KERMIS te AXEL, JJSEP in meeuw. 13. Woensdag 18 Mei I'M)4. 20 IA O. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON^ «i liirir. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. f|Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 centvoor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. ld van Maandag 23 tot en met Donderdag 26 Mei 1904. I)E OORLOG IN OOST-AZIE. In een particulieren brief', door de familie van een artillerie-officier te Petersburg uit Port Arthur ontvangen, wordt gezegd, dat alles gereed is om een beleg te weerstaan. De vesting is, volgens den schrijver, inderdaad on neembaar. Om Port Arthur heen ligt een driedubbele rij van forten. Langs het glacis van elke stelling loopt een breede gracht, door een haag van prik keldraad begrensd, en achter alle bat terijen bevinden zich bomvrije schuil plaatsen. De schrijver verzekert dat er munitie en voorraad in overvloed is, en dat de bezetting welgemoed is, en overtuigd dat zij het negen maan den, of wel een jaar, kan uithouden tegen eiken vijand, hoe talrijk ook, en zelfs al bezit hij belegeringsgeschut. De correspondent van de Chicago Daily News, die met een eigen stoom schip rondvaart, zegt dat een gecom bineerde aanval ter zee en te land op Port Arthur omstreeks 16 dezer ver wacht wordt. Met Dalni „de verre stad," dat volgens gerucht door de Russen zelf Zij komen al nader en nader en nu zijn zij vlak bij hem, en Jozef gaat moe dig op hen toe en zegt//Lieve engelen neemt mij mede en brengt mij bij mijn vader en mijne moeder." ,/Q God, een geestO God, het Chris tuskindje!" roepen de drie engelen en zetten het met hun fakkels op een loopen zij hebben immers vleugels, zij kunnen loopen en vliegen, zoo als ze maar willen. Jozef kan hen niet inhalenhij strui kelt maar staat weder op. Alles is ver dwenen, hij staat weder alleen. Maar daar flikkert weder een fakkel. Daar maar op af. Jozef heeft zijn muts ver loren, maar hij bemerkt het niet; hij rent uit alle macht en schreeuwt//Wacht toch Wacht toch Ik ben Jozef." Maar de engelen wachten niet en zijn niet meer te zien. Hunne voetstappen zijn echter te zien op den weg en Jozef volgt ze na, altijd 11a, verder en verder, en eindelijk op de hoogteGoddank, daar schijnt een licht vele lichten, daar is alles zoo helder. Het verdwaalde kind kreeg het zalige bewustzijn dat daar men- sclien veilig onder dak waren en met nienwe kracht snelde hij op het licht af en kwam aan den heidemoleu. Juist verwQest is om te beletten dat de Ja panners het als basis van hun krijgs verrichtingen tegen Port Arthur ge bruiken, heeft men groote plannen ge had. In 1898 werd de plek door de Chineesche regeering aan de Russen in pacht afgestaan. De baai van Ta liën-wan was toen reeds als ankerplaats bekend maar er stonden daar slechts een paar visschersdorpen. De Russen wilden er binnen eenige jaren een groote handelsstad doen verrijzen, ter aanvul ling van de militaire stad Port Arthur. In de haven werd een zware pier aan gelegd, mooie kaden werden gebouwd, de haven zelf werd geschikt gemaakt voor groote stoomschepener was een droogdok van 330 Eng. voet lengte en 50 voet breedte, en een veel grooter dok was in aanbouw. De stad bevat spoorwegloodsen, gebouwen voor admi nistratie! doel, een residentie voor den gouverneur, kolendepots. Voorts vond men er hospitalen, een kerk en twee sociëteitende Europeesche stad werd zoo aangelegd dat er 30,000 menschen konden wonen. Is het bericht van de vernieling niet verzonnen, dan blijft 't nog mogelijk dat niet al deze werken, waaraan ont zaglijk veel geld besteed is, vernietigd zijn, maar de Russen bijvoorbeeld vooral de dokken en aanlegplaatsen onbruik baar hebben willen maken voor de Japansche oorlogschepen. DUITSCHLAND. De rechtbank te Berlijn heeft een ingenieur tot 30 mk. boete veroordeeld omdat hij een al te drastisch middel gingen de drie engelen de stoep op. Zij zongen Drie koningen zingen dit heerlijke lied In hemelsche akkoorden Komt allen en ziet! Staat, op staat op, Komt zonder schroomen. De tijd en de ure Is nu gekomen. Jozef liep de zingenden achterna en durfde nauwelijks adem halen, laat staar roepen. Vooral niet roepen anders vlie gen de engelen weder weg. Hij ging met hen in de kamer, en de drie engelen zongen het lied van de heilige drie konin gen tot den einde toe. Men hoorde hen bedaard aan, gaf hen te eten en te drin ken en nog geschenken op den koop toe, en de engelen aten en dronken en be dankten zoo als het behoort. Het werd Jozef nu ook duidelijk dat het geene engelen, maar verkleede jongens waren, die voor de heilige drie koningen speel den zij gingen weg en Jozef bleef alleen achter. Nu eerst werd hij door d^ aan wezigen opgemerkt. z/Wie zijt gij? Waar komt gij van daan? Wat doet gij hier?" Met die vragen werd hij nu door de vrouwen bestormd. z/Eet wat en warm u watgij zijt klets nat en nog wel zonder muts," zeide de bruid, ,/daar, eet en drink eerstnader hand kunnen wij verder praten. Kom, laat ik u uw buis uittrekken en het bij had toegepast tegen piano-spelende bovenburen. Zijne „uitvinding" kwam