Ta Dokter J. d. CALSEIJDE, Rechtszaken. Gemengd Nieuws. La tweede kamer. Landbouwraden De commissie van rapporteurs over het wetsontwerp houdende instelling van landbouwraden, heeft in haar eind verslag geconstateerd dat de regeering in haar oorspronkelijk voorstel verschil lende belangrijke wijzigingen noodig heeft geacht. Zoo zal de tuinbouw niet in de wet ■worden opgenomenzoo is het twee slachtige stelsel omtrent de samenstel ling van de provinciale landbouwraden verlaten, en thans eene beslissing ge nomen ten voordeele van het stelsel van benoeming bij rechtstreeksche keuze - welke laatste principieele ver andering wijziging noodig heeft ge maakt van onderscheiden artikelen. Nochtans is de commissie van oor deel, gelet op de breedvoerige ge- dachtenwisseling, welke omtrent een en ander reeds in de afdeelingen is ge voerd, dat geen tweede afdeelingson- derzoek noodig is. Het wetsontwerp is dus in staat van wijzen verklaard en gereed voor openbare behandeling. RIJKSMIDDELEN, Het maandelijksche overzicht van de opbrengst der Rijksmiddelen toont voor April van dit jaar geen vooruit gang aan, vergeleken bij dezelfde maand van 1903. In tegendeel was de op brengst f88000 minder. Bij een vergelijking der verschillen de rubrieken komt men echter tot de meening, dat de mindere ontvangst in April van dit jaar nog geen bewijs van achteruitgang behoeft te wezen en dat de volgende maanden niet slechts veel kunnen goed maken, maar zelfs den achterstand geheel kunnen doen ver dwijnen. Over de eerste vier maanden van dit jaar is ontvangen f 42.090.892.34% terwijl het totaal van de eerste vier maanden van 1903 f51.820.567.256 was. Tot het maken van een juiste verge lijking dient men echter laatstgenoemd bedrag te vermeerderen met een derde deel van de over 1903 verleende pre- miën op de suiker, ad f 1,229.709.81. Men verkrijgt dan voor de opbrengst over de eerste vier maanden van 1903: f42.230.570.525, zoodat er over het eerste derde deel van dit jaar, verge leken bij 1903, een achterstand zou wezen van f 139.678,18. Van de directe belastingen gat de grondbelasting deze maand April f 47000 minder dan in 1903, het personeel f76000, de bedrijfsbelasting f49000 en de vermogensbelasting f 52000 minder, zoodat deze groep in haar geheel f223000 lager bleef dan in April van het vorige jaar- Daarentegen werd op de invoerrech ten f47000 meer ontvangen. Van de accijnzen leverde de sui ker een meerdere bate op van f273000, terwijl op het gedistilleerd een f7000 meer werd ontvangen. Hiertegenover stond een mindere op brengst van f6000 voor den wijnac cijns, van f13000 voor het zout van f59000 voor het geslacht. De zegelrechten brachten f 127000 minder op en de successierechten f20.000, doch op de registratierechten werd f 26000 meer ontvangen dan in April 1903. Bij de posterijen valt weer een ver meerdering te constateeren, en wel van f45000 terwijl de rijkstelegraaf met f34000 bij verleden jaar achter bleef. Vermelden wij ten slotte, dat de loodsgelden met f 11000 stegen, dan zijn de voornaamste cijfers van beide maanden vergeleken en is het minde re totaal van f88000 toegelicht. De ontvangst over de afgeloopen maand was in haar geheel f 11.814825.09" tegen f 11,902.466.735 in April 1903. (Nieuwe Courant.) „Waar is mijn vader viel Martina hem in de rede. „Hij slaapt in het hooi." „Lieve God, als hij wakker wordt en het' kind van zijn zijde mist, dan wordt hij razend." „Wees gerust, ik ga naar den stal en ulijt bij'hem tot hij wakker wordt," antwoordde Toni, maar Haspel hield haar tegen hij wilde wat te drinken hebben, want hij moest ijlings terug naar den Ruitersberg, waar de wacht stond, loni bracht hem «•auw een glas kruidenwijn. De verio- vingswijn werd dien dag door vreemde gasten gebruikt. (R'orrft vervolgd.) AXEL, 20 Mei 1904 De kermis staat weer voor de deur en waarlijk, wanneer men eens op de markt gaan zien, hebben we dit jaar geen reden tot klagen. Het staat knap jes vol. Nu zijn er wel geen extra ordinaire buitengewonigheden te zien, maar dat komt er ook minder op aan, het is in ieder geval heel wat beter dan vorige jaren wel het geval is geweest. Alles wat nu eenmaal op de kermis thuisbehoort is er, wat wil men dan nog meer. Een paar flinke draaimolens, waarvan één heelemaal aangekleed is, een schommel, schiettent, oliekoek- en andere kramen, ja zelfs een „gezond heids-apotheek," dat