Li I iJ No. 8. Zaterdag 30 April 1004. 20e Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwseb-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. Dokter J. y d. CALSEIJDE, Rechtszaken. Gemeenteraad van Axel. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. "Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden Jranco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIË. Dinsdagnamiddag zag men te Gensan, aan de oostkust van Korea, waar den I vorigen dag, plotseling, Russische tor- I pedobooten waren verschenen om een I Japansch stoomschip in den grond te I boren, weer vijf Russische oorlogsche- I pen de kust naderen. Het was het smaldeel dat sedert Zondag in die buurt I kruistede Rossia en de Gromowoj, 1 nog een niet te herkennen kruiser, en I twee torpedobooten. De Japanners die te Gensan wonen I werden bang voor een bombardement, en vluchtten grootendeels de stad uit. I De Japansche wijk telt 400 buizen, in I gewonen tijd bestaat de Japansche ko lonie uit 3000 personen, maar sedert eenige Weken is dat aantal sterk aan- gegroeid, daar veel Japanners, in klei nere plaatsen aan de oostkust gevestigd, I naar Gensan gegaan zijn om bescher- L ming te zoeken. Er zijn slechts een I dertigtal Europeanen te Gensan geves- I tigd. De inlandsche bevolking van de I stad bedraagt 30,000 zielen. Van een bombardement der stad I spreekt overigens het telegram niet. Central News meldt uit Petersburg I dat men in marine-kringen aldaar de I verschijning van het Wladiwostoksche I smaldeel in Koreaansche wateren als t een streep door de rekening van de I Japanners beschouwt, daar het mis- I schien schade zal kunnen berokkenen r aan de Japansche transportschepen. In I elk geval moeten de Japansche schepen zeer sterk belemmerd worden in hun I bewegingen, meent men. De wederverschijning van de Wladi wostoksche vloot heeft dus de hoop en I den moed in de Russische hoofdstad I vernieuwd, daar de Japanners zich nu I niet onbeperkte meesters ter zee kun- I nen gevoelen. De vraag blijft echter, of het Wla- I diwostoksche smaldeel er niet devoor- I keur aan zal geven naar zijn veilige ankerplaats terug te keeren, zoodra het I bemerkt dat een, wellicht sterker, krui- I sersmaldeel van de Japanners het slag I willen leveren in volle zee. DUITSCHLAND. De Hohenzollern is Dinsdagochtend uit Malamono te Venetië aangekomen. I Italiaansche torpedo-booten en een ver- J sierde boot met de Duitsche kolonie aan boord waren haar tegemoet geva- ren. Onderweg sloten zich vele vaar- i tuigen bij deze fiotieltje aan, o.a. sloep roeiers in oud-Venetiaansche pronkboo- ten en honderden gondels met gekos tumeerde gondeliers. De bruggen, de vensters van de paleizen en de oevers waren dicht bezet met een juichende I menigte. Toen de Hohenzóllern om half elf aan de boei tegenover het paleis der Doges, onder het saluut van de ka- I nonnen, het anker uitwierp, kwam er I geen eind aan de hoera's en evMva's. De Keizer stond op het opperdek en dankte glimlachend. Er werden Dins dag den geheelen dag kostbare bloem- I stukken aan boord gebracht. In de Oberlausitz (Silezië) zijn bij een zwaar onweer 's nachts 24 hoeven door den bliksem getroffen en afgebrand. Bijna overal lagen de bewoners in die pen slaap, zoodat zij niets dan het leven konden redden. Op verschillende plaat sen nam men bliksemschichten in den vorm van vuurbollen waar, de korte donderslagen klonken dikwijls als dy- namiet-ontploffingen. Te Neiden, in Saksen, is opnieuw een opzienbarend geval van vergiftiging tengevolge van bedorven snijboonen voorgekomen. De huishoudster van een onderwijzer had een maal snijboonen geschept