Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. door in de Kamer daarover nieuw la waai te verwekken. Verstandiger was wat een aantal leden der oppositie toen deden zij begaven zich tot de stakers en vermaanden dezen toe te geven daar de regeering niet verder kon gaan. Zoo deden ook andere afgevaardigden, maar naar 't schijnt nog niet met veel succes. De stakers vormen voortdurend nieuwe stakingscommités om geregeld in de leiding der beweging te kunnen voorzien wanneer de politie haar be dreiging uitvoert en weer eens een commité in arrest neemt. Tisza heeft geweigerd een memorandum der stakers aan te nemen. Na de toe gevende houding der regeering, die volgde op haar aanvankelijk krasse op treden, schijnt nu weer een fase van beslistheid en doortastendheid te zijn bereikt. Vrijdag besloot het kabinet tot 'savonds te wachten; wanneer de staking dan nog niet was afgeloopen zou de regeering zonder verwijl tot da den overgaan. Een telegram heeft sedert het bericht gebracht, dat de re geering inderdaad Vrijdagavond de re serve onder de wapenen heeft geroepen om op de staatsspoorwegen dienst te doen. Het conflict neemt daardoor al een zeer scherpen vorm aan en het is te vreezen, dat het zoo voortgaande niet zonder bloedvergieten zalafloopen. Vol gens de Neue Freie Presse was Vrijdag de Hongaarsche minister van landsver dediging, generaal-majoor von Nigri, te Weenen om den Keizer en den ge- meenschappelij ken minister van oorlog voorstellen te doen voor de mobilisatie van het geheele spoorwegregiment. Een deel van dat regiment bedient reeds de treinen te Boedapest, samen met beambten van het centraal bestuur der staatsspoorwegen. Vrijdag zijn uit Boedapest vertrokken 4 treinen, terwijl er anders tusschen de 50 en 60 gaan. Vrijdagochtend vroeg ging een trein naar Szolnok met militair geleide; in Hat van moest hij echter blijven staan omdat de machinist en de stoker daar van de locomotief stapten. Men weet reeds, dat de regeering in een week of vier, hoogstens zes, den geheelen spoorwegdienst door de aan stelling van een grootendeels nieuw personeel hoopt te organiseeren. Zij rekent er echter op, dat een belangrijk percentage van de stakende beambten zal vragen opnieuw in dienst genomen te worden uit vrees voor hun toekomst. Dat zou waarschijnlijk spoedig den doodsteek geven aan de beweging, die nu nog door deeensgezindheid, vast beradenheid en discipline der stakers in volle kracht is. Maar ons land lever de nog verleden jaar het voorbeeld hoe snel die kracht gebroken wordt als die drie elementen ontbreken of zich niet staande houden. Een vergelijk blijft nog in het belang van beide partijen te wenschen als de beste oplossing, maar de stemming is bitter. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zullen, wegens hun vertrek uit Italië op een vroeger uur dan aanvan kelijk was voorgenomen, ook eerder in de residentie aankomen. Dientengevolge kan de Kon. extra- trein reeds hedenochtend te 's-Graven- hage binnengeloopen zijn. Reuter seinde Zondag, dat Koning in Wilhelmina en Prins Hendrik'smid- dags te halfeen uit Napels naar Rome vertrokken, om regelrecht door te rei zen naar Nederland. Nader seinde Reuter uit Rome, dat het Koninklijk echtpaar aldaar te 6 uur 20 minuten aankwam. De Koning en de Koningin van Italië waren aan het station om Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik te begroeten. Koning Victor Emmanuel was in generaals