alles en nog meer kan men op de markt vinden. Dans muziek is in ruime mate voorhanden, getuige de vele kolossale orgels die reeds zijn aangekomen en de blazers die nog komen moeten, ook een café- chantant zal niet ontbreken. Voor de hongerigen en dorstigen is behoorlijk gezorgd, want menige pro visiekast is zoo ruim voorzien, dat vast en zeker op een druk bezoek gerekend wordt. Summa summarum kunnen we gerust zeggen, dat Axel gereed is om Je kermis niet alleen, maar ook hare bezoekers af te wachten. Als het nu maar mooi weer is en de beurzen zijn goed voorzien, dan zal 't wel gaan. In de Woensdag gehouden ver gadering van stembevoegde ingelanden van den polder „Beoosten en Bewes- tenblij is met algemeene (53) stemmen herbenoemd tot dijkgraaf de heer A. Moerdijk te Zuiddorpe. Als gezworen werd in de plaats van wijlen den heer C. N. Jansen van Rosendaal gekozen de heer P. -1. Dierick te Koewacht. Aangaande het voorstel tot oprichting van het ontworpen Waterschap werd besloten aan Gedeputeerde 'Staten te verzoeken: a dat voorstel in te trekken b een overeenkomst te sluiten tus- schen al de betrokken polders en wa terschappen, voor het voor gemeen schappelijke rekening in orde maken van de èerste waterkeering achter de Zeedijken van den „Nieuw Othene en Ser Lippenspolder"; en r t het verkrijgen van de toe zegging der Regeering dat voor Rijks rekening zal worden voorzien in den toestand voor het deel der waterkee- ring gevormd door den noordelijken dijk van het Rijks-afwateringskanaal. Een zelfde besluit werd gisteren ge nomen door den polder „Beoostenblij be noorden", behoudens het in orde bren gen voor gemeenschappelijke rekening van het voorzien dier dijken van steen glooiing van den „Margaretha- en Zaam- slagpolder. Heden werd ook door den polder „Capelle" het besluit genomen, zooals dat in de vergadering van eerstgenoem- den polder e. a. reeds genomen vermeld is. Door het fanfarengezelschap „Con cordia" alhier is besloten deel te nemen aan de feestelijkheden, welke op 2 Juni a s te Ter Neuzen zullen plaats hebben bij gelegenheid van het 25-jarig jubilé van H.M. de Koningin-Moeder. Ookis besloten deel te nemen aan het festi val dat op 15 Augustus a. s. te Middel burg wordt gehouden. Binnen - enkele dagen zal door het gezelschap een muzikale wandeling ge maakt worden, terwijl zoo spoedig lv' weder gunstig is, de concerten op de markt zullen aanvangen. Bij het examen voor opzichter van den Rijkswaterstaat is o. m. ge slaagd A. J. van Vemde te Ter Neuzen. Naar verluidt, bestaat er kans, dat de staalfabriek te Ter Neuzen weer zou beginnen te werken met behulp der „Manufacture des Glases et Produits Chimiques de Saint Gobain Chaumy, Circy'f Er zal dan een nieuwe Nederlandsche maatschappij worden gevormd. (Zei.) Bij de Dinsdag te Hoek gehouden verkiezing voor den gemeenteraad, zijn candidaat gesteld de heeren Joz. de Jonge en Jac. de Meester. PREDIKBEURTEN TE AXEL Xiondng 33 Mei 1904 (EERSTE PINKSTERDAG) Ned. Herv. Kerk. 9 ure Ds. J. B. T. fl_0 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. N. P. Littooij Ds. N. P. Littooij. 9 ure Voorna 2 ure Voorna 9 ure Kerk B. Ds. R. van de Kamp. Leeskerk. Iflaandag 33 mei 19©4. (TWEEDE PINKSTERDAG). Ned. Herv. Kerk. Voorna. 9 uae Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. lorm. 9 ure Ds. N. P. Littooij Kerk B. aorm. 9 ure Ds. R. van de Kamp Uitsluitelijk raadplegingen voor Keel-, Neus-, en Oorziek- ten den Maandag en Donderdag van 8 tot 11 urenvoormiddag te Sint Nicolaas Waas) no 48 Statiestraat do. 43. Op andere werkdagen en Zondagen raadplegingen te Lokeren (Waas) no 34 Roomstraal no. 34 van 8 tot 10 uren voormiddag en van 1 tot 3 uren namiddag Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. Arrend. Rechtbank te Middelburg. Zitting 20 Mei 1904. J. V., 30 jaar, arbeider te Kauter (Cliiige) is wegens diefstal veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. C. G., 25 jaar schipper te Ter Neu zen is wegens verduistering veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. P. J. H., 30 jaar, zonder beroep; J. P. M., 21 jaar, letterzetter, en F. M., 19 jaar, bakker, allen te Ter Neuzen, zijn wegens mishandeling ieder ver oordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. Boefjes. Samen waren ze er dien avond op uitgegaan, om eens te pro- beeren of er ook wat te „slaan" was; en in de drukte