, nu art. 29 van het B. W. daarvoor een termijn van slechts drie dagen stelt en die dagen bij de berekening van dien termijn medetellen. Ook kan het met het oog op de voor schriften der Begrafeniswet een enkele maal, in buitengewone omstandigheden, noodig zijn op die dagen een aangifte van overlijden te doen. Artikel 107 van het B. W. wijst bo vendien den Zondag aan voor het doen der huwelijksafkondigingen. Tot dus ver werd gelegenheid voor zoover de ambtenaren van den burgerlijken stand daarbij rechtstreeks met het publiek in aanraking kwamen, naar gelang van plaatselijke omstandigheden gegeven, hetzij door het bureau op een bepaald uur voor het publiek open te stellen, hetzij doordat de ambtenaar van den burgerlijken stand zich, al dan niet op een bepaald uur, beschikbaar stelde om in spoedeischende gevallen het pu bliek te woord te staan. De jongste wijziging van art. 149 der Gemeente wet brengt te dezen opzichte in den burgerlijken stand, wat het wezen der zaak betreft, geen verandering. Waar in het 14e lid aan den Gemeenteraad wordt opgedragen de vaste bureau-uren te bepalen, wordt hem daarbij uitdruk kelijk de verplichting opgelegd om voor den Zondag en de algemeen er kende Christelijke feestdagen een af zonderlijke regeling te treffen teneinde de werkzaamheden der amb tenaren van den burgerlijken stand op die dagen zooveel eenigszins mogelijk te beperken. De hierboven gespatieerde uitdruk king is met opzet zoo ruim mogelijk genomenzij omvat niet alleen de be paling van den tyd, maar ook die van de werkzaamheden en laat ook vrij om de openstelling van het bureau ge heel afhankelijk te stellen van een bepaald daartoe gedaan verzoek van een belanghebbende. De bedoeling der wet is dan ook blijkbaar geen andere dan dat, nu gel dende wetten niet toelaten het bureau van den burgerlijken stand onvoorwaar delijk te sluiten, de openstelling op zoodanige wijze zal geschieden dat de ambtenaren van den burgerlijken stand zoo min eenigszins mogelijk in de vrije beschikking over gemelde dagen wor den belemmerd. Wegens de uiteenloopende plaatse lijke behoeften kon geen algemeene wettelijke regeling worden gemaakt en werd dus aan de plaatselijke besturen overgelaten, aan de bedoeling der wet om de Zondagen en algemeen erkende christelijke feestdagen zooveel eenigs zins mogelijk te ontzien, op de meest doeltreffende wijze uitwerking te geven. Ik heb de eer uw college te verzoe ken namens mij het bovenstaande onder de aandacht van de gemeentebesturen te brengen. Blijkens het verslag van het Rijks- landbouwproefstation te Goes over 1902 bleef de gewone contröle van kunst meststoffen en krachtvoerdermiddelen tegenover de beide laatste jaren min of meer stationnair. Het totaal der quantitatieve bepalingen bedroeg 3843. Bovendien werden een groot aantal analyses verricht, voor de uitvoering van voederproeven noodig. Uit het onderzoek bleek dat bij super- phosphaat de gegarandeerde hoeveel heid phosphorzuur min of meer aanwe zig wasin enkele gevallen slechts werd een aanmerkelijk ondergehalte ge constateerd; bij amoniaksuperphosphaat kwamen slechts enkele malen belang rijke ondergehalten voorde ingekomen monsters Chilisapeter beantwoordden op twee uitzonderingen na alle aan de garantie voor stikstof; bij eenige inge komen monsters ruwe peruguano werd vervalsching geconstateerd. Onder den naam beendermeel werden- 6 monsters aangeboden, vijf daarvan bleken aan de garantie te voldoen, een zesde monster bestond in hoofdzaak uit fijngemalen stroo Van de ingekomen Thomasphosphaat- meelmonsters waren slechts enkele ver- valscht of bleven in gehalte ver onder- de garantie van phosphor-zuur. Het kaligehalte der onderzochte kai- nietmonsters bleef herhaaldelijk bene den de garantie. Het kaligehalte der onderzochte mon sters lijnkoek en lijnmeel, samen 232, waren niet minder dan 47 monsters zeer onzuiver bedorven of vervalscht. Een middel tegen hoenderziekte, voor f6 per kilo in den handel gebracht, bestond uit tarwemeel, bezet met mijten vermengd met dóodekop en een wc'nig