Binnenland. Rechtszaken. In Juni 1904 zal een vergelijkend examen plaats hebben voor de betrek king van klerk der posterijen en tele grafie. De candidaten behooren op 1 Januari 1904 den leeftijd van 18 jaren bereikt en die van 23 niet overschre den te hebben. De overige voorwaarden zijn ver meld in de Staatscourant van 20 Maart, 3 April en 17 April 1904. De traktementen loopen van 400 tot 1200 gulden en kunnen na aflegging der beide vakexamens een maximum halen van 1500 gld. 'sjaars. De Ongevallenwet. Men schrijft aan de Delftsche Crt.: Een minder gebruikelijke en zekei minder gewenschte opvatting van de Ongevallenwet bleek dezer dagen een werkgever te willen huldigen. Een jongen, in zijn dienst, had zich aan een machine tamelijk ernstig aan een vingertop gewond en kreeg, volgens de Ongevallenwet, als leerling, f0,70 daags vergoeding. De patroon ontbood den vader en, meenende met iemand te doen te heb ben, die minder op de hoogte was, stelde hij dezen voor, dat de jongen loopwerk zou doen en dan zijn volle weekloon f 1,75 zou ontvangen. De patroon zou dan wel de uitkeering van de Rijksbank ontvangen. De vader was toevallig iemand die wel degelijk op de hoogte was, maar zich zeer nuchter hieldvan zijn kant zei hij, dat hij 't voor zijn jongen goed vond, als hij nog maar een paar weken van tie buitenlucht bleef genieten. Hij wilde overigens den patroon geen last bezorgen, waarom hij het geld van de Rijksbank maar zelf zou ontvangen. AXEL, 27 Mei 1904 Aan de alhier op Maandag gehouden schieting, uitgeschreven door de Hand boogschutterij „Ons Vermaak" namen deel 79 schutters. Den hoogvogel verwierf de heer J. Pilots van Temsche. De zijvogels de heeren Marquenie van Wachtebeke en P. Verhoev-en van Zuiddorpe. De kallen de heeren Ch. de YVoltt van Hulst en F. J. Dieleman van Axel. Die op Dinsdag telde 22 deelnemers. De heer Beleir van Axel schoot den hoogvogel en de heeren H. Verhelst van Axel en P. Dierick van Koewacht de znvogels. Donderdag 26 Mei hield de boven genoemde Handboogschutterij hare jaar lij ksche Koningschieting. De heer P. Weemaes, die verleden jaar den schepter zwaaide, moest zijnen 'koninklijken troon inruimen voor den heer C. J. M. van Laere, die bij zijn derde schot den Koningvogel velde. Gisteren werd ten huize van G. de Visser te Zaamslag, door de nota rissen P. Dregmans, te Axel en T. C. Daeij Ouwens te Hulst, ten verzoeke van de Erven van Corn, de Jonge, wed. P. van Maelsaeke de verkooping plaats van een Woonhuis, Aanhoorig- heden en Erf, staande in de Axelsche straat. Kooper werd F. de Koeijer Kz. land bouwer te Axel, voor f1340.—. Te Rotterdam slaagde o. m. voor het examen voor stuurlieden, voor groote stoomvaart A, derde stuurman de heer F. H. Jansen, van Ter Neuzen. Als een bijzonderheid meldt men ons, dat er in Hulst reeds nieuwe aard appelen gerooid worden. We twijfe len er niet aan of dit zullen wel de eerste zijn, die uit den kouden grond zijn opgegroeid. Het schijnf dat de eigenaar van die eerste nieuwe aardap pelen, de tuinier en boomkweekcr J. A_ van de Walle, wel goed op de hoog te is met de aardappelteelt, want naar we vernemen worden door bovenge noemd persoon al jaren herwaarts cle eerste niéuwe aardappelen gewonnen. Het kantoor der Registratie en Domeinen te Hulst wordt morgen, Za terdag 28 Mei 1904, verplaatst naar de Groote Begijnestraat wijk C no. 188. Het bestuur der tramlijn Hulst Walsoorden heeft in beginsel besloten tot doortrekking dezer lijn over St. Jansteen naar Koewacht. (AfbM. Crt. Maandag jl. had een jongeling van Koewacht, die in gezelschap van zijn kameraden van de kermis te Graauw huiswaarts reed, het ongeluk van zijn rijwiel te vallen, waardoor hij zijn rech terarm zoodanig bezeerde, dat hij slechts met moeite in Hulst kon komen, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Geconstateerd werd dat de arm ofschoon niet gebroken toch zwaar gekwetst was. Per rijtuig is de jonge fietser naar huis gebracht. De oorzaak van den val schrijft men toe aan kwaadwilligen, die zoo balda dig geweest waren om den weg met stokken te versperren. Dinsdag jl. behaalde de heer A. de Blieck, secretaris en ontvanger der gemeente Overslag, het diploma van gemeente-secretaris. Partydag der Anti-Revolutlonnairen te Ter Neuzen. Bij de Dinsdag te Ter Neuzen gehou den partijdag der Anti-rev. in Zeeland, waarvan de vergaderingen in den voor middag alleen waren bestemd voor de afgevaardigden van aangesloten Kies verenigingen en partijgenooten, was tegen den namiddag