JOZEF IN DE SNEEUW. No. II Woensdag Tl Mei 1904L 20p Jaai'g'. Li IJ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. MELKMAN, AXEL. Afsluiting Weg. Buitenland. FEUILLETON. COUIiAIVT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. Yoor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van Axel maken bekend, dat blijkens mis sive van Gedeputeerde Staten van Zeeland d.d. 22 April 1904 No. 144, 2e Afdeeling, het verkeer over: le de brug in den KINDERDIJK No. 1 van den Ligger der Wegen en Voetpaden in de gemeente Axel, van 16 Mei a. s. voormiddag 6 uur tot 18 Mei a. s namiddag 6 uur; 2e de brug in den LANGEN WEG No. 2 van den Ligger der Wegen en Voetpaden in de gemeente Axel, van 24 Mei a. s. voormiddag 6 uur tot 26 Mei a. s. namiddag 6 uur; en 3e de brug in de DERDE VER KORTING No. 32 van den Ligger der Wegen en Voetpaden in de gemeente Axel van 30 Mei a. s. voormiddag 6 uur tot 1 Juni a. s. namiddag 6 uur, zal zijn afgesloten. Axel, 6 Mei, 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. DE OORLOG IN OOST-AZIE. In zijn rapport van de landing der Japanners op Liao-tong zegt admiraal Hosoja, dat de mariniers onder kapitein Nomoto, die wegens de eb een kleine 31) Maar wat zijn dat toch goede vrienden en hoe, lief heeft men ze dan als men thuis komtmen zou dan zijn tafel en zijn stoel wel vriendelijk willen bedan ken dat ze zoo stil gestaan en gewacht l hebben tot men terugkomt. En weet gij wat nog het eerste is van het ver dwalen. Dat men uitgelachen wordt, als men het naderhand vertelt. Maar ik f wensch niemand toe, zelfs de Rottmans- vrouw niet, dat haar zeo iets mag over komen. En het was een mooie zomerdag, de zondag na St. Jan; neen, niet zondag liet was maandag, St. Pieter en Paulus. Hoe moet het dan wel zijn als men in de sneeuw en in den nacht en zoo jong daar buiten isdan kan men niets doen dan gaan liggen en sterven. Ach God Ik zie bet, kind voor. mijdaar zit het I in de sneeuw of in een rotskloof en steekt de handen uit en zijn voeten zijn stijf en het kan niet voort, en het roept Moederen het luistert en denkt dat er iemand komt en niemand geeft antwoord 1 dan een raaf op den boom. En een haas loopt hem strijkelings voorbij, over de sneeuw heen. Hij is bang voor het kind I en het kind kijkt hem na en vergeet een I oogenblik zijn ellende. Moeder Moeder duizend meter van de schepen naar het strand moesten waden, tegen half acht aan land stapten en zonder een schot te vuren een rij heuvels bezetten en de Japansche vlag er plantten. De kanonneerbooten Anagi, Osjima en Tsjo- kai leidden intusschen de aandacht der Russen af, en bombardeerden een hon derd hunner, waarvan zij er verschei den in 't zand deden bijten. Zoodra de eerste vloot van transport schepen de Japansche vlag op de heu vels zag waaien, begon om 8 uur het landen Mer troepen. Alles moest wegens den lagen waterstand naar land waden, maar er heerschte een voortreffelijke geest onder de soldaten en allen plasten goedsmoeds naar het strand. Vlug als gewoonlijk begon de Japansche genie intusschen aanstonds aanlegsteigers te bouwen voor de landing der overblij vende manschappen en het materiaal. De marine hielp daarbij. Hosoja's rapport wordt aangevuld door dat van admiraal Kataoka, den opper bevelhebber van het derde eskader. Deze zegt, dat zijn smaldeel de eerste bezending van het tweede legerkorps naar Liao-tong begeleidde. De Kaga Ma- roe, een der transportschepen, liep daar bij Donderdag om 3 uur aan den grond. Maar geholpen door de Akitsusjita kwam zij ongedeerd weer vlot en kwam 's avonds 5 uur goed en wel ook ter reede. - Onder voorbehoud maakt men melding van een fe St. Petersburg loo pend gerucht, dat én het Parijsche Journal èn de Eclair zich vandaar la- roept het, gelukkig als het maar gauw inslaapt om niet weer op te staan. Ach God ik ben toch een ongelukkig mensch, dat ik alles zoo bedenken kan en beden ken moetmaar dat zit in onze familie, en van mijne moeder heeft men niet vergeefs gezegd dat zij meer kon doen dan een boterham eten. En hoe is het 't arme kind gegaan dat daar ginds te Wengern begra ven ligtMen heeft het den derden dag in het bosch gevonden, geheel met sneeuw bedekt, en alleen op hart was de sneeuw gesmolten. Alle rnenschen die het zagen moesten schreien, en de moeder is er krankzinnig van geworden. De predi kant heeft voor het kind een mooi graf schrift gemaaktik heb het uit het hoofd gekend, maar ik ben het vergeten. En hoe is het den hoedenmaker gegaan, die op nieuwjaarsdag de opgemaakte hoeden naar Knuslingen bracht. Hij komt in de Schröckelhade, daar waar ik ook geweest ben toen ik verdwaald was, en van daar op de weide, in een nevel, zoodat men geen hand voor oogen zien kon. Hij loopt zeker zevenmaal rond 't dorp en kan er niet meer in komen. Daar luidt een klok, maar hij hoort haar altijd van een anderen kant en kan er niet bij komen Eindelijk hoort hij ganzen schreeuwen hij loopt op het geluid af en komt in het dorp terechtmaar hoe zag hij er uitAls of men hem zoo uit den grond had opgegraven. Maar één ding heb ik nog vergeten te zeggen, de heidemole- ten seinen. Volgens dat bericht zouden de Russen slaags geraakt