No. 20e Jaarg. Zaterdag 9 1904, IN i e u w s- en Advertentieblad v o o r e u ti w 8 c h - V I a a n r e iu F. DIELEMAN, Bnitenland. Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXE L. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IV OOST-AZIË. Een telegram uit Tsjifoe van 5 dezer meldt nog over den opmarsch van de Japanners Betrouwbare berichten stellen de Ja- pansche troepen op marsch op 45,000 man, welke zijn opgesteld in een lange linie, beginnende te Kasan en zich uit- stiekkende door Paktsjeng en tot in de buurt van Jungping, met An-lzjoe als basis. Het leger zal waarschijnlijk drie tamelijk goede wegen gebruiken, waarvan er twee bij de Jaloe samenkomen. Het vervoer over land gaat gepaard met de grootste moeilijkheden. Ontzag lijke hoeveelheden voedingsmiddelen en schietvoorraad worden langzaam doorge zonden naar de steunpunten tusschen Seoel en Pingjang, door middel van dui zenden koelies, trekossen eb hitten. De Japansche genie beeft bruggen ge slagen over de Paktsjeng en de Tsjang- tsjun, welke het vermoedelijk tot de voor- jaarsoverstroomingen zullen uithouden. De artillerie schiet jammerlgk slecht op. Er zijn zes hitten voor elk stuk gespan nen, maar telkens raken de kanonnen vast. De paarden van de ruiterij en artillerie zullen bet waarschijnlijk niet langer dan vyf maanden uithouden. De verminkte overblijfselen van kapi tein Hirose, die bij den laatsten brander- aanval op Port Arthur om het leven kwam, zijn te Tokio aangekomen en naar het huis van den overledene overgebracht. Hirose's kameraden waren tegenwoordig in de met bloed bevlekte uniform die zij in het gevecht droegen. Een officieele mededeeling uit Moekden verklaart, dat dertig Russische en buiten- landsche oorlogscorrespondenten naar Char- bin zijn teruggezonden. De militaire cen suur wil geen nieuws van b9t oorlogs terrein in Mantsjoerije doorlaten vóór 15' April. Alexejef moet oesloten hebben zooveel mogelijk gebruik te maken van de water wegen van de Amoer, de Angara en de Jenissei voor het vervoer der zwaarge wonden en de erge zieken naar de cen trale lazareths. Van Tomsk zullen de Obi en de Irlisj gebruikt worden om de invaliden over Jekateriuenburg en Perm naar Europeesch Rusland te vervoeren. Hoofddoel van deze maatregel is den spoorweg te Ónllasten, maar zij hebben tegelgk het voordeel van een geriefelij ker overbrenging van zieken en gewonden te bevorderen. Tweehonderd boeven, uit de gevangenis van Kaukazië, zijn te Cnarbm aangeko men en zullen als een vrykorps naar de Jaloe gezonden worden. Ook uit de ban nelingen op Sachalin zal een afdeeling ongeregelde troepen gevormd worden. Voorts zijn twee Russische officieren te Obarbin bezig met het vormen van vlie gende kolonnes uit Choenchoezen, Zoo snijdt het mes aan beide kanten de Russische spoorweg wordt door deze lieden niet langer bedreigd en zy dienen de Russen tegen hun vijanden. De meenmgen zijn echter verdeeld zoo zegt de Peterburgsche correspondent van de Kölnische Zeitung, die dit meldt over de wenscbelijkheid van dezen maat regel, velen achten dieD onverstandig. FRANKRIJK. De zaak Dreyfus. De werkvrouw, madame Bastian, die uit de vuilnisbak van de Duitsche am bassade de papieren placht op te visschen en aan kolonel Henry te bezorgen, is ge hoord door de strafkamer van cassatie. De nationalisten weten al dadelijk te ver tellen, wat madame Bastian aan de heeren van het hot heeft medegedeeld. Zij zou verteld hebben, dat zy Dreyfus gezien had in het Duitsche gezantschapsgebouw. Volgens de Libië Parole zou de procureur- generaal geschuimbekt hebben van woede en haar hebben toegesnauwd Je liegt Ik zweer bij God. dat ik de waarheid zeg, was het