uniform, Koningin Helena in een wit costuum. De Nederlandsche gezant en consul complimenteerden de Koningin. De Nederlandsche kolonie juichte haar warm toe. De beide Koninginnen kus ten en omhelsden elkaar. Koningin Wilhelmina gaf den Koning een hand en stelde haar gemaal voor, die in ma rine-uniform was. Koningin Helena bood Koningin Wil helmina een prachtigen bloemruiker aan. Twee kleine Nederlandsche kin deren boden eveneens bloemen aan. De Vorsten onderhielden zich gedu rende eenige minuten in de Koninklijke wachtkamer. Daarna begeleidde het Italiaansche Koningspaar de Koningin en Prins Hendrik naar den trein. De Koninginnen omhelsden en kusten elkaar wederom, de Vorsten namen zeer har telijk afscheid. De trein vertrok te 6 uur 40 minuten. Vad.) takken uit den weg moet ruimen om er door te komen. En diep gaat het nu naar beneden, en steil als van een dak. O lieve God, als mij nu eens een slecht rnensch tegenkwam en mij uitplunderde en mij hier naar beneden wierp, niemand zou mij weervinden. Neen, neen, ik zou hem zeggen daar hebt gij alles wat ik bezit; mijn koperen vingerhoed en vijf tien stuivers, dat is alles wat ik heb laat mij nu gaan en ik zweer u dat ik u niet verraden zal. Maar moet ik zulk een eed houden Ik geloof dat ik het aan moet moet gevenanders worden andere menschen ook zoo uitgeplunderd. In mijn angst begin ik te zingen, en hoe ik mij ook bedenk, er schiet mij geen a ider vroom lied in dan dit#het graf is diep en stille," en dat is zoo treurig. Ik zing vrolijke liedjes, ondeugende, lied jes, en toch klopt mijn hart van angst. Goddank, nu ben ik boven, op een groote mooie, vlakke weide. Wvnlt cervo'ijd] gang tot 3 urenB. van 1 November tot einde Februari van zonsopgang tot 12 urenMaeseyck: A. van 1 October tot 31 Maart van 2 tot 4 uren; B. van 1 April tot 30 September van 5 tot 7 urenVisé van Zonsopgang tot 12 urenLa Planck van 2 tot 4 uren, Art. 2. Dit besluit zal van kracht zijn den 15en Mei 1904. Wij ontvingen het voorloopig pro gramma van de algemeene vergadering der Maatschappij tot bev. van landb. en veeteelt in Zeeland te houden te Hulst op Woensdag 15 Juni a.s. en van de tentoonstelling van paarden, rund vee, schapen, varkens, pluimgedierte enz., enz., te houden op Donderdag 16 Juni a.s. door de afdeeling Hulst van bovengenoemde Maatschappij op het glacis buiten de Begijnenpoort te Hulst. Er zijn een groot aantal prijzen uitgeloofd. De in te zenden dieren, enz. zijn geplitst in 31 afdeelingen. Donder dag 2 Juni wordt de lijst der aangiften voor de tentoonstelling gesloten en wor den geen opgaven meer aangenomen. Behalve voor de geiten, mogen alleen leden der maatschappij mededingen naar de uitgeloofde prijzen. Invoer van Hollandsche vaarzen in BelgiS. In de Moniteur Beige van Zondag 24 April, komt de volgende bepaling voor bij invoer van Hollandsche vaarzen in België. Art. 1 De in- en doorvoer van vaar zen, herkomstig uit Holland, zijn onder worpen aan de voorwaarden voor het in- en doorvoeren van koeien. (Minis- triëel besluit van 23 Nov. 1897.) De vaarzen moeten ten minste vier vol wassen tanden hebben en ontwijfelbare teekenen van dracht vertoonen. Zij mogen alleen worden ingevoerd op den le en 15e van elke maand, langs de volgende kantoren, en op de hierbij vermelde uren Watervliet van 3 tot 10 uren; de Clinge (stationvan 11 tot 12 uren (per spoor); de Clinge (dorp) van 9 tot 11 uren; Zandvliet van 9 tot 11 uren; Esschen (station) van zonsop-tot zonsondergang; Esschen (dorp) van 3 tot 9 uren Meersel, per buurtspoorweg, by het aankomen van den trein van 10 u. 40 min.; Strijbeek: A. van 1 October tot 31 Maart van 2 tot 4 urenB. van 1 April tot 30 Sep tember van 8 tot 10 urenBaarle-Her- tog van 8 tot 10 uren; Achel: A. van 1 Maart tot 31 October van zonsop- AXEL, 26 April, 1904. Zaterdag is door de Eerste Kamer der Staten Generaal aangenomen het onteigeningsontwerp voor de uit breiding van het station Axel der lijn MechelenTer Neuzen. Tot brigade commandant der rijks- Veldwacht te Zaamslag is benoemd de rijksveldwachter, brigadier-titulair, Wes trate, thans gestationeerd te Randwijk Donderdag slaagden te Middel burg o. m. voor de onderwijzersacte de heeren J. P. Anthonisse te Honte- nisse en P. A. Bogaert, te Graauw, die Vrijdag ook slaagden voor de vrije- en orde-oefeningen. Gisteren slaagde o. m. ook voor eerst genoemd examen dhr. A. B. Plasschaert van Sas van Gent, - Donderdag jl. had te Schoondijke een huwelijks-voltrekking plaats onder omstandigheden, die niet alledaagsch zijn. De vader der bruid, die tijdelijk te Ter Neuzen werkt en nu dien morgen te Schoondijke arriveerde, wilde toen men 's middags naar het gemeentehuis ging, geen toestemming geven, omdat zijn broer geen getuige was. Eerst had hij daar evenwel geen be zwaar in gehad. En de stijtkop hield vol. Het hielp niet of enkele familieleden hem eens goed afranselden, zijn broer moest er zijn of anders niet te trouwen. Eindelijk reed de bruidegom per flets naar Biervliet om den geliefden broer te halen. Deze kwam gelukkig met den tram van half zeven mee en nu kon het huwelijk voortgang hebben. Toen allen het gemeentehuis verla ten hadden, ging de oude heer „heele- maal alleen" naar huis, terwijl de ge huwden en genoodigden zich ginger amuseeren op het dorp. Geen wonder dat het heele dorp in rep en roer was. Ieder was belang stellend in den afloop der geschiedenis en duchtte eene herhaling der kloppar tij. Gelukkig gebeurde dit evenwel niet. Bi eek. Crt. Zuiddorpe. Zondagnamiddag ontstond door een onbekende oorzaak brand in de schuur van den landbouwer A. Ver- sijp, alhier, die met een daartegenover- staanden paarden en veestal totaal afbrandde. Twee vette vaarzen, zes varkens en twaalf kippen werden een prooi der vlammen. Met groote moeite gelukte het aan Versijp zelf en aan den heer Polydore Ongenae, die het eerst bij den brand waren, de paarden, het overig vee, waaronder er een paar met erge brandwonden en een varken uit de brandende gebouwen te halen. Versijp brandde zich hierbij erg aan het gezicht en Ongenae, die zich bij zonder verdienstelijk heeft gemaakt, ietwat aan den hals. Van den overigen inhoud der schuur, benevens van het landbouwgerief, kon, daar de brand zoo buitengewoon snel zich uitbreidde, niets gered worden. De brandspuit, die spoe dig ter plaatse was en goed werkte, kon slechts de omliggende gebouwen beschermen. Assurantie dekt gedeeltelyk de schade. De brigadier der marechaussees, De Jaegher te Axel, begon, bijgestaan door onzen veldwachter, Maandagmorgen het onderzoek naar de oorzaak van dezen geheimzinnigen brand. Dank hun takt- en beleidvol optreden kwamen zij weldra tot de ontdekking, dat een der tienjarig buurmeisje van Versijp de dievegge was, die in den loop van het jaar op verschillende tijdstippen eenig geld bij Versijp ontvreemd had. Toen zij eenmaal dezen draad van het