mmnuLi JOZEF IH MEEUW. No. 20 Jaarg. ff oensdag 27 April 1004. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAX, AXEL. Buitenland. FE UI L Li: TON. COIJRAINT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER der gemeente Axel maakt bekend, dat Openbare A er- gadering van den Gemeenteraad is be legd tegen DONDERDAG den SSsten APRIL 11)04. des voormiddags te 98 4 ure. ten Raadhuize ter behandeling der volgende zaken 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Aangaan Geldleening. 3. Wijzigen Gemeentebegrooting 1903 4. Af- en overschrijving posten op de begrooting 1903. 5. Aanbieding verslag van den toe stand der Gemeente over 1903. Vaststellen verordening bepalende de uren, waarop het bureau van den Burgerlijken Stand dagelijks voor het publiek ge opend zal zijn. Benoemen leden stembureaux. 8. Vaststellen kohier schoolgelden. Axel, den 25 April 1904. De Burgemeester voornoemd. D. J. OGGEL. 6. 7. DE OORLOG IN OOST-AZIÊ. Voljgens een bericht van een niet zeer b o trouw baar Italiaansch nieuws-agent- schap zouden 24 Japansche stoomsche pen, die bestemd waren voor nieuwe pogingen tot verstopping van den toe- Het was op een Zondag na St. Jan, neen op een maandag, maar het was feestdag; St. Petrus en Paulus was het; wij vieren hem niet, maarde Koomschen. Ik ga dan met prettig helder weer van huis, met niets bij mij, dan een fluweelen muts in een doek, voor de dochter van den Halderboer te Wengeren, gij weet wel, dezelfde die nu weduwe ismen zegt dat zij met een heel jong man uit den omtrek van Neustadle gaat hertrouwen zij is al twee Zondagen na elkander in Neustadle geweest en moet er te ge- I-lijk met hem gekomen zijn. Het is niet verstandig van haar dat zij zulk een jon- I gen man neemt. Toen was zij nog de I bruid van haar eersten mandat was I een broederszoon van den heidemolenaar J van den ouden meen ik. Ik loop dan I voort, eerst het dal door. Het was een mooi jaar, wij hebben in langen tijd zulk j een jaar niet gehadregen en zonneschijn op zijn tijd. In het bosch kom ik nog de kinderen van den straatmaker tegen den jongen en het meisje. De jongen is soldaat geworden en is later bij" de lvrijwilligers doodgeschoten. Het meisje jwoont in den Elzas, zij moet goed ge trouwd zijn. Zij hoedden daar aan het gang der haven van Port Arthur, naar Saseho teruggekeerd zijn, daar admi raal Togo van oordeel is dat hun op offering nutteloos zou zijn, met het oog op den verzwakten toestand der Rns- sische vloot. Een aantal drijvende mijnen zijn waargenomen ter hoogte van het voor gebergte van Sjantoeng, in den veel bezochten zeeweg tusschen Sjanghai, Tsjifoe, Tientsin en de noordelijker ge legen havens. Ze vormen een ernstig gevaar voor de scheepvaart. Het Journal verneemt uit Petersburg dat generaal Koeropatkin den Tsaar geseind heeft, dat hij onverwijld aan- vallenderwijs te werk zou gaan, aange zien hij de thans tot zijn beschikking gestelde legermacht voldoende acht. Koeropatkin moet last gegeven hebben, een inftmterie-brigade te laten opruk ken. ond" teun l door een sterke macht van ioia jn. Oox worden een 5030 man d.xa- liet noord-oosten van Korea gezonden om de Japanners in de flank te vallen. Van andere zijde is daarentegen ge meld dat de Russische verkenners in die buurt reeds weer naar de Oessoeri terugtrekken. De correspondent van de Köln. Ztg. te Petersburg zegt dat de bijzonderhe den welke bekend worden, het gerucht dat Alexejef zal aftreden, bevestigen. De stoot tot Alexejefs