Binnenland. Landbouw. Gffemengd Nieuws. Men meldt uit Den Haag H. M. de koningin en Z. K. H. de Prins die eerst voornemens waren den 29sten in Den Haag terug te keeren, komen reeds den 26sten uit Italië alhier terug. Bij Kon. Besl. is Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, met ingang van 19 April 1904 bevorderd tot vice- admiraal a la suite, tot luitenant-gene raal a la suite van de landmacht, en tot luitenant-generaal a la suite van het leger "in Nederlandsch-Indië. EEN GELDKWESTIE. Peru-guano is een kunstmeststot, die vroeger meer gebruikt werd, dan tegen woordig. Zij was in den beginne de kunstmest bij uitnemendheid. Oudere landbouwers herinneren zich nog leven dig, hoe deze guano als het ware won deren deed. Door velen geminacht, gelijk trouwens altijd met iets nieuws" gebeurt, werd zij om hare voortreffelijke werking door anderen overschat. De prijs was echter verbazend hoog en wie zal zeggen, hoe veel geld men toen uit gaf voor waardeloozen rommel? Want vervalscht is de guano op eene schrik barende wijze. Zelfs heeft men onder- geteekende als echt waar verhaald, dat gewetenlooze lui uit België een soort roode aarde haalden, die, met een wei nig guano gemengd, als echte peru in den handel kwafti. De proefstations wezenlijk soms nog te weinig gewaar deerd - hebben aan dezen zwendel natuurlijk een einde gemaakt. Laat ons even zeggen, wat Peru-guano is. Peruguano bestaat uit de uitwerpselen en lijken van verschillende zeevogels en zeehonden. Deze dieren voeden zich met visch en sommige weekdieren, die aan de kust Peru (Zuid-Amerikain! groote menigte voorkomen. De vogels en de robben houden hun verblijf op eilanden. Zij komen in zulk een groot getal voor, dat in betrekkelijk korten tijd een dikke laag uitwerpselen en lij ken op de eilanden voorkomt. Nu liggen deze eilanden in een heete streek, zoodat uitwerpselen en doode dieren zeer spoe dig uitdrogen, waardoor rotting voor komen wordt. Regenen doet het er haast nooit, zoodat van wegspoelen of uitloopen geen sprake is. Zoo ontstaat dus een half vergane massa van vleesch, beenen, eieren en vederen, en ditpro- dukt is de guano. Men zuivert deze guano van steenen, zand, enz. en brengt haar als ruwe Peru-guano in den handel; opgeloste Peru-guano is behandeld met zwavelzuur en op een bepaald gehalte aan plantenvoedael gebracht. Welk plan- tenvoedsel zit er nu in Peru-guano Er zit in: Stikstof, Phosphorzuur en een weinig Kali. Drie noodige stoffen voor den plantengroei dus. 't Is echter niet alleen de vraag wat er in zit, maar vooral ook hoe Stikstof b.v. kan in drie verschillende vormen voorkomen; als organische stikstof b.v. in eiwit, als ammoniak, b.v. in verterende stalmest, en als salpeter, b.v. in chilisalpeter. Alleen de stikstof in den vorm van salpeter wordt door de plant opgenomen; organische stikstof en ammoniak moeten eerst in salpeter worden omgezet, eer de plant er iets aan heeft. In Peru- guano komt de stikstof hoofdzakelijk voor in den vorm van ammoniak. Ook van het phosphorzuur kent men drie vormenoplosbaar in sterke zuren, oplosb. in zwakke zuren en oplosbaar in water. In opgeloste Peru-guano is het phosphorzuur voor 't grootste deel oplosb. in water. Waarom schreven we nu boven dit artikeltje eene geldkwestie Hierom. Er bestaat nog een andere kunstmest, die ook stikstof en phosphorzuur bevat. We bedoelen Ammoniak-Superphosphaat gewoonlijk, niet erg