klu wen in handen hadden, wisten de be kwame politiemannen het meisje weldra tot bekentenis te brengen, dat ze niet slechts het geld gestolen, maar ook den brand gesticht had. Ook van den Don-j derdag en Vrijdag der vorige week ten huize van haren vader tot driemaal! toe op geheimzinnige wijze ontstanen brand, die telkens tijdig gebluscht werd! en van de belachelijke en bespottelijke spookverschijnselen, welke reeds gerui-1 men tijd aldaar plaats hadden, ver klaarde zij de bedrijfster te zijn. Heden, Maandag is zij gevankelijk naar Axel gebracht. Een geheimzinnige moord(?)geschie£! denis is, zoo schrijft men aan de Pr. Gr. CL, dezer dagen in de nabijheid van Groningen afgespeeld. Maandagmorgen te half elf werd uit het Winschoterdiep, onder Noorddijk, het lijk opgehaald van een vrouw, welk lijk vervoerd werd naar het lijkenhui»! je te Noorddijk. Het werd herkend te 'zijn de 49-jarige vrouw van een arbei der te Foksham (gemeente Slochteren). Volgens diens verklaring moet de vrouw Vrijdagmorgen om zes uur te huis met hem nog koffie gedronken hebben. Toen; hij om 12 uur van de fabriek kwam was zij weg. Er moet bij familieleden; gevraagd zijn of zij daar was, maar zonder resultaat. Zondag werd aangif-l te gedaan bij de politie. Maandagvoor-I middag werd zij gevonden als lijk in het Winschoterdiep. Bij de lijkschouw, verricht door den heer Van Heijningen Nanninga, arts te Garmerwolde, bleek dat hier aan een misdaad moet gedacht worden. Er moet o. m. ook door hem geconstateerd! zijn, dat het lijk nog slechts zeer kort (eenige uren) in het water heeft ge legen. De vraag is nuwaar is de vrouw van Vrijdagmorgen tot Maandagmorgen geweest Toen het lijk gevonden werd was zij gekleed in onderrok, en haar bovenkleeren, die zij Vrijdagmorgen! aan had, zijn niet te vinden. De justitie heeft de zaak in handen en spoedig zal wel blijken hoe alles is toegegaan. Dit is ten minste te hopen.) Te Haarlem is in een straat, waar den geheelen avond en nacht passage! is, op brutale wijze ingebroken. Een winkelierster in hoeden, die daar woont had zich te 11 uur naar boven begeven,: doch bedacht zich een kwartier later dat zij den sleutel van de brandkast! beneden had laten liggen. Zij ging) daarna naar beneden en viel toen bijna over een kerel, die op den trap lag. Óp haar alarm ging de man er van door. Bij onderzoek bleek, dat er fl uit de toonbanklade waren verdwenenJ 4 ulomobiel ongeluk. Men meldt aan het XJ. D. uit De Meern, dd. 20 April Hedenmiddag omstreeks 2 uur, kwamj een automobiel uit de richting Harme ien hier doorrijden. Bij het overgaan van een brugje geraakte het voertuig uit de goede richting, hetzij doordat de heer, die stuurde, door den naast hem zittenden persoon in zijn bewegingen! werd belemmerd, hetzij dat hij dezen voor uitvallen wilde bewaren, waardoor de automobiel met een harden slag te gen een boom aanreed. De bestuurder van het voertuig en de beide achterin zittende personen, - werden uit den automobiel geslingerd, doch bleven, wat zeer te verwonderen is, ongedeerd, j De vierde reiziger, die juist aan de zij de van den automobiel zat, welke met den boom in aanraking kwam, bekwam ernstige verwondingen, vooral aan de beenen, waarvan het linker op twee plaatsen gebroken is, aan het hoofden aan den linkerarm, terwijl waarschijn lijk de borst inwendig gekneusd is. Het ongeval geschiedde voor de woning

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2