besluit heeft vermoedelijk de benoeming van Skryd- lof tot bevelhebber van de vloot in Oost-Azië gegeven, daar de verhouding hek, waar zoo veel hazelnoten zijn, een oude en een jonge geit. Ik vraag de kinderen, waarom weet ik niet, of er niet een nadere weg is naar Wengern. Wel ja, zeggen zij, dan moet ik niet boven, langs den breeden weg, maar bij de jeneverstruiken links door het bosch gaan. Ik vraag nu of een van de kin deren mij den weg wil wijzen, tot ik niet meer mis kan loopen. Ik weet niet, maar ik had al een voorgevoel dat mij iets zou overkomen. Maar de kin deren waren zoo dom om geen van beide alleen te willen gaan en samen ook niet. Ik loop dan voort, en boven in het bosch daar waar nu het bouwland van den paardenkooper ligttoen was liet nog een eind het bosch in roep ik nog eens de kinderen toe, of ik op den goeden weg ben, en zij roepen ja ten minste dat meende ik te hooren. Ik ga dus voort en het was heerlijk koel in het bosch ik was blij dat ik het bosch kon houden, want het begon op het open veld heet te wordenhet was tegen tien uur, en hier was het nog frisch en koel als des morgens in de vroegte. Als men zoo veel zitten moet, doet een loopje iemand goed, en ik wa3 toen nog jong en kon springen als een veulen. Bij een hage- beuk zie ik het vol aardbeien staan ik eet er een paar, maar ik houd mij niet lang op en maak dat ik voortkom. Ik loop al maar bergop, ik weet niet hoe lang, en nergens zie ik een open plek en tusschen beiden zoo slecht mogelijk is. Voornamelijk Skrydlof moet reeds vroe ger van zijne antipathie hebben doen blijken, toen hij in het begin van het voorjaar te Petersburg vertoefde. Hij zou toen den Tsaar bezworen hebben, Alexejef terug te roepen en aan Koe ropatkin het opperbevel op te dragen. Dralen achtte hij gevaarlijk. Als dit alles waar is, is het niet twijfelachtig, of de Tsaar zal Alexejefs telegrafisch gedaan verzoek inwilligen. DUITSCHLAND. Graaf Pückler, de vermaarde anti semiet, die zichzelf boven de wet ver heven acht, is Vrijdag te Berlijn in hechtenis genomen en naar Glogau overgebracht. De man had terecht moeten staan wegens beleediging van een stationschef te Klein-Tschirne, maar was tot drie keer toe niet verschenen De rechtbank gaf daarom ten slotte telegrafisch bevel, om het wederspan- nige heerschap te halen. Te Berlijn was hij, ouder gewoonte, weer bezig, om fulminante redevoeringen tegen de joden te houden. ENGELAND. De Daily News spreekt, en zij ver antwoorde wat zij zegt „Gelukkig Lissabon„O nu in Lis sabon te wezenEr zijn daar geen kranten. De werkstaking der zetters, zoo leest men, „houdt aan dientenge volge komen er in het geheel geen kranten uit." Gelukkig, driewerf ge lukkig LissabonIn plaats van het politienieuws kan het nu zijn klassieken gaan lezen; in plaats van de dagelijk- soms gaat de weg weer een eind bergaf. Waar ben ik dan toch Ben ik op een boschweg Het spreekwoord zegt van iemand die op een verkeerden weg is hij is op een boschweg. En zoo is het ook. De boschweg leidt niet naar menschen. Ik wist het toen nog niet, maar ik ondervond het en moest er voor boeten. Och wat, denk ikhet valt u maar wat lang, dat komt van het vele zitteniedere weg is u te veel. Maar ik word toch moede, en ik ga zitten. Daar ritselt iets ei valt een dorre tak van een boom af; kijk, kijk, een eek horentje. Het hangt aan een boomstam en staart mij aan en spitst zijn bek. Ik kijk hem na, hoe hij den boom opklau tert; nu zijn er twee, zij spelen krijger