juist, kunstmest ge naamd. Deze „kunstmest" is in den regel belangrijk goedkooper, dan opge loste Peru-guano. Toch zit er meestal hetzelfde in, n.l. 7 0 0 Stikstof en 9 0,0 Phosphorzuur. Ik heb hier vóór me een prijscourant van Kortman uit Rotterdam. Daarin kostn Ammoniak-Superph. met 7 °/o Stikstof en 9 °/o Phosphorz. f8,60 en'opgeloste Peru-guano met 7 °/o Stikstof en 9'/-2 n/0 Phosphorzuur f9,25. Bij de laatste wordt de 2 »/0 Kali niet eens gegaran deerd. Voor »/2 o/o Phosphz. en 2 Kali wordt dus 65 ct. betaald. Dit kan er nog bij door. Doch men ziet, dat de prijs van het Amm.-Superph. hier tamelijk hoog is. Dit jaar hebben som migen nog meer dan een rijksdaalder voor 100 K.G. Peru-guano meer betaald, dan voor 100K.GAmm.-Superphosphaat. Hier is het inderdaad noodig, dat men zich afvraagt, of dit meerdere geld niet nutteloos uituegevcn is. Niemand zal toch beweren, dat de 2°/» Kali in de Peru- guano f2,— of een rijksdaalder waard is, nog afgedacht van het feit, dat Kali is onze gronden gelukkig dikwijls over bodig is. Nu zijn er sommigen, die beweren, dat Peru-guano langzamer werk, dan Amm.-Superph. en dat ze daarom in sommige gevallen meer waard is. We gelooven wel, dat Peru-guano iets langzamer werkt, maar we achten het toch noodig, datbelanghebbenden nauw keurig trachten te beproevenof dit lang zamer werken niet te duur betaald wordt. We onderschatten de ervaring van den praktischen boer volstrekt niet, integen deel als soms de z. g. n. theorie anders luidt,dan de ervaring van een goed praktikus, twijfelen we eerder aan de theorie, dan aan de ondervinding. Daar om raden we ieder onzer landbouwers, die dit jaar Peru-guano gebruikt, aan zeer nauwkeurig zijn gewas na te gaan en te meten of te wegen wat het op brengt. De grond is het laboratorium van den boerdaar kan hij soms vinden, wat de deskundige in zijn laboratorium te vergeefs zoekt. En nu beweren de deskundigen, dat de voordeelen van Peru-guano boven Amm.-Superph. geene zijn. Ze zeggen De stikstof is Peru- guano mag nooit meer kosten, dan de stikstof in zwavelzuren ammoniak en het phosphorzuur niet meer, dan in superphosphaat. Bij gelijk gehalte mag dus Peru-guano alleen iets meerkosten om de 2°/o Kali, die zij bevat. E11 E. Wolff zegt in zijn: „PraktischeBemes tingsleer „bij een gelijk gehalte aan stikstof en aan in water oplosbaar phos phorzuur mag Peru-guano slechts duar- om een weinig duurder betaald worden, dan Amm.-Superph., omdat de beide genoemde plantenvoedingsstoffen, ook een weinig kali, zoo innig met elkan der aanwezig zijn als door de meest zorgvuldige werktuigelijke vermenging niet kan verkregen worden. Dit voor deel verdwijnt natuurlijk, wanneer er rechtstreeks eene bijvoeging van zwa velzuren ammoniak plaats vindt, zooals niet zelden geschiedt, met het doel om het in de onbereide Guano steeds meer verminderde stikstofgehalte naar even redigheid te verhoogen." Dit zegt Wolff. Nu willen wij bij Wolff niet zweren. Maar zijn getuigenis heeft ongetwijfeld groot gewicht. Doch meer nog, om 't belang van den boer dan om de the orie der deskundigen te handhaven, schreven wij deze regelen. 