antwoord van vrouw Bas tian, zonder dat zij zich verwaardigde te antwoorden op de beleedigingen van den ellendigen ambtenaar. »Laat men Drey fus maar eens mer. mij samenbrengen, dan zullen wij eens zien, of hjj het durf' ontkennen." Dit verslag geeft de Libre Parole van bet verhoor van madame Bastian in een zitting met gesloten deuren. De Petite république geeft van de ge tuigenis van vrouw Bastian een geheel andere lezing. Zij zou gezegd hebben, dat een bediende aan de Duitsche ambassade haar eens had gewezen op een heer in burgerkleeren. Die bediende zou toen gezegd hebben: »Dat is een Fransch offi cier die veel van Duitscnland houdt en die goed voor ons is." Den naam van dien officier had de bediende met genoemd Later, toen Dreyfus gevangen was geno men, had Henry haar een portret van Dreyfus laten zien en toen had vrouw Bastian gemeend hem te herkennen. De Petit République staat voor den juisten zin van haar lezing in. De vraag, wie er geliju heeft, zullen wij niet tot een onderwerp van beschou wingen maken. Wij heoben niet voor het sleutelgat van de gesloten deuren staan luisteren. Wel merkwaardig is echter deze discussie tusschen de blalen, voor en tegen Dreyfus, omdat men er uit ziet dat de nationalisteu voortgaan met het opdisschen van verhalen, die de rechters van Dieyfus verdacht moeten maken. ENGELAND. De Russische pers toont een steeds grootere vei bolgenbeid over Engeland's veldtocht in Tibet. Zoo noemt het Nowoje Wremja dien veldtocht ronduit een zeer verraetelen en veelbeteekenenden stap te gen Rusland, in weerwil van alle geruststel lende verzekeringen van Lord Curzon. Het is voldoende bekend dat Tibet met Lhassa en den Dali Lama het godsdien stige middelpunt van Mongolië en van de Mongolen is die in Russisch gebied onder een gemengde bevolkiug wonen. Met de verovering van Tibet en Lhassa tast Enge land dus rechtstreeks Russisch gebied aan, en het zal natuurlijk niet aarzelen het wingewest te gebruiken, om Rusland dui zend moeilijkheden te bereiden in het grensgebied van Mongolië. Alleen de Nowosti laat zich door het geen er in Tibet gebeurt, niet uit bet hoofd prateu dat Rusland en Engeland bestemd zjjn, om goede vrienden te wor- don. Voor een overeenkomst met Enge land zou men de volgende voorwaarden kunnen stellen opening van de Darda nelles en het steunen van de Engelschen in hun mededinging met Duitscbland. Wat den Bagdad-spoor betreft, zijn de belangen van Engeland j en" jRusland ongeveer de zelfde, daarin beeft'rmen dus een goeden grondslag voor een program tot aanknoo- ping van goede betrekkingen. Aan den Stillen Oceaan maakt Rusland alleen aan spraak op erkenning van zgn rechten op datgene, wat het reeds verworven heeft. Rusland zal van zijn kant Engeland het rustig bezit van Iodië, Afrika en noorde lijk Canada gunnen. AANSLAG OP DEN KONING V AN SPANJE. Madrid, 7 April. Officieel wordt uit Barcelona gemeld dat, terwyl de koning de tentoonstelling van arbeid verliet, een patroon ontplofte, De koning bleef onge deerd. Twee boeren werden gewond. Een man is gearresteerd. H. M de Koningin en Z K. H. de Prins der Nederlanden zijn Maandagavond per extra Staatsspoortrein. samengesteld uit Hr. Ms. salon- en andete rijtuigen, te 8 28 localen tijd naar Italië vertrokken om daar ongeveer een maand te blijven. Vooraf hadden zij ten Paleize van H. M de Koningin-Moeder van deze hartelijk afscheid genomen. De jeugdige Prinsessen van Benheim, gelogeerd by H M. de Koningin-Moeder vergezelden de Koningin en Prins Hendrik tot den trein. Op het perron en in de Rijnstraat was een groote menigte aanwezig, maar het publiek op het perron werd tot op zeer verren afstand van de Koninklijke