een openbare ver gadering georganiseerd, waarin als spre ker opdtrad de heer mr. A. de Jong van Rotterdam. Alvorens te komen tot het eigenlijke onderwerp, „Anti-Clericalisme en Anti- Protectionisme" wees spr. op den ernst der aanstaande verkiezingen voor de Prov. Staten, waarvoor de vrijzinnige partij over hare geheele linie alle krachten inspant om het verlies der zetels in 1901 niet grooter te maken, en tevens om te voorkomen dat de Eerste Kamer, waarvan de leden door de Prov. Staten worden gekozen, en thans is samengesteld uit 27 leden der linker- en 23 der rechterzijde, zal wor den omgezet in eene zoodanige, waar van de meerderheid anti-liberaal is. Daardoor kan de in de minderheid zijnde partij een blok zijn aan het been der regeering, die thans aan het be wind is. Denken we aan de Hooger- Onderwijswet, die bij de Eerste Kamer aanhangig is en op de samenstelling van dat lichaam lettende kan worden verworpen. Men herinnere zich ook dat destijds door de Eerste Kamer de koloniale be grooting van den minister Keuchenius is verworpen geworden, om te kunnen nagaan de invloed van de politieke meerdn h -id der Eerste op die van de Tweede Kamer. Daarom kenmerkt zich de strijd voor de Staten-verkiezingen door een buiten gewone, eene nooit gekende actie, om dat ze worden opgevoerd tot die van staatkundige strekking, waar ze voor heen niet anders golden dan voor een vergadering waarin polder- en water- staatsbelangen en andere van provinci alen aard zijnde zaken werden be handeld. Vallen de verkiezingen uit ten gunste der liberalen, voornamelijk in de pro vincie Zuid-Holland, dan kunnen geene leden der Eerste Kamer van de rechter zijde voor die provincie gekozen wor den en blijft, omdat het contigent van dat gewest van overwegenden aard is de meerderheid in de Eerste Kamer aan de vrijzinnigen en kan ten allen tijde het ministerie een hak gezet wor den. Ten einde die overmacht te be houden wordt nu reeds gebruik gemaakt van leuzen, waarvan de een zeer ver ouderd en de andere van meer recen- ten datum is, doch beide van een val- schen aard. Het zijn die welke spr. koos als onder werp voor zijne rede. Auti-clericalisme istegen het clert- calisme. En clericalisme is ontleend aan den clerus, welk grieksch woord geestelijke beteekent. Eu tegenover deze geestelijke orde stelt men in de R. K. Kerk de leeken. De verhouding van den clerus tot de leeken was die als de meerdere tot den mindere in geestelijk opzicht. Zoo had de clerus medezeggenschap in de rechten van de leeken die tevens een groote invloed te weeg bracht. Doordat nu de Anti-Rev. partij met de R. K. samengaat dicht het liberalisme haar evenzeer clericalisme toe, hoewel men weet, dat dit eene valsche voor stelling is. Integendeel is de verhouding in de Protestantsche kerken van predikanten tot leden als die van den clerus tot de leeken op verre na niet gelijk. De liberalen zeggen dat bij hen, de kinde ren der vrijheid, een volmaakte vrij heid bestaat in tegenstelling van bij de clericalen, die slaafsch aan den clerus hangen. Dat is echter met waar; de vrijheid geboren uit de revolutie is een men- schelijke tirannie, waaraan de toeval lige meerderheid de even toevallige minderheid onderwerpt. Er wordt geen onderwerping erkend aan Gods wil. De anti-rev. en de roomsch kath, daarentegen leven uit de bron des levenden waters, die van Boven is, al wordt God niet op precies dezelfde wijze gediend. Datgene nu wat God van ons persoonlijk wil dat we zullen doen te Zijner eer, willen de christe lijke partijen overbrengen ook op het gebied van den Staat. En daarvan wil geen enkele scha keering der liberale partij weten. God in den Bijbel, in de kerk, voor uw eigen hart, dat alles kan, voor zoover men daaraan persoonlijk behoefte heeft, maar op het staatsterrein moet dat alles er buiten blijven. De scheiding, die daarmede tusschen de groote partijen gemaakt wordt, is eenvoudig niet te overbruggen. Maar met dat al is de anti-rev. partij nog niet clericaal in den zin zooals de oud-Roomsch-Kath kerk dat heeft bedoeld. Toch zijn we het in de oogen van het liberalisme en we aanvaarden het in zooverre, dat de geest Gods ons leidt, medezeggenschap heeft in al ons doen en laten en op elk terrein des levens, dus ook op het staatkundige. Evenwel is dat het hoofdpunt, waar aan onze partij afhankelijk is, en ze is dat niet van vandaag of gisteren, maar reeds van af het oogenblik waarop de leer, dat alle souvereiniteit berust bij het volk, is in zwang gekomen. Thans is