AXuuu ISi J02EF IS BE 5HEEUW. No. li. Zaterdag 21 Mei '1904L 20e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. ÖUUAIMT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vi-ydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Voor BklgiÈ 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels 25 centvoor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. .Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Wegens de aanstaande Pinkster dagen verschijnt Dinsdagavond de Axelsche Courantniet. van Maandag 23 tot en Donderdag 26 Mei 1904. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Generaal Sacharof vermeldt een ern stige botsing met Choenchoezen. Een compagnie infanterie en een afdeellng kozakken waren uitgezonden naar een dorp, 16 KM. ten westen van Liao-jang gelegen. De bevolking hield zich alsof zij van niets wist, maar toen de Russische afdeeling terugkeerde, trof zij een sterke bende Choenchoezen aan. Het kwam tot een treffen; de Choenchoezen lieten 20 dooden op het terrein achter, de Russen haddan twee dooden en drie gewonden. Volgens een ander bericht hadden de Choenchoezen, ten getale van 350, den 13en dezer de kolenmijnen van Jantal overvallen, bij Liao-jang, die de brandstof voor het spoorwegverkeer le veren. Twee Japansche officieren zou den zich bij de bende bevonden hebben, de Russen namen hen gevangen en schoten hen dood. 34) XVI. Slapenden en wakenden in den Heidemolen. Haspel was door de ouders, op de hoogte waar zij het licht gezien hadden, afge stuurd om op te sporen wat daar te doen was. Toen hij weggegaan was zeide Adam „Het zou wel kunnen zijn, wie weet liet, dat zij onzen Jozef'in den molen gevonden hebben,maar Martina wilde er niets van gelooveu, en toch wilde zij dadelijk mede den berg af. Adam be woog baar te wachten tot Haspel terug kwam. Eindelijk kwam Haspelhij snelde naar de plaats waar zij op hem zouden wachtenzij waren er niet meer. //Is dan van daag alles behekst zeide hij. Adam en Martina waren echter juist be zig om de drie engelen op te vangen Adam riep hen met zijn zware stem, toen zij daar langs kwamen, maar de engelen schenen nu eenmaal voor 't geslacht der Rottman zulk een angst te hebben, dat zij het op een loopen zetten. „Gij zult zien, onze Jozef is met de Driekoningen gaan zingen." Martina herleefde weder bij deze gedachte. Adam zat de engelen achterna en pakte Den 14en moet een troep gewapende Chineezen met goed gevolg een kolen mijn bij Port Adams overvallen en ge plunderd hebben. De Russische gevechtslinie zoo seint Reuter uit het Russische hoofd kwartier te Moekden komt steeds dichter bij deze stad, waar de stadhou der nog zijn hoofdkwartier heeft. De Japanners zijn nu op ongeveer een 45 werst noordoost der verdedigingslinie van Moekden en van de strijdmachten, die Liao-jang beschermen en zich uit strekken in oostelijke richting van den spoorweg langs 't Moetien-ling-gebergte. De Japanners, die in drie colonnes oprukten, staan nu ten noorden van Sioe-jen en Feng-hwang-stjeng. Twee colonnés zouden meer noodwaarts trek ken met het doel om de Russische stel ling heen te komen en zoo op Moekden aan te rukken. Het weer is in den laatsten tijd droog en heet geweest; de laatste twee dagen heeft het echter geregend, zoodat de wegen voor karren haast niet te berij den zijn. Als einde Juni het regenseizoen begint, dan wordt de vlakte een moe ras en zal er waarschijnlijk feitelijk een stilstand in de krijgs verrichtingen komen. Volgens een bericht uit Petersburg kwam een ambtenaar te Irkoetsk dezer dagen op het denkbeeld, eenige kisten met goederen van het Roode Kruis, voor het oorlogsterrein bestemd, na te zien. Wat hij vermoedde, werd beves tigd van de dingen die ingepakt heet ten te zijn, ontbrak heel wat. In de plaats van 500 paar kousen bijvoorbeeld er een bij zijn vleugels, maar hij hield den vleugel in de handzij vluchtten weder voort maar niet hard genoeg voor een man als Adam. Hij hield een van de engelen in de hoogte en vroeg hem naar Jozef; geen antwoord; toen bracht hij hem bij Martina die een eind verder wachttemaar de knaap beefde zoo dat er niets uit te krijgen was hij wilde voor geen geld vertellen wie zijne makkers waren, en toen men hem vroeg of zij niet een groote jongen van zeven jaar waren tegen gekomen zeide de engel dan neen en dan ja; er was niet wijs uit te worden. Midden onder dit verhoor verscheen Haspel en riep //Hij is er Hij is er z/Wie is er?" //Jozef!" zeide Haspel met een schorre stem. z/Waar waar waar barstte Martina uit. ,/Waar is hij? Om Gods wil, is hij dood of levend z/Daar beneden in den heidemolen zit hij en drinkt warmen wijn!" z/Mijn Jozef! mijn Jozef," riep Martina, dat het in het dal weerklonk en vloog uit al ha»r macht den berg afAdam kon haar nauwelijks bijhouden zij snelde de stoep op, rukte de deur open en riep: „Jozef! Jozef! Waar is mijn Jozef!" „Loop naar den duivel met uw Jozef antwoordde haar eene stemzij kende diehet was de stem der Rottmansvrouw. Geen schrik, geen doodsangst, geeue waren er slechts 50; maar het ontbre kende werd aangevuld door steenen en krullen. De kleine dieven verge noegen zich met