Biimeiil and. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. leven liet in den laatsten tijd veel te wenschen. Gustav had haar eens op gesloten, maar toen heeft hij er met de pook van gelust. Om dat alles, is Meta Nagal met haar kindje terugge keerd naar Italië, om haar kind zon nebaden te kunnen geven als vergoe ding voor de vele koude begietingch BELGIË. Bijzonder gunstig voor de liberalen is de uitslag geweest van de periodieke verkiezingen voor Kamer en benaat. die Zondag in België hebben plaats ge had. Sedert 25 jaar hebben zij steeds terrein verloren, aan de eene zijde aan de clericalen, aan de andere aan de socialisten. Thans hebben zij echter, dank zij blijkbaar de eendrachtige samenwerking dei- verschillende groepen, met minder dan negen zetels in de Kamer gewon nen en twee voor den Senaat. De katholieken verloren vijf zetels en wonnen er éen in de Kamerzij verloren er drie voor den senaat: de socialisten verloren vijf zetels in de Kamer. De katholieken bezitten dus nog altijd een aanzienlijke meerderheid in de Kamer. Niemand had ook verwacht dat de Kamer zou worden omgezet. Maar terwijl de vroegere partijver houding was: 96 katholieken. 33 libe ralen, 35 socialen en 2 christen-demo craten, wat dus een regeeringsmeerder- heid gaf van 26 stemmen, is nu de ver houding 92 katholieken, 42 liberalen, 30 socialisten en 2 christen-democraten wat een regeeringsmeerderheid van 18 stemmen geeft. In alle districten is het cijfer der liberale stemmen vooruitgegaan. De officieele cijfers zijn echter nog niet bekend. Wellicht zal er dus nog een kleine wijziging ingebracht moeten worden. Maar hoe de juiste cijfers ook zullen blijken te zijn, dit is zeker, dat de posi tie der liberalen aanmerkelijk verbe terd is. Van de derde plaats zijn zij op de tweede gekomen, en thans zijn niet meer de socialisten maar de libe ralen de toonaangevende partij in de oppositie. De verkiezingen zijn zeer rustig at- geloopen. Sedert men het stelsel van evenredige vertegenwoordiging heeft ingevoerd, is het heftige karakter der verkiezingen verzacht. Het persoon lijke element, dat tot zooveel hatelijk heden aanleiding gaf, vooral in België is eruit verdwenen. H. M. de Koningin-Moeder is Zater- avond-omstreeks halfnegen te Apeldoorn aangekomen. H. M. de Koningin en de Prins waren in de wachtkamer om haar te begroeten. De burgemeester ontving H. M. aan den trein. De Koningin zag er nog vrij zwak uit. Men reed echter in een open rij tuig naar Het Loo. Een talrijk publiek was om het station bijeen en juichte de Koninginnen en den Prins hartelijk toe. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft goedgevonden lo. te bepalen dat het schriftelijk ge deelte van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer of onderwijzeres voor voor het jaar 1904 zal plaats hebben op 28 Juni 1904 dat de mondelinge examens zullen aanvangen op 18 Juli 1904; en dat de commissiën, met het af nemen van deze examens belast, zit ting zullen houden te 's-Hertogenboseh, Arnhem, 's-Gravenhage, Amsterdam, Zwolle en Groningen 2o. te benoemen tot lid en voorzitter der commissie te 's-Gravenhage J. H. Blum, school opziener in het district Middelburg tot lid en ondervoorzitter E. Ie Grand, schoolopziener in het district Dordrecht; tot leden L. van Bruggen, schoolopziener in het arrondissement Goes H. Bijleveld, directeur eener bijzondere kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te AmsterdamJ. D. De Visser Smits, directeur eener bijzondere kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te 's-GravenhageH. Eerdbeek, hoofd eener bijzondere school te 's-Graven- hageJ. Keen, C. W. Valken, hoofden van openbare scholen te 's-Gravenhage; G. A. Laagland, onderwijzer aan een bijzondere kweekschool voor onderwij zeressen te 's-Gravenhage; D. C. Van Neck, hoofd eener openbare lagere school te Arnhem; A. L. Gerretsen, directeur der Christelijke kweekschool voor on derwijzers te NijmegenA. Van de Griendt, H. Scholtens, hoofden van bij zondere scholen te RotterdamR. Husen, hoofd eener bijzondere school te Utrecht; C. W. Hoenkamp, hoofd eener openbare school te Utrecht; tot leden-plaatsvervangers F. J. Jonkheer, schoolopziener in het arrondissement Dordrecht; H. Busse- makerdirecteur eener bijzondere kweek- school voor onderwijzeressen te Haar lem; J. J. Ten Have, hoofd eener bij zondere school te 's-Gravenhage; L. Looijen, hoofd eener bijzondere school te 's-Gravenhage; Th. Schiphorst, hoofd eener openbare school te Delft; D. H. Cocheret, hoofd eener