kalisalpeter. M. Ct. AXEL, 3 Juni 1904. Gisteren had te Ter Neuzen de feest viering plaats ter herdenking van het vijf-en-twintigjarig verblijf in Nederland van H. M. Emma, Wilhelmina, Theresia, van Waldeck-Pyrmont, Koningin-Wedu we der Nederlanden. De verschillende nummers van het programma waren Opening van het feest door klokgelui. Buitengewone Armenbedeeling aan de Oude -School op de Smidswal. Onthalen der schoolkinderen van de verschillende openbare en bijzondere scholen, iii de kom der gemeente, te Sluiskil en op Driewegen. Roei wedstrijd in den Oostelijken ka- naalarm, georganiseerd door de Afdee- ling Ter Neuzen van de schippersver- eeniging „Schuttevaêr", opgeluisterd door muziek. VolhspelenRingrijden op het terrein nabij de Axelsche brug. Mastklimmen bij de Rolbrug, aan de Westkolkstraat, opgeluisterd door het muziekgezelschap ^pollo". Turfrapen in de Nieuwediep- straat, nabij de R. K. Kerk. Zakloopen op de Markt. Matinée op de Markt, door het fan- farencorps „De VereenigdeWerklieden" en de zangafdeeling „Geduld Overwint" der Vereenigde Handwerkslieden. Gymnastiekuitvoering op de Markt, door de leerlingen van den gymnastiek- cursus der afdeeling Ter Neuzen van Volksweerbaarheid. Luiden der klokken. Opstelling op de Markt van den op tocht. Gaaischieting door de handboogmaat schappij „De Westerschelde" op het schietterrein. De optocht, die spoedig was opgesteld, zette zich op den bepaalden tijd in beweging in de volgende orde 1. Het wapen van Waldeck-Pyrmont, gedragen door eene dame, te paard. 2. De Eerewacht, in costuum, onder commando van den heer J. A. Donze. 3. Het muziekgezelschap Apollo". 4. Een rijtuig met de eereleden en het bestuur der Feestcommissie. - 5. De leerlingen van den gymnastiek- cursus van de afdeeling Ter Neuzen van Volksweerbaarheid 6. De tooneelvereeniging „Vooruit gang is ons streven": a. Bazuinblazers. b. Banierdrager te paard. e. Praalwagen, waarop eene alle gorische voorstelling de kunst (tooneel en muziek) beschermd door „Minerva" tegen den oorlogsgod „Mars". (Costumes van het huis Edm. de Gruyter, costu mier van het Nederl. tooneel van Gent). 7. Het fanfarengezelschap „De ver eenigde Vrienden" van Sas van Gent. 8. De Afd. Ter Neuzen van de schip- persvereeniging „Schuttevaêr" met de getuigde en bemande boot „Koningin Emma", gevolgd door Bestuur en leden. 9. Twee wagens waarop voorstellin gen van het landbouwbedrijf, van den heer A. de Bruijne. 10. Groep versierde Rijwielen en Rijtuigen. 11. Een wagen, voorstellende het bierbottelaarsbedrijf „De Gekroonde Valk", van den heer A. van Herp. 12. Het fanfarengezelschap „De Vol harding" van Zaamslag. 13. Een wagen van de Duivenmaat schappij „de Eendracht" met leden. Tijdens den omgang werden van tijd tot tijd duiven losgelaten. 14. Een wagen voorstellende de Suiker- en Koekbakkerij van den heer E. Mussche. 15. Het fanfarengezelschap „Concor dia" van Axel. 16. De Vereeniging de „Vereenigde Handwerkslieden" met 2 wagens, waar op verschillende ambachten werden uitgeoefend, gevolgd door de leden der vereeniging; benevens 17. de Zang vereeniging „Geduld Overwint." 18. Reclamewagen, voorstellende de Koekbakkerij „de Tijd", van den heer J. R. H. de Smidt. 19. Het fanfarengezelschap „Eikels worden boomen" van Westdorpe. 20. Een reclamewagen van den heer L. Dekker. 21. De vrijwillige brandweer „Luc- tor et Emergo" met de motorspuit en twee volgrij tuigen, waarin de eere commandant en leden. 22. Het fanfarengezelschap Elk naar zijn krachten" van Hoek. 23. Een wagen met landbouw-ma- chines van den heer P. de Feijter. 24. De handboogmaatschappij „De Vrede." 25. Het fanfarengezelschap „De Ver- eénigde Werklieden." 