kousen, de groote hou den meer van klinkende munt, en waar ook de zendingen van het Roode Kruis niet veilig meer zijn, is het voor de regeering wel moeilijk, dezen Augiasstal te reinigen. Het publiek noemt zelfs zeer aanzienlijk klinkende namen onder hen, die verdacht worden van derge lijke oneerlijke handelingen. ROEMENIE. Koning Karol, koningin Elizabeth Carmen Sylva de kroonprins, de kroonprinses, de kinderen van dezen en de premier Demetrius Stoerdza be zoeken sedert een week op het konink lijk jacht de Donauhavens van de IJze ren Poort tot de monding. Overal stroomt de oeverbevolking toe om de vorstelijke reizigers te begroeten; ook de Bulgaren, wier troepen militaire eer bewijzen aan den held van Plevna, aan wien Osman pasja zijn degen overgaf. De tocht van Toernoe-Severinoe tot den Donaumond is vooral voor koning Karol vol persoonlijke historische her inneringen. In Toernoe-Severinoe stapte de Koning in 1866 incognito aan land; te Kalafat tegenover Widin kreeg hij in 1877 den vuurdoop; te Corabia trok ken de Roemeniërs, gehoor gevende aan de roepstem der bij Plevna gestuite Russen, den Donau over. Voorts worden o.a. bezocht Roestsjoek, Braïla en Galatz, na de brug te zijn gepasseerd, die den Donau overspant naar de Dobroedsja. De reis eindigt te Soelina aan den mid delsten delta-arm. hemelvreugde had de uitwerking kunnen hebben, die deze stem op haar hadmet een ontzettende» gil stortte zij bewuste loos op den grond neerzelfs Adam die achter haar stond was zoo verschrikt, hij liet haar vallen zonder haar te onder steunen. „Moeder! moeder!" riep hij; meer kon hij niet zeggen. „Noem haar niet moeder." riep de bruid „ga weg Adam, laat mij begaan, ik zal haar wel bijbrengen. Geef mij den war men wijn eens aan, die daar staat, en doe een paar vlokken sneeuw van uw mantel op haar slapen. Zoo, zoo ze haalt weêr adem." „Hahahalachte de oude Rottmans- vrouw, „al gedraagt de heele wereld zich als gekken, ik nietik blijf toch neen zeggen." De oude Rottman echter, in plaats van zijne vrouw te antwoorden, ging hij op Martina toe en zeide„Kom, Martina wees verstandig, kom weer bij. Laat ik u opnemenzie zoo, ga daar zitten." „Mijn Jozef! Waar is mijn Jozef? „Beneden in den warmen stal," zeide Toni, „hij slaaptlaat hem rustig slapen, want uw vader waakt bij hemwij heb ben hem in het warme hooi gelegd, maal ais gij even wacht, dan dragen wij hem naar boven en leggen hem in mijn bed het is er vlak naast in de slaapkamer. Gij kunt naar beneden gaan, Adam gij behoeft niet bang te wezen dat uw Mar tina iets zal overkomen, ga maar heen, SPANJE. Werkstakers bij het spoorwegperso neel hebben in den omtrek van Sladrid getracht, de lijn op te breken. Een zevental stakers zijn in hechtenis ge nomen. Men keurt de houding van de stakers scherp" af, omdat de geschil punten aan een scheidsrechterlijke be slissing onderworpen zijn. ZWITSERLAND. Te Zürich heeft Maandagmorgen een botsing plaats gehad tusschen politie agenten en stakende werklieden van een ijskastfabriek. Agenten, die eenige aan het werk gebleven werklieden naar de fabriek vergezelden, werden dicht bij de fabriek door de stakers en lief hebbers van een relletje opgewacht en met steenen gegooid. Er is één agent ernstig aan het hoofd verwond. De po litie ging vervolgens met de blanke sabel op de menigte in en heeft twee personen in hechtenis genomen. Men meldt aan de Tel. Omtrent den gezondheidstoestand van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins kan worden medegedeeld, dat deze niet bepaald ongunstig is, hoewel de oorpijnen H. M. nog kwellen. De Prins, die behalve aan rheuma- tisclie, ook aan buik-aandoeningen lij dende was, moet zich lange wandelin gen, paardrijden en inspannenden arbeid ontzeggenuiterlijk is Z. K. H. in de laatste weken zeer afgevallen. ik blijf bij haar." „Eu ikzeide de oude Rottman. Adam ging den trap af naar den stal en droeg het kind boven in het bed. Schil- der-David sliep zoo vast dat hij hem niet wakker durfde maken. Ook het kind sliep door, terwijl hij het op den arm nam en den trap opdroeghet streek zijn vader maar eens met de hand over het gezicht en liet die toen weder slap han gen. Stilletjes werd nu ook Martina in de slaapkamer gebracht, zij boog zich over Jozef heen en hoorde hem ademhalen. „Ga wat bij het kind op mijn bed lig gen," zeide Toni van den heidemolenaar tegen Martina deze keek haar met groote oogen aan, waaxop Töni vervolgde „Wees blij dat het zoo geloopen is. Uw Adam en ik hebben elkander liet jawoord moeten gevenhij is gedwongen gewor den even als ik, en uw Adam is een braaf mangeen woord heeft hij tegen mij gesproken anders dan van u, en wij zijn bruid en bruidegom geweest en heb ben elkander nog geen kus gegeven." „Dan geef ik er u een," zeide Martina opstaande en omhelsde Toni. „Daar zou ik mijn wangen wel tusschen willen hebben," zeide Haspel tegen Adam en wendde zich toen tot de vrouwen: „Gij zijt beide een goede partij. Dus, Toni, was het niet kwaad dat gij mij nu naamtwilt gij Ik zie al dat gij neen zult zeggen, maar uw bruiloftschoenen zal ik toch maken."

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1