hierop neer dat hij een gat in de zol dering boorde en daardoor een gutta- pertsj a-slang stak, die in verbinding stond met een toestel tot bereiding van zwavelwaterstof. Het middel werkte uitstekend. De pianospelers werden herhaaldelijk door den doordringenden stank verdreven. De gerechtelijke deskundigen ken schetsten het verpesten van de atmosfeer met het vergiftige gas als toebrengen van lichamelijk letsel, en de rechtbank vereenigde zich met deze opvatting. In het westen van Duitschland is men sedert lang bezig, om maatre gelen te nemen tegen de Zigeunerplaag. Uit Lennep, in de Rijnprovincie, wordt thans een middel aanbevolen dat daar met goeden uitslag bekroond is. Daar zijn twee Zigeuners met hun zoon, een jongen van 20 jaar, veroordeeld wegens bedelarij en landlooperij, en na afloop van hun straftijd zullen zij naar een werkinrichting gezonden worden. Hun kleine kinderen gaan naar een opvoe dingsgesticht of zullen in een gezin groot gebracht worden. Als elke ge meente het voorbeeld van Lennep volgt, hoopt men spoedig van de plaag verlost te zijn. Afdoende lijkt het middel in- tusschen slechts, zoolang men de Zi geuners van hun vrijheid berooft. An ders zal het oude nomadenbloed zich wel weer doen gelden. FRANKRIJK. Ook Duinkerken heeft zich aange sloten bij de stakers. De kapiteins en de kachel hangen. Ga niet zoo dadelijk bij de kachel zitten dat is niet goed.» z/Een knappe jongen," zeide de vrouw van den lieidemolenaar, terwijl Jozef een slok warmen wijn dronk. z/De engelen hebben mij toch terecht gebrachtzulk drinken krijgt men in den hemel," zeide Jozef. De oogen van de Rottmansvrouw glin sterden zonderling toen zij deze woorden eu deze stem hoorde; zij zette de flesch op zijde die voor haar stond en keek den knaap aan als de vos ginds in het bosch. z/Waar komt gij van daan?" vroeg de bruid. //Van Waldhausen." //En wie is uw vader?" z/Die is niet thuis." z/En hoe heet uwe moeder //Martina, en mijn grootvader is Schil der-David." //Dan heb ik u eindelijk schreeuwde de wilde Rottmansvrouw. //Lieve God, dat is de zoon van mijn Adam," Zij sprong ijlings op en greep den knaap als met gierenklauwen aan. z/Ja, Adam heet mijn vader. Kent gij hem z/Kom, ik zal u in de slaapkamer bren gen en u te bed leggen," riep de Rott mansvrouw. z/Maar ik ga niet met u mede," zeide Jozef; //gij wilt mij koken als de heks. Laat los of ik bijt u." de officieren van het dek en van de machinekamer hebben besloten om niet meer te werken na 8 uur 's morgens Zaterdag 14 Mei. Men kan nagaan welke geweldige schade er al in zaken geleden wordt, en hoeveel ellende is er nog niet in het vooruitzicht. Marseille, Bordeau, Havre, Duinkerken, leggen het werk neer. 't Is of de deuren van Frankrijk beurt om beurt worden gesloten. Te Marseille zyn de kantoren van alle reederijen gesloten, behalve die der Messageries Maritimes. Van staatswege zijn Donderdagavond weer eenige trans portschepen uitgevaren, de Vinh-Long met 450 passagiers naar Algiers en Oran, en de Shamrock met 140 passagiers naar Ajaccio, Bizerte, Böne en Philip- peville. Deze schepen hadden ook de post aan boord. Een schip van de Chargeurs-Réunis is Donderdag uit Marseille vertrokken naar Oost-Azië, naar Saigon en Haifong. Het was de Amiral-Magon met 80 pas sagiers en 7000 ton koopwaren aan boord, en ook de post. De luchtbol, die op Hemelvaarts dag te Parijs ontploft is in de rue Edouard-Robert, was zeer tegen den zin der bestuurders in de stad neer gekomen. De luchtschippers waren gaarne buiten de stad neergedaald, maar de mand was door stortregens zoo zwaar geworden, dat zij niet meer in de lucht konden blijvenondanks dat zij allen ballast, tot zelfs levensmiddelen, naar beneden hadden geworpen, bleven zij dalen. Zoo "kwamen zij neer in de „Ik zal u bijten, ik zal u koken, schreeuwde de Rottmansvrouw en lachte. „O dat is een zegen van den hemel dat ons dat kind in de handen geloopen is. Wij houden het verborgen en geven het niet terug. Nu kunnen wij Adam en al de anderen dwingen om naar onze pijpen te dansen." //Maar ik geef u het kind niet," zeide de bruid; //wees maar niet bang, kom op mijn schoot zitten, zoo. Wacht, laat ik uw schoenen uittrekken en u de mij nen aandoen. Zoo, nu zult gij warm worden. Zeg nu eens weet uw moeder dat gij het huis uitgeloopen zijt? En waarom zijt gij weggeloopen Zoo alleen in zoo'n kouden nacht z/Ik ben mijn vader te gemoet gegaan, en zij schimpen in het geheele dorp op mijn vader, omdat hij zoo sterk is als een paard, en mijne grootmoeder, dat moet een bare duivel zijn, ik heb het hun allen willen overbrengen „Wacht, ik zal u bare duivelgilde de wilde Rottmansvrouw en worstelde met de bruid om liet kind maar Toni weerde zich uit alle macht, en terwijl de beide vrouwen nog met elkander handgemeen waren traden dè beide grootvaders juist binnen. „Daar is grootvader juichte de kleine Jozef eu vloog op Schilder-David toe. „Is dat het'verloren kleinzoontje," vroeg de oude Rottman „kom hier mijn jongenhier hebt ge nog een grootvader

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1