ui.SC JOZEF IN MEEUW. Zaterdag 4 Juni 11)04. 2öe Jtinrg. j\o. 17. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, FEUILLETON. Buitenland. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER der gemeente Axel maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is be legd tegen DINSDAG den 7den JUNI 1904, des voormiddags te 93,4 ure, ten Raadhuize ter behandeling der vol gende zaken 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Vaststellen lijst verkiezingen le den voor de verschillende stem- bureaux. 3. Benoemen Ambtenaar Burgerlij ken Stand. 4. Benoemen leden Alg. Burg. Arm bestuur. 5. Verzoekschrift van Mej. M. A. Poulusse om eervol ontslag als vroedvrouw. 6. Verzoekschrift van P. Dekker Fz. te Zaamslag e.a., om wegsver- betering van af den Poucke- polderschen dijk door de Steen ovens naar den Axelschen weg. 7. Verzoekschrift van het Bestuur van den polder Beoostenblij benoorden, om het gedeelte grintweg, loopende van af de R. K. Kerk tot aan den Armen- dyk, te verharden door kei bestrating. Axel, den 3 Juni 1904. De Burgemeester voornoemd D. J. OGGEL. #Dat zal ik/ zeide Adam en deed het boek toehem was een zwaarder last van de schouders genomen, dan toen hij de beide wielen gedragen had. Hij ging met Martina in de woonkamer. De beide vaders en het bruidspaar wil den gezamelijk het huis verlaten. Adam deed moeite om zijn schoonmoeder aan het verstand te brengen wat er gebeurde maar zij deinsde voor hem terug en hield de ooren dichteerst toen David tot haar sprak, knikte zij. #Zal ik thuis blijven en op Jozef pas sen vroeg zij. «Ik wil het wel doengij hebt alle meer gedaan dan ikik heb maar thuis gezeten en toch zou ik er ook gaarne bij zijn als Martina trouwt." n Leegart zal wel zoo goed zijn bij haar te blijven." //Neen, ik zal niet zoo goed zijn. Ik heb beloofd bij het trouwen van Martina tegenwoordig te zijn, en ik zou niet kun nen wegblijven al wilde ik dat ook." Gelukkig daagde er nu een noodhulp opde goede Haspel, die zich fraai had uitgedost, en zich genoeg liet voorstaan op al wat hij verricht had. Maar hoewel hij zich bovenmate verheugde dat het huwelijk nu plaats zou hebben, en er DE OORLOG IN OOST-AZIE. Een ambtelijk rapport van generaal Okoe, uit Tokio verzonden aan de Ja- pansche legatie te Londen, brengt be vestiging van het bericht, dat Dalni door de Russen ontruimd is. Okoe meldt: Onze afdeeling heeft Dalni den 30en bezet. Meer dan 100 winkels, maga zijnen en kazernen, het telegraafkantoor en het spoorwegstation waren onbescha digd. Meer dan 290 spoorwegwagons zijn nog te gebruiken. Alle kleine spoorbruggen in den om trek zijn vernield. De aanlegsteigers en dokken zijn on beschadigd, met uitzondering van het groote havenhoofd, dat vernield is. Ook heeft men stoomsloepen laten zinken aan den ingang van het dok. De Parijsche correspondent van de Lokal-Anzeiger seint dat, volgens een telegram uit Tsjifoe, heftige stor men en aanhoudende regens de krijgs verrichtingen overal belemmeren. De Japanners naderen Dalni zeer voorzich tig. Men betwijfelt of zij er in slagen zullen, vóór de tweede week van Juni hun zwaar geschut op te stellen; zoo lang dit niet geschied is gelooft men dat er niets ernstigs tegen Port Arthur ondernomen kan worden. Belangrijk nieuws over het Japan- sche veldtochtplan, dat sedert den slag van Kin-tsjou door de Russische mili taire overheid is ontvangen, vestigt de overtuiging zegt een Reutertelegram uit St. Petersburg dat generaal Koe natuurlijk als getuige bij wilde zijn, liet hij zich toch eindelijk overhalen om bij Jozef te blij ven, want Martina zeide://Neef, gij zijt zoo lang gij leeft goed voor bet kind geweest en voor mijdoe mij nu ook nog dit genoegen en blijf nu bij Jozef." Ja, ja, ik doe het al, praat er maar niet meer over," zeide Haspel, slokte zijne tanen op, ging naar boven, naar het dakkamertje, en bleef bij Jozef zitten. z,De beide vaders, de moeder der bruid en het bruidspaar gingen naar de pastorij weinige schreden achter hen liep Leegart alleenzij keek rond naar de huizen waar overal licht branddedaar vermoedt niemand dat er zoo iets onverwachts nog van nacht gebeuren moet. Leegart hoort muziek. Dat is bruiloftsmuziek, in de lucht. Wel is ze de eenigc die de muziek hoort dan ook meer dan alle andere menschen. Toen het gezelschap de kamer in de pastorij binnentrad, bleef Leegart bij de meid in de keukenzij stuurde haar echter dadelijk naar de kamer om het schuifraampje op te zetten, dat in de keuken uitzag. XVIII. Ter wille van het kind. De nacht werd in dag, de dag in nacht veranderd, zoowel heden als gisteren. De predikant had al zijne gelatenheid noodig om niet in koortsachtige gejaagd- roki's opmarsch en de ijver zijner ver kenners naar het noordwesten en zuid westen van Feng-wang-tsjang niets was dan een goedgelukte schijnbeweging om Koeropatkin te weerhouden een sterke macht af te zenden om generaal Okoe op het schiereiland Liao-tong in zijn beweging te verhinderen. Men gelooft, dat onder dekking van een beschermende strijdmacht een deel van het leger, te Ta-koe-sjan geland, zuidwaarts het schiereiland introk, ter wijl