uit een pot dien zij zelf had ingemaakt. Daar zij er een verdachten reuk aan bespeurde, proefde de onder wijzer twee, drie snippers. Dadelijk daarop voelde hij zich onwel en moest braken. Den anderen dag vond de dokter hem al bewusteloos, en eenige dagen later stierf de ongelukkige. Half Februari waren nog uit dienzelfden pot boonen gebruikt, die het gezin nog goed waren bekomen. Waarschijnlijk had zich pas na dien tijd in den pot, even als in de boonen van de Darmstadtsche kookschool, het gevreesde gif van den bacillus botulinus ontwikkeld. ENGELAND. Naar de berichten in de Engelsche bladen zijn de koning en de koningin in Ierland hartelijk ontvangen. Te King stown, waar zij landden, groette hen de gemeenteraad, en drie andere ge meenteraden die van Belfast o.a. boden hun daar adressen aan. Vervol gens begaf het gezelschap zich naar een wedren in de buurt. Ook in het dorp, dat zij daarbij doortrokken, betuigde de gemeenteraad zijn hulde. De gemeen teraad van Dublin besloot indertijd, den koning geen adres aan 4e bieden. FRANKRIJK. De officieren van de schepen, die Marseille binnenvallen, sluiten zich ge regeld bij de werkstaking van officie ren der koopvaardijvloot aan. De werk stakers hebben hun nieuwe eischen bij de autoriteiten ingediend. Zij willen le. volkomen meester aan boord zijn; 2e. het strikte recht hebben hun be manning aan te monsteren3e. de ge schillen voortaan aan de bevoegde au toriteit onderwerpen; 4e. de drie offi cieren van de Magali en de Amphion in hun betrekking hersteld zien. Daar- 4egen merkt men op, dat de eerste drie eischen den officieren toekomen en niet betwist worden; en de 4e eisch, daar gaat juist de strijd om. Deze week betrad Loubet den Italiaauschen bodem, welk feit wel merkwaardig genoemd mag worden, als men weet, dat met dezen Franschen President sedert eeuwen voor het eerst een Fransch Staatshoofd Rome betreedt. OOSTENRIJ K-IION GARIJ E. Het openbaar ministerie in Honga rije heeft opdracht gekregen om een vervolging in te stellen tegen alle spoor wegbeambten, die tot de werkstaking aanhitsten, de stakers leidden, zich aan beschadiging van spoorwegeigendom men schuldig maakten of er toe opstook ten. Tegenover hen, die misleid zijn, die vrijwillig den dienst hervat hebben of voor wie andere verzachtende om standigheden gelden zal groote verge vingsgezindheid worden betracht. AXEL, 29 April, 1904. Men schrijft uit Ter Neuzen het volgende aan de N. R. Ct. Het rapport van het uitvoerend deel der commisie van advies voor het nieuw op te richten waterschap Beoosten het kanaal Gent Ter Neuzen is versche nen, waarin o. m. aan de besturen van 55 betrokken polders en waterschappen wordt medegedeeld,#dat volgens rechts kundig advies Provinciale Staten het recht bezitten om de betrokken polders en waterschappen ook tegen hun zin tot één waterschap te vereeniging. De commissie blijft echter van meening, dat de vorming van het bedoelde water schap niet alleen onbillijk, maar tevens nodig is. De betrokken polders en wa- waterschappen hebben ongetwijfeld zeer veel belang bij het in stand houden van de eerste waterkeering achter den Zee dijk, die ook het uitwateringskanaal beschermtslechts in geringe mate zijn zij betrokken bij het behoud van de polders Uthene en Ser Lippendaar zij mochten de polders inloopen, door boven genoemde waterkeering, indien die in goeden toestand is, meer dan voldoende gewaarborgd worden. Het in goeden toestand brengen dezer binnendijken zou volgens raming hoogstens f54.000 kos ten, terwijl volgens verdediging, door Gedeputeerde Staten voorgesteld, de kosten pl.m. f1250.000 zouden bedragen. De