voor een caroussel op de Noordermarkt te Amsterdam, had den ze iets naar hun gading gevonden. De 16-jarige Jan, de oudste, zag midden in de drukte iemand met een mooie, gouden ketting op zijn lijf, hij zou het ringetje in het knoopsgat losmaken en zijn 14-jarig kameraadje Hein zou hor loge en ketting eruit wippen. Het gelukte, en met hun buit togen zij naar hun „stamkroeg" in de Hein- tjehoeksteeg, waar de eigenaarster de kostbaarheden voor f20 van hen over nam. En toen hingen zij met het geld den gebraden haan uit. Jan gevoelde zich tot het avontureske aangetrokken e,i koos 'n schoone deelgenoote in zijn rijkdom, en den volgenden dag maak ten ze samen een fietstochtje naar Haar lem. Maar de politie kreeg lien in handen, en deze week, zoo meldt men stonden ze voor hun misdrijf terecht. Beiden bekenden ter terechtzitting volmondig. Jan voerde ter verontschul diging aan, dat hij een potje bier te veel op had, en schuld had bij de bier huishoudster, die hij niet betalen kon. Tegen beide jeugdige beklaagden werd 1 jaar gevangenisstraf geëischt. Het jongste boefje heeft vroeger mooie verwachtingen teleurgesteld. Op school deed de jongen zijn best; zijn bazen waren met hem tevreden en hij ver diende f3 in de week. Hoe was hij dan tot zakkenrollen en het bezoeken van dievenkroegen] gekomen De verdediger vertelde, dat zijn moeder met een vreemden man leefde vanwien zij vijf kinderen had. Zoodoende werd hij als een dwarskijker de straat opgestuurd, maar moest haar toch altijd het verdiende geld geven, zonder dat hij een cent zakgeld over hield. Na afloop van deze zaak stond de bierhuishoudster terecht onder beschul diging, dat ze heel goed wist, dat het haar te koop aangebodene gestolen was. Het mensch probeerde telkens te huilen, als de president der rechtbank haar en haar soort een pest voor de maat schappij noemde, maar het wilde niet. Bij de politie stond haar établissementI bekend als een der meest gevaarlijke dievennesten. Het openbaar ministeriel eischte tegen haar een gevangenisstraf van acht maanden. De verdediger vroeg ontslag van rechtsvervolging, I wegens een gesuggereerde bekentenis L en gebrek aan bewijs. Door den schrik gedood. Woens-| dagavond 7 uur waren eenige jongern aan het spelen op een met prikkeldraad afgesloten bouwterrein aan den Walen- burger weg te Rotterdam, nabij Nieuwer- schie. Een nachtwaker riep de j ongens f toe zich te verwijderen, waarop de jon gens het hazenpad kozen. Zij kropen onder de prikkeldraadversperring door waar kort daarna de nachtwaker een der knapen, den 10-jarigen J. A. De Goede, dood zag liggen. Door den schrik was de knaap plot seling dood gebleven. Het lijkje is naar de ouderlijke woning! gebracht. Een afschuwelijke misdaad is int een dorpje bij Aisne gepleegd door twee; jongetjes van nog geen zes jaar. De ouders van een kindje van twaalf niaanj den waren uitgegaan, de zorg over het kind opdragend aan een oudere dochter! die echter uitging. In haar afwezigheid kwamen de twee jongens het huis bin nen. Ze namen het kindje uit de wieg; deden liet in een zak waarvan zij del opening dichtstopten met gras, en wier pen het toen in een grooten pot met. vet die op het vuur stond. Daarnij gingen zij er van door. Een paar uur later kwam de dochten thuis, en tot haar schrik kon zij liet kind niet vinden. Eerst toen de moeder thuis kwam, ontdekte deze het kindii de pot. Het was niets dan een mass* gekookt vleesch. In een stadje bij Melbourne heb ben inbrekers zich 's nachts toegang verschaft tot een filiaal van een bank. De klerk, die daar huisbewaarder was, en dien zij daar in bed vonden, werd door hen gekneveld en kreeg een prop in den mond. Zij lieten daarop de brandkluis met dynamiet springen, maakten zich meester van 1700 pond sterling, waarvan 800 pond in goud, en gingen er toen van door in het rij tuigje van den directeur. Een vreeselijk ongeluk had Din» dag onder de gemeente Pijnacker plaats. Terwijl de bouwman V. met zijn bij hem inwonenden zwager L. bezig w* om palen in den grond te slaan voor het z de sle boomt voorw een 1 geluk senpa fene Ho nus Klare Hu de G 22 j. Piete Aarn rina Ge Sol e van Scho* Ov 50 j Een het With Be 1". den te h< uiter word 2". aanv Doni aang slote wore 3° pelU toon: uitei Sd logu: ling taris VAN ook krijg Het JU FR is i< ten KEI cons zie tan zich

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2