't Is inderdaad eene geldquestie. Meer geld betalen voor iets dat niet meer waarde heeft, is voor niemand geraden bij welk artikel ook, doch^ zeker in geen geval voor den boer bij t koo- pen van kunstmest. Met zoo weinig mogelijk kostenzooveel mogelijk uit den grond halenzonder hem uit te putten, dat is voor den landbouwer de kunst. En in deze kunst wie zal het ontkennen? is nog niemand volleerd. L. F. lukkig door de Riverlagan gehoord werd. De verongelukte schipper was vader van een groot gezin. Gisteren slaagden te Middelburg voor de akte lager onderwijs de heeren D. .1. Bareman van Hoek en A. D. Baert j van Koewacht. „Sta op, ik wil u niets doen," ant woordde de Rottman, „ik weet niet, ben ik krankzinnig, zijt gij krankzinnig, of is de heele wereld krankzinnig? Hoe komt gij toch hier Wat is er dan toch daar in het bosch te doen David begon in een adam door te ver tellen wat er gebeurd was, maar in het midden van zijn verhaal bleef hij steken en zeide„Ik ben wel dwaas dat ik zoo met u praat; gij en uw zoon, gij verdient beide den dood. Ik wil geen praatjes met u makeneen van ons moet op de plaats blijven steek mij maar overhoop, want ik wil ook de wereld uitik heb er niets meer in te doen.* Met deze woorden wierp zich Schilder- David op den Rottman, maar deze hield hem bij de armen vast, zoo stevig als of ze in een schroef gezet werden. „Ik heb medelijden met u,« zeide de Rottman. „Ik ben met uw medelijden niet ge diend gij zijt niet waard dat een fat soenlijk mensch u een woord toevoegt. Draag uw borst maar hoog, schoelje, de poort van de hel is hoog genoeg dan dat gij zoudt behoeven te bukken.* „Scheld maar toe, ik ben toch sterker dan gij. Maar luister naar het geen ik u zeg. Gij ziet, dwingen kan mij nie mand, geen mensch ter wereld kan mij dwingen maar ik wil u toch iets zeggen ik zou uiijn woord niet behoeven te hou den, want geen mensch heeft iets gehoord en met den duivel en de wilde jagers, dat zie ik nu, is het alles maar bijgeloof dus als ik niet wil, kan mij niemand iets doen. Maar let op hetgeen ik zeg. Het gaat niemand aan, en gij behoeft niet te weten, waarom en wat en waar en wien ik liet beloofd heb. Dit is mijn bosch en hier ben ik meester, en als ik u in den nacht hier vind en gij hebt uw bijl bij u, kan ik u binden of neer schieten als gij wegloopt, zooals ik vei- kies. Maar dat alles wilde ik met zeggen ja toch, ik wil u maar zeggen, dat er niemand is die mij kan dwingen maar ik wil het nu eens en daarom geef ik er u nu de hand op als het kind nog leeft en wij het vinden, neen voor mijn part levend of dood daar hebt gij mijne hand er opik heb er niets tegen." „Wat." WorJi curo'gd.) AXEL, 19 April, 1904. Zaterdag had ten overstaan van den Notaris Dregmans te Axel de verkoop plaats van het geannonceerde woonhuis en aanhoorigheden ten verzoeke van Mej. M. de Koeijer, wed. J. P. de Kra ker te Axel. Kooper werd de heerW. de Koeijer, Landbouwer te Axel voor ƒ2930,—. Tot buitengewoon opzichter bij de verbetering van het kanaal Gent TerNeuzen zijn benoemd J.Nieuwland en A. Fermant. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd door de Engelsche stoom boot Riverlaganvan Londen naar Ter Neuzen, in 'de Wielingen een sloep op gepikt van 'het lichtschip De Wielingen. Daarin bevonden zich de bijna ontklêede manschappen van dat lichtschip, die de boot te water hadden gelaten voor de redding eener bomschuit van Heyst, die, tegen den ketting van het licht schip loopende, was omgeslagen; een der opvarenden was op het lichtschip overgesprongen. De bemanning der sloep vond na lang zoeken de omgeslagen visscher- schuit, waarvan de schipper met ver brijzeld hoofd dood tusschen het zwaard zat. Van