Binnenland. Gemengd Nieuws. slechting van geschillen van tucht tus- schen de bemanning en de scheeps officieren binnen 24 uren door den ka pitein, die er de marineautoriteiten mee in kennis zal stellen. De bond van dokwerkers van Mar seille heeft de scheepsofficieren laten weten, dat hij hand in hand gaat met het zeevolk. Meer dan 400 reizigers verkeeren te Marseille in de grootste verlegenheid. Velen van hen ontbreekt het aan de noodige middelen om langs een omweg het doel van hun reis te bereiken. De buitenlandsche schepen worden nog wel bediend door de dokwerkers. LAATSTE BERICHTEN. Uit Petersburg meldt men over den toestand aan de Jaloe op1 dezer De Japansche batterijen, met veld geschut openden Zondag ochtend om vier uur een zeer hevig vuur op de Russische stellingen bij Kioe-liën-tse en op de troepen bij Patetinza. Wegens de verpletterende overmacht van de Japansche artillerie naar 't aantal stuk ken, en tengevolge van de verliezen door de Russische troepen in deze stel lingen geleden, achtte generaal Sas- soelitsj het niet wenschelijk de stelling te blijven bezettende troepen kregen bevel terug te trekken. Tokio, 2 Mei. In een nader rapport meldt generaal Koeroki: In den loop van de gevechten op Zondag, boden de Russen een hardnekkig verzet op twee punten. De vijandelijke strijd macht omvatte de gelieele 3e divisie twee regimenten van de 6de divisie, een brigade ruiterij en ongeveer 40 snelvurende kanonnen. Wij hebben 28 snelvuurkanonnen ge nomen, vele geweren en schietvoor raad en meer dan 20 officieren en vele onderofficieren en manschappen gevan gen gemaakt. Ik verneem dat de Russische gene raals Zasoelitsje en Kastolinski gewond zijn. Onze verliezen zijn ongeveer 700 man, die van de Russen over de 800. Tokio, 2 Mei. De Russische strijd macht heeft gisteren Antoeng moeten ontruimen en de stad verbrand. Zij trok terug op Fen-hwangtsjeng. De Japanners zijn meester van den rivier mond van de Jaloe. gen joedelen, daar boven op den berg Ik was er volstrekt niet toe gestemd om te joedelen, in den angst van mijn hart, maar ik joedel toch en ik kan hetgoed in mijn jeugd heb ik ze allen overschreeuwd en hoorde mij een uur ver." Leegart legde de hand aan de wang en liet dien schellen boschkreet hooren, die als een puntige bergtop in de hoogte gaat en in scherpe toonen als afgebrok kelde rotskanten weder afdaalt. Zij kon voor hare jaren nog een krasse stem op zetten. De vrouw van Schilder-David, die van de gansche vertelling niets gehoord had, sprong van de bank op die aan den haard stond en vroeg //Om 's hemels wil, wat is erDe vrouwen die luisterden en Leegart zelve hadden veel moeite om haar gerust te stellen en haar te verkla ren, waarom Leegart zoo luid geschreeuwd had. De oude ging weder stilletjes zit ten en duisterde: //Ik ben uitgerust, Kon ik mijne uitgeruste voeten maar aar Martina leenen De vrouwen drongen er op aan, dat Leegart voort zou gaan. Zij deed was aan een nieuwen draad en naaide de kraag van het buis, die eigenlijk al lang klaar was, links en rechts nog eens over maar zij wilde niet uitscheiden, want het is zeer zeker een mensch kan niet sterven zoo lang men voor hem naait, Daarbij hield het vertellen van Leegan de anderen goed wakker, en men wilde Naar men uit Amsterdam meldt, is wegens ziekte van den prins het bezoek der koninklijke familie aan de hoofd stad, dat in de volgende week zou plaats hebben, voor onbepaalden tijd uitgesteld. Omtrent die ongesteldheid seint men uit Den Haag De prins is sedert de terugkomst uit Italië lijdende aan rheumatische aan doeningen gepaard gaande met koorts, waardoor Z. K. H. verhinderd is het bed te verlaten. De prins is onder geneeskundige be handeling van dr. Roessingh, die hem eens of meermalen daags bezoekt. - De rheumatische aandoeningen van Z. K. H. den Prins der Nederlan den nemen thans af in hevigheid, de temperatuursverhooging is geringer, zoo dat Z. K. H. reeds eenlge keeren het bed voor korten tijd heeft kunnen ver laten. - Bij Kon. besluit is aan J. de Klerck, wed. A. van der Vliet, ontvan ger der directe belastingen, enz, een pensioen verleend van f 683, Uit Middelburg schrijft men aan Het Vad. De plannen tot oprichting van een Zeeuwsch gesticht ter christelijke ver zorging van krankzinnigen vinden van zeer vele zijden warme instemming. Vooral ds. Donner van Nieuwdorp, in teresseert zich bijzonder voor deze zaak. Mochten de plannen verwezenlijkt kun