26. De Nederlandsche vlag gedragen te paard. De stoet nam zijn weg als volgt: De Jongestraat, Heerengracht, Noordstraat, Nieuwstraat, Westkolkstraat, Grenulaan, Tholensstraat, Dijkstraat, Donze-Visser- straat, Vlooswijkstraat, Nieuwediep- straat Korte Kerkstraat, Lange Kerk straat, Noordstraat, over de Axelsche brug, Schuttershofweg, Stationsweg, De Feijterstraat, Kerkhoflaan, Axelsche weg, de Vestingbruggen, Laantje, Kazer nestraat, Rosegracht, Axelsche brug, Heerengracht Blokken, Zandstraat, terug naar de Markt, alwaar de stoet ontbon den werd. Na afloop van den optocht had de uitreiking plaats van de medailles aan het verstkomende gezelschap en aan het gezelschap met het grootst aantal deelnemers bij de gaaischieting van de maatschappij de Wester-Schelde, op het schietterrein, opgeluisterd met muziek door het fanfarencops „De Vereenigde Werklieden." De uitreiking der medailles aan de corporatie's die aan den stoet hadden deelgenomen, had plaats op de boven zaal van het „Nederlandsch Logement." De orkestvereeniging „De Volharding" en de zangvereeniging „Geduld Over wint" luisterden deze plechtigheid op. Daarna hadden muziekuitvoeringen plaats op de kiosk op de markt. In de volgende orde werden door elk der volgende gezelschappen 2 mu ziekstukken uitgevoerd „Concordia" van Axel, „De Veree nigde Vrienden" van Sas van Gent, „Eikels worden Boomen" van Westdor pe, „De Volharding" van Zaamslag en „Ellc naar zijn krachten" van Hoek. J De feestcommisie met den burgemees ter aan het hoofd kweet zich op de meest loffelijke wijze van haar taak, zoodat alles zoo ordelijk mogelijk in zijn werk ging. Vooral bij den optocht bleek dat er flinke maatregelen waren geno men. Jammer dat het weder niet gunstig was, anders was de toeloop van vreem delingen enorm geweest. Nu was het wel prettig druk, doch men kon goed zien, dat de regen velen van een uit stapje naar Ter Neuzen had terugge houden. Met ingang van 1 Juni is o. m. bevorderd tot kommies 2e klasse de kommies 3e klasse bij 's rijksbelastingen P. N. Faber, te Axel. De kommies-ontvanger A. L. Altze- ma te Roodesluis is verplaatst naar Enkele ingelanden van den Ka- I naalpolder, gelegen onder de gemeen- I: ten Philippine en Hoek, hebben bij Ge- I deputeerde Staten bezwaren ingebracht I tegen de stemming, 10 Mei jl. gehou- I den, waarbij met 16 tegen 15 stemmen Ij besloten werd tot aanleg van een steen- I weg, waarvan de kosten geraamd wer den op f13000. Aan die stemming toch is deelgeno- j men door een of meer vertegenwoordi- gers, die den wettelijken leeftijd van 23 I jaren nog niet bereikt hadden. Daar deze stemmen van invloed zijn geweest op de genomen beslissing, is de stem- l ming vernietigd. Het bestuur van den polder zal binnenkort opnieuw de inge landen ter vergadering oproepen om een nieuw besluit te nemen. De aanbesteding ten behoeve van dezen 1925 meters langen steenweg I met bijbehoorende werken, welke Dins dag te Ter Neuzen plaats had, is niet- I temin doorgegaan maar over de gun- t ning zal binnen 30 dagen beslist worden. I Ingeschreven werd door de heeren: I Jac. Hofman voor f 13.994, Jan Jansen I voor f 13.330, J. de Bree Fz. voor f 12.479 I en G. J. Balkenstein voor f 11.560. Alle inschrijvers wonen te Terneuzen. I In het bijvoegsel tot de St. Cf. no l 127 zijn opgenomen de statuten van den Roomsch-Katholieken Boerenbond van Zeeuwsch-Vlaanderen Oostelijk deel te Hulst. Woensdag was het 25 jaar geleden, I dat de heer Jac. de Theije te Koewacht I als onderwijzer in functie trad aan een. openbare school aldaar. Vanwege de schoolgaande kinderen, de oud-leerlin- Ij gen en het onderwijzend personeel in de gemeente werden hem keurige ge- j schenken aangeboden, waarvoor hij zich zeer dankbaar toonde. Des avonds wer-1 den de leden der fanfaren-vereeniging I die den jubilaris een serenade brachten, I gul onthaald. De klerk der posterijen en telegra-1 phie 2e klasse C. de Boef is van Am-1 sterdam naar Sas van Gent verplaatst. 1 In de Maandag gehouden alge-1 meene vergadering van aandeelhouders I der „Zeeuwsche Hypotheekbank" te Middelburg werden de balans en winst-1 en verliesrekening over het afgeloopen I boekjaar goedgekeurd. Aan aandeelhouders zal 4°/o worden uitgekeerd. Als commissarissen zijn herkozen de heeren mr. A. P. R. C. baron van der Borch van Verwolde te Arnhem en W. C. de Vlaming te Amsterdam.

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2