onder de omgeslagen schuit werd nog een matroos gehaald, aan wie een 14-jarige knaap, zoon van den schipper, zich had vastgeklemd. De knaap wilde weer over boord springen toen hem de dood van zijn vader bleek. De mannen van het lichtschip waren ontkleed, want zij waren zoo uit hun kooi gekomen en konden niet meer op roeien, waarom zij hulp riepen, wat ge- Te Hoogeveen heeft een ernstig on geluk plaats gehad. Een der muren J van de Geret'. Kerk, die wordt afgebro ken, stortte in, terwijl 5 mannen erop aan 't werk waren, vier kwamen er onder. Een der aannemers, J. Sch ui ting Jr., die ook op den muur was, sprong een tien meter naar beneden I en kwam er verwonderlijk wol af. De licht gewonden werden geholpen in de apotheek van den heer H. Radijs. Dr. Frank hielp den zwaar gewonden Bart Rotting, die zijn linkerbovenarm en rug had gebroken, ongerekend eem-1 ge hoofdwonden. Een groot gedeelte van de plaats was op de been, daar het gerommel van het instorten op grooten afstand werd gehoord. Donderdag werd te Gulpen door den gemeente- en onbezoldigd rijks veldwachter Crutzen aangehouden en aan de marechaussees overgeleverd, een I vrouwspersoon, genaamd M. E Grune- scheld, oud 45 jaren, verdacht van po ging tot doodslag op den 20-jarigen zoon L. S. L. Drievogels te Simpelveld door op dezen met een revolver te schieten. B Bij onderzoek door de marechaussee ingesteld, wordt zij mede verdacht van poging tot moord in Nov. 1903 op zekere F. op den weg Eys-Wittem gepleegd. In haar bezit werd gevonden een met vier kogels geladen revolver en 37 patronen. c- Ter confrontatie werd zij naar Sim pelveld vervoerd en zal vervolgens naar Maastricht worden overgebracht - Aangevallen door een raVrijdag om 3 uur was een porder in de Tuin-1 straat bezig een klant te wekken, toen hij plotseling iets in zijn broek voelde omhoog kruipen en daarop hevig ge beten werd in zijn dij. De man schreeuwde het begrijpelij kerwijs uit, en een agent snelde toe om hem te helpen. En wat vonden ze bij onderzoek Een groote rat, die, ver moedelijk in den slaap door den porder j verrast, zich in haar verbijstering Ver- j dekt had willen opstellen. De agent ried den man aan zich in het Gasthuis te laten verbinden, maar daar wilde deze niet aan denken. Dan toch zou hij zijn klanten in den steek I moeten laten; dus stelde hij zijn gast-t huisbezoek tot later uit en strom pelde verder. BRANDEN. Zondagavond heeft in de gemeentel iN ij broek, bij Deventer, een ernstige brand gewoed met helaas treurige ge volgen. De molen met woonhuis vanl den molenaar Koldewijn op de Geere is met alles wat er zich in bevond at-| gebrand. Een knecht is helaas in dc^ vlammen omgekomen, terwijl de eige-J naar verschillende brandwonden aan het hoofd heeft bekomen en in het Zie kenhuis te Twelloo is opgenomen. Alles, was verzekerd. Te Amsterdam is Maandag een zware ■binnenbrand uitgebroken op de tweede verdieping in perceel 126, in de Wes- terstaat, bewoond door den suikerbakker Muhlebouwer en diens gezin. Oorzaak! was het omvallen van een brandend petroleumtoestel. De vlammen grepen snel om Zich heen, zoodat het vertrek in een oogenblik in lichtelaaie stondl doch de brandweer was het vuur spoe dig meester. Een achterkamer, een alkoof en oen gedeelte van den zolder brandden uit. Te Zaandam heeft Zondagavond weer een vrij hevige brand gewoed in het

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2