nen worden, dan is men voornemens eenè stichting te bouwen, als in den geest van de gestichten Veldwijk" „Bloemendaal" en „Dennenoord". De kosten van zulk een stichting zullen ongeveer f 250.000 beloopen en zou voor 200 verpleegden kunnen worden ingericht. Men hoopt uit de verpleeg- gelden en contributieën de exploitatie kosten te kunnen bestrijden. Vrijdag 20 Mei zal të Middelburg eene verga dering worden gehouden ten einde de plannen te bespreken en zoo mogelijk een commissie van voorbereiding te benoemen. Verder mag ik niet op de vergadering vooruitloopen, schrijft de correspondent. AXEL, 3 Mei 1904. De heer J. van Sluis, commandant der brigade koninklijke marechaussee alhier, is bevorderd tot wachtmeester. niet gaan slapen voor de mannen weder t'huis gekomen waren, om dadelijk klaar te zijn voor de godsdienstoefening, die te middernacht gehouden werd. Nad al Leegart heimelijk een snuifje genomen had ging zij voort: Ik joedel dan en de jongen antwoordt mij, als of ik het voor de aardigheid deed. Ik roep hem toe hoe loopt de weg Maar tot antwoord doet hij niets dan joedelen. Loop naar den drommel met uw gejoe- del, zeg ik. Ik schrik er van dat ik dat gezegd heb maar ik heb het toch gezegd. Ha, daar gaat weder een weg naar het bosch. Als het maar geen boschweg is hij is nat genoeg, het wordt er het heele jaar niet droog, door dat de boomen zoo dicht op elkander staan. Daar zijn bron nen. Als ik er maar van kon drinken Maar ik krijg er alleen maar natte voe ten van. Ik loop naast den weg door het bosch, daar loopt men zoo zacht als op een bed het mos is zoo dik, want daar is, zoo lang de wereld staat, geen handvol van geplukt. Wie zou het ook daar boven gaan halen. Nu houdt de natte weg op, daar kan ik droogvoets den berg afkomen, maar ik zie geen weg meer. Op de dennennaalden kan men geen voetstap zien en mijn schoenen zijn zoo glad als of ze geslepen zijn. Endaar haal ik mij ook nog aan een doornappel op dat liet bloedt. Het komt er niet op aan Goddank, daar ligt een stuk van een tichelsteen ik raap het opja het Zaterdag werd alhier ten huize van W. Dieleman in „'s-Lands Welvaren" door de Maatschappij „Vooruitgang is ons Streven" aanbesteed de levering van 102.500 K.G. Chili-Salpeter. Ingeschreven werd door de lieeren: Goossens te Rotterdam, voor f 11.97; Wieland Verbrugge te Ter Neuzen, voor f 11.67A. Snelleman te Dinteloord, voor f 11.56; Van Arenthals te Wal soorden voor f 11.55, en P. J. Scheele te Ter Neuzen, voor f 11.53, alles per 100 K.G. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. De heer D. Galle, onderwijzer aan de Chr. School te Spui is als zoodanig benoemd aan de Chr. School op het 's-Gravenzandeplein te Amsterdam. Met ingang van 1 Mei zijn in Zee land verplaatst de volgende kommiezen bij 's Rijks belastingen 2e of 3e kl.P. Boudens van Aardenburg naar Rotter dam, C. F. van Leeuwe van Axel naar Budel (station), F. van Hurck van Zuid- dorpe naar Venlo (station;, A. de Maker van Kerkrade naar Zuiddorpe, P. N. Faber van Strijbeek naar Axel, en C. Bunt van Hansweert naar Nieuwe Niedorp. Bevorderd zijn in Zeeland o.m. tot kommies le klasse bij 's Rijks belastin gen de komniiezen der 2e klasseC. J. van de Walle, Sas van Gent; C. J. de Bruijne, P. F. Leenknegt en A. van der Welle, alle drie te Ter Neuzen en F. Remerij, Aardenburg. De kommiezen te water 2e klasse H. van Keulen te Hansweert en J. Andrea te Bath zijn bevorderd tot kom mies te water le klasse. De Commissaris der Koningin in Zeeland, heeft bepaald dat het jaarlijksch onderzoek van de verlofgangers der militie te land in 1904 zal plaats hebben: 1". te Hontenisse, Woensdag 1 Juni 10uren voorm., voor de verlofgan gers, gevestigd te Boschkapelle, Hengst dijk, Hontenisse, Ossenisse en Stoppeldijk; 2°. te Hulst, Donderdag 2 Juni 10 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Glinge, Graauw en Lan- gendam, Hulst, St. Jansteen en Koewacht 3°. te Axel, Vrijdag 3 Juni, 10 uren voorm., voor de verlofgangers, geves tigd te Axel, Overslag, Sas van Gent, Westdorpe en Zuiddorpe 4°. te Neuzen, Zaterdag 4 Juni 10 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Hoek, Neuzen, Philippine en Zaamslag; ie een tichelsteen, en dat is goed, daar moeten een3 menschen geweest zijnde tichelsteen groeit niet van zeiven. De schoonste diamant zou mij niet welkomer geweest zijn, dan het stuk tichelsteen. Ik loop verder voort, bedaard en wel, en ik schrik