bijzondere school te RotterdamP. H. Van Loo, hoofd eener openbare school te Utrecht. Op Vrijdag 3 Juni aanstaande zal te Goes in een der lokalen van „de Prins van Oranje" de algemeene vergadering gehouden worden van de afdeeling Zeeland der vereeniging „het Neder- landsch Rundvee-Stamboek." De alge meene vergadering der vereeniging wordt op Woensdag 22 Juni a. s. te Utrecht in het „Haagsche Koffiehuis" gehouden. Men schrijft aan De Tijd: Om een einde te maken aan de ver- valsching van boter, welke in ons land op groote schaal plaats heeft en waar door onze boter in het buitenland meer en meer in waarde daalt, heeft onze Regeering op aandringen van de Zuivel- bonden eindelijk besloten, aan alle bo- terfabrieken welke zich onder Rijks controle willen stellen het recht te ge ven om hun boter te voorzien met een niet na te maken Rijksmerk. Dit schijnt een doorn in het oog van de boter- handelaars, die tot nu toe met hun ver menging goede zaken gemaakt hebben. Zij hebben in een verg., 'den 24n Mei te Bokstel gehouden, een syndicaat ge vormd, om een eigen groote botermijn op te richten voor die boterfabrieken, welke zich niet aan de controle onder werpen om aldus de plannen der Re geering te verijdelen. Toen daags daarna de boter van den Zuivelbond te Eindhoven, die met de contróle en het Rijksmerk wordt begif tigd, werd geveild, was er geen enkel han delaar die een bod wilde doen en was men genoodzaakt de geheele massa bo ter op te houden en voor eigen reke ning naar het buitenland te zenden. Daaruit blijkt, dat het de bedoeling is de door het Rijk gegarandeerde boter te deprecieeren en de niet gegaran deerde op te jagen, om de boeren terug te houden van de contróle en van het Rijksmerk. Ten gevolge van deze benoeming is door genoemde vreedvrouw reeds eer vol ontslag aangevraagd. Door het bestuur der waterkee- I ring van de calamiteuze Margaretha-, I Kleine Huissens- en Eendragtpolders I werd jl. Zaterdag te Zaamslag aan-1 besteed: het herstel, de vernieuwing J en het onderhoud tot 30 April 1905,1 van de aarde-, kram-, rijs- en steen-1 glooiïngwerken aan de waterkeeringl van bovengenoemde polders. Raming f7784,—. Ingeschreven werd als volgtdoor 1 J. F. Adriaansens—Polfliet te Walsoor den, voor f7835; J. van Drongelen te Hoek, voor f7779; J. de Bree te Ter! Neuzen, voor f7730; J. Lindenberg Cz. te Wemeldinge voor f7684; J. Cam-| been te Hontenisse, voor f7464;K. de Vos te Ter Neuzen, voor f7450; A. j Tholens Danz., voor f7169 en D. deni Doelder voor f 7163, beiden te Ter Neu zen. Aan den laagsten inschrijver is t het werk gegund. Te Hoek is tot lid van den raad gekozen de heer J. de Meester met 17] stemmen. De heer Joz. de Jonge had 140 stemmen. Tot lid van den gemeenteraad; van Boschkapelle is gekozen de heer P. A. van Eerdenburg met 45 van de 76 stemmen. De heer P. P. Kox ver-j kreeg er 31. Arrond. Rechtbank te Middelburg. zeide zij, ging op de bank bij de kachel zitten en keek angstig naar de groote mannen en de groote honden op. Het kleine huis van Schilder-David was niet voor de Rottmannen gemaakt. Vader en zoon reikten bijna aan den zolder, als zij recht stonden. De kleine Jozef zat een poos op den schoot van den ouden Rottman. David was jaloersch en bijna boos op het kind dat het zoo gauw aan andere menschen wende. „Geef mij uw grooten wolfshond, zeide Jozef tegen grootvader Rottman, en deze antwoordde „Hij hoort aan u.." „Gij hoort aan mij," zeide Jozef tegen den hond, maar vooreerst moest hij hem nog aan zijn grootvader laten, want de hond ging niet met hem mede. „Laat iemand Jozef naar bed brengen," gebood David nu op nieuw. De groot moeder zag aan de lippen van haar man wat hij zeide; zij nam den kleinen Jozef en ging met hem naar het dakkamertje. Nauwelijks was de deur achter grootmoe der en kleinzoon gesloten of Leegart stond op en op een vasten toon, die geen tegenspraak duldde, zoodat allen verbaasd stonden, zeide zij„Martina, kleed u nu aan voor de bruiloft. Ik zal u hel pen ik heb het u beloofd. Gij mannen als gij rechte mannen zijt, maakt dan dat van nacht Adam en Martina nog inge zegend worden. Gij kunt het gedaan de h man een arme Op 1 man de ar werd perst carto ward dig i eens sen. Met der de b geve de b ting den Stro< waa: voor Het gebc rieëi De dam ken< café zijn gaf te s eers hem er o men maa teru ning krijgen als gij toont dat gij een wil hebt, Gij Rottmannen, dat is nu eens een Rott- mansstuk, waar gij eer meê kunt inleg o-en. Wat kijkt gij mij zoo aan? Ga naar den predikant, en ik zeg u