zijn met 7000 Japanners, die uit den bergpas van Teng-ban-sjen ongeveer 60 K.M. van Kioe-liën-tse kwamen. De Japanners zouden geheel verstrooid zijn en met verlies o.a. vanjiun generaal, die krijgs gevangen werd gemaakt, op de vlucht zijn geslagen. Volgens zekere geruchten, waar van de Petit Bleu melding maakt, zou Skrydlof, de opvolger van den ongeluk- kigen admiraal Makarof, niet naar Port Arthur vertrekken naar alle waar schijnlijkheid is de weg daarheen ge sloten, als de nieuwe admiraal op het oorlogsterrein aankomt maar naar Wladiwostok. Van daar zou dan mis schien het nog zeewaardige Russische eskader onder zijn bevel kruistochten gaan doen op de oostkust van Korea, wellicht ook landingstroepen meenemen om, van de kust ten noorden van Gen- san uit, de Japanners op hun rechter flank te bedreigen. Dit blijft natuur lijk voor rekening van den zegsman der Petit Bleu. Te St. Petersburg is een commis sie benoemd om de mogelijkheid te over wegen om het Russische Oostzee-eska- der naar het Verre Oosten te zenden om de Noord. Deze commissie moet verklaard hebben dat de voorgestelde zeeweg gedurende twee zomermaanden inderdaad bruikbaar is, maar de zaak moet met het oog op de onnauwkeurig heid der kaarten van de poolstreken aan een grondige studie onderworpen worden. naardoch hier werd Leegart door een groot geschreeuw voor het huis ge stoord. XV. Een kind dat zijn vader zoekt,. Daar Leegart van den vroegen morgen tot den laten avond het bewind voerde in het huis van Schilder-David was het heel natuurlijk dat de kleine Jozef des middags de deur uitgestuurd wasmen kon toch als hij er bij was niet spreken over dingen, die toch noodzakelijk be sproken moesten worden. De tijding dat de predikant het dorp wilde verlaten kwam het eerst ter oore van Leegart. En nu kon men merken dat zij niet voor niets het geheime Raads lid genoemd werd. Zij liet dadelijk twee leden van den gemeenteraad halen en stuurde hen naar Schilder-David om met vereende pogingen den predikant van zijn plan af te brengen. Een knecht uit den heidemolen had in de herberg wijn en bij den kruidenier suiker en specerijen gehaalddit bleef natuurlijk evenmin een geheim in het dorp, en de tijding werd het eerst over gebracht naar het huis van Schilder-Da vid, wien zij ook het meest aanging, en daar was nu Leegart immers ook, die altijd de nieuwste tijdingen verlangde. Iedereen was er trotsch op haar wat nieuws te vertellen, en het is ook niets meer dan iemands schuldige plicht dit te doen. Nu werd er ook in Davids huis De corresppndent van de Matin" te Petersburg seint Men zegt dat de Tsaar den 12en Mei een opzien wekkende toespraak houden zal ter gelegenheid der jaarlijksche wapenschouwing van het garnizoen van Petersburg, op het Marsveld. Wellicht zal binnen twee maanden tot een al- gemeene mobilisatie besloten worden. Het Nowoje Wremja verneemt uit goede bron, dat het door de New-York Herald verspreide gerucht, als zou een som van 12 millioen in baar geld met de Petropavlofsk op den bodem der zee liggen, onwaar is. In de kas van het pantserschip bevond zich niet meer dan 60.000 roebel. FRANKRIJK. De zaak Dreyfus. Het openbaar ministerie heeft geen termen gevonden om Rochefort te ver volgen wegens het afleggen van een valsche getuigenis, voor de stratkamer van het hof van cassatie, wat markies Valcarlos had verzocht. Het parket was van oordeel, dat Valcarlos geen klacht kon gronden op gegevens, die geheim zijn, al had dan ook Rochefort zelf dat geheim verbroken. ITALIË. De „Italië" heeft aan iemand, die dikwijls met den Paus in aanraking komt, gevraagd wTelken indruk Loubet's bezoek op dezen had achtergelaten. Tegenover de vele berichten over de geweldige vertoorndheid van Pius X die de Vaticaansche pers niet onge loofwaardig deed schijnen geven we kruidewijn klaar gemaakt voor de ver loving van Adam met Toni van den heidemolenLeegart deed er ook spe cerijen in, maar geheele andere dan die men in den winkel kan bekomen. Als haar wenschen vervuld werden, dan was er geen kwestie van of allen die er van dronken moesten sterven, maar zij was nog onzeker wie zij hetliefstdoodwenschte de Rottmansvrouw of den verwenschten Heidemolenaar die zich niet schaamde zijn eenig kind te verkoopen tot zulk een schandelijk doel, en dat alleen om er haar huwelijksgoed uit te halen. Het had Martina wel gehinderd dat Jozef zoo het huis uitgezet was, maar hij mocht niet hooren wat er besproken werd, en al stemde zij ook niet in met de verwenschingen van Leegart, zij kon nu toch klagen en schreien. Zij had Jo zef weer naar Haspel „gestuurd, maar Jozef had genoeg over den hond gehoord dien hij niet krijgen zouhij liep het dorp door en ontmoette eene vrouw die meewarig tegen hem zeideOch arm kindhet is van daag een kwade dag voor u. Jozef vond dat ook, want hij was uit huis verstooten. Weldra vroeg hem eene andere, het kwade nieuws bewimpelendJozef! wat doet uw vader? Hebt gij hem in lang niet gezien De knaap merkte dat er iets aan de hand was wat hem aanging; maar hij hield zijn woord, aan zijne moeder gegeven, en zeide aan niemand dat zijn vader van

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1