niet eens van een otter die daar in een kring ineengerold in de zon ligt ik werp hem met mijn tichelsteen en hij sluipt weg. O wat groeien daar een aardbeien Maar die haalt er niemand van daan, want er komt niemand die niet verdwaald is, en ik durfde er in mijn onnoozelheid niet van plukken om mijn dorst te lesschen, omdat ik dacht dat de otter alle aardbeziën vergiftigd had. Maar zie, daar is een greppel waar langs zij van boven uit het bosch de boomstammen naar beneden slepen. Daar kan men dus naar beneden gaan, en ik meen dat ik de beek hoor ruischen dat is zeker onze beek, maar het kan ook het ruischen van de boomtoppen zijnals men aan het dwalen is dan hoort men ook niet goed. Het mag zijn wat het wil, naar beneden moet ik. Ik neem mijne rokken op en draag daarin het pakje met de mutshet pakje was mij erg lastigals men bergop en bergaf zoo iets onder den arm moet dragen, al is het ook niet zwaar, is het toch als of men aan de eene hand gebonden is. StilDaar hoor ik een wagen beneden in het daldaar moet een straatweg zijn. Het is een eenspan Bernerwagentje, of een tweespan 5°. te Oostburg, Dinsdag 21 Juni 10 uren voorm., voor de verlofgangers^ gevestigd te Breskens, Groede, Nieuw- vliet, Oostburg en Zuidzande 6n. te IJzendijke, Woensdag 22 Juni .10 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Biervliet, Hoofdplaat, IJzen dijke, Schoondijke en Waterlandkerkje; 7°. te Sluis, Donderdag 23 Juni 10 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Aardenburg, Cadzand,Eede, St. Kruis, Retranchement en Sluis. - Als candidaten voor de Provinci ale Staten in het district Sluis zijn ge steld de aftredende ledenmr. P. C. J. Hennequin en mr. F. J. N. van Dam, terwijl het mede aftredende, liberale lid W. C. de Smidt nog niet is gesteld, maar op een drietal geplaatst met de heeren P. van Houten, te Schoondijke, en J. A. Neeteson, te IJzendijke. Gisterennacht ten ruim 1 uur ont waakte de barbier P. J. M. VanDoore- malen, wonende aan de Poortstraat 2, nabij de Schiekade o.z. door het keffen van zijn hondje en bemerkte hij tot zijn schrik dat zijn kamer geheel vol walm stond, waarop hij onmiddellijk naar bui ten snelde. Verschillende spuiten die op een gerucht van brand in den Tivo- lischouwburg waren uitgerukt, bevon- j den zich juist op de Schjebrug, toen men dit brandgeroep van den barbier en anderen hoorde, en snelden dadelijk te hulp. Aan de achterzijde grenzende aan den spoordijk sloegen de vlammen fel naar buiten, waarom aan de voor- en achterzijde 2 spuiten direct in werking werden gesteld. Te halfdrie was de brand gebluscht. De achterkamer was geheel uitgebrand en aan den barbiers winkel groote schade aangericht, v. D. was verzekerd voor f 1500 bij de maat schappij Protector te Amsterdam. De vrouw en twee kinderen v. D. i waren juist des middags in Den Haag gaan logeeren, zoodat hij alleen thuis was. Het hondje werd door de brand- i weer gestikt in een hoek van de kamer gevonden. Dezer dagen, vertelt de „Dordr. Crt.", moest iemand die niet spreken kon, doch uitstekend hoorde, voor den j rechter getuigenis afleggen. Mondeling zweren dat hij de waar heid en niets dan de waarheid zou zeg gen ging dan ook niet, doch een oplos sing was spoedig gevonden. Men zei hem het formulier voor en de getuige schreef op een papiertje „Zoo waar lijk helpe mij God Almachtig". De beide voorste vingers van de rechter hand werden opgestoken met het pa- j piertje er in en de eed was afgelegd. Het verhoor kon beginnen. Schrifte- lijk antwoordde de getuige op de hem gestelde vragen. De advocaat der tegenpartij had tegen dezen eedsvorm geen bezwaar; doch I als hij eens wèl bezwaar had gehad? Dan had men wellicht een belang-1 rijk getuigenis gemist. Te Oosterklief op Wieringen is Vrijdag op klaarlichte dag een huis af gebrand, dat door drie gezinnen be woond werd. Eerst toen het in lichte laaie stond, miste een der moeders haar driejarig kind. Aan redding viel niet meer te denken. Later is het verkool de lijkje gevonden. In het N.-Brabantsche dorp Dorst wilde een 16-jarige jongen op een kar springenhij raakte in de wielen en overleed kort daarna. dat zoo snel voortrolt; nu gaat het den hoek om en nu hoort men het niet meer! Maar neen gij hebt u weder laten beet nemen het is' het bosch dat zoo ruischt nu hoort gij het boven u. Nu nergens meer naar luisteren. Vooruit. M Wordt vervotgd) 1

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2