opnieuw de leuze „anti clericalisme opgewarmd om het den kiezers voor te stellen alsof zij in het liberale gareel loopende geheel vrij zijn en aan niemand medezeggenschap in hunne handelingen zijn verschuldigd. Men wil er bij den komenden stem busstrijd storm mee loopen tegen de Christelijke regeering. Maar ook zal dienst doen de leuze: anti-protectionisme. Die leuze beduidt tegen het protec tionisme, tegen beschermende invoer rechten. Men weet dat door den mi nister van financiën, Harte, een ont werp is ingediend tot verhooging van de reeds bestaande invoerrechten en tot invoering van die welke op sommi ge ingevoerde artikelen nog niet be staan. Het protectionisme is in twee deelen te verdeelen het draagt een fiscaal en een beschermend karakter. Minister Harte bedoelt er beide mee. De schatkist heeft geld noodig voor de sociale hervormingen die men aller - wege wil. De verschillende belastingen verhoo- gen kan wel, maar niet zonder bezwaar omdat vele reeds hoog zijn. De minister heeft berekend 9 millioen noodig te hebben dat zou op de gewone belastingen eene verhooging veroorzaken van b'. hunner tegenwoordige waarde. Daarom heeft de minister het als het meest rationeele geacht de ingevoerde I artikelen uit het buitenland te belas- i ten. Daarbij zal de schatkist gebaat zijn en tevens de nationale nijverheid I worden bevorderd. Van liberale zijde schreeuwt men over de duurte van de artikelen die I deze invoerrechten zal ten gevolge! hebben. J Maar men vergeet van die zijde de I middelen aan te wijzen waaruit de soci-1 ale hervormingen zullen worden bestre-1 den. Liever geen sociale hervormingen I dan om deze te bekostigen invoerrech-1 te heffen, zegt de N. Bolt.. Cl. Toch bewijst dat nog niets tegen de invoerrechten, waar cijfers het goede I recht hiervan verdedigen. Duitschland met name is alleen door j zijn invoerrechten tot het hoogtepunt van zijn bloei gekomen als het thans I heeft bereikt. En als gevolg daarvan heeft de tran sito-of doorvoerhandel de scheepvaart van Rotterdam in zeer sterke mate be vorderd. De vrijhandelaar beroept zich op Engeland als het land van den vrijen j handel maar, verzwijgt, dat in I evenredige verhouding tegenover de 11 millioen gulden die ons land heft, Engeland er 34 ontvangt. Dat is dus ver van een vrije handel, en wanneer I men zich dan 'dat land als voorbeeld stelt, voor zijn productievermogen, dan pleit dit des te eerder vóór invoerrechten. I Dat ze de nationale nijverheid bevor deren, strekt ons Duitschland w eer als I bewijs waar deloonen belangrijk hooget zan dan hier en vele arbeiders derwaarts I doen trekken. 1 Wat dus de buitenlandsche arbeiders I verdienen aan de artikelen die hierheen! komen, kan door de onzen vervaardigd j worden, en door het meerdere werk,! kunnen weer de loonen verhoogen,! die op hunne beurt het geschreeuw! van duurder dit, duurder dat, enz. kun nen doen verstommen, als tenminste I de hoogere prijs van sommige artikelen, j die wellicht niet zal uitblijven van dien f omvang zal zijn, als de tegenstander»! van invoerrechten willen doen voor komen. De leuze „anti-protectionisme"j zal wel opgeld doen bij de a.s. verkie-| zing, maar ze zal even valsch zijn als, die van „antl-clericalisme". De liberalen hebben getoond bescher- mingsgezind te zijn, waar het gold eigenl partijgenooten in staatsbetrekkingen te plaatsen; de anti-rev. zijnprotectionis-j tisch om het algemeen bedrijf te be schermen. Uit dien hoofde durfen de, christ. party en wel aan. De rede werd warm toegejuicht. Arropd. Rechtbank te Middelburg. Zitting 27 Mei 1904. F. A. S., 25 jaar, metselaarsknechj te Clinge, is wegens mishandeling vei oordeeld tot 1 maand gevangenisstratj lo. G. L. v. d. H., 30 j. 2o. J. L. v. d. H., 27 j. 3o. T. F. v. B., 27 j- 4o. C. L. v. d. H., 69 j., schippers te Kauter (Clinge), zijn wegens mishande ling veroordeeld de le, 2e, 3e ieder tot 6 maanden en de 4e, tot 1 maand, gevangenisstraf. 1 C. v. d. B., 21 j., arbeider te Stekene gedetineerd te Middelburg is wegens diefstal veroordeeld tot 1 jaar gevan genisstraf met in mindering brengingl der preventieve hechtenis. FRED1KBEURTEN TE AXËy Xondag ao Mei 1904. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hug... Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Bugenboffi Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Leeskerk 1 Nam. 2 ure Ds. N. P. Littoo». Kerk B. W Voorm. 9 ure Ds. R. van de Kamp, Nam. 2 ure Ds. R. van de Kamp.

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2