dat gij het gedaan zult krijgen. Ik zeg het u en ik weet watik zeg. Kom, Martina, ik zal u aankleeden. Gij zult u niet meer be hoeven te schamengij hebt er lang ge. noeg verdriet van gehad. Kom mede. Zij trok Martina mede naar de slaap kamer allen keken haar met verbazing na, maar niemand sprak een woord. Weldra kwam Martina feestelijk getooid in de kamer terug. Adam ging naar haar toe en toonde haar, zonder dat de anderen 't zagen, iets dat ingepakt en met een af zonderlijken band aan zijn geldbuidel vastgemaakt was. Toen keerde hij zich in de kamer om en zeide„Vader, schoonvader, zoo is het het beste. Komt mede naar den predikant. Nog van daag moet hy ons inzegenen." ,Het zal niet gaan." ,Wij willen het beproeven." „Nog een ding van belang." bracht nu Schilder-David in het midden. „Als men zich voor het eerste gebod aanmeldt moet men den katechismus en vooral de tien o-eboden kennen. Kunt gij die nog op zeggen, Adam? Gij zwijgt? Hier hebt gij den katechismis van Jozet ga in de slaapkamer en leer ze gauw van buiten." „Ik zal u helpen," zeide Martina en ging met Adam in de slaapkamei. AXEL, 31 Mei 1904. Door stembevoegde ingelanden van den Catharinapolder werd betreffende het voorstel van Ged. Staten tot op richting van het ontworpen waterschap besloten Ged. Staten te verzoeken dat voorstel in te trekken. Gisteren had een jongetje van den landbouwer B. alhier het ongeluk met zijn hand tusschen een snijmolen te geraken, waardoor een tweetal vin gers erg gekwetst werden. De gemeente-vroedvrouw alhier, mejuffr. M. A. Poulusse, is met ingang van 1 Juli als zoodanig benoemd te Tholen. Maar dat was een zwaar werk. Groo te zweetdroppels stonden op Adams voor hoofd, maar hij bracht er daarmede de tien geboden niet weder in; vooral de orde, waarin ze elkander opvolgen kon hij niet onthouden en daarbij deed het hem blijkbaar aan, dat hij zich in dit uur die eeuwige wetten weder moest inprenten. „Kent onze Jozet de tien geboden uit"het hoofd?" vroeg hij eindelijk aan Martina. „Ja, woordelijk." Leegart kwam den wanhopenden Adam bevrijden „Houd u nu niet op, vroeg ze. „Bij u is het iets anders als bij andere menschen. De predikant zal er niet naar vragen, en gij kunt immers den predikant beloven, dat gij ze later zult leereu. Wordt vervolgd.) Bij bevelschrift der bovengenoemde rechtbank is naar de openbare terecht zitting dier rechtbank verwezen M. A. J. v. V., oud 13 jaar, zonder beroep, geboren en wonende te Zuid- dorpe, gedetineerd te Middelburg, ter zake van diverse diefstallen van gelds waarden en opzettelijke brandstichtin gen bij voormeld bevelschrift in het breede omschreven. Aan de beklaagde is Mr. P. Dieleman,! advocaat te Middelburg ambtshalve als verdediger toegevoegd. Deze zaak zal den 17 Juni a.s. voor de rechtbank worden behandeld. Van wege het Openbaar Ministeriel lang zullen 9 getuigen, waaronder 1 tevens! zij als deskundige, worden gedagvaard. vija de, E woo hetg tege dag Zee het ovei is p in ei erns op 't Zou wel beter worden. In de Mar- nixstraat te Amsterdam liepen Vrij dag- p middag twee kleine meisjes van onge- veer 8 en 10 jaar, van welke het jongste1 &eai hevig schreide, terwijl het oudere zusje blijkbaar niet wetend wat te doen, hul peloos om zich heen zag1. Om een der fe>er< groezelige bloote armpjes had de klein- fV ste een goor doekje gewonden, dat ze 31J er voorzichtig en steeds luider gillend siw begon af te wikkelen. Een voorbijgan- oe(i ger merkte het op en vroeg het kind wat er aan mankeerde, waarop het zusje antwoordde, dat Annetje zoo was gevallen. Hij onderzocht nu den arm J- eens en ontdekte, dat deze min of meet a°° krom stond en bovendien onder den elleboog een kleine diepe wonde ver- °ra toonde. Op zijn aandringen om mede, te gaan naar den apotheker, begonnen u,il beide kinderen nog harder te schreien: dat wou moeder vast niet hebben en ze durfden het ook niet aan moeder nag vertellen en ze zouden zoo maar naai bes school gaan en met dat „doekje" zo» naa het vanzelf wel beter worden, zei wijs üoo het bezorgde oudere zusje. Eindelijt wist hij de kinderen echter over te ern halen hem te volgen naar een apo-: aar theek, waar bleek dat het armpje der - kleine gebroken was. Voor behoorlytó H. behandeling werd nu natuurlyk zorg zilv gedragen. ^ij Een brutale aanranding had Don- agë derdag in de buurt van den Dolder- haa schen weg aan de Lage Vuursche.^1 1)1 Een jong gehuwde dame reed tus- den schen 3 en 4 uur In de nabijheid va* vol;

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2