commissie stelt daarom voor, dat alle vergaderingen van ingelanden niet alleen ongunstig adviseeren op het voor stel van heeren Gedeputeerde Staten, doch dat zij hunne besturen machtigen oin alles te doen, wat in hun vermogen is, om Ged. Staten te bewegen op hun voorstel terug te komen, en mocht dit mislukken, diezelfde pogingen aan te wenden bij Provinciale Staten en zoo noodig bij de hooge regeering. In verband met bovengenoemd rapport kwamen Woensdag de afgevaardigden der verschillende polders te Ter Neuzen bijeen. In den voormiddag begaven zich velen naar den Nieuw Othem en den Serlippen?Tpolder, om den toestand ter plaatse, waarmede zij onbekend waren, op te nemen. In een 's namiddags gehouden verga dering werd volgens de Tem. Crt. be sloten het rapport, zooals dit door het uitvoerend deel der commissie van advies is opgesteld, behoudens enkele wijzigingen, aan alle betrokken polder besturen toe te zenden. Op voorstel van de heeren Hombach en Wortman werd nog besloten daarin op te nemen het voorstel, om, ingeval later de verzwaarde dijk tegen den Zfianw/aypolder van steenglooiing moet worden voorzien, de kosten daarvan voor rekening te doen komen van al de contracteerende polders. De kosten daarvan word geraamd op pl. m. 10 cent per H.A., gedurende 20 jaren. PREDIK BEURTEN TE AXEL. Zondag I Jlei I904. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure De. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Lezing eener Leerr. Nam. 2 ure Ds. N. P. Littooij. (Verk. Ouderling.) Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. van de Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. van de Kamp. Uitsluiteiijk raadplegingen voor lieel-, Xeus- en Oorziek ten, den Maandag: en Donderdag van 8 tot 11 uren. voormiddags te Sint Nicolaas (Waas) no 43 Statiestraat do. 43. Op andere werkdagen en Zondagen raadplegingen te Lokeren (Waas) no 34 Roomstraal no. 34 van 8 tot 10 uren voormiddag en van 1 tot 3 uren namiddag Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting 29 April 1904. M. B., 13 j., en G. J. K., 14 j., beiden zonder beroep te Ter. Neuzen, zijn we gens diefstal ieder veroordeeld itot f5 of 10 d. hechtenis. A. F. d. C., 14 j., en Th. B. D., 14 j., beiden zonder beroep te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal ieder veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. ,T. B. v. d. K., 23 j., boschwerker te Clinge is wegens mishandeling veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf. C. H. V., 61 j., kleermaker te Hulst, is wegens mishandeling veroordeeld tot f5.boete of 5 dagen hechtenis. A. M. N., 24 j., koopvrouw te Ter Neuzen is wegens mishandeling veroor deeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Zitting van 28 April 1904. Tegenwoordig alle leden. Eene vac- ture. Voorz. dhr. D. J. Oggel. Secreta ris dhr. J. A. v. Vessem. De notulen der vorige zitting worden gelezen en on veranderd goedgekeurd. I. Mededeeling van ingekomen stukken. o. Brief van Z.E. den Minister van W. H. en Nijverheid met de mededee ling dat de verzending en ontvangst aan liet postkantoor te Axel in 1903 nog beneden het minimum is gebleven, en alzoo dit kantoor nog niet in- de rij der Rijkspost- en Telegraafkantoren kan worden gerangschikt. b. Missive van Ged. Staten houden de terugzending van het door hen goed gekeurde Kohier van den Hoofd. Omslag over 1904. Beide voor kennisgeving aangenomen. H. Aangaan geldleening. De voorz. zegt dat bij nader overleg gebleken is dat tot deze leening niet behoeft te worden overgegaan, daar het tekort ad f(j00.— op de loopende

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1