li F JOSEF IN BE SNEEUW, i\io. Zaterdag 16 Apl!)Oi v2()' «luurg. Nieuws- en Advertentieblad b>c J 1 voor Zeeuwseh-VInunderen. F. DlEL A X 1 BIW, 2 L. Buitenland. F EU ILL ETON. AXISLSCHE c EB 3 j contwT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 centvoor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maaL Advertentiên worden Jranco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Yrtydagnamiddag TWEE nren. DE OORLOG IN OOST-AZIË. De toestand aan de Jaloe. De „oude Pruisische officier", die inder tijd veel over den Boerenoorlog geschre ven heeft in de Frankturter Ztg., schrijft nu in datzelfde blad over den ooilog in Oost-Azië. Hij bespreekt den toestand aan de Jaloe, en de gebeurtenissen die dezen toestand teweeggebracht hebben. Er zijn. zoo zegt hij, oorlogen die het gewone publiek vervelen, andere die de mecschen voortdurend in spanning hou den. Indien, na de eerste verrassingen over Japan's optreden bij den aanvang der vijandelijkheden, het krantenlezende publiek tegenwoordig geneigd is, dezen oorlog in de eerste rubriek te plaatsen, dan is dat een gevolg van het voortref felijke spel der beide partijen op het schaakbord van den oorlog. De schrijver brengt dan in herinnering dat de Japanners, om den bezwaarlijken marsch door de zuidelijke helft van Korea te vermijden, onmiddellijk bij het uit breken der vijandelijkheden tegelijkertijd een slag richtten tegen de Russische vloot en de ootsche'ping van hun troepen be gonnen bij Tsjemoelpo. Daarna rukten de Japanners overland naar Pingjang op, om de hoogvlakte ten noorden van die stad in bezit te nemen, en goede inlich tingen te verkrijgen over de bedoelingen van den vijand, en toen eindelijk het gevecht bij Tsjung-dzjoe bewezen had dat de Russen geen ernstig verzet op Kore- aansch grondgebied zouden beproeven, verzuimde men niet, overeenkomstig het militaire beleid, zeer snel de aftrekkende 25) „Neen, neen, ik heb niets noodig, en ik drink niets op wat voor mijn Jozef bestemd is." //Drink maar een slokje/' verzocht Adam, zoo zacht als het zijn stem mêe- bracht, „bedenk dat onze Jozef toch niet alles mag opdrinken als wij hem vinden. //Als wij hem vinden Wat zegt gij daar nu weer Gij weet er iets van en wilt het mij niet zeggen gij weet zeker dat hij.dood is." //Ik weet niets, ik weet er even wei nig van als gij. Kom, drink maar een slokje." i/O, als mijn Jozef dat kreeg, dat zon hem weer in het leven brengen ik heb niets noodig, laat mij met rust." Maar Adam hield niet op tot Martina dronk, en dat was eene goede gelegenheid voor hem om weder hare hand te vatten ed hand in hand verder te gaan. Zij sprak nu zeer zacht en vertelde, hoe geheimzinnig Jozef ook kon zijn hij had haar dikwijls dingen in het oor ge fluisterd, die de heele wereld had mogen hooren, maar dat was zoo zijn manier, om het liefst iets stilletjes te zeggen, en zeker had hij zijn vader ook iets willen influisteren dan had Adam ook kunnen Russen te volgen, zoodat de Japansche voorhoede reeds Wi dzjoe. d. i de Jaloe bereikte, terwijl er zeker Dog menige kozakken-patroeille in Korea was achter gebleven. Men maakte vóór en tegen dien tijd ook gebruik van de noordelijker dan Tsjemoelpo gelegen Koreaansche havens en landingsplaatsen, naarmate het ijs daar verdween en gelegenheid gaf tot ontscheping van troepen en voorraad. Geen beter bewijs voor de uitstekende wijze waarop Japan den oorlog gevoerd heeft, kan geleverd worden dan het feit dat het aan de zwermen Russische ko zakken wie het toch zeker niet aan ondernemingsgeest ontbreekt gedu rende dezen moeilijken marsch van de Japansche troepen dooi het bergachtige land in het noorden van Korea nergens gelukt is, een afdeeüng te overvallen Voor een leek is 't niet mogelijk, deze