tje met elkander. Hé, hoe snelDan aan dezen, dan aan dien kant. Ik moet zeggen dat ik veel van die diertjes houd dat heb ik aan mijne moeder te danken honderdmaal zeide zij tegen onskinde reu, let overal op, dan hebt gij overal vreugde, waar gij gaat en staathet kost niets, en gij weet niet waar het eens goed voor kan zijn, als men overal acht op geeft. Maar men moet zich toch op weg door zulke dingen niet laten ophou den dat brengt iemand gemakkelijker aan het dwalen. Ik loop weer voort en kom aan een jong dennenbosch, zoo dicht begroeid dat het er heel donker in is, maar heerlijk koel. Daar ligt iets. Wat is dat toch Het is eeu hert, dat slaapt. sche fabelen uit het Verre Oosten, kan het de verhalen van zijn oude roman tiek weer opnemen. Geen oorverscheu rende kreten van „al de winners" (op de wedrennen) verbreekt de namiddag- rust geen marktberichtengeen poli tieke crisissen geen moorden of inbra ken of ontvluchtingen. Een ieder be moeit zich met zijn eigen zaken en doet zijn eigen werk. Voor den dagblad schrijver, gebonden aan den dagelijk- schen tredmolen, of erger, aan den tred molen van den nacht, is dit vizioen van een kranteloos Lissabon als een blik in den hof van Eden. Voor de lezers zijn wij niet zeker of eenzelfde ervaring hier niet ook eenig goed zou doen. Als wij plotseling van al onze kranten be roofd werden, zou de gewone burger waarschijnlijk het gevoel hebben iets te missen zooals iemand die eensklaps het rooken moet opgeven. Maar hij zou het met zijn eigen gedachten moe ten stellen, hetgeen iets nieuws ware, en hij zou dingen waarin hij belang zou stellen ontdekken in drukwerken, waarvan hij op het oogenblik helaas te weinig afweet." OOSTENRIJK-IION GARI JE. De spoorwegwerkstaking. De oppositie in de Hongaarsche Ka mer verlangde Vrijdag een zitting met gesloten deuren, omdat zij niet wilde ingaan op het voorstel de zittingen tot Maandag te verdagen. De meerderheid besloot echter toch daartoe en zoo werd der oppositie zelfs de gelegenheid be nomen in geheime zittingen deze week verder munt te slaan uit de staking Van schrik geef ik een gil, en het hert wordt wakker, en staart mij aan met zijn groote oogen als of het zeggen wilde dom ding, wat stoort gij mij in mijn mid dagslaapje. Ik loop weg zoo hard ik kan, denkende dat het hert achter mij aan komt, en het is mij of ik het al voel dat hij mij op zijn horens neemt en den berg afgooiten van een dorren tak die van een booin valt schrik ik zoo, dat mijn leden beven. Goddank, nu ben ik het bosch uit, maar zoo veel duizende vlinders als daar waren heb ik in mijn heele leven niet gezien de weide was er geheel rood van. Ik sta er een tijd lang met genot naar te kijken. Daar vliegt een havik hoog in de lucht en ik staar den vogel in zijn vlucht na. Mooi is het, dat moet men erkennen, het is als of hij zwemt in de lucht. Maar nu voorthoud u niet opzoo gaat het goed, daar is een klein voetpad. Nu is het gewonnen, denk ik, nu zijt gij op den goeden weg, en weder onder men schen. Er ligt een beenen knoop aan den wegik raap hem op en steek hem in den zak, en dat was goed ookik was het heel en al vergeten, dat ik nog een stukje brood in den zak had dat smaakt heerlijkbeter heeft mij nog geen bruiloftsmaal gesmaakt. Zoo midden in het bosch kan men zich haast niet meer voorstellen, dat de menschen zaaien en oogsten en dorschen en malen en bakken. De weg is zoo smal, dat ik gedurig de

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1