wacht zaal teruggehouden. H. M. was gekleed in licht grijs reis toilet, terwijl de Prins burgerkleeding droeg. Staande op het balkon van het schitterend eiectrisch verlichte salonrijtuig van den trein, onderhield de Koningin zich tot het laatste oogenblik met de Prinsessen van Bentheim. Toen de Koninklijke trein langzaam buiten de overkapping reed, weerklonk een luid hoera van honderden die in de Rijnstraat langs het stationshek geschaard stonden. Vriendelijk beantwoordden Ko ningin en Prins dien afscheidsgroet. De vorstelijke personen werden aan het station te Napels ontvangen door den Nederlaudschen consul, met wien H. M. zich een oogenblik onderhield. Buiten het station was een dichte me nigte samengestroomd die der Koningin een geestdriftige ovatie bracht. H. M deed een rijtoer door de stad en werd overal toegejuicht door de menigte. Daar op ging de Koningin aan boord van de „Mafalda", waar zij ontvangen werd door de Groothertogin van Mecklenburg die haar eu den Prins herhaaldelijk omhelsde Een groot aantal dames die mede aan boord van de „Mafalda" waren, boden H. M. een ruiker aan waraan linten in de Nederlandsche kleuren waren vastge hecht. AXEL, 8 April 1904. Met ingang van 1 Juni a. s. is benoemd tot klerk ten kantore van den heer Ont vanger der directe belastingen enz. te Vlaardingen de heer L. A. Vink alhier. Gisteren werd te Middelburg in het Grand Hotel Verseput onder voorzitter schap van den heer mr. P. C. J. Henne- quin de voorjaarsvergadering gehouden van de leden van het hoofdbestuur dei Maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland. In deze vergadering werden o. a. be noemd tot keurmeesters-veeartsen voor de tentoonstelling te Hulst, voor paarden de heer M. van der Vliet te Kruiningen en voor rundvee de heer L. Louter te IJzendijke; plaatsvervangers zijn de hee ren M. Lucieer té Oostburg en J. Z. Risch te Goes. Voorts is nog aangenomen adhaesie te verleenen aan het verzoek der afdeeling Hulst in zake afschaffing van provinciale tollen. Aan dit besluit ging een zeer breedvoerige discussie vooraf. tnondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 8 April 1904. J. J B., 19 j, landbouwer te Hontenisse is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. F. d'H., 48 j,, koopman te Sint Jansteen is wegens mishandeling veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. Ch. L. v. H., 24 j arbeide te Westdorpe is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag ÏO April L904. Ned. flerv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hurenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. N. P. Littooij. Nam. 2 ure Ds. N. P. Littooij. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. K. Veen, Nam. 2 ure van Oostburg. Zondag in den vroegen ochtend heeft te 's Gravenbage aan den Noord-West- Buitensingel een moordaanslag plaats ge had. Reeds sedert eenigen tijd bestond er een veete ius&ch6n twee bewoners van genoemde straat, de bierhuishouder Van der Kelij eu den vrachtrijder Rausch. Laatstbedoelde kwam Zondagochtend om streeks 6 uur in het bierhuis van v. d. K. en zonder dat er,een woordenwisseling aan was voorafgegaan losto R. drie revol verschoten op den kastelein, die daardoor ernstig verwond neerzeeg. De dader vluchtte daarop het huis uit, den Loosduinschen weg op, waar hij, vol gens zijn later afgelegde verklaring, het vuurwapen, waarmede hij het misdrgf had gepleegd, in de vaart wierp. Twee personen, die zich tijdens het voorgevallene in het bierhuis bevonden, droegen den verwonden kastelein naar diens bed, waarna de politie met het mis drijf in kennis werd gesteld.

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1