omstandigheid op haar juiste waarde te schatten. Maar terwijl dit grooten lof geeft aan de Japanners, mag men ook geen ver wijten maken aan de Russen. Zoodra zij bemerkten, dat het Japansche leger met een overmacht en met de nauwkeurigheid eener machine vooruitschoof, gaven zij de gedachte aan tegenstand op Koreaansch gebied geheel op, en verdwenen, nadat zij zich vergewist hadden in welke rich ting de Japanners oprukten. Zij trokken achter de Jaloe rerug. die van den aan vang af beschouwd is als de eerste ver dedigingslinie. Zulk een in militair opzicht onberispe lijk optreden beiderzijds levert natuurlijk, in deze phase van den oorlog, minder merkwaardige gebeurtenissen op, dan de voelen, hoe het iemand door alles heen ging als Jozef hem met zijn warmen adarn iets in het oor fluisteide. //Zijn warme adem is nu weg," zeidè zij en wrong de handen. Plotseling greep zij met hevigheid den arm van Adam en zei de //O God, daar is de rots, waar ik toen met hem wilde sterven, toen Leegart mij vond. Het zou beter geweest zijn als wij toen met elkan der gestorven waren, vóór hij ter wereld gekomen was. Waar is hij nu Misschien ligt hij maar een paar schreden van ons af en wij zien hem niet en hij hoort ons nietJozef! Jozef! Ik geloof dat ik hem daar zie, boven op de rotsdaar staat hij, daar, op dien uitstek wat ziet hij er nog gezond en flink uit, zie hij lacht en hij springt, o God daar valt hij er afen daar ligt nu mijn kind, verpletterd, dood Mijn God, is dat mogelijk Wat heeft het arme kind dan gedaan? Hij is toch onschuldig!" Adam zocht haar tot bedaren te brengen //Gij maakt u maar noodeloos overstuur dat baat immers uiets," zeide hij. z/Ja, gij hebt mooi spreken," antwoordde Martina, //het is uw schuld. Een vader kan zijn kind verloochenen en het voor bij loopen alsof het er niet was, maar een moeder niet. Gij zijt er de schuld van, gij z/Wat verwijt gij dat nu P" //Ik verwijt u niets, maar gij begint te twisten.» fouten van de Eugelsche aanvoerders in den Zuid-Afnkaanschen oorlog ze in zoo rijke mate verschaften aan het publiek, maar daartegenover staat dat de tegen woordige oorlog vermoedelijk voor de kenners heel wat belangwekkender en leerzamer worden zal. dan de Zuid-Afri- kaansche, die den indruk maakte van een spel etje, waarbij een der spelers den eeDen misslag na den anderen kon ma ken, omdat zijn meerderheid in getal sterkte hem ten slotte toch de straf deed ontgaan. De schrijver hecht zeer weinig waarde aan de Engelsche en Amerikaansche op gaven over de sterkte van de thans in Korea saamgetrokken Japansche troepen macht, eu acht net 't bewonderingswaar- digste wat de Japanners tot heden heb ben verricht, dat thans nog geen enkele correspondent in het verre oosten nauw keurig kau opgeven, welke Japansche division er eigenlijk in Korea staan. Alles tesaamgenomen komt de schry ver tot de slotsom, dat er op dit oogenblik vier Japansche division geland zijn op ver schillende punten aan de westkust van Korea zoodat een leger van omstreeks 50.000 man tusschen Sëoel en Wi dzjoe onderweg is. Maar ook te Gensan, aan de oostkust, moeten Japansche troepen aan wal gezet zijn, en de berichten uit Russische bron over het oprukken van 2 Japansche divi&iën naar Tsjo-au en Wi- wun, aan den middenloop van de Jaloe, mogen volgens den schrijver volstrekt niet naar het rijk der fabelen verwezen worden. Men mag zelfs aannemen dat, als deze Japansche troepen inderdaad noordwestwaarts opgerukt zijn, nog eeu z/Ik wil niet met u twisten wees maar bedaardgij zult het voortaan goed heb ben ik blijf bij u." z/Wat praat gij van goed hebben," z/Ik zal niet meer praten, wees nu maar een beetje rustig. Houd u aan mij vast, zoo zoo //Neen, neen, ik kan niet," riep Mar tina