men tegelijkertijd beproefde Koe ropatkin in den waan te brengen, dat de bedoeling was hem tot een gevecht te dringen. De nu ontvangen inlichtingen toonen aan, dat het hoofddoel van den veld tocht altijd door Port-Arthur is geweest, en dat de Japanners, als zij eenmaal deze vesting in handen hebben, een voudig van plan zijn zich daar stevig te verschansen en Koeropatkin te dwin gen tot een offensieve taktiek over te gaan, tenzij een buitengewoon gunstige gelegenheid zich opdoet om den Rus- sischen bevelhebber aan te vallen. Men zegt verder, dat de Japanners van plan zijn Port Arthur met de minst mogelijke vertraging te bestormen. Eerst echter willen zij de haven versperren om de Russische schepen te beletten te ontsnappen. Zoo dwingen zij den Rus, naar zij hopen, om zijn oorlogs schepen te vernielen, zonder dat zij zichzelf bloot stellen aan de onvermij delijke verliezen, die gepaard zouden moeten gaan met een laatste gevecht, voordat het eskader van Port Arthur naar den kelder gaat. De herhaalde heid en onrust te geraken. Maar even min als hij het toeliet dat men zonder de uiterste noodzakelijkheid de stormklok luidde, even zoo wist hij den storm in zijn binnenste te bedwingen. Hij bleef lang uit het raam kijken in de stilte van den nacht hoorde men het tikken van het uurwerk op den toren, en in dezelfde maat met dat getik klopte het hart van den predikant. Hij had de moeielijke kunst geleerd, te midden van alle onrust en alle leed, waarin hij met ziju gansche hart deelde, zijn gelatenheid te bewaren en iederen hartstocht, ook den edelsten dien van het medelijden, te bedwingen. Terwijl allen die in het dorp gebleven waren, eenig werk opnamen of een praatje met elkander maakten om hun angst te verdrijven, en om zich wakker te houden, zat de predikant alleen in zijne kamel en staarde peinzend voor zich uit, zonder iets bij de hand te nemen maar er ging veel in zijne ziel om. De dopsbewouers die van deze gewoonte af wisten, beweer den dat de predikant dan in stilte voor zich zeiven preektede vrouw van den predikant had evenwel haren vader in vertrouwen medegedeeld en anders aan niemand ter wereld, dat haar man op zulk een tijd wonderbare gedichten samen- weefde, zoo fijn, zoo teeder, dat gespro ken woorden er te ruw voor waren het was hem genoeg dat woorden, en gedach ten bij hem opkwamen, maar hij had pogingen der Japanners om den haven ingang te verstoppen, hadden zoowel ten doel die opsluiting tot stand te brengen als om de landingen te be veiligen. DUITSCHLAND. Het verzet tegen de school-motie van baron von Zedlitz neemt in liberale kringen aldoor toe, en de Köln. Ztg. stelt zich thans aan het hoofd van die protestbeweging, met den eisch dat „te elfder ure het noodlottig vergelijk on schadelijk gemaakt zal worden, daar het buiten en tegen den wil van een zeer groot deel van de nationaal-liberale kiezers tot stand is gekomen." De libe ralen zijn voorstanders van het begin sel, om de verhouding tusschen school en kerk te regelen, al naar de plaat selijke omstandigheden. Maar de school- motie voldoet niet aan dien eisch. Zij maakt de confessioneele school opper machtig, bevordert het misbruiken van de -school voor doeleinden van cleri- cale heerschzucht en wakkert de twee spalt onder het volk op godsdienstig gebied aan. De liberalen kunnen de confessioneele school dan alleen dulden, als de gemengde school als een tegen wicht van volkomen gelijke waarde naast haar staat. „Dus niet uit vijandschap tegen den godsdienst zoo redeneert de Köl- nische verder maar veeleer in het belang van den waren godsdienst komen wij op tegen de school-motie. De gods dienst mag niet misbruikt worden, om de kinderen van een en hetzelfde volk, van een en dezelfde gemeente, van een en hetzelfde huis te scheiden en voor lust noch behoefte ze in geschreven tee- kens te behouden. Zoo had hij in der tijd, toen men in het naburige dorp Wen- gern een kind bevroren had gevonden de woorden die nu op het graf staan, als in den droom gefluisterd en zij had hem niet dan met veel moeite overge haald om ze op te schijven en aan zijn ambtgenoot te Wengern te geven- Dik wijls echter was het een gedicht of eene schoone gedachte uit eens anders gemoed of eene melodie van zijn lievelingsmees- ter die de predikant in zulke uren bij zich zeiven herhaalde, verder uitwerkte en een nieuwen vorm gafen als hij zoo in zich zeiven gekeerd was geweest zijne vrouw noemde het zijn bovenaardsch maar hij noemde het zijn onderaardsch leven dan trad hij de wereld in en onder de menschen, op nieuw gewijd en gesterkt, zoodat ieder er het weldadige van ondervond. Langzaam klonken de klokslagen van den toren, die uur op uur verkondigenzij klinken eveneens bij dag als bij nacht, bij vreugd of bij leed zij klinken als of ze willen zeggen we der een tijdkring voorbij die in de eeuwig heid is opgelost. ,/Wij hebben hem gevonden hoorde men plotseling op den straatweg roepen, en het geschal van waldhorens klonk er tusschen door. De predikant trad aan het raam en heette zijn zwager welkom. Wordt vervolgd, i

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1