plotseling weder uit, nadat zij een poos op Adam steunende was voortgegaan z/ik kan niet met u gaan. O God Doe alles met mij, maar laat het mijn kind niet ontgelden, mijn Jozef; hij is onschul dig ik ben de schuldige en die man daar Zij liep op een afstand van Adam voort, als of zij zijn bijzijn niet lijden konj zij schreide niet meer, maar snikte zon der tranen te kunnen storten. Het was in het bosch als of de wilde jagers er door trokkende mannen met fakkels en lantarens tierden en schreeuw den lieten hunne zweepen knallen en klin gelden met hunne schellen; de honden, die men lantarens had aangehangen liepen blaffend de bergkloven in en uit en dan de hoogte weder op. Het was maar goed dat men in een zekere orde ging. De een kende de ander niet meer, iedereen geleek een wandelende sneeuwpop, en het was in het fakkelicht, alsof de rot sen verbaasd op de meuschen neerzagen die daar als bezetenen rondliepen en schreeuwden. „Zie maar, hoe het geheele dorp van derde Japansche divisie aau de Broungh- tou baai achtergebleven is, om Gensan en de wegen van daar naar het noord westen, te beschermen tegen mogelijke overrompeling door kozakken, uit Man- tsjoerije en van den Oessoeri oprukkend. En daar men ten slotte mag onderstellen dat nog een divisie bezettingstroepen in Korea achtergebleven is, kan de stefkte der Japansche troepen, thans naar dat land overgebracht, op 100,000 man be groot worden. Het was zeer goed gezien van de Rus sische militaire overheid, zoo gaat de schrijver voort, dat men de kozakken die van de Pingjang naar de Jaloe terugtrok ken, alles heeft laten vernielen en weg nemen wat zij konden en men mag er op rekenen dat zij die opdracht goed ten uit voer gelegd hebben. De Japanners waren aldus genoodzaakt, veel moeite en vooral veel tijd te besteden aan de ver pleging hunner troepen, en bovendien moest hun hoofdmacht nu in het bereik van de schepen blijven, d.w z zich niet ver verwijderen van de kust. De schrij ver verwacht overigens niet, dat de Ja panners vooreerst in grooten getale de Jaloe zullen overtrekken, want er zal nog eenige tijd moeten verloopeu voordat het eerste Japansche leger slagvaardig aan de Jaloe staaf, vooral met 't nu ingetreden dooiweer. Tenzij zouden wij hier willen bij voegen - de Japanners in dezen oorlog een afwijkende taktiek volgen als tjjdeas den oorlog tegen China, en, gelijk reeds aangeduid is, hun hoofdmacht laten op rukken naar den bovenloop van de Jaloe, om daar den overgang van die rivier te beproeven hem houdt„zeide Martina tegen Adam en vertelde hem, hoe in den vorigen nacht Jozef haar driemaal had wakker gemaakt en hoe hij reeds in den vroegen morgen gevraagd had, welken weg zijn vader afkwam, en zij deed zich nu hevige verwijten, dat zij Leegarts zin gedaan en hem alleen uit het huis gestuurd had zij had het immers moeten weten dat er van daag iets verschrikkelijks gebeuren zou. Adam wist geen raad, en als hij aan den heidemolen dacht, hoe zij daar bij elkander zaten en op hem wachtten en waartoe hij zich door haar had laten verleiden, werd het hem nog angstiger om het hart. Plotseling hoorde zij juichtoonen. Wat is dat Goddank, zij hebben hem ge vonden Waar Waar Ademloos kwam de smid op Adam en Martina toe „Daar is zijn muts; nu vinden wij hem zeker. Martina vatte de druipnatte muts aan. „O God riep zij, „nu is hij zonder muts, en de SDeeuw ligt op zijn hoofd, als hij nog in het leven is." Zij streek zich met de hand over het voorhoofd en staarde den smid aan, die er ontzettend uitzag. Hij had zich den tijd niet gegund om zijn gezicht te was- schen, en nu had de sneeuw wonderlijke figuren in het roet geteekend en zijn rooden baard wit gemaakt. {Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1